SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Ukrajina Rusko Online: Mariupoľ by podľa Kulebu mohol úplne zablokovať mierové rozhovory s Ruskom

Rusi pokračovali v ostreľovaní Kyjeva.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Vojnu na Ukrajine budeme podrobne sledovať aj v pondelok.

SkryťVypnúť reklamu
Najnovšie | Najstaršie
17. 4. 2022
|
23:48
|
Svet

Pri potopení krížnika Moskva zahynulo asi 40 námorníkov, niekoľkí sú nezvestní a mnohí ďalší utrpeli zranenia, píšu nezávislé ruské noviny Novaja Gazeta Europe. Odvolávajú sa na matku námorníka, ktorý mal byť na palube.

Matka tvrdí, že syn jej v telefonáte povedal, že vlajková loď ruskej Čiernomorskej flotily bola zasiahnutá tromi raketami zo súše, z ukrajinského územia. "Volal mi a plakal pre to, čo videl," prezradila s tým, že syn jej nechcel povedať podrobnosti, lebo to "bolo desivé" a niektorí vraj prišli o končatiny.

Noviny meno námorníka ani jeho matky neuviedli, aby ich chránili. Tvrdia však, že majú dôkazy, podľa ktorých je pravdepodobné, že námorník slúžil na lodi Moskva.

Ruské ministerstvo obrany zatiaľ o žiadnych obetiach pri potopení krížnika neinformovalo. Už skôr sme však priniesli správu, že Rádio Sloboda odhalilo smrť praporčíka Ivana Vachruševa. (BBC)

17. 4. 2022
|
23:39
|
Svet

Ukrajina vyplnila dotazník pre vstup do Európskej únie, oznámila kancelária prezidenta Zelenského.

Informáciu prebral na telegrame aj poradca ukrajinského ministerstva vnútra Anton Geraščenko, ktorý citujúc zástupcu šéfa prezidentskej kancelárie Ihora Žovkvu uviedol, že teraz je „lopta na strane Európskej komisie“. (The Guardian)

17. 4. 2022
|
23:04
|
Svet

Ukrajinské sily v Charkove vytlačili Rusov späť na východ od mesta, tvrdí šéf regionálnej administratívy Oleg Synegubov. CNN s odvolaním sa na jeho príspevky na telegrame dodáva, že oslobodených bolo viacero dedín. (The Guardian)

17. 4. 2022
|
22:30
|
Domov

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovoril s výkonnou riaditeľkou Medzinárodného menového fondu Kristalinou Georgievovou o zaistení finančnej stability Ukrajiny a povojnovej obnove krajiny.

"Máme jasné plány pre túto chvíľu a tiež víziu výhľadov. Som si istý, že spolupráca medzi Medzinárodným menovým fondom a Ukrajinou bude aj naďalej plodná," napísal Zelenskyj na twitteri.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ zároveň v nedeľu potvrdil, že sa budúci týždeň zúčastní jarného zasadnutia menového fondu a Svetovej banky vo Washingtone. Do USA s ním vyrazia aj minister financií Serhij Marčenko a guvernér centrálnej banky Kyrylo Ševčenko. Budú sa snažiť získať ďalšiu finančnú podporu pre Ukrajinu. (ČTK)

17. 4. 2022
|
22:22
|
Svet

Lode plaviace sa pod ruskou vlajkou majú zákaz kotviť v belgických prístavoch. Opatrenie je v súlade s piatym balíkom sankcií proti Rusku, ktoré Európska únia prijala 8. apríla.

Zákaz vstupu do prístavov Antverpy, Zeebrugge a Gent sa týka nielen lodí plaviacich sa pod ruskou vlajkou, ale aj tých, ktoré ruskú vlajku vymenili za vlajku iného štátu po 24. februári, keď Rusko začalo inváziu na Ukrajinu.

Zákaz  sa vzťahuje na približne 6-tisíc ruských alebo Ruskom prevádzkovaných plavidiel, informoval federálny minister spravodlivosti Vincent Van Quickenborne, ktorý je vláde zodpovedný aj za Severné more. (TASR)

17. 4. 2022
|
20:27
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj má problém veriť v spoľahlivosť "niektorých krajín alebo niektorých lídrov". Povedal to v rozhovore pre televíziu CNN, ktorý sa uskutočnil v piatok v prezidentskom paláci v Kyjeve a odvysielali ho v nedeľu.

Na otázku, či v súvislosti s Ukrajinou nepovažuje výraz "nikdy viac", ktorý používajú politici vo svete, keď hovoria o holokauste a zločinoch proti ľudskosti, za prázdny, Zelenskyj odpovedal: "Neverím svetu. Po tom, čo sme videli, čo sa deje na Ukrajine, som nadobudol pocit, že by sme nemali veriť niektorým krajinám alebo niektorým lídrom. Neveríme tým slovám. Po eskalácii zo strany Ruska neveríme našim susedom. Neveríme tomu všetkému."

Ukrajinský prezident neverí ani bezpečnostným zárukám daným v dokumentoch a medzinárodnému právu, keďže na Ukrajine zúri vojna a Rusko je obviňované z údajných vojnových zločinov. "Dokonca ani ja neverím dokumentom, pretože máme aj Budapeštianske memorandum - myslím, že poznáte všetky podrobnosti. Pre mňa je to len bezcenný kus papiera," povedal Zelenskyj.

Ďalej uviedol, že verí praktickému, hmatateľnému úsiliu a ukrajinskému ľudu. "Veríme len zmluvným, pragmatickým veciam. Ak ste naši priatelia alebo partneri, dajte nám zbrane, podajte nám ruku, podporte nás, dajte nám peniaze a zastavte Rusko. Ak ste naši priatelia, môžete to urobiť.“

"Jediná viera, ktorú máme, je viera v nás samých, v našich ľudí, viera v naše ozbrojené sily a viera, že krajiny nás podporia nielen svojimi slovami, ale aj svojimi činmi. A to je všetko. Nikdy viac... Naozaj, každý o tom hovorí, a predsa, ako vidíte, nie každý má odvahu," uzatvoril Zelenskyj. (TASR)

17. 4. 2022
|
19:46
|
Svet

Pri potopení krížniku Moskva zomrel najmenej jeden člen posádky, zistili novinári z ukrajinskej redakcie Rádia Slobodná Európa/Rádio Sloboda. Ruské úrady žiadnu obeť neoznámili a tvrdia, že celá posádka je nažive.

Novinári našli správu o smrti 41-ročného námorného práporčíka Ivana Vachruševa, ktorú zverejnila jeho manželka na ruskej sociálnej sieti Odnoklassniki (Spolužiaci). "Náš hrdina!!! Zomrel pri plnení svojich povinností. Bojoval do posledného dychu za život lode. Sme v slzách a žiali. V našich srdciach budeš navždy hrdinom," napísala.

Varvara Vachruševová prostredníctvom sociálnej siete Vkontakte novinárom povedala, že jej manžel zomrel kvôli potopeniu krížniku Moskva. Dodala, že jeho telo našli, ale okolnosti smrti zatiaľ neboli zverejnené. Podľa nej je nezvestných ďalších 27 členov posádky, čo ale nebolo oficiálne potvrdené. (ČTK)

17. 4. 2022
|
19:28
|
Svet

Prvé úvahy o potrebe pripraviť európsky „Marshallov plán“ pre Ukrajinu sa objavili už pred ruskou inváziou v prostredí think-tankov a neziskových organizácií.

Zatiaľ najdetailnejší návrh, ako by mohol vyzerať robustný plán obnovy relatívne veľkého vojnou zničeného štátu a koľko by mohol stáť, predstavil londýnsky think-tank Centre for Economic Policy Research. Pripravili ho ekonómovia pôsobiaci v prestížnych akademických inštitúciách a navrhujú v ňom rekonštrukciu Ukrajiny v štyroch fázach. (SME)

17. 4. 2022
|
18:06
|
Domov

Mariupoľ stále nepadol, potvrdzuje ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ s tým, že zostávajúce ukrajinské sily v meste odmietajú ruské ultimátum, aby sa vzdali, a pokračujú v boji. (BBC)

17. 4. 2022
|
17:33
|
Svet

Ukrajina nemá v úmysle vzdať sa regiónu Donbas, zamietol prezident Volodymyr Zelenskyj možné úvahy nechať Donbas a časť východnej Ukrajiny Moskve, aby tak zastavila konflikt.

"Ukrajina a jej ľudia majú jasno. My si nenárokujeme územia niekoho iného a tých našich sa nevzdáme," vyhlásil prezident. (BBC)

17. 4. 2022
|
17:26
|
Svet

Medzi Ruskom a Ukrajinou neprebehla v poslednom čase žiadna diplomatická komunikácia, hovorí ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.

Kuleba uviedol, že ministerstvá zahraničných vecí oboch krajín sa formálne nevyjadrili a zdôraznil, že situácia v Mariupoli môže byť prekážkou v ďalších rokovaniach. "Mariupoľ môže byť červenou čiarou," povedal v rozhovore pre CBS News. Prezident Volodymyr Zelenskyj už skôr vyhlásil, že zabitie obrancov Mariupoľa bude znamenať koniec mierových rokovaní. (The Guardian)

17. 4. 2022
|
17:20
|
Svet

Ukrajina žiada skupinu G7 o 45,96 miliardy eur. Plánuje tak pokryť rozpočtový deficit. Kyjev uvažuje aj o emisii dlhopisov s nulovým kupónom na pokrytie deficitu počas najbližšieho polroka, uviedol poradca ukrajinského prezidenta Oleh Ustenko. (TASR)

17. 4. 2022
|
17:11
|
Svet

Rusko plánuje od 1. do 10. mája usporiadať v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny referendum o odštiepení oblasti. Informovala o tom ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová. Cherson, je jediným z väčších miest pod kontrolou ruskej armády.

Denisovová podľa agentúry Ukrinform napísala, že podľa svedkov sa v tlačiarni mesta Nova Kachovka tlačia hlasovacie lístky pre "pseudoreferendum". Protokoly o výsledkoch hlasovania zrejme budú pripravené vopred a privezené do regionálneho centra. Počas konania referenda od 1. do 10. mája má byť Cherson uzavretý a má sa prerušiť akákoľvek komunikácia. (ČTK)

17. 4. 2022
|
16:58
|
Svet

Britský premiér Boris Johnson odkázal v ukrajinským kresťanom, aby boli silní a odvážni. Kresťanom na celom svete zaželal veselú Veľkú noc.  (The Guardian)

17. 4. 2022
|
16:49
|
Svet

Dvaja ľudia zahynuli a štyria utrpeli zranenia po ostreľovaní mesta Zolote na východe Ukrajiny. "V jednej z výškových budov sú zničené dve poschodia. Máme najmenej dvoch mŕtvych a ďalších štyroch zranených," uviedol guvernér Luhanskej oblasti Serhij Gajdaj

Zolote sa nachádza zhruba 30 kilometrov od metropoly regiónu Luhansk a 50 kilometrov od hraníc s Ruskom. (Sky News)

17. 4. 2022
|
16:30
|
Svet

Sankcie spôsobili približne 80 kilometrov dlhú kolónu nákladných áut pri hraniciach medzi Poľskom a Bieloruskom. Na ceste z Poľska uviazli stovky kamiónov a čakacia doba trvá dlhšie ako 30hodín. (NEXTA)

17. 4. 2022
|
16:19
|
Svet

Britský princ Harry s manželkou vyjadrili podporu Ukrajine. Vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu prišli do Holandska ako hostia na hry Invictus, na ktorých súťažia vojaci a veteráni, ktorí v službe utrpeli zranenia.

Harry a Meghan vzdali hold statočnosti tímu Ukrajiny a ocenili, že sa v súčasnej situácii dokázali zúčastniť na hrách. (The Guardian)

17. 4. 2022
|
16:01
|
Svet

Rusko pokračuje v násilnej mobilizácii mužov v okupovanom Donbase vo veku od 18 do 60 rokov. Tvrdí to poradca ukrajinského prezidenta Michajlo Podoľak s tým, že problémy vyhnúť sa povinnému narukovaniu majú aj ľudia napojení na proruských predstaviteľov.

Ľudí posielajú do boja bez akéhokoľvek výcviku alebo vybavenia. "Ruskí vojaci ich používajú ako potravu pre delá, aby mohli ľahšie zistiť polohu ukrajinských palebných pozícií. Straty sú šialené. Do boja posielajú 17-ročných chlapcov. Rusko tvrdilo miestnym osem rokov, že ich zachraňuje. Dnes je už toto klamstvo jasne viditeľné. Z povrchu Zeme vymazali Mariupoľ, raketami ničia Kramatorsk, násilím posielajú obyvateľov na front. Obyvatelia Donbasu už nemajú o Rusku žiadne ilúzie. Keď ich Ukrajina oslobodí, vráti im mier a život," napísal Podoľak. (SME)

17. 4. 2022
|
15:43
|
Svet

Najmenej päť ľudí zahynulo a ďalších 13 utrpelo zranenie pri dnešných náletoch na Charkov. Novinári agentúry AFP boli svedkami piatich požiarov, ktoré sa šírili rezidenčnými oblasťami v centre mesta.

Rakety zasiahli bytové domy, na mieste jedného z útokov bolo vidieť rozbité sklo, trosky a na ulici kus najmenej jednej strely. Hasiči a miestni obyvatelia sa snažili uhasiť požiare, ktoré vypukli v niekoľkých bytoch. (ČTK)

17. 4. 2022
|
15:31
|
Domov

Ukrajina si zaslúži členstvo v EÚ a musí o tejto možnosti dostávať jasné signály. Zhodli sa na tom slovenskí poslanci Európskeho parlamentu Miriam Lexmann, Vladimír Bilčík, Martin Hojsík, Michal Šimečka, Ivan Štefanec, Michal Wiezik a Eugen Jurzyca. (SITA)

17. 4. 2022
|
15:27
|
Svet

Po ostreľovaní ruskej armády zostalo zhruba 100-tisíc obyvateľov v Luhanskej oblasti bez energií. Guvernér oblasti Serhij Hajdaj oznámil, že 37 obcí v regióne je odrezaných od plynu a 32 obcí od elektriny. (Kyiv Independent)

17. 4. 2022
|
15:13
|
Svet

Ukrajinci sa hrdinsky bránia a ich odpor pripravil Rusko o plán na rýchle víťazstvo. Vyhlásil to taliansky premiér Mario Draghi. „Môžeme očakávať vojnu odporu, dlhotrvajúce násilie a ničenie. Nevidím náznaky zmierenia sa Ukrajincov s okupáciou," povedal Draghi.

Draghi poznamenal, že Taliansko zostáva s ukrajinským ľudom a opätovne otvára ambasádu v Kyjeve. Veľvyslanec sa tam vrátil v piatok a veľvyslanectvo by malo byť úplne funkčné od pondelka. (SITA)

17. 4. 2022
|
15:06
|
Svet

Míny nastražené ruskou armádou zabili už päť detí v ukrajinskom meste Trostjanec. Vo vysielaní krajinskej televízie to oznámil primátor mesta Jurij Bova. Trostjanec leží medzi mestami Charkov a Sumy v blízkosti hranice s Ruskom. (NEXTA)

17. 4. 2022
|
15:00
|
Svet

V Charkove demontovali pamätník sovietskeho veliteľa Georgija Žukova Pamätník demontovala armáda. Žukov má zásluhy na úspešnej obrane Moskvy pred nacistickými vojskami počas 2. svetovej vojny a následnej úspešnej protiofenzíve. (NEXTA)

17. 4. 2022
|
14:52
|
Svet

Pri bojoch na Ukrajine zomrel ďalší ruský generál, zástupca veliteľa 8. armády Vladimir Petrovič Frolov. Rusko prišlo už o ôsmeho generála. V Petrohrade sa v sobotu konal generálov pohreb.

"Vladimir Petrovič Frolov zomrel statočnou smrťou v boji s ukrajinskými nacionalistami. Obetoval svoj život, aby deti, ženy a starí ľudia v Donbase už nepočuli výbuchy bômb," citovala agentúra TASS gubernátora Petrohradu Alexandra Beglova.

Prvým ruským generálom, ktorý zahynul pri bojoch na Ukrajine, sa už koncom februára stal generálmajor Andrej Suchoveckij, ktorý velil jednej výsadkovej divízii a bol zástupcom veliteľa 41. armády. (ČTK)

17. 4. 2022
|
14:13
|
Svet

Šéf ruského námorníctva sa údajne stretol s námorníkmi, ktorí prežili raketový krížnik Moskva. Snímky od ministerstva obrany zrejme ukazujú členov posádky, ako sa stretávajú s admirálom Nikolajom Jevmenovom v Sevastopoli na Kryme.

Podľa vyhlásenia hlavný veliteľ povedal členom posádky, že bude naďalej slúžiť v námorníctve. Ukrajina uviedla, že raketami zasiahla vlajkovú loď ruskej čiernomorskej flotily. Rusko zásah poprelo, skazu krížnika vysvetlilo explóziou munície. (Sky News)

17. 4. 2022
|
13:59
|
Svet

Európska únia vyčlení ďalších 50 miliónov eur na humanitárnu pomoc pre civilné obyvateľstvo zasiahnuté ruskou inváziou na Ukrajinu.

Päť miliónov z tejto sumy má smerovať do Moldavska, ktoré čelí náporu ukrajinských utečencov, zvyšných 45 na Ukrajinu. Celková humanitárna pomoc, ktorú už Európska únia vyčlenila pre ľudí zasiahnutých ruskou agresiou na Ukrajine, aj s najnovším príspevkom predstavuje 143 miliónov eur.

Najnovšia pomoc bude zameraná na zabezpečenie "najnaliehavejších humanitárnych potrieb", ako je zaistenie rýchlej zdravotnej pomoci, hygienických potrieb, prístupu k pitnej vode, zaistenie prístrešia a ochrany, a tiež poskytnutie finančnej a inej pomoci v boji proti rodovo motivovanému násiliu, uvádza Únia. (TASR)

17. 4. 2022
|
13:42
|
Svet

Poľské hranice od začiatku ruskej invázie prekročilo 2,8 milióna utečencov z Ukrajiny. Celkový počet ľudí, ktorí od začiatku vojny utiekli za hranice Ukrajiny, už podľa posledných údajov OSN prekročil 4,86 ​​milióna. 

Poľskí pohraničníci uviedli, že v sobotu odbavili 19 200 ľudí utekajúcich z Ukrajiny. V ten istý deň prekročilo opačným smerom hranice 22-tisíc ľudí. Na Ukrajinu sa vracajú predovšetkým Ukrajinci, ktorí mieria do oblastí oslobodených od ruských vojsk. (ČTK)

17. 4. 2022
|
13:36
|
Svet

Arcibiskup z Canterbury Justin Welby počas veľkonočnej kázne vyzval Rusko, aby vyhlásilo prímerie  a stiahlo sa z Ukrajiny. Líder anglikánskej cirkvi povedal, že Veľká noc je časom pre mier a nie pre „krv a oceľ". 

„Nech sa stanú časom pre ruské prímerie, stiahnutie sa a zaviazanie sa k rozhovorom," povedal. Welby dodal, že Boh „počuje plač matiek na Ukrajine, vidí strach chlapcov, ktorí sú príliš mladí na to, aby sa z nich stali vojaci, a pozná zraniteľnosť sirôt a utečencov". (SITA)

17. 4. 2022
|
13:20
|
Svet

Rusko je znepokojené zvýšenou aktivitou síl NATO v Arktíde. Zároveň  vidí riziká neúmyselných incidentov, ktoré sa v regióne vyskytnú. Podľa agentúry TASS to vyhlásil ruský diplomat Nikolaj Korčunov.

"V severnom Nórsku sa nedávno konalo ďalšie rozsiahle vojenské cvičenie aliancie. Podľa nášho názoru to neprispieva k bezpečnosti regiónu,“ povedal Korčunov.

Takáto činnosť podľa Korčunova zvyšuje riziko „neúmyselných incidentov“, ktoré okrem bezpečnostných rizík môžu spôsobiť aj vážne škody na arktickom ekosystéme. Nešpecifikoval, akého typu incidentu sa obáva. (The Guardian)

17. 4. 2022
|
13:10
|
Svet

Ukrajinskí vojaci v Mariupoli sa Rusku nevzdajú. „Včera som s nimi hovoril a viem, že budú bojovať až do konca,“ povedal ukrajinský poslanec Oleksij Gončarenko. Situáciu v meste označil za genocídu a odhadol počet civilných obetí na viac ako 20 000. (BBC)

17. 4. 2022
|
12:57
|
Svet

Rozhovory s Vladimirom Putinom sú zbytočné a sú len stratou času. K tomuto názoru sa už prikláňa aj taliansky premiér Mario Draghi. 

"Mám dojem, že telefonáty s ním sú úplne odtrhnuté od hrôz vojny, od tých masakrov, od toho, čo urobili deťom a ženám," povedal Draghi pre denník Corriere della Sera. (TASR)

17. 4. 2022
|
12:52
|
Svet

Kľúčový prístav v Mariupoli stále odoláva ruským útokom. Uviedla to  námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová. Dodala, že obrancovia prístavu pri Azovskom mori viažu významné ruské sily, ktoré obliehajú mesto. 

Mariupoľ označila za „štít chrániaci Ukrajinu", ktorý bráni ruským vojakom obliehajúcim mestom v postupe do iných oblastí krajiny. Maľarová konštatovala, že Rusi pokračujú v leteckých úderoch na Mariupoľ a pravdepodobne pripravujú obojživelný výsadok, aby podporili svoje sily v meste. (SITA)

17. 4. 2022
|
12:40
|
Ekonomika

EÚ môže znížiť závislosť od ruských energií rýchlejšie, než sa predpokladalo. "Diverzifikácia je realizovateľná relatívne rýchlo, v kratšom čase, než sme si predstavovali ešte pred mesiacom," uviedol taliansky premiér Mario Draghi.

 

"Máme plyn v zásobníkoch a budeme mať nový plyn od iných dodávateľov," uviedol Draghi po tom, čo sa dohodol na zvýšení dodávok plynu z Alžírska. Dodal, že všetky prípadné obmedzujúce opatrenia budú len mierne. "Hovoríme o znížení teplôt kúrenia o 1 až 2 stupne a podobnej úprave pri klimatizáciách." (TASR)

17. 4. 2022
|
12:32
|
Svet

Pápež František kritizoval Rusko za napadnutie Ukrajiny a vojnu označil za nezmyselnú. Vo svojom tradičnom posolstve Urbi et Orbi vyzval svetových vodcov, aby vypočuli prosby za mier na Ukrajine.

Na námestí svätého Petra a v priľahlom počúvali pápeža desiatky tisíc ľudí. Vatikán ich počet odhadol na 50-tisíc. (ČTK)

17. 4. 2022
|
11:59
|
Svet

Britské ministerstvo obrany aktualizovalo mapu o pohybe ruských jednotiek na Ukrajine. Podľa tajných služieb budú Rusi pokračovať v postupe na východ Ukrajiny aj z Krymu na ju k Novej Kachovke, Záporožiu, Melitopoľu, Berďansku a Chersonu. (Sky News)

17. 4. 2022
|
11:52
|
Svet

Za posledných 24 hodín prišli pri ostreľovaním Charkova o život tri civilné osoby. Guvernér Charkovskej oblasti Oleh Synehubov uviedol, že pri útokoch ruských síl na viaceré štvrte bolo zranených 31 ľudí vrátane štyroch detí. (Kyiv Independent)

17. 4. 2022
|
11:47
|
Svet

Spod trosiek zničených budov v Boroďanke vytiahli 41 tiel. Štátna pohotovostná služba oznámila, že záchranári dokončili odstraňovanie trosiek piatich zničených bytových domov v meste 40 kilometrov severozápadne od Kyjeva, ktoré čelilo bombardovaniu ruskej armády. (Kyiv Independent)

17. 4. 2022
|
10:37
|
Svet

Dnes sa žiadne humanitárne koridory na evakuáciu civilistov neotvoria. Na telegrame to uviedla ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková s tým, že sa na tom s ruskou stranou nedokázali dohodnúť. (The Guardian)

17. 4. 2022
|
10:34
|
Svet

Bulharsko zakázalo lodiam plaviacim sa pod ruskou vlajkou vstupovať do svojich prístavov. Ide o súčasť rozšírených sankcií zo strany Európskej únie.

„Všetky plavidlá pod ruskou vlajkou a tiež všetky lode, ktoré po 24. februári zmenili svoju ruskú vlajku alebo námornú registráciu na akýkoľvek iný štát, majú zakázaný vstup do bulharských námorných a riečnych prístavov," uviedol bulharský námorný úrad na svojej internetovej stránke.

Výnimky budú umožnené len pre lode v ťažkostiach a lode hľadajúce humanitárnu pomoc alebo pre plavidlá prepravujúce energetické produkty, potraviny a farmaceutické výrobky pre krajiny Európskej únie. (SITA)

17. 4. 2022
|
10:23
|
Svet

Ruské ozbrojené sily zničili továreň na muníciu neďaleko Kyjeva, tvrdí hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Ukrajinská strana už skôr uviedla, že ruské rakety poškodili infraštruktúru v meste Brovary. (The Guardian)

17. 4. 2022
|
10:16
|
Ekonomika

Európska únia plánuje sankcie voči ruskej banke Sberbank, ktorá je najväčším peňažným ústavom krajiny. Sankcie na túto banku a ďalšie ruské finančné inštitúcie sa chystá uvaliť v rámci ďalšieho kola reštrikcií.

„Naďalej sa zameriavame na bankový sektor, predovšetkým na Sberbank, ktorá tvorí 37 percent ruského bankového odvetvia," vyjadrila sa predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pre nemecký nedeľník Bild am Sonntag.

Doterajšie sankcie Európskej únie sa netýkajú peňažného ústavu Sberbank a banky Gazprombank, pretože sú hlavnou cestou pre platby za ruskú ropu a plyn. (SITA)

17. 4. 2022
|
09:50
|
Svet

Počas zatiaľ 53 dní trvajúcej invázie na Ukrajinu stratilo Rusko 20 300 vojakov. Podľa zdrojov ukrajinskej armády prišli Rusi aj o 773 tankov, 165 lietadiel a 146 helikoptér. (SME)

17. 4. 2022
|
09:36
|
Domov

O štatút dočasného útočiska požiadalo včera 189 utečencov z Ukrajiny. Hraničnými priechodmi na Slovensko prešlo 542 mužov, 1 573 žien a 485 detí, dodáva ministerstvo vnútra. (SITA)

17. 4. 2022
|
09:04
|
Svet

Biely dom predstavil pamätnú mincu venovanú Ukrajine. Cena mince je sto dolárov (92 eur) a všetky peniaze z predaja budú použité na humanitárnu pomoc Ukrajine (SME)

17. 4. 2022
|
09:03
|
Svet

Rakety v noci zasiahli aj mesto Severodoneck. Podľa guvernéra Luhanskej oblasti Sergija Gajdaja po ruskom ostreľovaní horia štyri obytné domy. Budovu zničili Rusi aj v Novodružesku, píše Kyiv Independent. (SME)

17. 4. 2022
|
08:57
|
Svet

Ruský raketový útok v skorých ranných hodinách poškodil infraštruktúru v meste Brovary neďaleko metropoly Kyjev, uviedol starosta Brovary Igor Sapožko na sociálnej sieti. Informácie o obetiach nie sú zatiaľ známe. (The Guardian)

17. 4. 2022
|
08:31
|
Svet

Na Ukrajinu už začali prichádzať niektoré zásielky vojenskej pomoci z USA, tvrdí nemenovaný predstaviteľ Bieleho domu, ktorého citovala CNN. 

Začiatkom tohto týždňa prezident Biden schválil dodatočnú vojenskú pomoc Ukrajine v hodnote 800 miliónov dolárov (740 miliónov eur). Zahŕňať má nové zbrane prispôsobené na boj proti očakávanej ofenzíve Ruska na východe. (BBC)

17. 4. 2022
|
08:19
|
Svet

Ruský prezident Putin žije "vo svojej vlastnej vojnovej logike", povedal rakúsky kancelár Karl Nehammer, ktorý sa minulý týždeň s Putinom stretol.

Nehammer v rozhovore pre NBC vyhlásil, že Putin verí, že vyhráva vojnu, a „musíme sa mu pozrieť do očí a musíme ho konfrontovať s tým, čo vidíme na Ukrajine“. (The Guardian)

17. 4. 2022
|
08:03
|
Svet

Ruské sily pokračujú v presúvaní bojového a podporného vybavenia z Bieloruska smerom k východnej Ukrajine, uvádza v najnovšej aktualizácii britské ministerstvo obrany. 

Ruské delostrelectvo zároveň pokračuje v útokoch na ukrajinské pozície na celom východe krajiny. Cieľ Ruska pritom podľa Britov zostáva naďalej rovnaký - presadiť svoju regionálnu dominanciu a prinútiť Ukrajinu, aby opustila euroatlantickú orientáciu. (The Guardian)

17. 4. 2022
|
06:57
|
Svet

Ruské jednotky protivzdušnej obrany zostrelili neďaleko Odesy vojenské dopravné lietadlo so zbraňami zo Západu, píše ruská štátna tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na hovorcu ministerstva obrany.

"Ruské sily protivzdušnej obrany zostrelili neďaleko Odesy ukrajinské vojenské dopravné lietadlo, ktoré dodávalo veľkú zásielku zbraní Ukrajine zo Západu," povedal hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Okrem toho operačné a taktické letectvo podľa Konašenkova za uplynulých 24 hodín zničilo 67 oblastí, v ktorých sa nachádzal ukrajinský vojenský personál či technika. (The Guardian)

17. 4. 2022
|
06:46
|
Svet

V hlavnom meste Kyjev bolo počuť výbuchy, píše agentúra Reuters s tým, že ich príčina nie je jasná. Výstrahy pred náletmi však skoro ráno vydali takmer v každom ukrajinskom regióne. (BBC)

17. 4. 2022
|
06:21
|
Svet

Ukrajinská vláda začala plánovať povojnovú budúcnosť krajiny, vyhlásil v tradičnom nočnom príhovore prezident Volodymyr Zelenskyj s tým, že mal stretnutie venované "rekonštrukcii našich miest".

Zelenskyj uznal, že ide "o obrovské množstvo práce, ale (je to) stále menej, ako brániť štát vo vojne." Podľa CNN prezident označil súčasné obdobie za "historický okamih, okamih, keď môžeme raz a navždy vyriešiť mnohé staré problémy" a začať so "skutočnou modernizáciou našich miest".

V tejto súvislosti spomenul "kvalitné územné plánovanie tam, kde neexistovalo", zohľadnenie tokov v doprave, zaručenie energetickej účinnosti, použitie ekologických materiálov i inkluzívnosť. Pripomenul aj problémy, s akými ľudia zápasia, keď sa snažia získať financie na to, aby mali vlastný byt alebo si postavili dom.

Informoval, že si stanovil úlohu poskytnúť dočasné bývanie všetkým vnútorne vysídleným osobám, ktorých príbytok bol zničený vo vojne. Vysvetlil, že pôjde o dočasné bývanie, "kým im domy znovu nepostavíme". Prioritou by podľa neho mali byť byty a domy pre veteránov vojen alebo tých, ktorí pracovali alebo pracujú v záujme spoločnosti a nemajú vlastné bývanie. (TASR)

17. 4. 2022
|
06:02
|
Svet

Ruský miliardár Roman Abramovič sa snaží dosiahnuť obnovenie mierových rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom, píše agentúra Bloomberg s tým, že za týmto účelom bol aj v Kyjeve.

Rusko-ukrajinské rozhovory uviazli na mŕtvom bode po tom, ako sa objavili dôkazy o násilnostiach spáchaných voči civilistom v ukrajinských dedinách a mestách.

Abramovič sa údajne v Kyjeve "stretol s ukrajinskými vyjednávačmi, aby prediskutovali spôsoby obnovenia rokovaní", poznamenali nemenované informované zdroje. Presný termín návštevy sa v správe nespomína.

Podľa agentúry Bloomberg zdroj z okolia Abramoviča uviedol, že oligarcha už momentálne "nie je v Kyjeve", a celú záležitosť odmietol bližšie komentovať. Ukrajinská strana sa tiež odmietla vyjadriť. (TASR)

17. 4. 2022
|
05:00
|
Svet

Časové okno, ktoré Moskva ponúkla obrancom Mariupoľa, aby sa vzdali, sa otvorilo. Rusko tvrdí, že ak do 13:00 moskovského času (12:00 SELČ) zložia zbrane, ich bezpečnosť bude zaručená.

Moskva tiež uviedla, že s vojakmi, ktorí pristúpia na jej ponuku, sa bude zaobchádzať v súlade so Ženevským dohovorom o vojnových zajatcoch. Vo vyhlásení sa však nespomína, čo sa stane s vojakmi, ktorí odmietnu prestať bojovať. Píše sa v ňom, že ruská armáda sa pri prekladaní ponuky riadi výlučne humánnymi princípmi.

Rusko tvrdí, že jediné zostávajúce ukrajinské jednotky v prístavnom meste sa nachádzajú v malej oblasti okolo areálu oceliarne Azovstaľ, a že jeho jednotky už Mariupoľ "takmer ovládli". Vojaci bojujúci na ukrajinskej strane, ktorí uviazli v areáli továrne, mali byť počas noci informovaní o ponuke ruskej strany, a to každých 30 minút prostredníctvom rádiového spojenia, uvádza sa vo vyhlásení. (TASR)

17. 4. 2022
|
04:30
|
Svet

Môj príbeh úteku sa začal 24. februára. V deň, keď moju Ukrajinu napadla ruská armáda. Od prvého dňa vojny som vedela, že sa to skôr či neskôr stane. Na siedmy deň vojny som utiekla do zahraničia. (SME)

17. 4. 2022
|
02:30
|
Domov

Nemocnice na východe chcú zdravotníkov z Ukrajiny. Zdravotníkov je málo a nemocnice Ukrajincami vypĺňajú medzeru v žiadaných profesiách. (SME)

17. 4. 2022
|
01:02
|
Svet

Rusko vyzvalo obrancov Mariupoľa, aby sa vzdali a zachránili si tak život. Čas na kapituláciu majú mať v nedeľu od 6:00 do 13:00 moskovského času (5:00 - 12:00 SEČ).

"Garantujeme, že životy všetkých, ktorí zložia zbrane, budú ušetrené," povedal generálplukovník Michail Mizincev, riaditeľ ruského národného centre pre riadenie obrany. (ČTK)

16. 4. 2022
|
23:29
|
Svet

Situácia v Mariupole je extrémne vážna, povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s tým, že on a aj iní vysokí predstavitelia ukrajinskej vlády sú v kontakte s jednotkami v meste.

Tvrdenia Moskvy o vyčistení mestskej oblasti od ukrajinských vojakov ale priamo nekomentoval. Podľa neho sa ruské jednotky snažia zničiť civilné obyvateľstvo v prístavnom meste, uviedla agentúra Reuters.

Ukrajinský prezident už skôr povedal, že ak Rusi zabijú ochrancov mesta, mierové rozhovory s Moskvou sa končia. (ČTK)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Ak padne Mariupoľ, ďalšie rokovania nebudú, tvrdí Zelenskyj Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 2. V zateplenom dome je o päť stupňov menej. Ušetríte stovky eur
 3. Škrty robia aj ľudia s vyššími príjmami. Kto obmedzuje čo?
 4. V slovenskom Atose sa pracuje skvelo. Potvrdil to aj prieskum
 5. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 6. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 7. Špičková starostlivosť aj pre detských pacientov
 8. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine
 1. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 2. V zateplenom dome je o päť stupňov menej. Ušetríte stovky eur
 3. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 4. Stredoškoláci z Trnavy vyražajú na Shell Eco-marathon
 5. Ďalší ekologický krok BILLA
 6. Vysoké Tatry: Úrazovosť v horách narastá
 7. Orange poskytne návštevníkom Pohody najlepšiu sieť
 8. V slovenskom Atose sa pracuje skvelo. Potvrdil to aj prieskum
 1. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 101
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 10 499
 3. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 069
 4. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 8 377
 5. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 776
 6. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 473
 7. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 3 167
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 3 000
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ukrajinský vojak v Charkove.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 6 h

Teroristické útoky si v roku 2015 vyžiadali 130 obetí na životoch.


TASR 9 h
Ukrajinský spravodaj

NATO výrazne posilní východné krídlo.


12 h
Ghislane Maxwell na ilustráciách z prebiehajúceho súdu.

Za desať rokov údajne zneužili až 160 dievčat.


13 h
SkryťZatvoriť reklamu