Mníchov 7. júla (TASR) - Európsky patentový úrad (EPA) udelil podľa tvrdenia ekologickej organizácie Greenpeace ešte vo februári patent na výber pohlavia v prípade umelého oplodnenia u úžitkových zvierat, patent však platí aj pre človeka.
Hovorca EPA Rainer Osterwalder túto informáciu potvrdil a doplnil ju, že patent udelený americkej firme XY Inc. v štáte Colorado sa vzťahuje na konzervovanie samčích zárodočných buniek chladom a možno ho používať pri šľachtení zvierat. Odmietol však odpovedať na otázku, či sa patent vzťahuje aj na selektovanie ľudských spermií. Voči rozhodnutiu EPA možno podať námietky do novembra.
Expert Greenpeace Christoph Then naproti tomu tvrdí, že v patentovom spise sa spomína aj človek, patent platí ďalej pre hovädzí dobytok, ovce, soby, kone, ošípané a bizóny.
Patentový spis číslo EP 1257 168 B chráni technológiu delenia spermií podľa chromozómov, ktoré určujú pohlavie. Súčasťou patentu je technický postup a spermie.
Na rozdiel od samičích zárodočných buniek - vajíčok, obsahujú samčie zárodočné bunky chromozómy určujúce pohlavie každého živého tvora, človeka nevynímajúc.
Predstavitelia Greenpeace zastavajú názor, že spomínaný patent stavia človeka na úroveň úžitkových zvierat a robí z ľudského života technicky ovplyvniteľný produkt. Podľa Greenpeace existujú už aj patenty chrániace postupy na výber inteligencie a telesnej výšky.
Organizácia upozorňuje, že patent porušuje viacero zákonov a chce sa voči jeho udeleniu odvolať. Patentovanie manipulácie s ľudskými zárodočnými bunkami nie je v Európe povolené, väčšina európskych krajín taktiež zakázala aj umelé oplodňovanie, realizované len kvôli výberu pohlavia. Tento krok dovoľuje iba španielske a britské právo a aj to z prísne vymedzených medicínskych dôvodov.
Selekciu plodov z hľadiska pohlavia zakazuje aj biomedicínska konvencia Rady Európy s výnimkou vážnych genetických ochorení, viazaných na pohlavie.
Predstavitelia Greenpeace prezentovali dnes celý prípad na zasadnutí pracovnej skupiny pre bioetiku pôsobiacej v Európskom parlamente. Ekológovia tvrdia, že EPA vydáva podobné patenty, umožňujúce manipuláciu so zárodočnými bunkami a s ich dedičným základom vo veľkom štýle a žiadajú všeobecný zákaz vydávania patentov pre túto oblasť.