SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Ukrajina Rusko Online: Rusi, ktorí operovali v oblasti Černobyľa, by mali očakávať chorobu z ožiarenia

Johnson sa stretol so Zelenským.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sledujte najnovšie správy o vojne na Ukrajine minútu po minúte:

Najnovšie | Najstaršie
9. 4. 2022
|
22:00
|
Svet

Objavenie tiel mŕtvych civilistov v ukrajinských mestách "natrvalo poškvrnilo" povesť ruského prezidenta Vladimira Putina, povedal počas návštevy Kyjeva britský premiér Boris Johnson.

"To, čo Putin urobil na miestach ako Buča a Irpiň, sú vojnové zločiny, ktoré natrvalo poškvrnili jeho povesť i povesť jeho vlády," povedal Johnson, stojac po boku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, uvádza tlačová agentúra AFP.

"Rusi boli presvedčení o tom, že Ukrajinu pohltia v priebehu niekoľkých dní a že Kyjev padne za niekoľko hodín do rúk ich armády. Kruto sa však mýlili," dodal britský premiér. (TASR)

Súvisiaci článokBritánia pošle Ukrajine ďalšie obrnené vozidlá a protilodné systémyČítajte 
9. 4. 2022
|
21:40
|
Svet

Šéf ukrajinského štátneho prevádzkovateľa jadrových elektrární Energoatom Petro Kotin navštívil spolu so špecialistami jednu z častí tzv. Červeného lesa v černobyľskej zóne a pozoroval „abnormálne vysokú“ radiáciu v oblastiach, kde ruské jednotky kopali zákopy a pokúšali sa budovať opevnenia.

Indikácie vonkajšieho ožiarenia boli 10- až 15-krát vyššie ako je normálne a možné vnútorné žiarenie získané kontaktom s povrchom pôdy by mohlo byť 160-krát vyššie ako je norma, dodal.

„Takže všetci okupanti, ktorí boli za posledný mesiac v Červenom lese, by mali očakávať chorobu z ožiarenia rôzneho stupňa závažnosti,“ dodal Kotin. (CNN)

9. 4. 2022
|
21:32
|
Svet

Ukrajinská vláda schválila úplné embargo na obchod s Ruskom. Oznámil to zástupca kabinetu ministrov Taras Melnyčuk, informoval portál epravda. "Dovoz tovaru z Ruskej federácie na colné územie Ukrajiny je zakázaný," napísal. Okrem toho vláda na dnešnom rokovaní zrušila aj dohodu medzi Ukrajinou a Bieloruskom o spolupráci vo vede a technike. (SME)

9. 4. 2022
|
21:03
|
Svet

Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi povedal, že je "hlboko sklamaný" správaním ruského prezidenta Putina, pretože sa mu vždy zdal ako muž demokracie a mieru. Oboch spája dlhoročné priateľstvo, informovala agentúra Reuters.

Podľa nej sa Berlusconi dnes na adresu Putina vyjadril verejne po prvýkrát od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

"Poznám ho 20 rokov a vždy sa mi zdal ako muž demokracie a mieru... aká škoda," povedal Berlusconi v Ríme na sneme svojej strany.

"Miesto toho, aby (Rusko) dostal do Európy, tak ho útokom na Ukrajinu vrhol do náručia Číny, aká škoda, aká škoda," uviedol osemdesiatpäťročný taliansky politik. (ČTK)

9. 4. 2022
|
20:37
|
Svet

Ukrajina dnes uskutočnila tretiu výmenu zajatcov s Ruskom, vďaka ktorej sa dostalo na slobodu 12 ukrajinských vojakov a 14 civilistov, oznámila podpredsedníčka ukrajinskej vlády Iryna Vereščuková. Počet zajatcov, ktoré si medzi sebou obe strany za viac ako šesť týždňov od ruského útoku odovzdali, presahuje 200. (ČTK)

9. 4. 2022
|
19:23
|
Svet

Štvrtina ruských síl použitých pri invázii je po stratách, kvôli zlej logistike a podpore nefunkčná. Informuje CNN s odvolaním sa na nemenovaného európskeho činiteľa. Rusko podľa informácií CNN pred začatím invázie rozmiestnilo okolo Ukrajiny zhruba 120 jednotiek. Citovaný európsky zdroj uviedol, že po šiestich týždňoch vojny je teraz 29 z nich vyradených z boja.

Rusi sa podľa neho pokúsili zvyšky týchto zoskupení spojiť do prepojených bojových jednotiek, pričom na vytvorenie jednej použili zvyšky dvoch či troch zoskupení.

Hovorca Kremľa Peskov čera výnimočne pripustil, že Rusko na Ukrajine utrpelo značné straty. Žiadne čísla však neprezradil. Doteraz posledný oficiálny počet 1351 mŕtvych vojakov Moskva oznámila predminulý týždeň. Ukrajinské ministerstvo obrany tvrdilo, že ruské sily doteraz prišli o 19 100 vojakov.

Údaje uvádzané bojujúcimi stranami však nemožno nezávisle overiť. Predstavitelia USA a NATO v marci odhadovali, že ruské straty sa pohybujú medzi tritisíc až 10-tisíc padlých. (ČTK)

9. 4. 2022
|
19:02
|
Svet

Británia pošle na Ukrajinu 120 obrnených vozidiel a protilodné raketové systémy. "Práve kvôli rozhodnému vedeniu prezidenta Zelenského a neporaziteľnému hrdinstvu a odvahe ukrajinského ľudu sú zmarené obludné ciele Putina," povedal britský premiér Johnson po stretnutí s ukrajinským prezidentom Zelenským. Británia sa bude snažiť odkloniť od ruského uhlia, plynu a ropy. (BBC)

9. 4. 2022
|
18:50
|
Domov

Odovzdanie systému S-300 Ukrajine nezatiahlo Slovensko do vojny, ubezpečujú Ozbrojené sily. Dodávky zbraní sú podľa Ozbrojených síl úplne legitímne a v súlade s medzinárodným právom. "Rovnako sú v poriadku z morálneho a etického hľadiska. Vraždy civilistov nie sú v súlade ani s právom a ani v morálno-etickej rovine," uviedli na sociálnej sieti. Podotkli pritom, že S-300 je obranný systém, ktorý má Ukrajine výrazne pomôcť brániť sa.

Slovensko podľa Ozbrojených síl jasne odsúdilo agresiu Ruska a postavilo sa na stranu Ukrajiny. "Tá iba bráni svoju vlasť. Dodávky zbraní potvrdzujú fakt odsúdenia ruskej agresie. Obranné systémy tým skôr," podotkli.

Dôvodom, prečo Slovensko neinformovalo skôr, že dodá systém S-300 na Ukrajinu, bola podľa Ozbrojených síl bezpečnosť. "Celá akcia bola vykonaná rýchlo a v režime prísneho utajenia, aby sme predišli ohrozeniu našich vojakov v čase procesu prípravy a nakladania doma," spresnili. Chceli tým zabrániť aj zničeniu systému zo strany Ruska na Ukrajine.

Odovzdanie tohto systému protivzdušnej obrany nezvýšilo bezpečnostné riziko pre Slovensko, keďže spojenci z NATO poskytli systém protivzdušnej obrany Patriot. "Celkovo tri batérie. Ďalšia, teda už štvrtá batéria, príde na Slovensko v najbližších dňoch. Sú to najmodernejšie verzie (PAC 3), plne funkčné a najmä rozmiestnené tak, aby pokrývali čo najväčšiu časť územia Slovenskej republiky," uviedli Ozbrojené sily. (TASR)

9. 4. 2022
|
18:26
|
Svet

Ruská armáda poškodila na Ukrajine viac ako tristo zdravotníckych zariadení. Úplne zničených je 21 nemocníc. Dvadsiatku úplne zničených nemocníc bude nutné postaviť od základu znova, uviedol ukrajinský minister zdravotníctva. Ljaško tiež povedal, že pacienti z juhu a východe krajiny sú prevážaní do regiónov na západe a centrálnej časti Ukrajiny.

Ljaško tiež informoval, že v oblastiach pri Kyjeve, ktoré sa po stiahnutí ruských jednotiek vrátili pod ukrajinskú kontrolu, bude možné zdravotnícke zariadenia opäť využívať. V mestách Buča a Irpiň podľa ministra už boli nemocnice znovu uvedené do prevádzky. Bude nutné vykonať predovšetkým povrchové opravy. Situácia sa vyhodnocuje v Boroďanke, kde však už opäť funguje pohotovosť. (ČTK)

9. 4. 2022
|
17:42
|
Svet

Briti potvrdili, že ruské sily smerujú na juh a východ Ukrajiny. Najnovšie údaje britských spravodajských služieb potvrdzujú, že ruská armáda už úplne opustila sever Ukrajiny. Ukrajinský prezident Zelenskyj uviedol, že "na východe a na juhu sme videli koncentráciu zbraní, techniky a vojsk, ktoré sa chystajú obsadiť ďalšiu časť nášho územia".

Výsledok novej ruskej ofenzívy bude podľa Zelenského závisieť "od viacerých faktorov" vrátane "sily Ukrajiny, toho, ako rýchlo nás naši partneri zásobia zbraňami, a túžby ruského vodcu ísť ďalej". (TASR)

9. 4. 2022
|
17:33
|
Ekonomika

Vlády, obchodní lídri a banky prisľúbili 10,1 miliardy eur na humanitárnu podporu Ukrajiny. Finančné príspevky boli oznámené počas podujatia „Stand Up For Ukraine“, ktoré organizovala Európska komisia, Kanada a medzinárodná advokátska organizácia Global Citizen. Jeden bilión poskytne Európska únia, oznámila to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Ukrajinský prezident Zelenskyj vo videonahrávke uviedol, že Rusko, rozlohou najväčšia krajina na svete, zaútočila na jeho národ, Ukrajinu, najväčšiu krajinu na svete v miere odvahy.

Zelenskyj vyzval na ďalšie sankcie voči všetkým ruským bankám a na embargo ruskej ropy. Arina Bilai, 16-ročná Ukrajinka, vyzvala európske krajiny, aby prestali nakupovať ruskú energiu, pričom uviedla, že od začiatku vojny poslali do Kremľa 35 miliárd eur. (BBC)

9. 4. 2022
|
17:06
|
Svet

 

Európska únia dá miliardu eur na podporu Ukrajiny a krajín prijímajúcich ukrajinských utečencov. "Šesťsto miliónov... pôjde Ukrajine, ukrajinským orgánom a čiastočne OSN," povedala predsedníčka Európskej komisie von der Leyenová. "A štyristo miliónov eur pôjde štátom v prvej línii, ktoré robia takú vynikajúcu prácu a pomáhajú utečencom, ktorí prichádzajú," povedala von der Leyenová. (The Guardian)

9. 4. 2022
|
16:53
|
Ekonomika

Slovensko poskytne Ukrajincom pomoc asi 530 miliónov eur zo zdrojov Európskej únie. Má ísť o nevyčerpané peniaze z eurofondov. Financie majú smerovať na humanitárnu pomoc a zabezpečenie základných životných potrieb, ale aj na podporu slovenských občanov napríklad prostredníctvom zriadenia škôlok v slovenských obciach.

„Slovensko je solidárne s Ukrajinou a sme lojálny sused. Bezpečnosť a prosperita Ukrajiny sú aj naším záujmom. Okrem financií na humanitárnu pomoc a zabezpečenie životných potrieb utečencov sme vyčlenili ďalších 5 miliónov eur na rozvoj ukrajinských regiónov prostredníctvom slovensko-ukrajinskej cezhraničnej spolupráce,“ vyhlásil premiér Heger.

Ďalším slovenským príspevkom je online vzdelávacia platforma „School to Go“, ktorá bola vyvinutá na Slovensku. Vďaka nej majú všetky ukrajinské deti, bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzajú, prístup k online vzdelávaniu v ukrajinčine. Okrem finančných príspevkov je cieľom konferencie zabezpečiť aj ďalšiu humanitárnu pomoc. (TASR)

9. 4. 2022
|
16:52
|
Svet

Ukrajina tvrdí, že od ruskej invázie zahynulo minimálne 176 detí a 324 bolo zranených. Ukrajinská generálna prokuratúra upozornila, že čísla ešte nie sú konečné. Podľa údajov najvyšší počet obetí zaznamenali v Doneckej oblasti (102), Kyjeve (91), Charkove (76), Černihive (50), Mykolajive (40), Luhansku (35), Záporoží (22). ), Cherson (29), mesto Kyjev (16), Sumy (16) a Žitomyr (15). (The Guardian)

9. 4. 2022
|
16:23
|
Svet

 

Ukrajina zriadila webovú stránku na dokumentovanie ruských vojnových zločinov. "Zhromaždené dôkazy o zverstvách spáchaných ruskou armádou na Ukrajine zabezpečia, že títo vojnoví zločinci neuniknú spravodlivosti," napísal ukrajinský minister zahraničných vecí Kuleba na Twitteri. V online archíve sa nachádzajú fotografie a správy svedkov, ktorí opisujú vraždy, mučenie a znásilňovanie civilistov počas invázie.

Ruské ozbrojené sily sa momentálne sústreďujú na región Donbas, ako aj na mestá Mariupol a Mykolajiv na východe Ukrajiny za podpory ruského námorníctva, ktoré tam pokračuje v odpaľovaní riadených striel. (TASR)

9. 4. 2022
|
16:17
|
Svet

Johnson sa v Kyjeve stretol so Zelenským. Ukrajinské veľvyslanectvo v Londýne zverejnilo na Twitteri fotografiu britského premiéra a ukrajinského prezidenta pri rokovaní. Johnson predstaví nový balík finančnej a vojenskej pomoci a spolu so Zelenským budú diskutovať o dlhodobej podpore Ukrajiny.

"Spojené kráľovstvo je lídrom v podpore obrany Ukrajiny. Líder protivojnovej koalície. Líder v sankciách proti ruskému agresorovi," komentoval stretnutie Zelenského poradca Andrij Sybiha.

Johnson na margo stretnutia s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským uviedol, že "je to privilégium, že môžem dnes cestovať na Ukrajinu a osobne sa stretnúť s prezidentom Zelenským v Kyjeve".

Taktiež povedal, že "Ukrajina sa vzoprela presile a odtlačila ruské sily od brán Kyjeva, čím dosiahla najväčší vojenský výkon 21. storočia". (BBC)

9. 4. 2022
|
15:59
|
Svet

Rakúsky kancelár očakáva ďalšie sankcie voči Rusku. Rakúsko sa však bráni odpojeniu od dodávok ruského zemného plynu. Európska únia bude podľa Nehammera pokračovať v posilňovaní sankcií, až kým sa neskončí vojna. „Pokiaľ ľudia umierajú, každá sankcia je stále nedostatočná,“ povedal kancelár.

Rakúsko dostáva väčšinu jeho plynu z Ruska a je jednou z krajín, ktoré nechcú zastaviť jeho dodávky. Nehammer v reakcii na túto skutočnosť povedal, že „sankcie sú účinné, keď zasiahnu tých, proti ktorým sú namierené, a neoslabia tých, čo ich uvaľujú na toho, kto vedie vojnu“. (TASR)

9. 4. 2022
|
15:41
|
Svet

Európska únia vyjadrila snahu pomôcť s vyšetrovaním vojnových zločinov na Ukrajine. Počas nasledujúcich dvoch dní budú predstavitelia EÚ diskutovať o podpore vyšetrovania vojnových zločinov s hlavným prokurátorom Medzinárodného trestného súdu Karimom Khanom. Prokurátor sa zajtra v Luxemburgu stretne so šéfom zahraničnej politiky EÚ Borrellom a v pondelok sa stretne s ministrami zahraničných vecí EÚ.

Po náleze zabitých civilistov v meste Bucha ukrajinská vláda a niektoré susedné krajiny EÚ obvinili Rusko z vojnových zločinov. Moskva to poprela. (The Guardian)

9. 4. 2022
|
15:19
|
Svet

Taliansko plánuje znovu otvoriť svoje veľvyslanectvo v Kyjeve hneď po Veľkej noci. Vyhlásil to taliansky minister zahraničných vecí Luigiho Di Maia. "Z Kyjeva sme odchádzali poslední a vrátime sa medzi prvými," oznámil Di Maio. "Zároveň musíme zintenzívniť diplomatický tlak, aby sme priviedli Putina k rokovaciemu stolu a dosiahli prímerie," povedal minister. (The Guardian)

9. 4. 2022
|
14:56
|
Svet

Viac ako 4,4 milióna Ukrajincov utieklo pred vojnou od začiatku ruskej invázie, tvrdí OSN. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov informoval, že počet ukrajinských utečencov sa za deň zvýšilo o 59 347. Približne 90 percent tých, ktorí utiekli z Ukrajiny, sú ženy a deti. (The Guardian)

9. 4. 2022
|
14:44
|
Svet

Rusko tvrdí, že Ukrajina ho obviní aj z vojnových zločinov v Irpine. Ruské veľvyslanectvo v Británií uviedlo, že ukrajinský "nacionalistický režim" pripravuje "ďalšiu provokáciu", v rámci ktorej bude "Rusko obvinené z údajného masakrovania civilistov v meste Irpiň" v Kyjevskej oblasti. Rusko reaguje na výzvy Západu, aby bolo stíhané za vojnové zločiny, ktoré spáchali jeho sily na Ukrajine.

Podľa Kyjeva a Západu existujú dôkazy, že Rusko sa v meste Buča v Kyjevskej oblasti dopustilo vojnových zločinov. Moskva tieto obvinenia popiera, pričom ich označila za "obludný falzifikát". (TASR, Sky News)

9. 4. 2022
|
14:36
|
Domov

Systém S-300 je na mieste a chráni životy na Ukrajine, oznámil minister financií Matovič. Po vyhrážkach Lavrova vyžadovalo rozhodnutie darovať slovenskú S-300 Ukrajine odvahu. Na Facebook to napísal líder OĽaNO Matovič. Podľa neho sa tak udialo v utajenom režime, potichu, nebadane, bez fanfár a v strachu, či sa nestane ešte po ceste sám terčom.

„To, že skorumpovaný zmrd Fico a jeho pelerína z toho budú robiť vedu, sme vedeli. Je to však úplne nepodstatné. Snažia sa a budú sa snažiť oslovovať ľudí, ktorým akosi dobre robí byť nimi klamaní. Im nepomôžeme. My ostatní právom môžeme cítiť hrdosť na malé Veľké Slovensko,“ uviedol Matovič. (SITA)

9. 4. 2022
|
14:19
|
Svet

Automobilky v Rusku zápasia s problémami. Tisíce zamestnancov ruských automobiliek bolo prepustených a ceny potravín prudko stúpajú. Západné sankcie tvrdo zasiahli ruské mestá Kaluga a Togliatti, v ktorých majú svoje továrne zahraniční aj domáci výrobcovia áut. A pravdepodobne prídu ďalšie sankcie.

Sankcie uvalené v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu zhoršili pretrvávajúci nedostatok komponentov a zastavili výrobu v dvoch vlajkových automobilkách v Kaluge - v dcérskych továrňach nemeckého Volkswagenu a švédskeho Volva.

Tretí závod PSMA Rus, ktorý je spoločným podnikom Stellantisu a Mitsubishi a zamestnáva 2000 ľudí, môže už čoskoro zastaviť výrobu pre nedostatok dielov. (TASR)

9. 4. 2022
|
14:13
|
Svet

Zabíjanie civilistov v Buči je vojnovým zločinom, tvrdí Scholz. r "To je niečo, na čo nemôžeme zabudnúť," povedal nemecký kancelár. „Nemôžeme prehliadať, že ide o zločin. Toto sú vojnové zločiny, ktoré nebudeme akceptovať... tí, ktorí to urobili, musia prevziať zodpovednosť,“ vyhlásil Scholz.

Scholz uviedol, že Nemecko bude Ukrajine aj naďalej dodávať obranné zbrane, aby vyslalo správu, že je odhodlané ochrániť suverenitu európskych štátov. "Európske hranice musia ostať nedotknuté," uviedol Scholz. (The Guardian, TASR)

9. 4. 2022
|
14:07
|
Svet

Hraničnými priechodmi prešlo včera 3217 ukrajinských utečencov. Z toho 662 mužov, 1728 žien a 827 detí. O dočasné útočisko na Slovensku požiadalo 524 osôb. Ubytovaných bolo 115 ľudí, voľné kapacity sú na úrovni 12 340 lôžok.

Činnosti v súvislosti s utečencami zabezpečovalo 223 policajtov, 107 hasičov, 95 colníkov, 334 vojakov, šiesti duchovní, 264 dobrovoľníkov a 58 príslušníkov zahraničných zložiek.

"Zároveň bolo vypravených 44 autobusov, ktoré prepravili 828 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenska, a vlakovou dopravou bolo prepravených 1236 ľudí," priblížilo ministerstvo vnútra.

Celkovo Slovensko zaznamenalo od vypuknutia vojny na Ukrajine 314 549 utečencov. O dočasné útočisko požiadalo od 1. marca celkovo 64 435 osôb. (TASR)

9. 4. 2022
|
13:59
|
Svet

YouTube zablokoval kanál ruského parlamentu. YouTube zablokoval televíziu DumaTV, ktorá zabezpečuje prenos z dolnej komory ruského parlamentu. Tento krok vyvolal rozhorčenú reakciu ruských predstaviteľov, ktorí uviedli, že streamovacia služba by v reakcii mohla čeliť obmedzeniam. YouTube uviedol, že kanál DumaTV bol „ukončený pre porušenie podmienok užívania služby“. (Reuters)

9. 4. 2022
|
13:52
|
Svet

V Odese vyhlásili víkendový zákaz vychádzania pre hrozby ďalších raketových útokov. Regionálna armáda na Facebook napísala, že zákaz vychádzania pre Odesu a Odeskú oblasť bude platiť od 9. apríla 21:00 do 11. apríla 6:00. Rozhodnutie prijali vzhľadom na udalosti v meste Kramatorsk, kde pri raketovom útoku prišlo o život zhruba 50 ľudí, a „hrozbu raketového útoku na Odesu“.

Ukrajinskí predstavitelia varovali, že sa ruské sily preskupujú, aby začali novú ofenzívu na juh a východ Ukrajiny po tom, ako sa stiahli z okolia Kyjeva a severu krajiny. (BBC)

9. 4. 2022
|
13:42
|
Svet

Zelenskyj ostro odsúdil raketový útok na železničnú stanicu v Kramatorsku. Pri útoku zahynulo najmenej 50 civilistov vrátane piatich detí. Ukrajinský prezident obvinil z ataku ruskú armádu. Naopak Rusko obviňuje z tohto činu Ukrajinu a obhajuje sa, že jeho sily nepoužili ten typ rakety, ktorá zasiahla stanicu. Toto ruské tvrdenie bolo zamietnuté odborníkmi. (The Guardian)

9. 4. 2022
|
13:30
|
Svet

Ukrajinské ministerstvo obrany obvinilo Rusko zo spáchania vojnových zločinov v meste Makariv. Starosta mesta Vadym Tokar tvrdí, že bolo mučených a zabitých 132 ľudí. Makariv je približne 50 kilometrov západne od hlavného mesta Kyjev. (The Guardian)

9. 4. 2022
|
13:25
|
Svet

Ukrajina vyzýva ľudí v Luhanskej oblasti na evakuáciu. Dôvodom je predpokladané zintenzívnenie ostreľovania zo strany ruských síl. Gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj vyzval miestnych obyvateľov, aby z oblasti odišli, keďže Rusko na východe Ukrajiny zhromažďuje svoje zložky a pripravuje sa tam na zintenzívnenie ofenzívy.

Podľa Hajdaja sa v mestách a dedinách v Luhanskej oblasti stále nachádza približne 30 percent obyvateľov, ktorí ešte neodišli z regiónu. Hajdaj vyzval obyvateľov Luhanskej oblasti na evakuáciu deň po tom, ako v susednej Doneckej oblasti pri raketovom útoku na železničnú stanicu v meste Kramatorsk, ktorá sa používala na evakuáciu civilistov, zahynulo vyše 50 ľudí. Ukrajina z útoku obvinila Rusko. To však zodpovednosť za útok poprelo, pričom uviedlo, že typ rakiet, ktorej fragmenty sa našli v blízkosti stanice v Kramatorsku, používa iba ukrajinská armáda. (TASR)

9. 4. 2022
|
13:18
|
Svet

Ruské sily zničili muničný sklad na leteckej základni pri meste Myrhorod. Pri útoku na túto základňu v Poltavskej oblasti bola podľa hovorcu ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova zničená aj stíhačka MiG-29 a vrtuľník Mi-8 ukrajinského letectva. Najvyšší predstaviteľ Poltavskej oblasti Dmytro Lunin na sociálnej sieti uviedol, že pri útoku utrpeli zranenia dvaja ľudia a boli spôsobené "značné škody". (BBC)

9. 4. 2022
|
13:10
|
Svet

Ruské činy sa zdajú byť vojnovými zločinmi, hovorí von der Leyenová. "Môj inštinkt hovorí, ak toto nie je vojnový zločin, čo je potom vojnový zločin. Ale som vyštudovaná lekárka a musia to starostlivo vyšetrovať právnici, povedala predsedníčka Európskej komisie po návšteve mesta Buča.

"Na vlastné oči sme mohli vidieť aj to, že ničenie v meste je namierené na civilné životy. Obytné budovy nie sú vojenským cieľom," vyhlásila von der Leyenová. "Je mimoriadne dôležité, aby to bolo dobre zdokumentované, aby sa predišlo problémom na súde, pretože dôkazy nie sú dostatočne dobré," povedala predsedníčka predsedníčka Európskej komisie. Von der Leyenová zdôrazňovala otázku, či bude autokracia alebo demokracia dlhodobým víťazom.  (The Guardian)

9. 4. 2022
|
12:30
|
Svet

 

Premiér Eduard Heger sa vrátil z pracovnej cesty na Ukrajinu. "Ukrajina je náš sused a priateľ. Dobré mravy hovoria, že priateľovi sa neotáčate chrbtom," vyhlásil premiér. Heger zdôrazňoval, že prosperita Ukrajiny je dôležitá aj pre prosperitu Slovenska.

Heger kritizoval prístup Roberta Fica, ktorý komentoval podporu Ukrajiny "z pohodlia luxusnej dovolenky", na ktorú šiel tryskáčom. Heger obvinil Fica, že premiérsky plat pozná a nevie odkiaľ vzal Fico prostriedky na financovanie letu. Premiér kritizoval aj Petra Pellegriniho.

Premiér deklaruje, že Slovensko odovzdaním systému S-300 Ukrajine neohrozilo svoju bezpečnosť. "Slovensko je najlepšie zabezpečené od vzniku republiky," ubezpečoval premiér a dodal, že budeme mať štyri batérie raketového systému Patriot.

Slovensko bude silno tlačiť na to, aby sa Ukrajina stala čo najrýchlejšie členom Európskej únie a získala kandidátsky status. "Ukrajina potrebuje každého spojenca a pomoc z demokratického sveta. V Kyjeve som vyjadril aj našu podporu, pretože si uvedomujeme, že bojujú aj za nás a naše hodnoty, demokraciu a slobodu," vyhlásil Heger.

Premiér opísal brutalitu, ktorej bol na svojej ceste svedkom. Prvou zastávkou bola Buča, kde sa uskutočnila masakra. Heger videl aj masový hrob civilistov, spomenul aj vraždenie, znásilňovanie a nezmyselné ničenie obytných domov.

Slovensku je Ukrajina je podľa slov Hegera vďačná za systém S-300. Ukrajina potrebuje muníciu a pomoc s opravou techniky, aby mohla odolávať ruskej agresií, informoval premiér a dodal, že Ukrajinci sú odhodlaní zvíťaziť a sú veľmi realistickí. Opozíciu opakovane vyzval na cestu na Ukrajinu, aby sa išli pozrieť na následky vojny.

Najsilnejšou emóciou návštevy Ukrajiny podľa Hegera nebol strach, ale súcit so situáciou. Slovensko pomôže Ukrajine s exportom pšenice.

"Oni nebojujú pretože chcú, ale pretože musia," povedal premiér a zhodnotil, že Ukrajina by preferovala mierové možnosti. (SME)

9. 4. 2022
|
12:23
|
Svet

Ruskí vojaci boli nedbalí pri narábaní s rádioaktívnym materiálom v Černobyle, tvrdí Ukrajina. Ruská jednotka okupovala bývalú jadrovú elektráreň Černobyľ a jej okolie. Červený les v blízkosti elektrárne je jednou z najviac radiáciou zamorených oblastí na svete, ukrajinská armáda obvinila ruské jednotky z kopania zákopov v tejto oblasti.

"Išli do Červeného lesa a na topánkach si so sebou odniesli rádioaktívny materiál," opísal nemenovaný ukrajinský vojak pre CNN nezodpovednosť ruskej jednotky. Šli všade a odniesli si na sebe aj rádioaktívny prach, dodal.

Ukrajinský minister vnútra Denys Monastyrskyy tiež obvinil ruských vojakov z toho, že zamkli bezpečnostných pracovníkov Černobyľu v podzemnom jadrovom bunkri elektrárne. Pracovníci boli natlačení v tesných priestoroch bez prístupu prirodzeného svetla, čerstvého vzduchu alebo komunikácie s vonkajším svetom. (The Guardian)

9. 4. 2022
|
12:01
|
Svet

Ukrajina očakáva udelenie štatútu kandidáta na vstup do Európskej únie v júni. Podpredsedníčka ukrajinskej vlády pre európsku a euroatlantickú integráciu Oľha Stefanišinová na Twitteri napísala, že jej krajina je "pripravená rýchlo pokročiť" v snahe stať sa členskou krajinou EÚ.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sľúbila v piatok ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému rýchlejší začiatok rokovaní o členstve Ukrajiny v Únii.

Von der Leyenová dala Zelenskému pri osobnom stretnutí v Kyjeve dotazník, ktorý sa má pre EÚ stať východiskovým bodom pri rozhodovaní o potenciálnom členstve Ukrajiny. Zelenskyj prisľúbil, že dotazník bude vyplnený o týždeň. (TASR)

9. 4. 2022
|
11:59
|
Svet

Železničná stanica v Kramatorsku nefunguje, evakuácie však na východe Ukrajiny pokračujú. Na stanici včera raketový útok zabil najmenej 52 ľudí. Evakuácie budú pokračovať zo staníc Sloviansk a Pokrovsk v Doneckej oblasti a Novozolotarivka v Luhanskej oblasti. „Železnice neprestanú so svojou úlohou dostať každého do bezpečia,“ napísal prevádzkovateľ ukrajinských železníc na Telegrame.

Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková medzičasom informovala, že na východe Ukrajiny otvoria desať humanitárnych koridorov v Doneckej, Luhanskej a Zaporožžskej oblasti. Ľudia z Mariupolu, Enerhodaru, Tokmaku, Berďansku a Melitopoľa sa budú môcť evakuovať do mesta Zaporožžia, tí z miest Sjevjerodoneck, Lysyčansk, Popasna, Hirske a Rubižne zase do Bachmutu. (TASR, The Guardian)

9. 4. 2022
|
09:58
|
Svet

Rusko reorganizovalo velenie a povolalo generála, ktorý má vojenské skúsenosti zo Sýrie. Podľa anonymného zdroja chcú zabezpečiť lepšiu koordináciu vojska, keďže ruské jednotky boli predtým riadené oddelene. Veliteľ južného vojenského okruhu Ruska, generál Alexander Dvornikov, teraz vedie inváziu. (The Guardian)

9. 4. 2022
|
07:46
|
Svet

Ruské ozbrojené sily sa aj naďalej sústreďujú na Donbas, Mariupoľ a Mykolajiv na východe Ukrajiny. Pokračujú aj v útokoch na civilistov, akým bolo aj piatkové ostreľovanie vlakovej stanice v Kramatorsku, ktoré si vyžiadalo 50 životov. Vo svojej pravidelnej rannej správe to uviedlo britské ministerstvo obrany s odkazom na informácie rozviedok.

Britské ministerstvo obrany očakáva, že Rusko taktiež zvýši svoje letecké aktivity na juhovýchode Ukrajiny. Ruské jednotky tu podľa informácií spravodajcov podporujú námorné sily, ktoré pokračujú vo vypúšťaní riadených striel.

"Ruské ambície vytvoriť pozemný koridor medzi Krymom a Donbasom však naďalej narážajú na ukrajinský odpor," uviedlo britské ministerstvo obrany. (ČTK)

9. 4. 2022
|
06:28
|
Svet

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj očakáva rozhodnú reakciu medzinárodného spoločenstva na útok v Kramatorsku, pri ktorom zahynulo viac ako 50 ľudí.

"Očakávame mohutnú celosvetovú reakciu na tento vojnový zločin," povedal Zelenskyj v piatok vo svojom každodennom video príhovore.

Zopakoval výzvy na úplné energetické embargo voči Moskve a na úplné vylúčenie ruských bánk z medzinárodných finančných transakcií. (TASR)

9. 4. 2022
|
06:25
|
Svet

Americký minister obrany Lloyd Austin telefonoval v piatok svojmu slovenskému rezortnému kolegovi Jaroslavovi Naďovi, aby ocenil fakt, že Slovensko darovalo Ukrajine systém protivzdušnej obrany S-300. Ministri hovorili o dôležitej úlohe, ktorú bude tento obranný systém zohrávať pri podpore Ukrajiny a záchrane životov v krajine. (TASR)

9. 4. 2022
|
06:23
|
Svet

Americké ministerstvo obrany sa domnieva, že Rusko pri piatkovom útoku na železničnú stanicu v Kramatorsku použilo balistickú raketu krátkeho doletu.

Pentagon sa domnieva, že ruské sily použili pri útoku raketu SS-21 Scarab, vysokopostavený predstaviteľ ministerstva povedal pre agentúru pod podmienkou anonymity, dodajúc, že motív útoku stále nie je známy.

SS-21 je názov používaný alianciou NATO pre typ rakety známy v bývalých krajinách Sovietskeho zväzu ako Točka. (TASR)

9. 4. 2022
|
00:11
|
Svet

Vysoký predstaviteľ amerického ministerstva obrany tvrdí, že niektoré ruské jednotky na Ukrajine sú vyčerpané a že bojová sila Ruska je aktuálne niekde medzi 80 až 85 percentami úrovne pred inváziou. Zároveň podľa neho existujú náznaky, že Moskva začala mobilizovať záložníkov a mohla by povolať až viac ako 60-tisíc ľudí. (The Guardian)

8. 4. 2022
|
23:03
|
Svet

Americké ministerstvo obrany sa domnieva, že Rusko pri útoku na železničnú stanicu v Kramatorsku, pri ktorom zahynulo najmenej 50 ľudí, použilo balistickú raketu krátkeho doletu. Podľa vysokého predstaviteľa ministerstva malo ísť o raketu OTR-21 Točka. Zatiaľ nie je jasné, či bola použitá kazetová munícia. (The Guardian)

8. 4. 2022
|
22:15
|
Svet

Ukrajina patrí do Európskej únie. Počas stretnutia s prezidentom Zelenským v Kyjeve to vyhlásil premiér Heger. Podľa neho má Ukrajina právo získať štatút kandidátskej krajiny. "Veríme, že s našou pomocou Ukrajina zvíťazí nad ruským agresorom, vyženie tohto agresora zo svojho územia a bude môcť rýchlo obnoviť svoju krajinu aj za pomoci Slovenska a ďalších krajín a bude sa môcť stať členom Európskej únie," povedal Heger.

"Chcem odkázať všetkým Ukrajincom a Ukrajinkám, že sme veľmi vďační, že bojujete aj za nás a za naše hodnoty. Bojujete za slobodu a demokraciu, ktorú aj my vyznávame. Aj my sme žili dlhé roky v režime pod Sovietskym zväzom a o to viac si vážime slobodu, ktorú dnes máme a za ktorú vy dnes bojujete," dodal Heger po boku ukrajinského prezidenta. (TASR)

8. 4. 2022
|
22:10
|
Svet

Do Ruska nútene deportovali už viac ako 600-tisíc Ukrajincov vrátane približne 121-tisíc detí. Uviedla to ukrajinská ombudsmanka Ľudmyla Denisovová. Spomenula prípady z okupovaného mesta Izium v Charkovskej oblasti. "Nie je to prvýkrát, čo sa ruskí vojaci uchyľujú k takejto taktike. Po tom, čo vyvolajú kritickú situáciu, ponúkajú koridor do Ruska, pričom ľuďom nedávajú na výber," povedala ombudsmanka. (TASR)

8. 4. 2022
|
22:00
|
Domov

Slovensko predá Ukrajine dve batérie húfnic Zuzana, informuje ukrajinský web mignews.ua. "Rokovania o predaji sú takmer ukončené," píše sa v správe na webe. Celkovo by Slovensko malo Ukrajine dodať všetkých 16 kusov húfnic Zuzana prvej generácie, ktoré sú vo výzbroji armády od roku 1998. Bližšie informácie o cene či čase dodania server neuvádza.

Slovensko má náhradu v podobe modernejších húfnic Zuzana 2. Vo výzbroji sú od minulého roka. Deväť kusov sa aktuálne nachádza v Lotyšsku, kde slovenskí vojaci pôsobia v misii NATO. (SME)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Ďakujem, Slováci, odkázal Zelenskyj na stretnutí s Hegerom Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 2. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 3. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 4. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 7. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 8. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 1. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 2. OverenaSpolocnost.sk - novinka v oblasti účtovných auditov
 3. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 4. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 5. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 6. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 7. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 8. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 070
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 853
 3. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 12 228
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 435
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 425
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 5 127
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 900
 8. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 2 264
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Z pohľadu cien kľúčových komodít patria Slováci k najzraniteľnejším v EÚ.


1. júl

Za prácou odchádzajú do zahraničia.


3. júl
Súboje Petra Sagana a Wouta van Aerta v rokoch 2020 a 2022 na Tour de France.

Elite národný rozhodca Lukáš Radosa hodnotí súboje na Tour de France.


5 h
Predseda SaS Richard Sulík.

Republiková rada SaS zasadne v stredu popoludní.


a 1 ďalší 8 h
SkryťZatvoriť reklamu