KYJEV, BRATISLAVA. Dva týždne boli v Kyjeve viac-menej pokojné. Ruská armáda sa z oblasti stiahla a začala sa presúvať na východ Ukrajiny, boje vystriedalo odhaľovanie masových hrobov a zbieranie dôkazov o masakroch pre budúci súdny proces.
Do Kyjeva sa začali vracať zahraniční diplomati, ktorí ho počas obliehania na začiatku vojny s Ruskom z bezpečnostných dôvodov opustili, otvorili sa kaviarne a domov sa chystajú aj utečenci. Napriek varovaniam, že ešte môže byť priskoro a boje sa môžu do ukrajinskej metropoly kedykoľvek vrátiť.
Že nešlo len o prehnanú opatrnosť, sa ukázalo v piatok, keď ruské rakety dopadli na továreň pri kyjevskom medzinárodnom letisku, kde sa vyrábajú zbrane. V sobotu sa stali terčom ruského útoku ďalšie továrne v Kyjeve, výbuchy bolo počuť v západoukrajinskom Ľvove.

Ostaňte na bezpečnejšom mieste
Starosta Kyjeva Vitalij Kličko preto v sobotu znovu vyzval občanov, aby sa ešte nevracali. „Vyzývam všetkých, neignorujte sirény. A Kyjevčanov, ktorí sa rozhodli odísť a už sa vracajú, žiadam, aby to odložili a ostali na bezpečnejšom mieste,“ napísal starosta na telegrame.
Mesto s bezprostredným okolím malo pred spustením ruského útoku z 24. februára asi 3,5 milióna obyvateľov, v prvých dňoch bombardovania ho opustila približne polovica ľudí.
Víkendové útoky pritom nie sú prekvapením, keďže Rusko už avizovalo, že obnoví bombardovanie cieľov v Kyjeve. Ministerstvo obrany to označilo za reakciu na „teroristické a sabotážne útoky na ruskom území, ktoré vykonáva ukrajinský nacionalistický režim“.
Moskva v posledných dňoch tvrdila, že ukrajinské strely zasiahli aj mestá na ruskom území, no vo všeobecnosti sa nové útoky na Kyjev považujú skôr za odvetu za potopenie vlajkovej lode ruskej čiernomorskej flotily, raketového krížnika Moskva.