ISTANBUL . Turecký súd rozhodol pozastaviť proces s 26 Saudskoarabmi obvinenými z vraždy saudskoarabského novinára Džamála Chášakdžího a postúpiť ho Saudskej Arábii. Spravil tak v súlade s „pozitívnym názorom“ ministerstva spravodlivosti, informuje súkromná tlačová agentúra DHA.
O pozastavenie a postúpenie prípadu minulý týždeň požiadal turecký prokurátor v súlade so žiadosťou Saudskej Arábie. Panel sudcov, ktorý prípad rieši, následne rozhodol, že v tejto veci požiada o názor ministerstva spravodlivosti a to sa vyjadrilo kladne.
Rozhodnutie prišlo v čase úsilia o normalizáciu vzťahov medzi Tureckom a Saudskou Arábiou a aj napriek výzvam ľudskoprávnych organizácií, aby tak súd neurobil. „Postúpením prípadu vraždy spáchanej na jeho území Turecko vedome a ochotne pošle prípad späť do rúk tých, ktorí zaň nesú zodpovednosť. Vskutku, saudskoarabský systém opakovane nespolupracoval s tureckým prokurátorom a je jasné, že saudskoarabský súd spravodlivosť nedodá,“ skonštatovala generálna tajomníčka Amnesty International Agnes Callamard.
„Vzhľadom na úplný nedostatok nezávislosti súdnictva v Saudskej Arábii, úlohu saudskoarabskej vlády pri zabíjaní Chášakdžího, jej minulé pokusy o marenie spravodlivosti a systém trestného súdnictva, ktorý nespĺňa základné štandardy spravodlivosti, šance na spravodlivý proces pre Chášakdžího prípady v Saudskej Arábii sú takmer nulové,“ vyjadrila sa Human Rights Watch.
Chášakdžího, ktorý žil v exile a písal pre americký denník The Washington Post články kritizujúce saudskoarabský režim a osobu korunného princa Muhammada bin Salmána, zavraždili 2. októbra 2018 na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule. Tam si šiel vybaviť dokumenty na svadbu so svojou snúbenicou.
Jeho telo rozštvrtili a novinárove ostatky nikdy nenašli. Tureckí predstavitelia tvrdia, že ho o život pripravil tím saudskoarabských agentov, vrátane pracovníkov kancelárie korunného princa, ktorý priletel do Turecka, aby ho zastihli na konzuláte. Všetci obvinení z Turecka odišli, preto ich po odmietnutí ich vydania zo Saudskej Arábie začali v roku 2020 súdiť v neprítomnosti.