PARÍŽ, BRATISLAVA. Už v nedeľu Francúzi rozhodnú, či v Elyzejskom paláci ponechajú centristického liberála Emmanuela Macrona, alebo ho nahradí krajná pravičiarka Marine Le Penová. A kým v prvom kole prebiehala skôr tichá kampaň, tá pred druhým kolom je už výrazne hlasnejšia.
Iskrí to aj medzi novinármi a Le Penovou. Voliči sa schádzajú na protestoch a blokádach proti kandidátke, niektorí, ktorým sa nepáči Macronovo pôsobenie na čele štátu, nebudú radšej voliť nikoho.
V stredu večer sa obaja kandidáti stretnú v jedinej televíznej debate, ktorú odvysielajú veľké televízie ako France 2, TF1 či spravodajské stanice BFMTV, FranceInfo, LCI a CNews.

Macron po prvom kole viditeľne zabral. Cestuje po krajine, stretáva sa s voličmi a najmä straší Le Penovou. Rovnako ako pred piatimi rokmi.
V prieskumoch mu to prináša výsledky, nateraz sa nezdá, že by Le Penová nakoniec mohla vyhrať. Podľa najnovšieho prieskumu OpinionWay-Kéa je rozdiel medzi nimi dvanásť percentuálnych bodov (56:44).
Vysoké šance na zvolenie dáva aj predvolebný model Economistu, takmer 90 percent - pred prvým kolom na tom bol horšie.
A spolu s križovaním krajiny a blížiacim sa volebným dňom, obaja kandidáti zintenzívnili aj svoje mediálne útoky, prípadne útoky na samotné médiá. Minimálne Le Penová ich nevníma ako povestných strážcov demokracie, ale skôr ako piatu kolónu proti svojej kandidatúre.
Le Penovej napäté vzťahy s novinármi
"Nikdy som od vás nepočula, že by ste mali problém s tým, ako sa o vás táto prezidentská kampaň stará. A keď si vezmeme, koľko vás je, nie je to ľahké," citoval denník Le Parisien Le Penovej vyjadrenie spred týždňa z kampaňovej zastávky v normandskej Vernone.
Reagovala na to, že odmietla akreditovať štáb televíznej šou Quotidien. "V Quotidiene nie sú predsa žiadni novinári. Ich ľudia našu stranu a kampaň nemonitorujú už niekoľko rokov," vysvetľovala a zároveň sa posťažovala.