SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Ukrajina Rusko Online: Poškodený krížnik Moskva sa potopil, keď sa loď snažili odtiahnuť do prístavu

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti

Načítavam... My ani netušíme, či tu majú Rusi nejaké majetky (14. 4. 2022)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

14. 4. 2022
|
23:25
|
Svet
Dôležité

Hlavným cieľom ruského útoku bolo odstránenie prezidenta Zelenského, povedal šéf ukrajinskej bezpečnostnej rady Oleksij Danilov, ktorý v rozhovore pre BBC tiež uviedol, že ruská invázia mala pôvodne začať už o dva dni skôr.

Prekvapením podľa Danilova bolo, že ruské jednotky vtrhli do Ukrajiny aj z bieloruského územia. "Rozumeli sme tomu, čo sa bude diať na území našej krajiny. Pritom dátum útoku nebol 24. február, ale 22. február. Mali zaútočiť na našu krajinu v tom formáte, ako teraz. Jediné, čo sme nečakali - že bude zapojené územie Bieloruska," povedal Danilov.

Ukrajinské úrady však podľa Danilova nemohli ľuďom povedať: "Priatelia, 22. februára začne vojna.""To sú z hľadiska verejnej správy neprijateľné veci. Ale pripravovali sme sa," tvrdí šéf bezpečnostnej rady. Ako najlepší dôkaz toho je, že Ukrajina vzdoruje už 50 dní. "Žiadna svetová rozviedka nedávala našej krajine viac než 21 dní," povedal.

O likvidáciu Zelenského sa Rusi pokúsili viackrát. "Môžem povedať, že 22. februára okolo 19:20 sme dostali informáciu, že by sa toto mohlo stať v najbližšej dobe. Potom nasledovali ďalšie štyri pokusy. Naposledy 7. marca - vtedy sme dostali informácie od našich partnerov, rozviedok, že sa chystá taká operácia," tvrdí. (ČTK)

14. 4. 2022
|
22:14
|
Svet
Dôležité

Krížnik Moskva sa potopil, oznámilo ruské ministerstvo obrany. Poškodená vlajková loď Čiernomorskej flotily sa potopila, keď sa ju snažili odtiahnuť do prístavu.

"Krížnik Moskva pri vlečení do cieľového prístavu stratil kvôli poškodeniu trupu v dôsledku požiaru, ktorý vyvolala detonácia munície, stabilitu. V podmienkach rozbúreného mora sa loď potopila," cituje agentúra TASS ruské ministerstvo obrany.

Ukrajinci už skôr vyhlásili, že plavidlo zasiahli a poškodili protilodnými strelami Neptun. Rusko priznalo vážne poškodenie lode, poprelo však, že by problémy spôsobil ukrajinský útok. (ČTK)

14. 4. 2022
|
22:11
|
Svet

V Charkovskej oblasti bolo zabitých najmenej 503 civilistov od začiatku ruskej invázie, z toho 24 detí. "Toto sú nevinní civilisti, neodpustíme im žiadny život," uviedol guvernér oblasti Oleh Synehubov.

Charkov je druhé najväčšie mesto Ukrajiny, ktoré malo pred vojnou približne 1,5 milióna obyvateľov. Nachádza sa približne 40 kilometrov od ruskej hranice.

Je jedným z hlavných cieľov ruských inváznych síl, ktoré ho neustále ostreľujú a bombardujú, pripomína AFP. Dobyť sa im ho však nepodarilo. (AFP)

14. 4. 2022
|
21:37
|
Svet

Francúzsko presťahuje svoje veľvyslanectvo na Ukrajine späť do Kyjeva po tom, ako ho začiatkom marca premiestnilo do mesta Ľvov na západe krajiny. 

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian toto rozhodnutie oznámil počas telefonického rozhovoru s ukrajinským kolegom Dmytrom Kulebom.

K presunu diplomatického zboru dôjde podľa ministerstva čoskoro a "umožní Francúzsku ešte viac prehĺbiť podporu Ukrajine vo všetkých sférach s cieľom čeliť vojne. (TASR)

14. 4. 2022
|
21:14
|
Ekonomika

Ceny zemného plynu v Európe klesli na najnižšiu úroveň od začiatku vojny na Ukrajine. Referenčný európsky termínovaný kontrakt s dodávkou v najbližšom mesiaci padol až o 17,5 percent.

Kontrakt ukončil štvrtkové obchodovanie so stratou 9,2 percenta na 95,62 eura za megawatthodinu. Objednávky na tranzit plynu cez Ukrajinu sa opäť zvýšili po poklese na začiatku týždňa. Ponuku na trhu zvýšil aj koniec niektorých výpadkov produkcie v Nórsku. (TASR)

14. 4. 2022
|
20:48
|
Svet

Biely dom je v procese rozhodovania o vyslaní vysokopostaveného amerického predstaviteľa na Ukrajinu. Americký prezident poznamenal, že by bol pripravený ísť aj sám.

Vo washingtonských kruhoch sa hovorí, že takýto krok by sa skôr týkal amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena alebo ministra obrany Lloyda Austina. (The Guardian)

14. 4. 2022
|
20:16
|
Svet

Ukrajinský parlament schválil uznesenie, v ktorom označil počínanie ruskej armády na Ukrajine za genocídu a vyzval parlamenty, vlády a organizácie vo svete, aby urobili to isté. 

Parlament to oznámil na sociálnej sieti telegram. "Ruské počínanie má za cieľ systematicky a súvisle vyhladzovať ukrajinský ľud, uprieť mu právo na sebaurčenie a nezávislý vývoj," stojí v texte, za ktorý hlasovalo 363 zákonodarcov zo 450. (ČTK)

14. 4. 2022
|
19:58
|
Svet

Na Ukrajine sú ohrozené životy približne 2,7 milióna ľudí so zdravotným postihnutím, varoval výbor OSN. Mnohí sú uväznení alebo opustení vo svojich domovoch, opatrovateľských centrách bez základných zásob.

"Ľudia so zdravotným postihnutím majú obmedzený alebo žiadny prístup k núdzovým informáciám, prístreškom a bezpečným útočiskom. Mnohí boli oddelení od ich podporných sietí, takže nie sú schopní reagovať na situáciu a orientovať sa vo svojom okolí," píše výbor v zverejnenom  vyhlásení. (The Guardian)

14. 4. 2022
|
19:25
|
Svet

Kanada vyšle v nadchádzajúcich dňoch do Poľska do 150 vojakov na pomoc s ukrajinskými utečencami, oznámila kanadská ministerka obrany Anita Anand.

Osoby so znalosťou ukrajinčiny budú viesť najväčšiu zložku kanadských ozbrojených síl v nasadení v spracovateľských centrách v Poľsku, kde budú poskytovať všeobecnú podporu, duchovné služby a obmedzenú lekársku starostlivosť, povedala ministerka.

Časť vojakov nasadia do Poľskom vedenej humanitárnej pracovnej skupiny a tretia skupina príslušníkov kanadských ozbrojených síl bude pôsobiť ako spojka medzi poľskými obrannými silami a kanadskými imigračnými úradníkmi s cieľom uľahčiť presídlenie „ďalších tisícok Ukrajincov“ do Kanady.

Kanada vyčlení ďalších 500 miliónov kanadských dolárov na vojenskú pomoc Ukrajine, povedala tiež Anand. Tie sa pridajú k už doteraz sľúbeným 110 miliónom kanadských dolárov. (SITA)

14. 4. 2022
|
19:17
|
Svet

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil európske krajiny, ktoré pokračujú v nákupe ruskej ropy, že "zarábajú peniaze v krvi iných ľudí“. Vytýčil Nemecko a Maďarsko.

Tieto krajiny obvinil z blokovania snáh o embargo na predaj energií. Zároveň vyzval Západ, aby poslali na Ukrajinu viac zbraní.

"Spojené štáty, Spojené kráľovstvo, niektoré európske krajiny – sa snažia pomáhať a pomáhajú. Ale aj tak to potrebujeme skôr, skôr a rýchlejšie. Kľúčové slovo je teraz," povedal Zelenskyj. (BBC)

14. 4. 2022
|
19:12
|
Svet

Alexej Navaľnyj vyzval na „informačný front“ proti ruskej invázii na Ukrajinu. Podľa väzneného opozičného lídra výsledky prieskumov, ktoré ukazujú, že 75 percent Rusov podporuje konflikt, sú "klamstvom Kremľa“.

Navaľnyj vyzval západných lídrov, aby podporili masívnu reklamnú kampaň na sociálnych sieťach s cieľom prelomiť kremeľskú propagandu týkajúcu sa invázie. (The Guardian)

14. 4. 2022
|
19:05
|
Svet

Turecko stále pracuje na zorganizovaní stretnutia medzi ruským prezidentom a jeho ukrajinským náprotivkom, povedal turecký minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu.

„Neľudské zábery z regiónov ako Bucha a Irpin, ktoré tiež odsudzujeme, zmenili atmosféru. Na ukrajinskej strane to vytvorilo negatívnu atmosféru. Aj keď v tejto súvislosti boli rôzne vyjadrenia Ruskej federácie, v konečnom dôsledku to negatívne ovplyvnilo proces vyjednávania,“ povedal.

„Napriek všetkým týmto výzvam prezident Zelenskyj povedal, že rozhovory môžu pokračovať... Ale na to, aby povedali áno, sú potrební dvaja lídri. Najmä prezident Putin,“ dodal.

Minister zahraničných vecí uviedol, že aj keď existuje možnosť prímeria, „ak budú boje trvať a dôjde k novým útokom v Donbase, bude ťažšie dosiahnuť to“. (Sky News)

14. 4. 2022
|
18:51
|
Svet

Ruská čiernomorská flotila prišla o svoje najdôležitejšie plavidlo. V Moskve sú nervózni z ochoty Fínska a Švédska vstúpiť do NATO. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 14/4/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
14. 4. 2022
|
18:28
|
Svet

Kyjev odmietol tvrdenia Moskvy, že ukrajinské sily podnikli útoky v pohraničnej oblasti medzi oboma štátmi vrátane útoku, ktorý si podľa Ruska vyžiadal najmenej sedem zranených. 

Rada národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny vo vyhlásení na sociálnych sieťach namiesto toho obvinila Rusko, že inscenuje "teroristické útoky" na vlastnom území, aby vyvolalo "protiukrajinskú hystériu" medzi svojimi obyvateľmi.

"Na ruskej hranici došlo k viacerým teroristickým útokom, z ktorých ruské vedenie obviňuje Ukrajinu a jej spravodajské skupiny – podľa neho páchajú sabotážne akcie," dodala ukrajinská rada. (TASR)

14. 4. 2022
|
18:09
|
Svet

Írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney navštívil Kyjev. Stal sa tak prvým šéfom diplomacie jednej z členských krajín Bezpečnostnej rady OSN, ktorý navštívil Ukrajinu od začiatku ruskej invázie.

Po návšteve častí metropoly Kyjev priamo zasiahnutých inváziou a po stretnutí so šéfom ukrajinskej diplomacie Dmytrom Kulebom aj s ministrom obrany Olexijom Reznikovom vyhlásil, že vraždy ukrajinských civilistov ruskými silami sú pravdepodobne vojnovým zločinom.

"Som si tiež vedomý, že v týchto časoch Ukrajina nechce súcit, potrebuje činy a silnú praktickú pomoc pri sebaobrane, a aj keď je Írsko vojensky neutrálne, dovoľte mi jasne povedať, že v tejto vojne, konflikte a budúcnosti vašej krajiny nie sme neutrálni," vyhlásil Coveney.

"Vieme, že Ukrajinci snívajú o inom druhu budúcnosti, o takom, ktorý je založený na demokracii, stabilite a ekonomických príležitostiach. My sme presvedčení, že tieto veci sa dajú dosiahnuť prostredníctvom úplného členstva v EÚ, a Írsko sa bude zasadzovať o to, aby sa to stalo čo najrýchlejšie," prisľúbil minister. (SITA)

14. 4. 2022
|
17:47
|
Svet

Britská vláda oznámila ďalšie sankcie proti dvom ruským oligarchom, riaditeľovi futbalového klubu Chelsea Eugenovi Tenenbaumovi a ďalšiemu spolupracovníkovi majiteľa Chelsea Davidovi Davidovičovi.

Tenenbaum bude podliehať zmrazeniu aktív, ako aj dopravným sankciám. To znamená, že akákoľvek loď alebo lietadlo, ktoré vlastní, prenajíma, kontroluje alebo prevádzkuje, môžu byť po vstupe do Británie zadržané.

Davidovič, označovaný aj ako Abramovičova "pravá ruka oveľa nižšieho profilu“, bude podliehať zmrazeniu aktív, zákazu cestovania aj dopravným sankciám. (The Guardian)

14. 4. 2022
|
17:41
|
Svet

Od začiatku ruskej invázie bolo na Ukrajine poškodených 324 nemocníc, 24 ich bolo zničených úplne, uviedlo to ukrajinské ministerstvo zdravotníctva. Niektoré oblasti sa spoliehajú len na mobilné nemocnice.

Úrady už pracujú na plánoch prestavby niektorých nemocníc a realizácii opráv.

Rusko tvrdilo, že sa nezameriava na civilnú infraštruktúru, ale zábery a správy ukazujú zničené školy, nemocnice a obytné budovy. (Sky News)

14. 4. 2022
|
16:52
|
Svet

Ukrajinci zrejme zasiahli raketami ruský krížnik Moskva, ktorý útočil na Hadí ostrov. Hrdinom z ostrova zasa vyšla poštová známka. (SME)

14. 4. 2022
|
16:43
|
Domov

Moldavsko obviňuje Rusko z pokusu naverbovať Moldavcov v odštiepeneckom regióne Podnestersko do armády. Naznačujú to aj britské spravodajské služby. 

Minister moldavského zahraničných vecí Nicu Popescu povedal, že predstavitelia ministerstva sa pravidelne stretávajú s ruským veľvyslancom, aby si objasnili svoj názor na túto záležitosť.

Odhaduje sa, že v Podnestersku pôsobí 1500 ruských vojakov, hoci Moldavsko uviedlo, že od začiatku invázie na Ukrajinu nezaznamenalo žiadne výrazné zmeny v počte vojakov.

Začiatkom tohto týždňa podnesterské úrady popreli, že by Rusko na svojom území robilo akékoľvek vojenské prípravy, ktoré by ohrozovali Ukrajinu. (Sky News)

14. 4. 2022
|
16:26
|
Svet

Putin varoval Západ, že pokusy postupne ukončiť dovoz ruského plynu budú mať negatívny vplyv na ich ekonomiky. V Európe podľa neho nie je žiadna "rozumná náhrada".

Európske snahy o nájdenie alternatív k ruským dodávkam plynu budú „pre iniciátorov takejto politiky dosť bolestivé“, povedal.

Dodávky z iných krajín, ktoré by mohli byť odoslané do Európy, predovšetkým zo Spojených štátov, by spotrebiteľov stáli mnohonásobne viac a to by „ovplyvnilo životnú úroveň ľudí a konkurencieschopnosť európskeho hospodárstva“, dodal.

Zo zemného plynu Európskej únie predstavuje 40 percent dovoz z Ruska. V prípade ropy je to 25 percent. (SITA)

14. 4. 2022
|
16:20
|
Svet

Obviniť Rusko z páchania genocídy na Ukrajine by mohlo viesť k rozšíreniu vojny a slovnej eskalácii, vyhlásil francúzsky prezident. "Slovo genocída má svoj význam" a "treba ho charakterizovať právne, nie politikmi".

"Štáty, ktoré sa domnievajú, že ide o genocídu, majú podľa medzinárodného práva povinnosť zasiahnuť. Je to to, čo ľudia chcú? Nemyslím si to," vysvetlil šéf Elyzejského paláca.

Podľa neho by to znamenalo stať sa "spolubojovníkom" vo vojne, čo by mohlo vtiahnuť do konfliktu aj západné krajiny v NATO.

Macron povedal, že ráno hovoril s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorý sľúbil, že bude s Macronom diskutovať o použití termínu genocída. Ďalší ich spoločný telefonát je naplánovaný ešte v priebehu dneška. (TASR)

14. 4. 2022
|
16:05
|
Svet

Rusko sa pokúša zmobilizovať 70-tisíc ľudí v samozvanej Doneckej ľudovej republike, uviedla ukrajinská armáda. Štáb dodal, že čísla stanovené nariadením boli splnené "iba na 20 percent".

Ruské sily pokračujú v rozširovaní svojich jednotiek neďaleko východnej hranice Ukrajiny a tiež v dopĺňaní streliva.

Ukrajinskí vojaci prekazili za posledných 24 hodín osem ruských útokov v Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, píše sa v správe ozbrojených síl. (TASR)

14. 4. 2022
|
15:39
|
Svet

Dedina Klimovo v ruskej Brianskej oblasti bola terčom ostreľovania zo strany ukrajinských jednotiek. Oznámil to Alexandr Bogomaz, gubernátor Brianskej oblasti, ktorá hraničí so severnou časťou Ukrajiny.

Sky News tieto tvrdenia nedokázala nezávisle overiť.

"Dedina Klimovo sa dnes ocitla pod paľbou ukrajinských ozbrojených síl. V dôsledku ostreľovania boli poškodené dve obytné budovy a medzi obyvateľmi boli obete," uviedol Bogomaz na sociálnej sieti Telegram.

Ruské vyšetrovacie úrady následne uviedli, že ukrajinské sily vykonali v Brianskej oblasti najmenej šesť leteckých útokov, pri ktorých utrpelo zranenia najmenej sedem ľudí a šesť domov bolo poškodených. (TASR)

14. 4. 2022
|
15:36
|
Svet

Ruskí vojaci dostávajú podľa Ukrajiny použité nepriestrelné vesty. Ukrajinské ministerstvo obrany na Twitteri zverejnilo obrázky zakrvavených a poškodených viest.

Tieto tvrdenia a obrázky neboli overené Sky News. (Sky News)

14. 4. 2022
|
15:21
|
Svet

V rámci výmeny s Ruskom sa vracia 30 ukrajinských vojnových zajatcov. Prepustených bolo päť dôstojníkov, 17 vojakov a osem civilistov vrátane jednej ženy, uviedla to podpresdsedníčka vlády Iryna Vereščuková.

Ukrajinské ministerstvo obrany už skôr uviedlo, že boli prepustení aj dvaja vojenskí piloti, Ivan Pepeljaško a Oleksij Čyž, ktorí boli zajatí v ukrajinskom regióne Černigiv a zadržiavaní v Rusku. Nie je však zatiaľ známe, či boli súčasťou výmeny, ktorú oznámila Vereščuková.

Vyhlásenie ministerstva citovalo Čyža, ktorý uviedol, že obaja boli v zajatí vystavení nepriateľským výsluchom, odopreli im lekárske ošetrenie a nútili ich natáčať propagandistické videá (The Guardian)

14. 4. 2022
|
15:03
|
Svet

Francúzska vláda zmrazila vlastníctvo 33 nehnuteľností, ktoré patria ruským oligarchom. Hodnota 33 nehnuteľností sa odhaduje na viac ako pol miliardy eur.

Na rozdiel od zhabaných alebo skonfiškovaných nehnuteľností tie, ktoré sú zmrazené, naďalej patria ich majiteľom a môžu v nich bývať. Nemôžu ich však predať alebo prenajať.

Celková hodnota ruského majetku zmrazeného alebo zhabaného vo Francúzsku sa už blíži k sume 24 miliárd eur. Ich podstatnú časť tvoria zmrazené finančné aktíva ruskej centrálnej banky v sume takmer 23 miliárd eur. Okrem finančných aktív a nehnuteľností francúzske úrady pre vojnu na Ukrajine zmrazili alebo zhabali tri jachty a štyri dopravné lode a zmrazili šesť vrtuľníkov a tri umelecké diela. (SITA)

14. 4. 2022
|
14:59
|
Svet

Ruský prezident nikdy neodmietol stretnúť sa s ukrajinským náprotivkom, uviedol na tlačovom brífingu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Podmienkou stretnutia má byť dokument, ktorý majú obaja lídri podpísať. (The Guardian)

14. 4. 2022
|
14:36
|
Svet

USA zatiaľ nemôžu potvrdiť, čo sa stalo s ruskou vojnovou loďou Moskva, pretože nemajú dostatok informácií, uviedol tlačový tajomník Pentagonu John Kirby.

"Nevieme, čo spôsobilo výbuch. Videli sme správy zo sociálnych médií, že to bola možno ukrajinská raketa pobrežnej obrany (ktorá ho zasiahla). Nemôžeme to vylúčiť, len momentálne nemáme dostatok informácií," uviedol. (The Guardian)

14. 4. 2022
|
14:15
|
Svet

"Nepriateľské krajiny“, nedokázali prestať používať ruský plyn, uviedol ruský prezident. Dodávky plynu do Európy tečú aj napriek záväzkom Západu odstaviť sa od ruských dodávok.

Putin priznal, že došlo k prerušeniu platieb za ropu a plyn (po tom, čo požadoval platbu v rubľoch), a uviedol, že plynárenské spoločnosti sú „zodpovednými“ hráčmi na globálnom trhu.

Obvinil tiež USA, že majú drahšie zásobovacie linky a dodal, že ruské sú stabilné a lacné. (Sky News)

14. 4. 2022
|
14:08
|
Domov

Kde všade pôsobí ruská propagandaJe zjavné, že podpora Ruska rastie s klesajúcou kvalitou demokracie, píše sociológ Peter Ivanič, člen iniciatívy Svet medzi riadkami. (SME)

14. 4. 2022
|
14:04
|
Domov

Ukrajina vedie vojnu za nás. Pokojne jej dajme polovicu armády. Rusku platíme miliardu denne. Ukrajine musíme pomôcť viac a efektívnejšie, píše politológ Martin Kugla. (SME)

14. 4. 2022
|
13:58
|
Svet

Deportované deti čelia v Rusku hrozbe nelegálnej adopcie. Tvrdí to ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí , ktoré vyzvalo OSN, aby umožnila návrat ukrajinských detí.

Vo vyhlásení ministerstvo uviedlo, že Rusko sa zapojilo do „nezákonného a núteného vysídlenia“ ukrajinských detí, „medzi nimi sirôt, detí zbavených rodičovskej starostlivosti, ako aj detí, ktorých rodičia zomreli v dôsledku ruskej vojenskej agresie“. (The Guardian)

14. 4. 2022
|
13:50
|
Svet

Krajiny EÚ už nepredajú Rusku žiadne zbrane. Podľa údajov Európskej komisie predali krajiny EÚ v roku 2021 Rusku zbrane a strelivo v hodnote 39 miliónov eur. Medzi najväčších exportérov patrili Francúzsko a Nemecko. (Kyiv Independent)

14. 4. 2022
|
13:44
|
Svet

Rusko na Ukrajine postupne nastoľuje totálnu vojnu. Po návrate z Kyjeva na to upozornil poľský prezident Andrzej Duda s tým, že nezabudne na to, čo videl v zbombardovanom ukrajinskom meste Boroďanka severozápadne od Kyjeva

Duda si myslí, že Kyjev je pripravený na obranu. "Keď ste v Kyjeve a pozeráte na jeho ulice, môžete si byť absolútne istý, že je pripravený brániť sa do úplného konca," uviedol Duda. Dodal, že pri návšteve naňho hlboko zapôsobilo "nesmierne odhodlanie ukrajinských obrancov bojovať za svoju vlasť". (TASR)

14. 4. 2022
|
13:39
|
Svet

Obytné budovy v Rusku údajne zasiahla paľba ukrajinskej armády. Vyhlásil to guvernér ruskej Brijanskej oblasti, ktorá leží severne od Kyjeva v blízkosti mesta Černihiv. Už predtým Rusi hlásili ostreľovanie blízkeho hraničného priechodu. (Sky News)

14. 4. 2022
|
13:18
|
Svet

Činy ruskej armády na Ukrajine označil za genocídu aj bývalý prezident USA Donald Trump.. "Je smutné, čo sa tam deje, Doteraz som nič podobné nevidel," povedal Trump pre televíziu Fox News. (Sky News)

14. 4. 2022
|
12:51
|
Svet

Ruský krížnik Moskva sa potápa v Čiernom mori. Tvrdí to ukrajinská strana. Skazu lode odštartoval zásah protilodnej strely Neptún a následná explózia munície na palube, tvrdí Ukrajina. Rusko túto verziu odmietlo s tým, že krížnik doplatil na nehodu.

"Výbuchy munície ustali. Krížnik Moskva zostáva na hladine," uviedlo ruské ministerstvo vo vyhlásení s tým, že príčina požiaru sa zisťuje.

Ruský krížnik Moskva sa stal známy na začiatku ruskej invázie. Je to totiž tá istá loď, ktorú ukrajinskí vojaci strážiaci Hadí ostrov vulgárne odkázali, že sa nevzdajú. "Bolo potvrdené, že krížnik Moskva išiel dnes presne tam, kam ho poslali naši pohraničníci z Hadieho ostrova!" vyhlásil gubernátor Odeskej oblasti Maksym Marčenko. (Sky News, TASR)

14. 4. 2022
|
12:35
|
Svet

Delegácia českého Senátu navštívila ukrajinské mesto Boroďanka. Satelit Kyjeva okupovala ruská armáda.

"V Senáte vieme, čo sa na Ukrajine deje, napriek tomu považujeme za nutné a správne vidieť tu hrôzu na vlastné oči. Aby sme mohli povedať tým, čo tvrdia, že tu nedochádza k rabovaniu, barbarským činom, brutalite: my sme videli, že nemáte pravdu ," napísal predseda Senátu Miloš Vystrčil zo strany ODS. (SME)

14. 4. 2022
|
12:23
|
Svet

Putinovi ľudia údajne stíhajú 20 vysokopostavených úradníkov a generálov. Tvrdí to bývalý majiteľ ropnej spoločnosti Jukos Leonid Nevzlin, ktorý emigroval z Ruska. Odvoláva sa na svoje zdroje v Moskve.

Trestné stíhanie sa má týkať napríklad ekonóma Arkadija Dvorkova, ktorý bol podpredsedom vlády Dmitrija Medvedeva

Vladislav Surkov, jeden z kľúčových poradcov a ideológov Vladimira Putina, sa údajne nachádza v domácom väzení. (NEXTA)

14. 4. 2022
|
12:04
|
Svet

Závidím Slovensku jeho zmluvu s USA o obrannej spolupráci. Tak pred časom reagoval na dianie u nás český komentátor Jindřich Šídlo. V komentári píše, aký výsledok by mohli priniesť rokovania českej ministerky obrany vo Washingtone. (SME)

14. 4. 2022
|
11:58
|
Domov

Už 449 pracovníkov ruských ambasád s diplomatickým krytím vyhostili európske krajiny v reakcii na napadnutie Ukrajiny. Na sociálnej sieti to uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď.

Najviac ich odišlo z Poľska - 45. Slovensko je v rebríčku na štvrtej priečke s 38 vyhostenými zamestnancami ruského veľvyslanectva. (SME)

14. 4. 2022
|
11:45
|
Domov

Odpojiť SHMÚ počas vojny na hraniciach by bola katastrofa. Meteorológovia predpovedajú nielen počasie. Merajú aj radiáciu a zisťujú použitie nedovolených zbraní, píše bývalý minister životného prostredia László Sólymos.
(SME)

14. 4. 2022
|
11:41
|
Svet

Ruské ostreľovanie Charkova v predchádzajúcom dni usmrtilo štyroch civilistov. Guvernér Charkova, Oleh Synyegubov dodal, že pri najnovších útokoch bolo zranených aj 10 ľudí. (Kyiv Independent)

14. 4. 2022
|
11:36
|
Svet

Od začiatku vojny zahynulo v Doneckej oblasti 238 civilistov. Guvernér oblasti Pavlo Kyrylenko ďalej oznámil, že zranenia utrpelo 772 ľudí. (Kyiv Independent)

14. 4. 2022
|
11:30
|
Svet

Rusko by na vstup Fínska a Švédska do NATO reagovalo posilnením baltskej flotily. Týkalo by sa to aj pozemných a vzdušných síl vrátane rozmiestnenia jadrových zbraní.

"O bezjadrovom statuse v Baltskom mori už nemôže byť ani reči. Musí byť obnovená rovnováha. Dosiaľ Rusko takéto opatrenia nepodniklo a nemalo to ani v pláne," povedal Dmitrij Medvedev, podpredseda Rady bezpečnosti a v rokoch 2008 až 2012 prezident Ruska (TASR)

14. 4. 2022
|
11:24
|
Domov

Rakúsko môže aj naďalej platiť Rusku za dodávky plynu v eurách. Informoval o tom rakúsky kancelár Karl Nehammer, ktorý tento týždeň v Moskve rokoval s Vladimirom Putinom. (Sky News)

14. 4. 2022
|
11:13
|
Svet

Írsky minister zahraničných vecí a obrany Simon Coveney odcestoval do Kyjeva. So šéfom ukrajinskej diplomacie Kulebom a ministrom obrany Olexijom Reznikovom má hovoriť najmä o politickej, bezpečnostnej a humanitárnej pomoci pre Ukrajinu. (TASR)

14. 4. 2022
|
11:02
|
Svet

V Hamburgu zhabali superjachtu sestry ruského oligarchu Ališera Usmanova. Kriminálna polícia oznámila, že po rozsiahlom vyšetrovaní  dokázali zistiť, že majiteľkou jachty je oligarchova sestra Gulbachor Ismailova.

Superjachta Dilbar bola pod vlajkou Kajmaních ostrovov a zaregistrovaná je na holdingovú spoločnosť na Malte. Jachtu na more spustili v roku 2016 a vyrobili ju za viac ako 648 miliónov dolárov.

Nemecká polícia uviedla, že úrady krajiny spolupracovali s Bruselom, aby sa ubezpečili, že na majiteľku jachty sa vzťahujú sankcie EÚ. Podľa polície jachtu teraz nemôžu predať, prenajať alebo na ňu nastupovať.  (SITA)

14. 4. 2022
|
10:54
|
Svet

Strategické prístavné mesto Mariupoľ je na pokraji pádu pod kontrolu ruských síl. Rusko tvrdí, že v obkľúčenom meste sa vzdalo viac ako 1000 ukrajinských námorníkov, hoci tamojšie úrady to popreli.

Obrancovia Mariupoľa však povedali, že mnohí z ich vojakov sú mŕtvi a zvyšným jednotkám veľmi chýba munícia. Mesto je už niekoľko týždňov obkľúčené ruskými silami a ukrajinská vláda tvrdí, že sa domnieva, že tam zahynuli desaťtisíce civilistov. Reportáž z juhovýchodu Ukrajiny natočila britská BBC. (BBC)

14. 4. 2022
|
10:50
|
Domov

Ochota pomôcť Ukrajine je rovnako vysoká, ako bola v prvých dňoch vojny. Ochota pomôcť silno súvisí s pohľadom respondentov na to, komu pripisujú hlavnú zodpovednosť za vojnu.

Respondenti, ktorí vinia z ruskej invázie primárne USA a NATO, deklarujú výrazne nižšiu ochotu pomáhať finančne či niekoho z Ukrajiny ubytovať. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti MNFORCE, komunikačnej agentúry Seesame, v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV. O prieskume informoval Juraj Caránek zo spoločnosti Seesame. (SITA)

14. 4. 2022
|
10:46
|
Ekonomika

Zamestnanie si našlo 4 102 odídencov z Ukrajiny. Za týždeň tak vzrástla zamestnanosť Ukrajincov s dočasným útočiskom o 55 percent. Viac ako štvrtina odídencov sa uplatnila ako montážny pracovník vo výrobe, desatina ako operátor výrobného zariadenia a takmer desatina ako upratovač. (SITA)

14. 4. 2022
|
10:43
|
Svet

Prekážkou uzavretia mierovej dohody je nezhoda na tom, koľko štátov bude garantmi bezpečnosti Ukrajiny. Uviedol to poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak. 

Ukrajina chce, aby jej bezpečnosť garantovalo čo najviac štátov, zatiaľ čo Moskva s tým nesúhlasí. Rusko predtým naznačilo, že jedným z garantov prípadnej mierovej zmluvy by malo byť Bielorusko. (TASR)

14. 4. 2022
|
10:32
|
Svet

 

Počet obetí raketového útoku na železničnú stanicu Kramatorsk stúpol na 59. Ďalšie dve deti zomreli v nemocnici. Oznámila to mestská rada v Kramatorsku, kde 8. apríla zasiahli železničnú stanicu dve ruské rakety počas evakuácie. (Ukrinform)

14. 4. 2022
|
10:18
|
Svet

Vo štvrtok bude na evakuáciu ukrajinských civilistov otvorených deväť humanitárnych koridorov. Koridory z Mariupola, Berďanska, Tokmoku a Enerhodaru do Záporožia sú určené pre individuálnu dopravu.

"Humanitárne koridory v Luhanskej oblasti budú sprístupnené pod podmienkou, že okupačné sily zastavia ich ostreľovanie," informovala ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. (TASR)

14. 4. 2022
|
10:11
|
Svet

V Doneckej a Luhanskej oblasti ukrajinská armáda odrazila osem útokov a zničila tank. Ministerstvo obrany uviedlo, že Rusko stratilo 19 900 vojakov, 753 tankov a 1 963 obrnených vozidiel.

Ukrajinský generálny štáb uviedol, že ruská armáda pokračuje v ostreľovaní a bombardovaní civilných cieľov v Charkovskej, Doneckej a Záporožskej oblasti. Posilňuje svoje rady neďaleko hraníc s Ukrajinou.

"Ruský nepriateľ ďalej buduje leteckú jednotku neďaleko východnej hranice s naším štátom, posilňuje delostrelectvo, spravodajstvo a lekársku podporu. Po celej Ukrajine trvá hrozba ostreľovania," napísal ukrajinský generálny štáb.

Ďalším terčom ruských útokov sa pravdepodobne stanú mestá Kramatorsk a Kosťantynivka. Boje neustávajú ani v Mariupoli, kde Rusko ešte nemá nad mestom úplnú kontrolu. (ČTK)

14. 4. 2022
|
09:46
|
Svet

Vojna vyvolaná Ruskom pripravila o život najmenej 197 ukrajinských detí. Viac ako 351 detí bolo zranených, oznámila Generálna prokuratúra Ukrajiny s tým, že reálny počet detských obetí je vyšší, keďže chýbajú údaje z frontových oblastí. (Kyiv Independent)

14. 4. 2022
|
09:38
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Міністр оборони веде перемовини про закупівлю безпілотників. У Братиславі відкрився громадський центр для українців.Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

14. 4. 2022
|
09:19
|
Domov

Od začiatku vojny prekročilo slovensko-ukrajinské hranice už viac ako 330-tisíc osôb. O dočasné útočisko na Slovensku požiadalo viac ako 67-tisíc z nich.

Hraničnými priechodmi prešlo v stredu 13. apríla 741 mužov, 1 759 žien a 808 detí. O dočasné útočisko požiadalo 648 osôb. Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 110 policajtov, 82 hasičov, 93 colníkov, 332 vojakov, sedem duchovných, 214 dobrovoľníkov, 40 príslušníkov zahraničných zložiek a deväť zamestnancov migračného úradu.

Zároveň vypravili 61 autobusov, ktoré prepravili 1 036 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenskej republiky. Vlakovou dopravou prepravili 371 osôb. V stredu ubytovali 57 osôb, voľné kapacity sú na úrovni 12 346. (SITA)

14. 4. 2022
|
09:13
|
Svet

Na Fidži zhabali luxusnú superjachtu ruského miliardára Sulejmana Kerimova. Superjachta Amadea s dĺžkou 106 metrov, ktorá má hodnotu zhruba 325 miliónov dolárov, zakotvila pri tichomorskom ostrove v utorok.

Na Kerimova, ktorý je považovaný za jedného zo spojencov Vladmira Putina, uvalili sankcie USA, Británia aj EÚ.

Členov posádky vrátane kapitána vypočúva polícia. Ako povedal šéf tamojšej polície Sitiveni Qiliho, plavidlo zakotvilo na Fidži ešte pred vybavením colných formalít. "Keď sme sa dozvedeli, že sem pripláva táto jachta, na riešení situácie sme spolupracovali s našimi zahraničnými partnermi," povedal. (TASR)

14. 4. 2022
|
09:05
|
Svet

Zadržanie ukrajinského oligarchu Viktora Medvedčuka vyvolalo v Moskve roztrpčenie. Blízky spolupracovník Vladimira Putina by mohol byť hodnotnou figúrkou pri rusko-ukrajinských rokovaniach.

Ukrajinská bezpečnostná služba zadržala Medvedčuka v utorok a Volodymyr Zelenskyj navrhol jeho výmenu za Ukrajincov držaných v ruskom zajatí. (SITA)

14. 4. 2022
|
08:24
|
Svet

Predseda českého Senátu Miloš Vystrčil odcestoval na návštevu Ukrajiny. Spolu s ním cestujú podpredseda Senátu Jiří Růžička a nezávislý senátor Pavel Fischer, ako aj poľskí senátori na čele s ich predsedom Tomaszom Grodzkim.

"Sú pozvania, ktoré sa neodmietajú" napísal Vystrčil na Twitteri s hashtagom #SenátNaUkrajině, pričom zverejnil fotografiu zachytávajúcu senátorov vo vlaku. (TASR)

14. 4. 2022
|
07:44
|
Svet

 

Prebiehajú rokovania o výmene 169 príslušníkov ukrajinskej Národnej gardy zajatých v Černobyle. Podľa ukrajinského ministra vnútra Denysa Monastyrského ruské sily odviezli vojakov do Ruska a Bieloruska. (Kyiv Independent)

14. 4. 2022
|
07:38
|
Svet

V USA zvažujú, že jeden z významných predstaviteľov príde v najbližších dňoch na návštevu Kyjeva. Okrem prezidenta Bidena sú v hre viceprezidentka Kamala Harrisová, minister zahraničných vecí Antony Blinken alebo minister obrany Lloyd Austin. (TASR)

14. 4. 2022
|
07:22
|
Domov

Prezidentka Zuzana Čaputová sa stretla s dobrovoľníkmi z Campu Žilina. V zariadení za šesť týždňov poskytli v nevyužívanej administratívnej budove ubytovanie, stravu a pomoc všetkého druhu takmer 2500 utečencom. (My Regióny)

14. 4. 2022
|
07:02
|
Svet

Austrália zaviedla ďalší balík sankcií proti ruským firmám. Opatrenia dopadli na ropný priemysel a dodávateľov plynu. Ich súčasťou sú aj štátne spoločnosti Gazprom aj RusGidro (RusHydro) aj prevádzkovateľ ropovodov Transnefť.

Západné krajiny na podporu Kyjeva proti Rusku zaviedli množstvo sankcií, Austrália ich uvalila na zhruba 600 jedincov a spoločností vrátane veľkej časti ruského bankového sektora. Ukrajine poskytla aj obranné vybavenie a humanitárnu pomoc. (ČTK)

14. 4. 2022
|
07:00
|
Domov

Taliani hovoria o zadržaných jachtách, majetky zhabali ruským oligarchom aj v ďalších krajinách. No na Slovensku sa ani po mesiaci a pol od ruského útoku na Ukrajinu ľuďom zo sankčných zoznamov nič nestalo.

Odhaduje sa pritom, že u nás majú ruskí podnikatelia viac ako tisíc firiem. Prečo naše úrady nezasiahli a či sa to zmení? Tomáš Prokopčák sa pýta Daniely Hajčákovej. (SME)

Načítavam... My ani netušíme, či tu majú Rusi nejaké majetky (14. 4. 2022)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
14. 4. 2022
|
06:55
|
Svet

Časť novej výzbroje pre Ukrajinu si bude vyžadovať výcvik vojakov. "Systémami, ktoré si vyžiadajú ďalší výcvik, sú húfnice a delostrelecké radary. Nenáročný systém na obsluhu, ale ten Ukrajinci nemajú," vysvetlil hovorca Pentagónu John Kirby.

Joe Biden oznámil nový balík vojenskej pomoci Ukrajine za 800 miliónov dolárov vrátane zbraní, munície, obrnených transportérov a vrtuľníkov. Súčasťou dodávok budú aj delostrelecké systémy a delostrelecká munícia, (TASR)

14. 4. 2022
|
06:45
|
Svet

Rusko zaútočí na Kyjev, ak bude Ukrajina ohrozovať jeho územie. "Ukrajinskí vojaci sa snažia vykonávať sabotáže na ruskom území. Ak toto bude pokračovať, napadneme centrá, v ktorých sa prijímajú rozhodnutia," uviedol ruský rezort obrany.

Rusko už viackrát obvinilo Ukrajinu z ostreľovania jeho územia. Koncom marca napríklad Rusko obvinilo Ukrajinu, že útočila bojovými vrtuľníkmi na sklad paliva v ruskom meste Belgorod, ktoré sa nachádza neďaleko ukrajinských hraníc. Tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Olexij Danilov však tvrdenia, že za tento útok je zodpovedná Ukrajina, poprel. (TASR)

14. 4. 2022
|
06:40
|
Svet

Rusko by malo navždy opustiť medzinárodné spoločenstvo, ak sa mu nepodarí dosiahnuť mierovú dohodu. Povedal to Volodymyr Zelenskyj v príhovore k národu. Hovorili aj o narastajúcom počte ruských útokov na východe a juhu Ukrajiny.

"Buď sa ruské vedenie naozaj bude snažiť dosiahnuť mier, alebo v dôsledku tejto vojny navždy opustí medzinárodné spoločenstvo," vyhlásil Zelenskyj.

"Aj napriek značným zásobám sovietskeho vojenského vybavenia a veľkému počtu vojakov ruské jednotky pochybujú o svojej schopnosti nás zlomiť, zlomiť Ukrajinu. Urobíme všetko pre to, aby boli ich pochybnosti opodstatnené," vyhlásil najvyšší ukrajinský predstaviteľ.

Zelenskyj vo svojom príhovore tiež potvrdil, že mesto Buča navštívili forenzní experti z Medzinárodného trestného súdu, aby tam vyšetrili možné vojnové zločiny.

Vyzval k opatrnosti ľudí vracajúcich sa do svojich domovov v oblastiach, z ktorých sa prednedávnom stiahli ruské vojská.

Zopakoval aj výzvu na úplné zakázanie ruskej ropy a poďakoval USA za novú vojenskú pomoc v hodnote 800 miliónov dolárov. (TASR)

14. 4. 2022
|
06:19
|
Svet

Krížnik Moskva nepoškodil útok Ukrajiny, ale výbuch munície na palube. Uviedlo ruské ministerstvo obrany s tým, že posádku poškodenej lode sa podarilo evakuovať.

"Munícia na krížniku Moskva vybuchla v dôsledku požiaru na vojenskej lodi. Plavidlo je vážne poškodené. Celá posádka bola evakuovaná," uviedol ruský rezort s tým, že sa snaží určiť príčinu požiaru.

Ukrajinskí predstavitelia však ešte v stredu neskoro večer informovali, že krížnik Moskva bol vážne poškodený pri raketovom útoku ukrajinských síl. (TASR)

14. 4. 2022
|
06:15
|
Svet

Viac ako 100 tiel sa našlo v Sumskej oblasti na severovýchode Ukrajiny po odsune ruskej armády. "Bohužiaľ, tento počet sa každým dňom zvyšuje, oznámil tamojší gubernátor Dmytro Žyvyckyj.

Podľa neho sa situácia v oblasti stále zhoršuje. "Nachádzame telá so zviazanými rukami, so stopami po mučení, so strelami do hlavy - to sú hrozné veci," povedal Žyvyckyj.

"Mnoho ľudí je nezvestných alebo v ruskom zajatí. Okrem toho sa mnoho zranených stále lieči v nemocniciach. Prioritou pre úrady by teraz malo byť obnovenie dodávok plynu, elektriny a vody v regióne," povedal Žyvyckyj.

Podľa predbežných odhadov sa škody v regióne rovnajú približne 327 miliónom dolárov. (TASR)

13. 4. 2022
|
22:43
|
Svet

Ukrajinské rakety zasiahli vlajkovú loď ruskej Čiernomorskej flotily, tvrdí guvernér Odeskej oblasti Maxim Marčenko s tým, že raketový krížnik Moskva utrpel vážne škody. Loď patrí medzi najviac vyzbrojené lode ruského námorníctva.

"Potvrdilo sa, že raketový krížnik Moskva dnes išiel presne tam, kam ho poslali naši pohraničníci z Hadieho ostrova!," povedal podľa BBC Marčenko.

Na lodi po zásahu raketou vypukol požiar. "Teraz silno horí a pri takomto rozbúrenom mori je ťažké povedať, kedy im bude možné poskytnúť pomoc. Je tam 510 členov posádky," uviedol poradcu ukrajinského prezidenta Olexij Arestovyč.

V prvý deň ruskej invázie sa krížnik podieľal s hliadkovou loďou na ostreľovaní Hadieho ostrova. (SME)

13. 4. 2022
|
21:58
|
Svet

Dve ukrajinské jednotky sa spojili, aby chránili Mariupoľ. Veliteľ pluku Azov Denys Prokopenko uviedol, že jeho jednotka sa spojila s jednotkami 36. brigády námornej pechoty.

Ukrajinské sily zostávajú v meste, ktoré je obliehané ruskými vojakmi, už niekoľko týždňov zablokované. Prokopenko tiež priznal, že niektorí ukrajinskí obrancovia vzdali. (CNN)

13. 4. 2022
|
21:34
|
Svet

Šéf OSN momentálne humanitárne prímerie na Ukrajine neočakáva. António Guterres vyhlásil, že jeho dosiahnutie nateraz nepravdepodobné.

Guterres nedávno vyslal do Moskvy a Kyjeva námestníka generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Martina Griffithsa, aby s krajinami zúčastnenými na konflikte bezodkladne hľadal možnosti, ako dosiahnuť na Ukrajine humanitárne prímerie.

Po otázke novinárov, či sa domnieva, že sa na Ukrajine pácha "genocída", ako to povedal americký prezident Joe Biden, si šéf OSN dal pozor, aby tento výraz nepoužil. "Genocída je prísne definovaná v medzinárodnom práve. A my v OSN sa spoliehame na konečné právne rozhodnutie príslušných súdnych orgánov," povedal. (TASR)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 3. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 4. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 5. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 6. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. Po rokoch cichosci richtuju v Raslavicoch slavnosci
 2. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom.
 3. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 4. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 5. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 6. Trenčín potrebuje nový impulz!
 7. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 8. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 20 657
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 15 786
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 13 913
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 763
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 3 713
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 2 044
 7. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 017
 8. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 1 986
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Rushdieho napadol útočník počas prednášky.

Irán sa prvýkrát vyjadril k útoku na spisovateľa.


TASR 4m
Ruský prezident Vladimir Putin.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 3 h
Mladé dievčatá sa v Afganistane môžu vzdelávať len v tajných školách.

Fiasko po stiahnutí vojsk Američania dodnes prešetrujú.


4 h
Salman Rushdie

Otec je podľa syna stále v kritickom stave.


TASR 15 h
SkryťZatvoriť reklamu