SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Ukrajina Rusko Online: Rusko opäť ponúka obrancom Mariupoľa, aby sa vzdali. Navrhuje prímerie

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 19/4/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Vojnu na Ukrajine budeme sledovať aj v stredu.

SkryťVypnúť reklamu
Najnovšie | Najstaršie
19. 4. 2022
|
23:47
|
Svet

Situácia v Mariupoli zostáva taká ťažká, ako je to len možné, bez akýchkoľvek zmien, informoval vo svojom tradičnom nočnom videopríhovore ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zelenskyj tvrdí, že ruské sily blokujú pokusy zorganizovať humanitárne koridory na pomoc civilistom opustiť obliehané mesto. Dodáva, že "osud desiatok tisíc obyvateľov Mariupoľa, ktorí boli predtým presídlení na územie kontrolované Ruskom, nie je známy".

Prezident tiež približuje, že "intenzita ostreľovania Charkova a oblastí Donbasu a Dnipra sa výrazne zvýšila". Rusko obviňuje z toho, že cieli na obytné budovy a civilistov. "Toto je taká podlosť, ktorá na celé generácie označí Rusko ako pôvodcu absolútneho zla." (BBC)

19. 4. 2022
|
23:19
|
Svet

Západní spojenci poskytli Ukrajine bojové lietadlá a takisto aj náhradné diely lietadiel, aby posilnila svoje vzdušné sily a zároveň opravila poškodené stroje, informovalo americké ministerstvo obrany.

Hovorca Pentagónu John Kirby dodal, že Washington Kyjevu lietadlá neposkytol. Odmietol však spresniť, z ktorej krajiny pochádzajú, ako aj ich počet či typ. Naznačil ale, že dodané lietadlá sú ruskej výroby.

Ukrajinské sily "majú teraz k dispozícii viac stíhacích lietadiel ako pred dvoma týždňami", povedal Kirby novinárom s tým, že Spojené štáty "pomohli s prepravou niektorých dodatočných náhradných dielov", avšak "nedodali celé lietadlo".

Britský premiér Boris Johnson sa zasa počas videokonferencie západných lídrov, ktorú zorganizoval americký prezident Joe Biden, zaviazal poslať na Ukrajinu protilodné rakety. (BBC)

19. 4. 2022
|
22:19
|
Svet

Nemeckí klimatickí aktivisti chcú prerušiť dodávky plynu a ropy. Aktivisti zo skupiny Posledná generácia oznámili svoj budúcotýždňový zámer v otvorenom liste spolkovej vláde.

Podľa hovorkyne aktivistov musí byť "fosílne šialenstvo" zastavené. "Robíme to preto, lebo z vašej strany, bohužiaľ, neprichádzajú žiadne plány na zastavenie ničenia. Tie sú však nevyhnutné, ak má mať mladá generácia šancu na prežitie," uviedli aktivisti v liste. (TASR)

19. 4. 2022
|
21:52
|
Svet

Rusko nasadilo v rámci svojej novej ofenzívy aj tisíce žoldnierov zo Sýrie, Líbye a iných krajín . Nemenovaný európsky predstaviteľ odhadol, že na východnej Ukrajine operuje od 10-tisíc do 20-tisíc námezdných bojovníkov.

Zahraniční žoldnieri v Donbase sú podľa citovaného zdroja nasadzovaní ako pešiaci a nemajú ťažké zbrane ani obrnené vozidlá. "Títo chlapíci sú používaní hlavne ako (ľudská) masa voči ukrajinským obrancom," cituje Guardian svoj zdroj.

Naverbovaní žoldnieri majú Rusku v rámci prebiehajúcej ofenzívy v Donbase pomôcť dosiahnuť čo najväčšie územné zisky. (SITA)

19. 4. 2022
|
21:48
|
Svet
Dôležité

Rusko na stredu opäť navrhuje prímerie okolo oceliarne Azovstaľ v Mariupoli, počas ktorého ukrajinskí obrancovia môžu zložiť zbrane a zachrániť si život. Informáciu potvrdilo ruské ministerstvo obrany.

Ministerstvo dodalo, že ani jeden ukrajinský vojak dnes rovnakú ponuku neprijal. Podľa nového návrhu má prímerie začať platiť v stredu od 14:00 moskovského času (13:00 SELČ). Ukrajinská strana sa k návrhu zatiaľ nevyjadrila. (Sky News)

19. 4. 2022
|
21:17
|
Svet

Mariupolské oceliarne Azovstaľ sú prakticky úplne zničené v dôsledku ruského bombardovania a ostreľovania. Ukrajinskí vojaci z trosiek vyťahujú preživších.

Zástupca veliteľa ukrajinského pluku Azov Svjatoslav "Kalyna" Palamar súčasne sľúbil, že vojaci budú bojovať až do posledného náboja. Ruské médiá tvrdia, že príležitosť opustiť bojisko využilo asi 120 civilistov, ktorí sa až doteraz ukrývali v pivniciach v okolí vstupu do oceliarne. Tieto tvrdenia nemožno overiť z nezávislých zdrojov.

"(Rusi) zvrhávajú supersilné bomby po celom závode Azovstaľ. Pod troskami sa teraz nachádza veľmi veľa ľudí. Nevieme úplne, aká je situácia, ale Azovstaľ je rozbombardovaný a zničený prakticky úplne. Vyťahujeme z trosiek ľudí," vysvetlil v rozhlase Palamar podľa denníka Ukrajinska pravda.

"Budeme bojovať. Použijeme každý zostávajúci náboj, ale vyzývame vlasť zachrániť civilistov, ranených a odviezť telá," dodal.

Palamar podľa denníka dodal, že v areáli oceliarní bola zriadená improvizovaná nemocnica, kde sa schovávajú pred náletmi civilisti, vrátane detí. (ČTK)

19. 4. 2022
|
21:08
|
Svet

Ruský veľvyslanec v Poľsku Sergej Andrejev pohrozil Varšave odplatou, pokiaľ ruská ambasáda nebude môcť fungovať kvôli tomu, že nemôže prijímať peniaze z Moskvy. 

Poľsko v marci vyhostilo 45 ruských diplomatov, ktorí podľa neho pracovali pre ruské tajné služby, a zablokovalo bankové účty veľvyslanectva. Rusko, ktoré obvinenie Varšavy označilo za neopodstatnené, recipročne označilo za nežiaduce osoby skoro štyri desiatky poľských diplomatov. (Reuters)

19. 4. 2022
|
21:04
|
Svet

Z Charkova hlásia ďalšie obete a zranených z „nepretržitého“ ruského ostreľovania. Podľa starostu zahynulo sedem ľudí vrátane troch záchranárov, ktorí zahynuli pri pokuse zneškodniť nevybuchnutú ruskú muníciu.

Prokuratúra pre Charkovskú oblasť ešte skôr uviedla, že v meste zahynuli štyria ľudia a 14 bolo zranených ruskými raketami. V príspevku na Facebooku krajská prokuratúra uviedla, že poškodených bolo viac ako 10 obytných budov, ako aj garáže a supermarket. (The Guardian)

19. 4. 2022
|
20:42
|
Svet
Dôležité

Ukrajinskí vojaci pri úspešnom protiútoku opäť ovládli okresné mesto Marjinka v Donbase na východe krajiny, uviedol ukrajinský generálny štáb vo večernej správe o situácii na bojisku.

Toto tvrdenie nebolo možné overiť z nezávislých zdrojov.

,,V okolí Marjinky v dôsledku protiútoku ukrajinských vojsk nepriateľ utrpel straty a ustúpil. Jednotky ukrajinských ozbrojených síl toto mesto opäť ovládli," uviedlo ukrajinské velenie. (ČTK)

19. 4. 2022
|
20:35
|
Svet

Lotyšsko sa chce najneskôr začiatkom budúceho roka zbaviť závislosti od ruského plynu. Minister hospodárstva označil rozhodnutie za historicky dôležité pre posilnenie energetickej bezpečnosti a nezávislosti Lotyšska. (TASR)

19. 4. 2022
|
20:33
|
Svet

Rusi plánujú „zrovnať so zemou“ oceliareň Azovstaľ a jej okolie. Informuje o tom CNN s odvolaním sa na zverejnenú komunikáciu ruského veliteľa, ktorú údajne zachytila Ukrajinská bezpečnostná služba.

Továreň sa stala pevnosťou ukrajinských obrancov v obliehanom prístavnom meste Mariupoľ.

Nahrávka, ktorú zverejnili, podľa CNN údajne zachytáva hlas veliteľa ruskej roty, ktorá sa nachádza asi štyri kilometre od Azovstaľa. Ten nejakej žene hovorí o očakávanom ruskom „trojtonovom prekvapení, z neba“, ktoré by malo „všetko zrovnať so zemou“.

CNN upozorňuje, že sa síce nemôže zaručiť za autentickosť nahrávky, no pripomína, že Ukrajinská bezpečnostná služba už v minulosti zverejnila audionahrávky zachytenej ruskej komunikácie, v ktorej sa vojaci zhovárali o zabíjaní a znásilňovaní civilistov, čím posilnili obvinenia z vojnových zločinov páchaných ruskými jednotkami.

Rádiovú komunikáciu Rusov o strieľaní vojakov a civilistov na Ukrajine pritom zachytila aj nemecká tajná služba a vojenskí pozorovatelia už dávnejšie zaznamenali tendencie ruských vojakov používať nezabezpečené komunikačné kanály.

Ruské ministerstvo obrany na žiadosť CNN o reakciu nereagovalo.

Situácia v okolí Azovstaľa je podľa ukrajinských predstaviteľov a vojenských veliteľov veľmi zložitá. V podzemí továrne sa podľa nich ukrývajú aj stovky civilistov, dochádzajú im zásoby a obrancovia čelia neustálym útokom.

Muž v nahrávke podľa CNN spomína aj ďalšie ukrajinské mesto, Lysyčansk, ktorý podľa neho „už tretí deň vymazávajú z povrchu zemského“. (SITA)

19. 4. 2022
|
20:26
|
Svet

Spojené štáty a Európska únia sa zhodli na potrebe zavedenia ďalších sankcií proti Rusku v súvislosti s jeho vojenskou agresiou na Ukrajine

"Ďalej sprísnime sankcie proti Rusku a zintenzívnime finančnú a bezpečnostnú pomoc Ukrajine," napísala na Twitteri von der Leyenová.

Účastníci sa tiež dohodli na prísnejšej medzinárodnej izolácii Ruska, oznámila po rokovaní talianska vláda. (TASR)

19. 4. 2022
|
19:53
|
Svet

Nemecký kancelár Olaf Scholz vyhlásil, že šéf Kremľa Vladimir Putin nesie zodpovednosť za vojnové zločiny spáchané na Ukrajine, v dôsledku ktorých zahynuli už tisíce civilistov. Scholz zároveň odsúdil Putina za spustenie novej rozsiahlej ofenzívy v Donbase.

"Zabíjanie tisícok civilistov, ktorého sme svedkami, je vojnovým zločinom, za ktorý nesie zodpovednosť ruský prezident," povedal kancelár po videokonferencii, v rámci ktorej západní lídri koordinovali svoj ďalší postup ohľadne vojny na Ukrajine.

Scholz vyjadril presvedčenie, že ruská invázia na Ukrajinu predstavuje celkom zjavné porušenie princípov medzinárodného práva.

"Cítime obrovský smútok za obeťami a - je to potrebné povedať - obrovský hnev na ruského prezidenta a na túto nezmyselnú vojnu," uviedol šéf nemeckej spolkovej vlády.

Ocenil koordinovaný postup západných spojencov k ruskej agresii voči Ukrajine, ktorý podľa neho Putin neočakával. Zdôraznil, že Nemecko a ďalšie krajiny NATO budú Kyjevu naďalej poskytovať potrebnú podporu, do vojny na Ukrajine sa však nezapoja. (TASR)

19. 4. 2022
|
19:42
|
Svet

Britský premiér Boris Johnson chce ukončiť závislosť krajiny od „Putinovej ropy a plynu a zaistiť, že energie budú z dlhodobého hľadiska lacnejšie“, britským poslancom sa zaviazal, že energiu budú aj zelenšie. 

Ciele britskej vlády musia byť podľa Johnsona dlhodobé, keďže krajina čelí „ekonomickým otrasom v dôsledku ruskej agresie“. Chce preto bojovať proti dopadom britských cien energií.

Premiér poslancom rozprával aj o svojej nedávnej návšteve Kyjeva a stretnutí s prezidentom Volodymyrom Zelenským, pričom ukrajinského lídra označil za nezlomného.

Prezidenta podľa vlastných slov ubezpečil, že Británia a jej spojenci sú odhodlaní dať Ukrajine zbrane, ktoré potrebuje, aby sa ubránila ruskému útoku. Naliehavosť tohto kroku je podľa neho v súčasnosti ešte väčšia, keďže Rusko spustilo novú ofenzívu v Donbase. Johnsonovým cieľom podľa jeho slov je „posilniť a opevniť Ukrajinu tak, aby sa už Rusko nikdy neodvážilo pokúsiť o inváziu“. (TASR)

19. 4. 2022
|
19:32
|
Svet

Ruské sily by mohli Mariupoľ dobyť "v priebehu niekoľkých dní", uviedol európsky predstaviteľ, na ktorého sa odvoláva Reuters. Mariupoľ môže podľa neho trpieť viac ako Buča.

"Na konci očakávame úplné zničené mesto a mnoho civilných obetí," uviedol nemenovaný zdroj. "Obávam sa, že to bude horšie ako Buča.Do 9. mája by mohol Putin vyhlásiť, že oslobodil Mariupoľ... Takže si myslím, že mestov najbližších dňoch obsadia."

Úrady v Mariupole uviedli, že v meste zahynuli tisíce ľudí. (Sky News)

19. 4. 2022
|
19:11
|
Svet

Rusko vyhostí štyroch rakúskych diplomatov v reakcii na vyhostenie troch ruských diplomatov z veľvyslanectva vo Viedni a jedného z generálneho konzulátu v Salzburgu. (TASR)

19. 4. 2022
|
19:08
|
Svet

Softvérový koncern SAP opúšťa ruský trh. Spoločnosť so sídlom vo Walldorfe oznámila ďalšie dva kroky pre riadené ukončenie operácií v Rusku.

Koncern už predtým zastavil cloudové služby v Rusku, prestal tam predávať nové produkty. SAP dal firmám využívajúcim jeho cloudové služby, na ktoré neboli uvalené sankcie, na výber zmazanie dát, prevzatie spravovania dát do vlastných rúk alebo ich migráciu na servery mimo Ruska.

SAP teraz oznámil, že ruským firmám, ktoré sa rozhodli pre migráciu dát do zahraničia, po uplynutí už nepredĺži predplatné. Koncern okrem toho chce zastaviť podporu a obsluhu produktov inštalovaných na lokálnych serveroch v Rusku. "Aktuálne skúmame rôzne možnosti, ako zrealizovať toto rozhodnutie," uviedol SAP. (TASR)

19. 4. 2022
|
19:00
|
Svet

Oceliarne Azovstaľ sú poslednou baštou ukrajinskej armády v Mariupoli. Ak areál padne, Rusko získa úplnú kontrolu nad kľúčovým prístavom a vytvorí pobrežný koridor medzi anektovaným Krymom a ruským územím. (SME)

19. 4. 2022
|
18:53
|
Svet

Fínsko poskytne Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc. O aký materiál konkrétne pôjde, ministerstvo obrany nezverejnilo. Fínsko pri rozhodovaní o poskytnutí pomoci riadilo ukrajinskými potrebami aj svojimi možnosťami. (ČTK)

19. 4. 2022
|
18:47
|
Svet

Šéf OSN žiada uzavretie štvordňového prímeria počas nadchádzajúcich veľkonočných sviatkov a odsúdil novú ruskú ofenzívu na východe Ukrajiny.

"Namiesto oslavy nového života tohtoročná Veľká noc nastáva v čase ruskej ofenzívy na východe Ukrajiny," povedal novinárom Guterres.

Varoval, že veľká koncentrácia vojenských síl v Donbase nevyhnutne prispeje k ešte väčšej eskalácii násilia a spôsobí ešte viac obetí a škôd. V oblastiach bojov sú podľa neho ohrozené státisíce ľudských životov.

Šéf OSN preto žiada, aby boli aspoň počas tohtotýždňovej pravoslávnej Veľkej noci - od štvrtka do nedele - prerušené boje a vyhlásená "humanitárna pauza".

Takéto prímerie by podľa Guterresa umožnilo, aby sa z najviac ohrozených oblastí evakuovalo civilné obyvateľstvo a aby do nich mohli zároveň prúdiť dodávky humanitárnej pomoci. (TASR)

19. 4. 2022
|
18:41
|
Svet

České spoločnosti budú opravovať ukrajinskú vojenskú techniku poškodenú počas bojov s ruskou armádou. Informovalo o tom české ministerstvo obrany s tým, že prvý kontrakt sa sústredí na opravu tankov T-64.

Nasledovať budú rôzne obrnené vozidlá typov BRD a BRDM. Česko je podľa rezortu prvou partnerskou krajinou, na ktorú sa Ukrajina s takouto požiadavkou oficiálne obrátila. (SITA)

Zničená ukrajinská vojenská technika v meste Mariupoľ.
Zdroj TASR/AP
19. 4. 2022
|
18:36
|
Svet

Biden rokoval o ďalšej pomoci Kyjevu s lídrami krajín skupiny G7, generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom, šéfkou eurokomisie Ursulou von der Leyenovou a predsedom Európskej rady Charlesom Michelom.

Medzi účastníkmi rokovania, ktoré sa začalo krátko pred 16.00 h SELČ, boli aj prezidenti Poľska a Rumunska Andrzej Duda a Klaus Iohannis.

Podľa Bieleho domu lídri hovorili o tom, ako vyvodiť zodpovednosť voči Rusku za to, čoho sa dopúšťa na Ukrajine. (TASR)

19. 4. 2022
|
18:28
|
Ekonomika

Veľká Británia má v úmysle odobrať moskovskej burze status uznanej burzy. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na stanovisko britského daňového úradu HM Revenue and Customs.

Odňatie tohto statusu znamená, že si investori nebudú môcť v Spojenom kráľovstve v prípade obchodovania na moskovskej burze v budúcnosti uplatňovať isté daňové benefity. Existujúce investície však budú chránené.

Krok je najnovším v sérii sankcií, ktoré britská vláda uvalila na Rusko v súvislosti s inváziou na Ukrajinu.

Status uznanej burzy je klasifikácia, ktorú udeľuje britský daňový úrad pre daňové účely, pričom investorom umožňuje uznanie obchodovaných cenných papierov na isté daňové režimy a daňové úľavy. (CNN)

19. 4. 2022
|
18:13
|
Svet

Ukrajinská vojna sa v utorok dostala do novej fázy, ruská armáda už naplno útočí na Donbas. Ukrajinská vláda tvrdí, že Rusi nemajú šancu prelomiť jej obranu, odborníci špekulujú, komu zahrá do karát jarné počasie.

Medzitým sa ozval ruský minister obrany Sergej Šojgu, ktorého neoverené informácie za posledný mesiac už dvakrát pochovávali. Vypočujte si Ukrajinský spravodaj, súhrn toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine za utorok 19. apríla. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 19/4/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
19. 4. 2022
|
18:00
|
Svet

Viem, čo som videla a čo píše Rusko. Lacný autoservis nie je ani náhodou technologicky vyspelé logistické centrum napchaté americkými zbraňami piatej generácie. Petra Procházková píše o tom, kde sú hranice ruskej lži. (SME)

19. 4. 2022
|
17:59
|
Domov

Kanada uvalila sankcie na dve dcéry Vladimira Putina. Pripojila sa tak k Spojenému kráľovstvu, EÚ a USA.  Predpokladá sa o nich, že skrývajú bohatstvo svojho otca. (Sky News)

19. 4. 2022
|
17:56
|
Svet

Vrchné štátne zastupiteľstvo v Prahe začalo predbežné vyšetrovanie možných vojnových zločinov na Ukrajine počas ruskej invázie. Prvotné informácie z Ukrajiny „ukazujú znaky vojnových zločinov“ podľa medzinárodného práva.

Cieľom vyšetrovania je podľa neho zabezpečiť dôkazy od svedkov a obetí, ktorí prišli hľadať útočisko do Česka. České úrady koordinujú svoje úsilie s Agentúrou Európskej únie pre justičnú spoluprácu v trestných veciach Eurojust. Vyšetrovatelia sa sústreďujú na podozrenia z použitia zakázaných a nezákonných prostriedkov a metód vedenia boja. (SITA)

19. 4. 2022
|
17:53
|
Domov

Dlhá vojna na Ukrajine by mohla viesť k rozpadu únie, varuje Čína. "Je Európa pripravená vidieť 10-ročnú vojnu na svojom vlastnom kontinente?" argumentoval úvodník štátom kontrolovaného Global Times.

Obviňuje Washington a NATO z predlžovania konfliktu poskytovaním ekonomickej a vojenskej pomoci Ukrajine, „povzbudzujúc Ukrajinu, aby viedla 10-ročnú vojnu“. Odvoláva sa pri tom na poznámky prezidenta Zelenského, ktorý uviedol, že vojna môže trvať roky.

Spravodajstvo dodalo: „Dovtedy Európa, ktorá je zapletená do vojny, úplne stratí svoju bezpečnostnú autonómiu a stane sa plne závislá na Amerike.

„Bude musieť čeliť 10-ročnej kríze v oblasti energie, potravín, utečencov a inflácie…vynoria sa sociálne nepokoje…blok sa môže v tejto otázke dokonca rozdeliť."

Ešte skôr čínsky námestník ministra zahraničných vecí Le Yucheng povedal ruskému veľvyslancovi v Číne, že Čína bude pokračovať v posilňovaní „strategickej koordinácie“ s Ruskom bez ohľadu na medzinárodnú nestálosť.

Čína doteraz odmietala odsúdiť ruskú inváziu a pokračuje v obchodovaní s krajinou. (Sky News)

19. 4. 2022
|
17:50
|
Domov

Pri takej masívnej podpore diktátora je čistý iluzionizmus veriť v prevrat zvnútra Kremľa. Žeby toto v Bielom dome nevideli? Pýta sa v komentári Peter Schutz. (SME)

19. 4. 2022
|
17:41
|
Svet

Ruský útok na civilnú oblasť v Charkove si vyžiadal najmenej štyroch mŕtvych a troch zranených. Informuje o tom agentúra AP s odvolaním sa na svojich redaktorov, ktorí pôsobia v meste.

Útok podľa novinárov prišiel v čase, keď sa obyvatelia mesta na východe pokúšali dostať do svojich životov aspoň kúsok „normálnosti“ a mestskí zamestnanci na verejných priestranstvách vysádzali jarné kvety.

Starosta Charkova sa pre BBC vyjadril, že si je istý, že ukrajinské sily ubránia mesto. „Verím, že Charkov obránime. Nedáme ruskému agresorovi šancu vziať ho, a to je pre nás veľmi dôležité,“ povedal Ihor Terechov. Ruská ofenzíva podľa neho postupuje zo severu. „Pokiaľ viem, sú tam ťažké boje a ukrajinské sily dobre odrážajú nepriateľa,“ doplnil. (BBC)

19. 4. 2022
|
17:26
|
Svet

Rusko bude počas invázie na Ukrajine používať iba konvenčné zbrane, povedal šéf ruského rezortu diplomacie Sergej Lavrov. Minister však nie je priamo zodpovedný za vojenské rozhodovanie.

Odpoveď Lavrova pre indickú televíziu patrí medzi najkategorickejšie vyjadrenia vysokopostaveného ruského predstaviteľa o možnom použití jadrových zbraní v rusko-ukrajinskom konflikte.

Predstavitelia západných spravodajských služieb varovali, že Kremeľ by sa mohol uchýliť k použitiu taktických alebo iných jadrových zbraní s obmedzeným účinkom v prípade, ak by sa invázia na Ukrajine nevyvíjala podľa jeho plánov.

Lavrov v rozhovore pre televíziu India Today oznámil začiatok ďalšej etapy ruskej ,,špeciálnej vojenskej operácie" na Ukrajine, ktorej cieľom má byť,,úplné oslobodenie" Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky na východe Ukrajiny. (TASR)

19. 4. 2022
|
17:23
|
Svet

Ruský oligarcha Oleg Tiňkov sa vyjadril proti „šialenej“ vojne Moskvy na Ukrajine. V príspevku na Instagrame bývalý miliardársky bankár, ktorý bol sankcionovaný Spojeným kráľovstvom uviedol, že „90 percent Rusov je proti" vojne.

,,Nevidím žiaden benefit tejto šialenej vojny! Umierajú nevinní ľudia a vojaci... Generáli, ktorí sa zobudili s opicou, si uvedomili, že majú pos***ú armádu. Ako môže byť armáda dobrá, ak všetko ostatné v krajine je na hovno a utápa v rodinkárstve a servilite?" napísal na sociálnej sieti.

,,Samozrejme, že sú hlupáci, ktorí kreslia Z, ale hlupákov v ktorejkoľvek krajine je 10 percent. 90 percent Rusov je PROTI tejto vojne!"

Tinkovov príspevok je „najostrejším protivojnovým komentárom, aký som kedy videl od ruského miliardára“, píše Max Seddon z Financial Times. (The Guardian)

19. 4. 2022
|
16:59
|
Svet

Holandsko poskytne Ukrajine na obranu ťažké zbrane, ako sú obrnené vozidlá. Ako uviedol holandský premiér Mark Rutte na Twitteri, v telefonickom rozhovore to prisľúbil ukrajinskému prezidentovi.

,,Holandsko spoločne so spojencami zvažuje aj dodávku ďalšieho ťažkého (vojenského) materiálu", doplnil Rutte.

,,Vo vojne na Ukrajine sa začína nová fáza po tom, čo (ruský prezident Vladimir) Putin spustil ofenzívu na Donbase," uviedla pre televíznu stanicu NOS holandská ministerka obrany Kajsa Ollongrenová. ,,Ukrajinu budeme naďalej podporovať," zdôraznila.

Holandská vláda už krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine schválila dodávky zbraní a okrem munície, pušiek a radarov poslalo tamojšej armáde aj protilietadlové delá a protitankové zbrane, tzv. pancierové päste. V posledných týždňoch však kabinet zámerne nezverejňoval ďalšie informácie o takejto pomoci. (TASR)

19. 4. 2022
|
16:45
|
Svet
Dôležité

Nad oceliarňou Azovstaľ stúpal obrovský oblak dymu. Zábery zverejnila mestská rada Mariupoľa. Rada tvrdí, že "najmenej tisíc civilistov“ sa ukrývalo v továrni, keď ju zasiahol ruský úder.

(The Guardian)
19. 4. 2022
|
16:40
|
Ekonomika

Európska komisia schválila nemeckú schému vo výške 20 miliárd eur na pomoc spoločnostiam postihnutými sankciami proti Rusku. Schválili aj plán Poľska poskytnúť štátnu pomoc poľnohospodárskemu sektoru vo výške 836 miliónov eur.

Exekutíva EÚ uviedla, že nemecký plán bude zahŕňať priame granty, daňové alebo platobné výhody, vratné zálohy, záruky, pôžičky, kapitálové a hybridné financovanie pre spoločnosti vo všetkých sektoroch okrem financií.

Pomoc podnikom v sektoroch poľnohospodárskych produktov či rybného hospodárstva bude obmedzená na 35-tisíc eur a 400-tisíc eur pre podniky v iných sektoroch.

Poľská schéma je vo forme priamych grantov, ktoré sú k dispozícii poľnohospodárom postihnutých prudko rastúcimi nákladmi na hnojivá. (Sky News)

19. 4. 2022
|
16:16
|
Svet

Kremeľ odmietol zverejniť podrobnosti o obetiach potopenia ruského krížnika Moskva, hoci sa množia hlasy rodičov žiadajúcich pravdu o svojich nezvestných deťoch.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že posádku z bojovej lode, ktorá môže pojať 680 námorníkov, evakuovali - neposkytlo však o tom ďalšie podrobnosti.

Po potopení Moskvy sa na sociálnych sieťach ozvali rodičia a ďalší rodinní príslušníci námorníkov - vrátane brancov -, ktorí slúžili na palube krížnika, a informovali, že ich deti sú nezvestné a žiadajú odpovede.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na žiadosť o vyjadrenie povedal, že Kremeľ nemá oprávnenie nemá oprávnenie .

,,Všetka komunikácia prebieha len prostredníctvom ministerstva obrany," uviedol Peskov. ,,Všetky informácie dáva ministerstvo obrany a my nie sme oprávnení nič zverejňovať," dodal.

Niekoľko rodín na sociálnych sieťach alebo vo vyhláseniach pre nezávislé ruské či zahraničné médiá uviedlo, že nemôže nájsť svoje deti, ktoré slúžili na palube Moskvy.

Dmitrij Škrebec tvrdí, že jeho syn Jegor, branec, bol kuchárom na spomínanej lodi a teraz je na zozname nezvestných. ,,Branec, ktorý sa nemal zúčastňovať na akciách proti nepriateľovi, je teraz zapísaný ako nezvestný," napísal v príspevku na ruskej najväčšej sociálnej sieti VKontakte.

Škrebec dodal, že keď sa pokúšal dozvedieť o tragédii viac, veliteľ krížnika a jeho zástupca s ním prestali komunikovať.

V pondelok Škrebec oznámil, že je v kontakte s troma ďalšími rodinami, ktorých synovia-branci sú po potopení Moskvy takisto nezvestní. ,,Potrebujeme písomné odpovede na naše otázky, kde sú naše deti," povedal Škrebec.

Nezávislý ruskojazyčný spravodajský portál Meduza s odvolaním sa na zdroj blízky veleniu čiernomorskej flotily uviedol, že zahynulo 37 členov posádky Moskvy. Zranených bolo približne 100 námorníkov, ale presný počet nezvestných nie je neznámy. V čase, keď bola Moskva zasiahnutá, sa na jej palube nachádzalo okolo 500 ľudí. (TASR)

19. 4. 2022
|
16:06
|
Svet

Futbalové mužstvo sa zhodlo na prijatí mobilizácie. Štrnásť hráčov a tréneri mužstva PFK Prykarpattja Ivano Frankivsk zložili prísahu a vstúpili do armády. Ide o bezprecedentný prípad od začiatku vojny. (Sportnet)

19. 4. 2022
|
15:53
|
Svet

V Rusku skončilo pol milióna Ukrajincov. "To nie je krajina, to je väzenie," hovoria Ukrajinci, ako ich zavliekli do Ruska. Moskva sa tým netají a odsun ľudí označuje za humanitárnu operáciu. (SME)

19. 4. 2022
|
15:49
|
Svet

Rusko údajne otvorilo v Mariupoli humanitárny koridor pre ukrajinských vojakov, ktorí zložia zbrane. O zriadení koridoru rozhodli vzhľadom na "katastrofálnu situáciu" v oceliarskom komplexe Azovstaľ.

"Ruské ozbrojené sily otvorili humanitárny koridor pre odsun členov ukrajinskej armády, ktorí dobrovoľne zložia zbrane, a pre militantov z nacionalistických útvarov," uviedol vo vyhlásení ruský rezort obrany s tým, že koridor otvorili o 14.00 h miestneho času (13.00 SEČ).

Ruská armáda a jednotky samozvanej Doneckej ľudovej republiky v tejto súvislosti "zastavili všetky vojenské aktivity" v okolí železiarní Azovstaľ, povedal vo vyhlásení generálplukovník Michail Mizincev z Národného centra obrany, spadajúceho pod generálny štáb ozbrojených síl Ruskej federácie.

Ministerstvo dodalo, že ruské jednotky na miesto vyslali humanitárne konvoje autobusov, áut a záchraniek, ktoré majú odviezť ľudí a poskytnúť im zdravotnú starostlivosť. Zriadené boli podľa ministerstva aj dočasné ubytovacie kapacity a zariadenia prvej pomoci.

Moskva apelovala na predstaviteľov v Kyjeve, aby vyzvali svoje jednotky na "zastavenie nezmyselného odporu" v Mariupoli.

"Uvedomili sme si však, že velitelia ukrajinských jednotiek takéto rozkazy od kyjevských predstaviteľov zrejme nedostanú, a preto ich vyzývame, aby takéto rozhodnutie spravili sami a zložili zbrane," uviedlo ruské ministerstvo. (TASR)

19. 4. 2022
|
15:31
|
Svet

Litva zakázala verejné zobrazovanie a nosenie symbolov vyjadrujúcich podporu ruskej invázii na Ukrajinu vrátane písmena ,,Z" či čierno-oranžovej stuhy svätého Juraja.

Poslanci litovského parlamentu tiež schválili zvýšenie pokút za porušenie uvedeného zákazu na 900 eur pre jednotlivcov a do 1500 eur pre firmy.

Pred Litvou podobné opatrenie schválili aj v Lotyšsku a Moldavsku. Takýto zákaz zvažuje tiež Nemecko.

Písmenom ,,Z" býva označená bojová technika ruskej armády. Fotografie s týmto znakom na oblečení zdieľajú aj ľudia na sociálnych sieťach, čím dávajú najavo, že schvaľujú vojenskú ofenzívu Kremľa na Ukrajine.

Stuha svätého Juraja sa datuje do roku 1769, keď ruská cárovná Katarína Veľká založila Rad sv. Juraja. Stuha bola pôvodne žltá s tromi čiernymi pruhmi. Po boľševickej revolúcii v roku 1917 bolo vyznamenanie zrušené; do užívania sa vrátilo počas druhej svetovej vojny, avšak v oranžovo-čiernej podobe.

Sovietsky zväz ,,georgijevskú" stužku používal pri oslavách víťazstva nad nacistickým Nemeckom v kombinácii s rôznymi medailami až do svojho rozpadu v roku 1991. Stužka bola v Ruskej federácii obnovená v roku 2005 ako reakcia na tzv. oranžovú revolúciu na Ukrajine. V roku 2014 si ju osvojili aj Moskvou podporovaní separatisti na východe Ukrajiny ako prejav podpory Ruska. (TASR)

Písmeno ,,Z" sa stalo symbolom ruskej ofenzívy.
Zdroj TASR/AP
19. 4. 2022
|
15:23
|
Svet

Rusko vyhostí 21 diplomatov z Belgicka a 15 z Holandska. Na opustenie krajiny majú dva týždne. Moskva si tiež predvolala veľvyslanca Luxemburska, ktorému pohrozila odvetou za vyhostenie ruského veľvyslanca.

Ruský rezort diplomacie nazval rozhodnutie Holandska z 29. marca týkajúce sa vyhostenia 18 ruských vyslancov za ,,neopodstatnené". Podobný krok Bruselu označila Moskva za ,,provokáciu" a rozhodnutie Luxemburska za ,,neodôvodnený a nepriateľský krok". (AFP)

19. 4. 2022
|
15:18
|
Ekonomika

Medzinárodný menový fond pre vojnu na Ukrajine znížil prognózy rastu globálnej ekonomiky na tento aj budúci rok. Fond aktuálne počíta s expanziou svetového hrubého domáceho produktu o 3,6 percent. (TASR)

19. 4. 2022
|
15:16
|
Svet

Turecko varovalo, že obnovenie dôvery medzi Západom a Ruskom môže trvať desaťročia. "Sme svedkami začiatku novej studenej vojny," povedal turecký minister zahraničných vecí.

"Bude trvať dlho, kým dôjde k zmiereniu. Obnovenie dôvery môže trvať desiatky rokov, ale domnievame sa, že by sa mali podniknúť rýchle kroky na dosiahnutie prímeria," dodal Mevlüt Čavušoglu počas spoločného brífingu v Ankare so svojím maďarským náprotivkom Pétrom Szijjártóm.

"Napriek meniacim sa okolnostiam v tejto oblasti veríme, že diplomacia má stále šancu, aby zafungovala," skonštatoval Čavušoglu. (TASR)

19. 4. 2022
|
15:04
|
Svet

Spoločnosť Henkel opustí ruský trh. Realizáciu odchodu už pripravujú  a jej 2 500 zamestnancov budú medzičasom naďalej zamestnávať a platiť. Nemecká firma sa sústreďuje na chemický a spotrebný tovar. (SITA)

19. 4. 2022
|
15:01
|
Svet

Ukrajina vymenila s Ruskom 76 ukrajinských vojnových zajatcov, potvrdila podpredsedkyňa vlády krajiny. Išlo o piatu výmenu, kedy získali späť 60 vojakov, z toho 10 dôstojníkov, a 16 civilistov. (Sky News)

19. 4. 2022
|
14:48
|
Svet

Krajiny Západu robia podľa ruského ministra obrany „všetko pre to, aby predĺžili ruskú vojenskú operáciu na Ukrajine“.Ruské sily podľa jeho slov vykonávajú plán na oslobodenie Donecka a Luhanska.

Sergej Šojgu na kolégiu s najvyššími vojenskými predstaviteľmi krajiny v Moskve povedal, že zvyšovanie objemu zásob zahraničných zbraní Ukrajine „jasne ukazuje ich úmysly provokovať režim v Kyjive, aby bojovali do posledného Ukrajinca“.

Zábery ministra z kolégia odvysielala ruská štátna televízia Rossija 24. Podľa BBC nie je jasné, či stretnutie vysielali naživo alebo bolo prednahraté. Ak by sa to potvrdilo, bolo by to Šojguovo prvé verejné vystúpenie po mnohých dňoch sprevádzaných správami o jeho zdravotných problémoch. (BBC)

19. 4. 2022
|
14:40
|
Svet

Od začiatku vojnu WHO overila 147 útokov na zdravotnícky personál a zdravotnícke zariadenia. Generálny riaditeľ Tedros Adhanom Ghebreyesus odsúdil útoky a vyzval Rusko, aby ukončilo vojnu.

„WHO jednoznačne odsudzuje pokračujúce stupňovanie útokov na zdravotníctvo na Ukrajine. Musia sa zastaviť,“ napísal šéf organizácie na sociálnej sieti Twitter.

„WHO doteraz overila 147 útokov, pri ktorých zomrelo 73 ľudí a 53 bolo zranených. Vojna nebude riešením. Opäť vyzývam Rusko, aby ukončilo túto vojnu,“ uviedol Tedros. (Sky News)

19. 4. 2022
|
14:40
|
Svet

Ruské jednotky sa pokúšajú prelomiť obranu od Charkova, cez celú Luhanskú a Doneckú oblasť, Mariupoľ až po Cherson. Zatiaľ sa im podarilo dobyť iba mesto Kreminna, priznal to gubernátor Luhanskej oblasti. (SME)

Kde prebiehajú boje na Ukrajine. Kde prebiehajú boje na Ukrajine. (zdroj: Dominika Colombová)
19. 4. 2022
|
14:25
|
Svet
Dôležité

Dobytie mesta Kreminna ruskými silami a stiahnutie ukrajinských vojakov z mesta potvrdil aj gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj. Ide zrejme o prvé mesto dobyté počas novej ruskej ofenzívy.

"Kreminna je pod kontrolou ’orkov’ (ohyzdov, teda Rusov). Vstúpili do mesta," informoval na brífingu gubernátor Hajdaj. Použil výraz "ohyzdi", ktorý je odkazom na fantasy knihy od spisovateľa J. R. R. Tolkiena.

"Naši obrancovia sa museli stiahnuť. Museli sa zakopať na nových pozíciách a pokračujú v boji proti ruskej armáde," dodal Hajdaj. Podľa neho ruské sily zaútočili "zo všetkých strán".

"Nie je možné spočítať mŕtvych medzi civilnými obyvateľmi. Máme oficiálnu štatistiku – okolo 200 mŕtvych, ale v skutočnosti ich je oveľa viac," povedal gubernátor, ale nespresnil obdobie, ktoré pokrýva odhadovaný počet zabitých. (Reuters)

19. 4. 2022
|
14:20
|
Ekonomika

Šéf nemeckej energetickej spoločnosti E.ON varuje pred zákazom dovozu ruského plynu. Ak by k tomu došlo, problém by podľa neho nemalo iba Nemecko, ale celá Európa.

Leonhard Birnbaum poukázal napríklad na to, že Slovensko je takmer úplne závislé od dodávok ruského plynu a Česko a Rakúsko dovážajú väčšinu zemného plynu z Ruska.

Zároveň varoval, že Nemecko nemôže na problém pozerať ako na národnú záležitosť. "Ak si myslíme, že si zabezpečíme dodávky pre seba a nebudeme sa starať o iné krajiny, povedie to k rozpadu Európskej únie," povedal Birnbaum.

V tejto súvislosti uviedol, že podporuje nesúhlas nemeckej vlády uvaliť embargo na dovoz ruského plynu. Podľa neho je tento prístup "správny a zodpovedný".

Pred tromi týždňami Birnbaum uviedol, že na získanie nezávislosti od ruského plynu bude Nemecko potrebovať približne tri roky. To je obdobie potrebné na zabezpečenie si dostatočného objemu alternatívnych dodávok. "Ak sa nám to podarí skôr, tak to bude fajn, určite to však nebude otázka troch mesiacov," dodal šéf E.ON. (TASR)

19. 4. 2022
|
13:56
|
Svet

Do Nemecka prišlo 360-tisíc ukrajinských utečencov. Väčšinu týchto osôb tvoria ženy, deti a starší ľudia.

Počet utečencov však môže byť ešte vyšší, pretože na hraniciach medzi členskými krajinami EÚ nie sú stacionárne kontroly a Ukrajinci môžu do Nemecka prísť na obdobie 90 dní aj bez víz.

Takisto podľa tejto agentúry nie sú k dispozícii ani spoľahlivé údaje o osobách, ktoré z Nemecka pokračujú v ceste do ďalších krajín Európskej únie, či o ľuďoch, ktorí sa vrátili na Ukrajinu. (TASR)

19. 4. 2022
|
13:51
|
Ekonomika

Nemecko zaplatí tento rok rekordné sumy za energie z Ruska, odhaduje Greenpeace. Európska únia už uvalila embargo na ruské uhlie, chce ho zaviesť aj pre ruský plyn a ropu.

Podľa Greenpeace by sa výdavky Nemecka na ruskú ropu mohli tento rok zvýšiť na 14,3 miliardy eur z 11,4 miliardy eur v predchádzajúcom roku, pričom v prípade ruského plynu sa môžu dokonca zdvojnásobiť na 17,6 miliardy eur z vlaňajších 8,8 miliardy eur.

Okrem toho analýza Greenpeace ukázala, že Nemecko zaplatí ďalšie 2 miliardy eur za ruské uhlie. Čísla sú založené na odhadoch.

Európska únia sa medzitým dohodla na embargu na ruské uhlie po prechodnom štvormesačnom období. Nemecká vláda však odmietla uvaliť embargo na dovoz ruského plynu a ropy s odôvodnením, že by to vážne poškodilo ekonomiku krajiny, najväčšiu v Európe. (TASR)

19. 4. 2022
|
13:43
|
Svet

Ruský minister obrany obvinil USA a ich západných spojencov, že predlžujú ruskú ofenzívu na Ukrajine. Dôvodom má byť podľa Šojgua dodávka zbraní Ukrajine.

"Robíme opatrenia na obnovenie pokojného života," oznámil Šojgu počas stále trvajúcej ruskej agresie na Ukrajine.

Šojgu sa vyjadril po tom, ako Kyjev obvinil Rusko z toho, že spustilo novú rozsiahlu ofenzívu na východe Ukrajiny, čím vojna prešla do druhej fázy. Začiatok novej etapy ruskej "špeciálnej vojenskej operácie" na Ukrajine potvrdil v utorok aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Ruský minister obrany však z krviprelievania na Ukrajine obvinil Spojené štáty a ich spojencov, ktorí sú podľa neho odhodlaní bojovať "do posledného Ukrajinca".

"USA a štáty, ktoré majú pod kontrolou, robia všetko pre to, aby maximálne predĺžili špeciálnu vojenskú operáciu. Zvyšujúce sa objemy dodávok zahraničných zbraní dávajú jasne najavo ich úmysly vyprovokovať kyjevský režim, aby bojoval do posledného Ukrajinca," vyhlásil Šojgu. (The Guardian)

19. 4. 2022
|
13:26
|
Ekonomika

Automobilka Stellantis prerušuje výrobu v Rusku. Stellantis v Rusku produkoval dodávkové automobily značiek Peugeot a Citroen v závode v Kaluge.

Závod v Kaluge Stellantis vlastní spolu s japonskou automobilkou Mitsubishi. Japonský výrobca áut svoju produkciu prerušil skôr počas tohto mesiaca.

Spoločnosť Stellantis v utorok uviedla, že chce „zabezpečiť úplné dodržiavanie“ zahraničných sankcií a „chrániť svojich zamestnancov“ a preto výrobu prerušuje. Automobilka už skôr upozornila, že závodu v Kaluge sa míňajú dielce. Mnohé automobilky s výrobou v Rusku majú od začiatku invázie na Ukrajinu ťažkosti pri dovoze komponentov, ktoré potrebujú.

Stellantis, ktorý je štvrtým najväčším výrobcom áut na svete, už minulý mesiac zastavil dodávky áut z Ruska aj na ruský trh. (SME)

19. 4. 2022
|
13:19
|
Svet

Španielsky premiér čoskoro navštívi Ukrajinu. Sánchez sa má v Kyjeve stretnúť s ukrajinským prezidentom Zelenským.

Návštevu Ukrajiny od začiatku ruskej invázie absolvovalo už niekoľko lídrov európskych krajín vrátane britského premiéra Borisa Johnsona a rakúskeho kancelára Karla Nehammera. So Zelenským sa v Kyjeve stretol aj slovenský premiér Eduard Heger spoločne s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom.

Sánchez včera oznámil, že jeho krajina znovu otvorí svoje veľvyslanectvo v Kyjeve v najbližších dňoch. Madrid jej zamestnancov predtým dočasne presunul do Poľska. (TASR)

19. 4. 2022
|
13:07
|
Svet

Ruská ofenzíva napreduje podľa Zelenského poradcu veľmi obozretne, ale nebude úspešná. Moskovským silám chýba podľa Olexija Arestovyča sila na prelomenie ukrajinskej obrany.

Ruské sily sa podľa Arestovyča usilujú nájsť "citlivé miesta" v obrane Ukrajiny. "Ich ofenzíva neuspeje, to vám garantujem na 99 percent, nemajú dostatok sily," povedal Arestovyč.

"Bitka o Donbas, ktorá bola oznámená a očividne sa začala včera, prebieha a napreduje veľmi obozretne," povedal a dodal, že táto bitka sa nebude vyvíjať v prospech Ruska. (BBC)

19. 4. 2022
|
12:53
|
Svet

Kadyrov tvrdí, že ruské jednotky dnes dobyjú oceliareň v Mariupoli. Rozsiahly oceliarsky komplex Azovstaľ je poslednou baštou obrancov Mariupoľa.

"Dnes s pomocou Všemohúceho (Allaha) úplne prevezmeme Azovstaľ," povedal čečenský vodca. V areáli oceliarní sa podľa Moskvy ukrýva približne 2500 ukrajinských bojovníkov vrátane 400 zahraničných žoldnierov. Podľa ukrajinských médií sa v metalurgickom závode ukrýva aj okolo 1000 civilistov vrátane žien a detí. (TASR)

19. 4. 2022
|
12:27
|
Svet

Bývalý britský veľvyslanec v Rusku hrozbu jadrovými zbraňami úplne nevylučuje. Tony Brenton uviedol, že vojna na Ukrajine je momentálne v "rozhodujúcej fáze".

Podľa Brentona by ruské jednotky mohli v Donbase na východe Ukrajiny uspieť, čo by im poskytlo "obrovskú vyjednávaciu výhodu", ktorú by mohli použiť pri budúcich rozhovoroch, alebo by sa mohli znova zamerať na Kyjev.

Podľa bývalého veľvyslanca je pravdepodobnejšie, že bitka sa "zasekne" a obe strany čaká "dlhotrvajúca vojna".

Pri spomienke na svoje predchádzajúce skúsenosti s Putinom Brenton povedal: "Ako si ho pamätám, je to veľmi schopný, sústredený, nie veľmi milý vodca Ruska – poháňaný túžbou urobiť Rusko opäť veľkým." Opísal ho tiež ako človeka, ktorý síce vedome riskoval, ale predtým si to veľmi starostlivo zvážil.

Podľa Brentona sa zdá "veľmi nepravdepodobné", že by mohol Putin vyhrať za podmienok, ktoré si stanovil. "Niekoľkokrát hovoril o použití jadrových zbraní, čo by bola veľmi veľká hranica, ktorú by musel v takom prípade prekročiť, ale úplne by som to nevylúčil, keby sa mu veci veľmi pokazili," dodal. (TASR, Sky News)

19. 4. 2022
|
11:40
|
Svet
Dôležité

Lavrov potvrdil začiatok novej etapy ruskej ofenzívy na Ukrajine. Ruský minister zahraničných vecí oznámil, že pôjde o významný vývoj v konflikte.

"Začína sa ďalšia etapa a som si istý, že to bude veľmi dôležitý moment celej tejto špeciálnej operácie," povedal Lavrov v rozhovore pre televízny kanál India Today. (The Guardian)

19. 4. 2022
|
11:34
|
Svet

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že v noci zasiahli 1 260 cieľov na Donbase. Informácie nie je možné nezávisle overiť.

Ruské ministerstvo obrany vyhlásilo, že údajne zasiahli 13 ukrajinských pozícií vrátane kľúčového mesta Slovjansk. Ministerstvo uvádza, že ďalšie letecké útoky „zasiahli 60 vojenských zariadení Ukrajiny“, a to aj v mestách blízko východnej frontovej línie. Ruské sily zostrelili ukrajinské lietadlo MiG-29 v Doneckej oblasti, tvrdí ministerstvo. (BBC)

19. 4. 2022
|
11:20
|
Svet

Rusko počas invázie zámerne ničí kultúrne dedičstvo Ukrajiny, tvrdí Borell. "Predmety kultúrneho dedičstva sú vo vojne Ruska proti Ukrajine úmyselne ničené," zdôraznil šéf zahraničnej politiky EÚ.

Borrell spresnil, že ukrajinská kultúra je "dôležitou súčasťou európskeho dedičstva". Zároveň ubezpečil, že EÚ "podporuje umelcov, kultúrnych profesionálov a kultúrne organizácie postihnuté vojnou".

Borrell vo svojom posolstve spomenul kampaň Umenie proti vojne (#ArtVsWar), ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o miere ničenia kultúrneho dedičstva, kultúrnych cieľov a iniciatív v dôsledku vojenských konfliktov.

Mestská samospráva v Kyjeve po vypuknutí vojny nariadila ohradiť hlavné kultúrne pamiatky vrecami s pieskom, aby ich nepoškodilo ruské bombardovanie alebo guľky. (TASR)

19. 4. 2022
|
11:02
|
Svet

Hraničnými priechodmi prešlo včera 2454 ľudí z Ukrajiny. Bolo medzi nimi 628 mužov, 1326 žien a 500 detí. O dočasné útočisko požiadalo 163 osôb.

"Zároveň bolo vypravených 35 autobusov, ktoré prepravili 309 osôb na rôzne miesta v rámci SR. Vlakovou dopravou bolo prepravených 169 osôb," ozrejmila hovorkyňa ministerstva vnútra Hrabovská. Za pondelok podľa jej slov ubytovali 17 osôb, voľné kapacity sú na úrovni 12.372.

Celkový počet utečencov od 24. februára dosiahol 344 088. Celkový počet udelených dočasných útočísk od 1. marca je nateraz 68 361. (TASR)

19. 4. 2022
|
11:01
|
Svet

Na oceliarne v Mariupole zaútočili separatisti. Rozľahlý hutnícky komplex predstavuje poslednú významnú oblasť ukrajinského odporu v meste.

V oblasti sa ukrýva mnoho civilistov, vrátane žien a detí a starších ľudí. Rusko medzitým vyzvalo obrancov Mariupoľa, aby sa vzdali a zložili zbrane, píše agentúra Reuters. (ČTK)

19. 4. 2022
|
10:53
|
Svet

Poľsko prijalo od začiatku vojny na Ukrajine 2,838 miliónov utečencov. Poľská pohraničná stráž uviedla, že včera urobili približne 20-tisíc kontrol ľudí vstupujúcich z Ukrajiny, čo je nárast o 16 percent oproti predchádzajúcemu dňu.

Pohraničná stráž tiež informovala, že počet prichádzajúcich v utorok do siedmej ráno dosiahol hranicu 5800 ľudí. (TASR)

19. 4. 2022
|
10:31
|
Svet

Grécko zadržalo ruský ropný tanker pri ostrove Evia v rámci sankcií Európskej únie voči Rusku. Uviedol to predstaviteľ gréckeho ministerstva lodnej dopravy.

Loď Pegas plávajúca pod ruskou vlajkou s 19 členmi ruskej posádky na palube bola zadržaná neďaleko pobrežného mesta Karystos v Evii. Predstaviteľ pobrežnej stráže uviedol, že plavidlo bolo zadržané, ale nie jeho ropný náklad. (The Guardian)

19. 4. 2022
|
10:23
|
Svet

Rusi sa viac sústredili na Donbas, ale morálka bude stále nízka, tvrdí britský generál. Generál Sir Richard Barrons, bývalý veliteľ spoločných síl Spojeného kráľovstva, tvrdí, že zlepšovanie počasia utvorí lepšie podmienky aj pre ruskú armádu.

V regióne Donbas je viac otvoreného terénu a so zlepšovaním počasia bude viac príležitostí pre ruské obrnené jednotky na rýchlejšie manévre. Otepľovanie však spôsobuje aj vlhkejšiu a teda mäkšiu pôdu, ktorá nie je vhodná pre presun tankov, upozornil generál. "Zima alebo vrchol leta by boli lepšie, pretože zem je tvrdšia," povedal Barrons.

Ruská armáda sa podľa generála poučila a teraz sa sústredila na jeden cieľ a na nie veľa vecí naraz. Nemali však podľa neho dostatok času na obnovenie výcviku a mnohé z posíl možno nebudú lepšie vycvičené. Morálka ruských síl podľa Barronsa rozhodne nebude o nič silnejšia ako doteraz. (BBC)

19. 4. 2022
|
10:05
|
Svet

Británia pošle Ukrajine obrnené vozidlá vybavené raketometmi. Rozhodnutie padlo po tom, čo Rusko spustilo plnohodnotnú ofenzívu na ovládnutie ukrajinského východu.

Britské ministerstvo obrany obrnené vozidlá typu Stormer vybavené protilietadlovými raketami predstavilo pred dvoma týždňami na Salisburskej nížine v Anglicku, píše denník The Sun. Podľa neho tieto 13-tonové vozidlá môžu byť letecky dopravené na transportných lietadlách typu Boeing C-17 Globemaster do niekoľkých dní.

Tieto obrnené vozidlá sú určené proti útokom vrtuľníkov a nízko letiacich lietadiel, píšu na svojom webe ozbrojené sily Spojeného kráľovstva. Stormery vyrába britská zbrojárska firma BAE Systems, na obsluhu potrebujú len troch ľudí a využívajú rakety Starstreak, ktoré dokážu zneškodniť nízko letiace stroje. (BBC, TASR)

19. 4. 2022
|
09:52
|
Svet

Dmytro Kuleba pricestoval do Bulharska, kde povedal, že dostal za úlohu „hľadať kroky na dosiahnutie mieru na Ukrajine“. Ukrajinský minister zahraničných vecí poďakoval Bulharom za podporu a krajinu opísal ako „priateľa a partnera v rámci EÚ“.

(The Guardian)
19. 4. 2022
|
09:26
|
Svet

Ruská invázia zničila alebo poškodila do tridsať percent ukrajinskej infraštruktúry. Škody sa odhadujú na sto miliárd dolárov (91,93 miliardy eur). Uviedol to ukrajinský minister infraštruktúry Oleksander Kubrakov.

Kubrakov, tvrdí, že rekonštrukcia by sa dala za určitých podmienok zvládnuť do dvoch rokov, pričom na financovanie opráv by sa mali využiť zmrazené ruské aktíva.

"Prakticky všetky zložky našej dopravnej infraštruktúry nejakým spôsobom utrpeli," povedal Kubrakov pre Reuters. Podľa Kubrakova boli doteraz zničené alebo poškodené stovky cestných mostov, tisícky kilometrov ciest a desiatky železničných mostov boli vyhodené do vzduchu. Súčasne dodal, že ministerstvo už začalo s rekonštrukciou v niektorých oblastiach, ktoré sa vrátili pod kontrolu ukrajinskej armády.

Očakáva, že západné štáty pomôžu Ukrajine s rekonštrukciou, pričom sa diskutuje o viacerých zdrojoch. "Prvým je majetok Ruskej federácie, ktorý je v súčasnosti zmrazený v zahraničí," povedal Kubrakov. (TASR)

19. 4. 2022
|
09:21
|
Svet

Ruské sily sa zameriavajú na úplne ovládnutie Donbasu, tvrdí Generálny štáb ukrajinskej armády. Rusi zaútočili pozdĺž takmer celej frontovej línie v Doneckej, Luhanskej a Charkovskej oblasti.

Ruská armáda aj naďalej blokuje a ostreľuje prístavné mesto Mariupoľ a pokračujú aj vzdušné útoky na iné mestá. (TASR)

19. 4. 2022
|
09:16
|
Svet

Ukrajinská poslankyňa Lesia Vasylenková žiada pre svoju krajinu dodávky zbraní. Vasylenková vyzvala na naliehavé stretnutie lídrov USA, Veľkej Británie, Francúzska, Nemecka, Poľska, Talianska, Rumunska a Kanady.

Vasylenková uviedla, že na rokovaní by sa mali zúčastniť aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, predseda Európskej rady Charles Michel a šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. „Ukrajina potrebuje zbrane a potrebuje intervenciu spojeneckej armády," vyhlásila Vasylenková. (Sky News, TASR)

19. 4. 2022
|
09:04
|
Svet

Francúzsky minister financií tvrdí, že sa pripravuje embargo na ruskú ropu v celej Európskej únii. Bruno Le Maire dodal, že francúzsky prezident Macron s týmto krokom súhlasí.

"Dúfam, že v nasledujúcich týždňoch presvedčíme našich európskych partnerov, aby prestali dovážať ruskú ropu," povedal Le Maire. (The Guardian)

19. 4. 2022
|
08:59
|
Svet

Gubernátor Belgoroda tvrdí, že Ukrajina zaútočila na ruskú dedinu v pohraničí. Vjačeslav Gladkov oznámil, že pri údajnom útoku bol vraj zranený jeden miestny obyvateľ.

Z Gladkovového vyjadrenia nebolo bezprostredne zrejmé, či malo ísť o nálet alebo delostrelecký, raketový či mínometný útok. (BBC)

19. 4. 2022
|
08:44
|
Svet

Na Ukrajine sa neotvoria žiadne humanitárne koridory už tretí deň. "Na Donbase pokračuje intenzívne ostreľovanie," oznámila ukrajinský vicepremiérka Iryna Vereščuková.

Rusi odmietajú v Mariupoli vytvorenie koridoru pre civilistov v smere na Berďansk, tvrdí Vereščuková. "Pokračujeme v zložitých rokovaniach o otvorení humanitárnych koridorov v Chersonskej a Charkovskej oblasti," informovala Vereščuková. (The Guardian)

19. 4. 2022
|
08:29
|
Svet

Americká ministerka financií vyzvala na väčší finančný tlak na Rusko. Janet Yellenová údajne vynechá zasadnutie tohtoročného stretnutia G20 na protest proti ruskej invázii na Ukrajinu.

Očakáva sa tiež, že Yellenová bude lobovať u členov Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky, aby zvýšili finančný tlak na Kremeľ ako reakciu na ich pokračujúcu agresiu na Ukrajine. Yellenová minulý týždeň odsúdila „nevyprovokovaný útok Vladimíra Putina na Ukrajinu“.

„Kým Putin neukončí svoju ohavnú vojnu, bude Bidenova administratíva spolupracovať s našimi partnermi, aby posunuli Rusko smerom k ekonomickej, finančnej a strategickej izolácii,“ povedala. (BBC)

19. 4. 2022
|
08:22
|
Svet

Japonsko pošle na Ukrajinu masky a odevy určené na ochranu proti chemickým zbraniam. Na žiadosť Kyjeva Japonsko darovalo aj bezpilotné lietadlá v rámci najnovšej dodávky obranných zásob.

(The Guardian)
19. 4. 2022
|
08:10
|
Svet

Ukrajinská prokuratúra vyšetruje vyše sedemtisíc údajných vojnových zločinov spáchaných ruskými jednotkami. Celkovo bolo hlásených 7280 prípadov a bolo potvrdených 205 vrážd detí.

(The Guardian)
19. 4. 2022
|
07:58
|
Svet

Dialóg s ruským prezidentom Putinom stagnuje po odhalení vraždenia v Buči, tvrdí francúzsky prezident. Macron údajne necestoval do Kyjeva, pretože podľa neho vyjadruje podporu Ukrajine iným spôsobom. 

„Od masakrov, ktoré sme objavili v Buči a v iných mestách, vojna nabrala iný smer, takže odvtedy som s ním (Putinom) už priamo nehovoril, ale nevylučujem, že tak urobím v budúcnosti,“ povedal Macron.

Na rozdiel od iných európskych lídrov Macron necestoval do ukrajinského hlavného mesta. "Vrátim sa do Kyjeva, ale pôjdem tam, aby som priniesol niečo užitočné... pretože je zrejmé, že tam nemusím cestovať, aby som ukázal podporu," povedal Macron a dodal, že od začiatku vojny hovoril okolo štyridsať ráz s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. (The Guardian)

19. 4. 2022
|
07:43
|
Svet

Ruská armáda sa zmocnila mesta Kreminna v Luhanskej oblasti. V Kremninne sa začali pouličné boje a evakuácia obyvateľstva nie je možná, uviedol predstaviteľ ukrajinskej armády.

Mesto je jedným z dvoch bodov, na ktorých sa ruskej armáde podľa Ukrajincov v pondelok podarilo preraziť v rámci stovky kilometrov dlhého frontu. Regionálny vojenský správca Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj povedal, že mesto sa stalo terčom ťažkého bombardovania. "Rusi spustili paľbu na auto s civilistami. Zomreli štyria ľudia," oznámil Hajdaj.

Neskôr sa v ukrajinskej televízii vyjadril, že Rusi prevzali kontrolu na mestom po tom, ako „všetko zrovnali so zemou", takže Ukrajinci ustúpili, aby sa preskupili a pokračovali v boji. „Jednoducho nemá zmysel stáť na jednom mieste, aby všetci zomreli bez spôsobenia významnej škody nepriateľovi," vyhlásil. (The Guardian, TASR)

19. 4. 2022
|
07:15
|
Svet

Ruské lietadlo muselo ísť po svojich diplomatov obchádzkou 15-tisíc kilometrov. Cesta po ruských diplomatov vyhostených zo Španielska a Grécka sa predlžila kvôli zákazu ruských letov v Európskej únií.

„Zatiaľ čo Španielsko a Grécko urobili jednorazovú výnimku na vstup lietadiel do ich vzdušného priestoru, lety prechádzali cez krajiny, ktoré zachovávajú zákaz ruských letov,“ uvádza sa na webe FlightRadar24. Celková dĺžka letu bola 15 163 km, čo je "len tesne pred súčasným najdlhším letom sveta medzi Singapurom a New Yorkom". (The Guardian)

19. 4. 2022
|
06:55
|
Svet

Rusko utrpelo 75 percentné straty pobrežnej čiernomorskej flotily, tvrdí Ukrajina. Ruská flotila stratila podľa ukrajinského generálneho štábu ozbrojených síl 158 vojakov, pričom asi päťsto ďalších bolo zranených a 70 je považovaných za nezvestných.

Ruské sily majú za cieľ získať plnú kontrolu nad územím Doneckej a Luhanskej oblasti, ako aj udržať pozemný koridor s dočasne okupovaným Krymom, dodala ukrajinská armáda. (The Guardian)

19. 4. 2022
|
06:34
|
Svet

Ukrajina verí, že sa v nasledovných týždňoch stane kandidátskou krajinou EÚ. Ukrajinský prezident odovzdal šéfovi delegácie EÚ na Ukrajine Mattiovi Maasikasovi vyplnený dotazník potrebný na uchádzanie sa o členstvo v EÚ, ktorý mu 8. apríla odovzdala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Zelenskyj povedal Maasikasovi, že Kyjev verí, že v tomto smere získa podporu Únie a stane sa "kandidátom na prijatie" a následne sa už bude môcť začať ďalšia "záverečná fáza" prístupového procesu. "Skutočne veríme, že táto procedúra sa uskutoční v najbližších týždňoch," povedal ukrajinský prezident a dodal, že ukrajinský ľud je "mentálne v Európe už dlhý čas".

Šéf Zelenského kancelárie Andrij Jermak uviedol, že Ukrajina dúfa, že štatút kandidátskej krajiny získa na júnovom summite EÚ. "Následne by sa mali začať prístupové rokovania, ktoré by mali prebiehať v zrýchlenom konaní... Ukrajina bude v EÚ," uviedol. (SME)

19. 4. 2022
|
06:24
|
Svet

Z Mariupoľa násilne deportovali asi 40-tisíc civilistov do Ruska alebo do oblastí kontrolovaných proruskými separatistami, tvrdí starosta obliehaného mesta Vadym Bojčenko. Informáciu nie je možné nezávisle overiť. 

Počet deportovaných je podľa Bojčenka overený prostredníctvom údajov z obecného registra. (TASR)

19. 4. 2022
|
06:17
|
Svet

Americký prezident nenavštívi Ukrajinu. Administratíva sa podľa Bieleho domu teraz zameriava na poskytovanie bezpečnostnej pomoci.

Joea Bidena nedávno pozval na Ukrajinu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovore pre americkú televíziu CNN apeloval na Bidena, aby Ukrajinu navštívil a získal tak predstavu o situácii, v ktorej sa krajina nachádza po takmer dvojmesačnej ruskej invázii.

"Myslím si, že príde," povedal rozhovore ukrajinský prezident. "Samozrejme, je to jeho rozhodnutie. Závisí to aj od bezpečnostnej situácie, no myslím si, že je to líder Spojených štátov a preto by sa sem mal prísť pozrieť," dodal.

Washington však údajne zvažuje, že na Ukrajinu vyšle ministra obrany Lloyda Austina alebo ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena, píše DPA. (TASR)

18. 4. 2022
|
23:35
|
Svet

Humanitárne prímerie medzi ukrajinskými a ruskými silami sa v dohľadnej dobe neočakáva, uviedol podľa agentúry Reuters koordinátor humanitárnej pomoci OSN Martin Griffiths.

Griffiths sa od začiatku apríla stretol s vysokými predstaviteľmi v Moskve a Kyjeve, aby s nimi prerokoval snahy OSN o dočasný pokoj zbraní a spôsoby, ako zlepšiť systém informovania o evakuáciách a dodávkach humanitárnej pomoci.

"Na strane Ruska nemáme plán humanitárneho prímeria," povedal Griffiths novinárom v newyorskom sídle OSN. "Ak môžem hovoriť za ruské úrady, tak momentálne nestavajú čiastočné prímerie na prvé miesto," uviedol.

Upresnil, že hoci humanitárny pokoj zbraní neočakáva v dohľadnej dobe, možno nastane za niekoľko týždňov. "Možno až za dlhšiu dobu," dodal. (ČTK)

18. 4. 2022
|
22:36
|
Svet

Šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak uistil obyvateľov Ukrajiny, že ich ozbrojené sily zvládnu ruský útok odraziť. "Dôverujte našej armáde, je veľmi silná," uviedol Jermak. (ČTK)

18. 4. 2022
|
22:29
|
Svet

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo videu povedal, že práve prebieha bitka o Donbas. "Môžem potvrdiť, že ruské jednotky spustili útok na Donbas, na ktorý sa tak dlhodobo pripravovali." (BBC)

18. 4. 2022
|
22:02
|
Svet
Dôležité

Rusko podľa očakávaní spustilo novú ofenzívu na východe Ukrajiny, uviedol tajomník Bezpečnostnej rady Oleksij Danilov. "Dnes ráno sa okupanti takmer na celej frontovej línii Doneckej, Luhanskej a Charkovskej oblasti pokúsili prelomiť našu obranu," uviedol Danilov.

Ofenzívu potvrdil aj šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak. "Začala sa druhá fáza vojny," napísal na sieti Telegram. (Reuters)

18. 4. 2022
|
21:47
|
Svet

Varovanie pred náletmi vydali takmer vo všetkých ukrajinských regiónoch. (NEXTA)

18. 4. 2022
|
20:46
|
Svet

Armáda USA očakáva, že v najbližších dňoch začne s výcvikom Ukrajincov v rámci delostrelectva z húfnic, uviedol vysoký predstaviteľ americkej obrany. Výcvik sa má podľa neho uskutočniť mimo Ukrajiny.

Úradník dodal, že Rusko v posledných dňoch presunulo na Ukrajinu 11 bojových skupín, čím sa ich počet zvýšil na 76. Všetky sú na juhu a východe Ukrajiny, objasnil americký predstaviteľ. (BBC)

18. 4. 2022
|
20:34
|
Svet

V krytoch pod oceliarňou Azovstal v Mariupoli sa skrýva až tisíc civilistov, uviedla tamojšia mestská rada. Rusi podľa nej napriek tomu pokračujú v ostreľovaní fabriky. (Reuters)

18. 4. 2022
|
20:31
|
Svet

Francúzsky prezident Emmanuel Macron dnes povedal, že s Putinom nehovoril od momentu, kedy boli odhalené masové vraždy v Buči a ostatných mestách v okolí Kyjeva. (Reuters)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Začala sa druhá fáza vojny, Rusko spustilo novú ofenzívu na východe Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 2. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 3. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 4. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 5. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 6. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 7. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie
 1. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 2. Máte doma SodaStream? Vymeňte si bombičku pohodlne z gauča
 3. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 4. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 5. Na krásnom, modrom Jadrane
 6. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 7. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 8. Nebezpečenstvo používania prekladačov
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 11 945
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 5 460
 3. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 283
 4. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 412
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 706
 6. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 1 601
 7. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 274
 8. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 1 048
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu