SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Ukrajina Rusko Online: Únia schválila piaty balík sankcií proti Rusku

Europarlament žiada úplné embargo na dovoz energií z Ruska.

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 7/4/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sledujte najnovšie správy o vojne na Ukrajine minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za sledovanie.

Najnovšie | Najstaršie
7. 4. 2022
|
23:56
|
Svet

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij vo svojom najnovšom videopríhovore povedal, že „ruský štát a ruská armáda sú najväčšou hrozbou na planéte pre slobodu, bezpečnosť ľudí a ľudské práva“. Hovorí, že v Mariupoli sa opakujú "rovnaká krutosť, tie isté ohavné činy" ako v Buči a v Kyjeve.

Zelenskyj tvrdí, že Rusi sa v Mariupoli chystajú navodiť dojem, že ľudí nezabila ruská armáda, ale ukrajinskí obrancovia mesta. Okupanti podľa prezidenta zbierajú na uliciach mŕtvoly, vynášajú ich von a môžu ich použiť inde v súlade s prepracovanými propagandistickými scenármi.

"Máme dočinenia s votrelcami, v ktorých nezostalo nič ľudské. Aby ospravedlnili svoje vlastné zabíjanie, berú zavraždených ľudí ako kulisy, ako rekvizity propagandy. A to je samostatný vojnový zločin, za ktorý sa bude zodpovedať každý z propagandistov," vyhlásil ukrajinský prezident. (The Guardian)

7. 4. 2022
|
23:17
|
Svet

Z oblasti bojov sa vo štvrtok podarilo evakuovať 4 676 ľudí, uviedla podľa denníka Ukrajinska pravda vicepremiérka Iryna Vereščuková. Viac než 1 200 obyvateľov sa podarilo previezť z obliehaného Mariupoľa do Záporožia. (ČTK)

7. 4. 2022
|
22:23
|
Svet

Ministerstvo zahraničných vecí Čiernej Hory nariadilo štyrom ruským diplomatom opustiť krajinu. Ako dôvod uviedlo, že konali v rozpore so svojím diplomatickým statusom. Ruskému veľvyslancovi v Čiernej Hore Vladislavovi Maslennikovi už bola oficiálne doručená diplomatická nóta s uvedeným rozhodnutím. Diplomati majú na opustenie krajiny týždeň. (TASR)

7. 4. 2022
|
22:06
|
Svet

Litovský veľvyslanec na Ukrajine sa vrátil do Kyjeva. "Politická a morálna podpora je pre Ukrajincov veľmi dôležitá," povedal litovský veľvyslanec. Sarapinas rovnako ako jeho kolegovia opustil Kyjev v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu a dočasne pracoval zo západoukrajinského Ľvova.

"Pred dvoma týždňami to bolo mŕtve mesto... Teraz je tam život," povedal Sarapinas v reakcii na stiahnutie sa ruských jednotiek z oblasti Kyjeva.

Turecko v stredu oznámilo, že presťahovalo svoje veľvyslanectvo na Ukrajine späť do Kyjeva. Postup ruských jednotiek prinútil Ankaru presunúť svoj diplomatický zbor na Ukrajine do Černovíc v blízkosti rumunských hraníc. Počas bojov v oblasti ostalo v Kyjeve len veľmi málo diplomatických misií, medzi nimi veľvyslanectvá Svätej stolice a Poľska. (TASR)

7. 4. 2022
|
21:52
|
Svet

Rusi pravdepodobne páchajú zverstvá ako v Buči aj inde na Ukrajine, povedal Blinken. Ukrajinské orgány informujú, že v Buči po odchode ruských vojakov našli stovky zavraždených civilistov. Šéf americkej diplomacie pripomenul, že ruské jednotky naďalej okupujú mnoho ukrajinských miest a je dôvod domnievať sa, že v nich páchajú podobné zverstvá.

Spojené štáty podľa Blinkena pred začiatkom ruskej invázie varovali, že súčasťou plánu Kremľa bude páchať zločiny proti civilistom. "To, čo ostáva po ruskom ústupe, je strašná smrť a skaza," dodal Blinken. (SME)

7. 4. 2022
|
21:40
|
Svet

Lotyšsko prestane vydávať Rusom a Bielorusom zlaté pasy. Vďaka ktorým mohli investori z krajín mimo Európskej únie získať povolenie na pobyt a neskôr aj štátne občianstvo.  Krajina taktiež pozastavila vydávanie dočasných povolení na pobyt pre Rusov a Bielorusov. Zákaz potrvá do 30. júna 2023 a netýka sa tých, ktorí o povolenie na pobyt žiadajú pre pracovné, študijné či rodinné účely.

Sprísnili sa tiež pravidlá pre vydávanie a obnovovanie povolenia na pobyt pre tých, ktorí podporujú vojnové zločiny. Rovnaké pravidlo sa má čoskoro uplatňovať aj pri udeľovaní občianstva.

Podľa lotyšského migračného úradu krajina aktuálne eviduje 10-tisíc ruských občanov, ktorí sú držiteľmi dočasného povolenia na pobyt. Takmer polovica z nich ho získala práve spomínanými zlatými pasmi, a to tak, že si v Lotyšsku kúpili nehnuteľnosť. Ďalších 40-tisíc Rusov má trvalé povolenie na pobyt. (TASR)

7. 4. 2022
|
21:29
|
Svet

Európska únia schválila piaty balík protiruských sankcií. Súčasťou je aj zákaz dovozu uhlia z Ruska. Euroblok tiež zakáže ruským lodiam využívať svoje prístavy a nákladným dopravcom svoje cesty. 

Nové postihy sa vzťahujú aj na štyri veľké ruské banky a zákaz dovozu ďalších materiálov a výrobkov vrátane dreva či alkoholu.

Po štvrtkovej dohode veľvyslancov by vlády mali formálne nové sankcie schváliť v piatok dopoludnia, aby mohli vstúpiť do platnosti ešte v ten istý deň. (SME)

7. 4. 2022
|
21:19
|
Svet

Zelenskyj vyzval Cyprus, aby Rusom zrušil zlaté pasy a zatvoril prístavy pre ruské jachty. Ukrajinský prezident apeloval na cyperský parlament, aby zrušili pasy vydané bohatým Rusom v rámci programu takzvaného "občianstva za investíciu", ktorý bol v novembri 2020 zrušený na základe obvinení z korupcie.

"...Stop ruským zlatým pasom, dvojitému občianstvu. S výnimkou tých, pri ktorých existujú dôkazy, že neubližujú Ukrajine,“ povedal Zelenskyj. Ukrajinský prezident zdôraznil, že Cyprus má nástroje na vytvorenie nátlaku na Rusko. (The Guardian)

7. 4. 2022
|
21:04
|
Svet

Európsky parlament schválil 3,4 miliardy eur pre krajiny EÚ prijímajúce ukrajinských utečencov. Prijatie naliehavých podporných opatrení pre krajiny eurobloku, ktoré prijímajú utečencov z Ukrajiny, nadväzuje na rozhodnutie europoslancov z minulého týždňa o presmerovaní prostriedkov z azylového a kohézneho fondu do krajín EÚ, ktoré prichýlili utečencov.

Európski zákonodarcovia tak schválili rýchlejší prístup vlád členských štátov EÚ k financiám, ktoré by mali byť vynaložené na infraštruktúru, ubytovanie, vybavenie, zamestnávanie, vzdelávanie, sociálnu inklúziu, zdravotnú starostlivosť a starostlivosť o deti utečencov.

Krajiny EÚ hraničiace s Ukrajinou a aj štáty Únie, ktoré prijali významné množstvo utečencov zodpovedajúce viac ako jednému percentu ich populácie, teda Bulharsko, Česká republika, Estónsko a Rakúsko, budú môcť okamžite čerpať až 45 percent z prostriedkov pôvodne určených na obnovu po pandémii, a to bez potreby doložiť v tomto štádiu akúkoľvek faktúru. (TASR)

7. 4. 2022
|
20:59
|
Svet

Tri evakuačné vlaky v Doneckej oblasti boli údajne zablokované po ruskom nálete na železnicu. Podľa ukrajinského média Hromadske boli na neďalekej stanici tisíce cestujúcich, ktorí mali byť vo vlakoch evakuovaní z oblasti. "Ide o jedinú evakuačnú cestu kontrolovanú Ukrajinou zo Slovjanska, Kramatorska a Lymanu," informovalo Hromadske. (The Guardian)

7. 4. 2022
|
20:36
|
Svet

Pod dvoma zničenými budovami v Borodjanke sa našlo 26 tiel, oznámila ukrajinská generálna prokurátorka. Iryna Venediktová obvinila ruské jednotky z náletov na mesto. "Borodjanka je na tom najhoršie z hľadiska zničenia a nejasnosti počtu obetí," povedala Venediktová. Prokurátorka informovala, že počet obetí v Borodjanke bude vyšší ako kdekoľvek inde. Venediktová ďalšie podrobnosti neposkytla. (The Guardian)

7. 4. 2022
|
20:02
|
Svet

Zákaz dovozu ruského uhlia do Európskej únie nadobudne účinnosť až v auguste. Zákaz začne o mesiac neskôr, ako sa očakávalo. Európska komisia tento týždeň navrhla zákaz po nahromadení dôkazov o zverstvách, ktoré spáchali ruskí vojaci v meste Buča a ďalších miestach.

Nemecko je jednou z najskeptickejších krajín, pokiaľ ide o blokovanie dodávok energií z Ruska, no nie je jediné. Proti je napríklad aj Rakúsko a Maďarsko. Tieto štáty sú totiž najviac závislé od energie z Ruska. (TASR)

7. 4. 2022
|
19:54
|
Svet

Hovorca Kremľa priznal značné straty vojakov. Denník The Guardian upozornil na fakt, že Rusko ohľadom ruskej invázie nezvyklo priznávať zlý vývoj. "Máme značné straty vojska. A to je pre nás obrovská tragédia. Počet obetí neuviedol. Koncom marca Rusko uviedlo, že stratilo 1351 vojakov a ďalších 3825 bolo zranených. (The Guardian)

7. 4. 2022
|
19:37
|
Svet

Rusi sa sťažujú na presilu v Mariupoli. Ruská armáda pokračuje v presune na Donbas, na ktorý sa zameriava potom, ako sa jej nepodarilo dobyť hlavné mesto Kyjev. Čoraz viac informácií prichádza o masakri v Buči a iných mestách okolo Kyjeva, ktoré pred týždňom opustila ruská armáda. Nemecké tajné služby napríklad zachytili rozhovor ruských vojakov, ktorí spolu hovorili o vraždení civilistov. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 7/4/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
7. 4. 2022
|
19:20
|
Svet

Študovali v Rusku, chválil sa Putin. Kto sú jeho dcéry, ktoré sa ocitli na sankčnom zozname? Píše Nina Sobotovičová. „Nazdávame sa, že mnohé z Putinových aktív sú u niektorých jeho rodinných príslušníkov, a preto na nich cielime,“ cituje denník Wall Street Journal nemenovaného vysokopostaveného administratívneho predstaviteľa americkej vlády. Nový balíček amerických sankcií zároveň americkým občanom zakazuje nové investície v Ruskej federácii. (SME)

7. 4. 2022
|
19:14
|
Svet

Švajčiari v rámci sankcií zmrazili ruské aktíva v hodnote vyše siedmich miliárd eur. Aktíva zahŕňajú peniaze na zmrazených bankových účtoch a nehnuteľnosti v štyroch švajčiarskych kantónoch, povedal predstaviteľ Štátneho sekretariátu pre hospodárske záležitosti Bollinger. Kantóny však nemenoval.

Pred dvomi týždňami malo Švajčiarsko zmrazené ruské aktíva v hodnote približne 5,75 miliardy švajčiarskych frankov. Bollinger informoval, že švajčiarski predstavitelia sa v stredu stretli s predstaviteľmi ukrajinskej vlády, aby prediskutovali zavádzanie sankcií, ale neuviedol žiadne podrobnosti.

"Nie každý Rus je sankcionovaný," pripomenul Bollinger. "V súčasnosti je tu niečo pod 900 ľudí." Dodal, že je často veľmi zložité zaviesť efektívnu kontrolu a vykazované sumy sú len "momentálne". (TASR)

7. 4. 2022
|
19:09
|
Svet

V zbombardovanej Borodjanke je zrejme viac mŕtvych ako v Buči. Borodjanka, na západ od Kyjeva, je po ofenzíve ruskej armády jedným z najviac zničených miest. Desiatky obetí sú stále uväznené pod troskami budov, úrady upozorňujú, že mŕtvych bude zrejme viac ako v neďalekej Buči. (SME)

7. 4. 2022
|
19:03
|
Svet

Europoslanci navrhli striktnejšie pravidlá napĺňania zásobníkov plynu pred zimou. Cieľom je zaistiť domácnostiam a podnikom dostatok plynu pred ďalšou vykurovacou sezónou. Parlament presadzuje, aby boli do 1. novembra 2022 zásobníky plynu povinne naplnené na minimálne 80 percent a následne každý rok v rovnakom období aspoň na 90 percent.

Prevádzkovatelia zásobníkov by na základe schváleného textu mali povinne podstúpiť nový proces certifikácie, aby sa predišlo rizikám spojeným s možným vonkajším zasahovaním.

Nové nariadenie s cieľom urýchliť opätovné napĺňanie zásobníkov prináša aj stimuly pre energetické spoločnosti vo forme zľavy na prepravné tarify zo zásobníka alebo do zásobníka. (TASR)

7. 4. 2022
|
18:49
|
Svet

Rusko neprestane obliehanie Mariupoľa, oznámil hovorca Kremľu. Peskov pokračoval v rétorike ruskej propagandy. "Mariupoľ bude oslobodený od nacionalistických práporov. Dúfame, že sa tak stane skôr ako neskôr," povedal Peskov.

Pred mesiacom bombardovali ruské sily mariupoľskú nemocnicu. "Nemocnica bola falošná nemocnica. Bola to falošná a máme veľmi vážne dôvody domnievať sa, že to bola falošná," tvrdí Peskov. Najmenej štyria ľudia boli zabití a 16 zranených pri ruskom bombovom útoku na detskú nemocnicu s pôrodnicou. (The Guardian)

7. 4. 2022
|
18:32
|
Svet

Na Ukrajinu sa vracajú mnohí utečenci. Dôvodom môže byť  nedostatočná humanitárna pomoc v iných krajinách alebo ich mohli ich povzbudiť úspechy armády. Len za uplynulú nedeľu vstúpilo na územie Ukrajiny 22-tisíc jej občanov. Informovala o tom ukrajinská pohraničná stráž.

Utečenci sa vracajú na Ukrajinu z viacerých krajín, pričom humanitárni pracovníci upozorňujú, že najťažšie podmienky majú v Maďarsku. Podľa nich je pre Ukrajincov v tejto krajine problémom aj jazyková bariéra, stúpajúca inflácia a nedostatok pracovných príležitostí.

Na Ukrajinu sa vracajú najmä ženy s deťmi, pričom ich počet začal narastať koncom marca. Niektorí utečenci tvrdia, že radšej budú so svojimi rodinami žiť v podzemnom kryte, než aby čelili neistote v cudzej krajine. Iným sa zas minuli peniaze či nemajú kam ísť. Ďalší sa vracajú domov, aby pomohli s útekom svojim starším príbuzným, ktorým sa krajinu nepodarilo opustiť.

Odborníci na migráciu a utečencov hovoria, že takéto správanie nie je neobvyklé, no zvyčajne poukazuje na nedostatočnú pomoc zo strany humanitárnych a vládnych inštitúcií v hostiteľských krajinách. Dodávajú, že niektorých utečencov mohli povzbudiť bojové úspechy ukrajinskej armády, čo v nich mohlo vyvolať pocity stabilnejšej situácie. (TASR)

7. 4. 2022
|
18:09
|
Svet

Rusko má pozastavené členstvo v Rade OSN pre ľudské práva. Dôvodom sú podozrenia zo spáchania vojnových zločinov ruských jednotiek na Ukrajine. Ruský predstaviteľ Gennadij Kuzmin hlasovanie odsúdil. Čína, Sýria a Bielorusko boli medzi tými, ktorí hlasovali proti pozastaveniu členstva. India, Egypt a Južná Afrika boli medzi krajinami, ktoré sa zdržali hlasovania.

Za tento krok hlasovalo 93 krajín, 24 bolo proti a 58 sa zdržalo hlasovania.

"Vojnoví zločinci nemajú miesto v orgánoch OSN zameraných na ochranu ľudských práv. Ďakujeme všetkým členským štátom, ktoré podporili rezolúciu Valného zhromaždenia OSN a vybrali si správnu stranu histórie," napísal na Twitter ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.

Pred hlasovaním ukrajinský veľvyslanec pre OSN Sergiy Kyslytsya obvinil Rusko z hrozného porušovania ľudských práv na Ukrajine a dodal, že suspendovanie Ruska "nie je možnosťou, ale povinnosťou". (The Guardian)

7. 4. 2022
|
18:01
|
Svet

Poľský prezident obviňuje Rusko z genocídy na Ukrajine. Vojnové zločiny Ruska v meste Buča napĺňajú podľa Dudu definíciu genocídy. Prezident hovorí, že cieľom ruskej invázie je zlikvidovať ukrajinský národ, pričom tvrdenia o "denacifikácii" boli zámienkou na páchanie masakrov.

Podľa neho ruský útok na Gruzínsko v roku 2008 ukázal, že dialóg s ruským prezidentom "nemá zmysel". "Vladimirovi Putinovi treba stanoviť tvrdé podmienky a povedať mu, že ak ich nesplní, niet o čom rokovať. Vedenie dialógu, ktorý k ničomu nevedie, je len hrou o čas," povedal Duda a dodal, že pokusy o dialóg s Putinom umožnili Rusku ukázať svoju "civilizovanú tvár... a zároveň vraždiť ľudí tým najsurovejším spôsobom".

Prezident vyhlásil, že ruské sily zrejme zavraždili tisíce civilistov, a preto sa k ruskému prezidentovi nemožno správať ako k normálnemu politikovi, ale ako k vojnovému zločincovi, ktorého treba potrestať.

"Rusko vydiera nielen Nemecko – Rusko vydiera celú Európu," upozornil Duda a žiadal sprísnenie sankcií. "Myslím si, že za týchto okolností nikto nepochybuje o tom, že Poľsko je potenciálne ohrozené ruskou agresiou v budúcnosti. Práve preto musíme vynaložiť prostriedky na svoju obranu," povedal Duda. (TASR)

7. 4. 2022
|
17:34
|
Svet

Starosta Dnipra vyzval ženy, deti a seniorov, aby opustili mesto, kým ešte môžu. Borys Filatov reagoval na očakávané zosilnenie bojov s Ruskom na východe krajiny. Odísť by mal podľa starostu každý, kto nie je priamo zapojený do kritickej infraštruktúry. Dnipro bolo zatiaľ od najhorších bojov ušetrené. (The Guardian)

7. 4. 2022
|
17:19
|
Svet

Udalosti v Buči narušili atmosféru po rokovaniach Ukrajiny a Ruska. Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu povedal, že "zábery z Buče, Irpiňa a iných oblastí sú neakceptovateľné". Je však presvedčený, že mierové rokovania medzi Moskvou a Kyjevom budú pokračovať, pravdepodobne opäť v Turecku.

Šéf tureckej diplomacie sa počas zasadnutia ministrov zahraničných vecí krajín NATO stretol aj so svojím ukrajinským náprotivkom Dmytrom Kulebom, ktorému odkázal, že udalosti v Buči boli "hanebné". (TASR)

7. 4. 2022
|
16:57
|
Svet

USA odmietajú plynovod EastMed ako alternatívu k dodávkam z Ruska. Vybudovanie plynovodu z východného Stredomoria do Európy a trvalo by príliš dlho, povedala vysoká americká diplomatka Victoria Nulandová.

Plány na plynovod EastMed, ktorý by prepravoval zemný plyn z izraelských vôd do Európy cez Cyprus a Grécko, boli oznámené v roku 2016 a bolo už podpísaných niekoľko dohôd. Tieto tri štáty si dali za cieľ dokončiť projekt v hodnote 6 miliárd eur do roku 2025, ale doposiaľ nebolo zabezpečené žiadne financovanie.

Nulandová, predstaviteľka amerického ministerstva zahraničných vecí, uviedla, že plynovod je príliš dlhý, vo veľmi hlbokých vodách a jeho výstavba bude trvať desať rokov. "Sme presvedčení, že je to príliš drahé, ekonomicky neudržateľné a bude to trvať príliš dlho," povedala Nulandová po stretnutí s cyperským prezidentom Nicosom Anastasiadesom.

Pripomenula, že nielen USA, ale aj Európa plánuje prechod k obnoviteľnej energii. "Takže to, čo hľadáme v kontexte uhľovodíkov, sú možnosti, ktoré nám umožnia získať viac plynu, viac ropy na krátke prechodné obdobie." (CNN)

7. 4. 2022
|
16:30
|
Svet

NATO dodá na Ukrajinu viac zbraní. Na záver dvojdňového ministerského rokovania členských krajín to v Bruseli vyhlásil šéf aliancie Jens Stoltenberg, podľa ktorého môže Rusko, ktoré teraz chystá novú ofenzívu na východe krajiny, viesť vojnu ešte dlhé mesiace.

Stoltenberg tiež informoval, že NATO zabezpečí zvýšenie kybernetickej bezpečnosti na Ukrajine a poskytne vybavenie v prípade chemického alebo biologického útoku.

Spojenci Ukrajiny sa podľa Stoltenberga snažia skrátiť trvanie konfliktu prostredníctvom sankcií. Ak bude vojna trvať dlho, Ukrajinci budú viac trpieť, uvidia viac smrti a skazy. "Samozrejme, pokiaľ bude vojna pokračovať, bude existovať riziko eskalácie za hranicami Ukrajiny a na to sa NATO zameriava, aby zabránilo tejto eskalácii," oznámil Stoltenberg. (ČTK, BBC)

7. 4. 2022
|
16:27
|
Svet

Rusko obvinilo Ukrajinu z menenia podmienok prípadnej mierovej dohody. Ukrajinská delegácia totiž v Turecku "povedala, že budúce (medzinárodné) bezpečnostné záruky pre Ukrajinu sa nebudú vzťahovať na polostrov Krym a mesto Sevastopol," tvrdí Lavrov s tým, že v súčasnom návrhu "takéto jasné vyjadrenie chýba."  Ukrajinská strana vyzvala Kremeľ, aby na znak svojej pripravenosti na dialóg obmedzil svoje útoky.

Ukrajina navyše žiada, aby o krymskom polostrove a separatistických územiach na východe Ukrajiny rokoval Zelenskyj priamo s ruským prezidentom Putinom. "Je to neprijateľné," zhrnul Lavrov.

Poradca ukrajinského prezidenta a hlavný vyjednávač Mychajlo Podoľak medzičasom uviedol, že Moskva by mala pristúpiť na isté obmedzenie svojich útokov, ak chce ukázať, že je pripravená na dialóg s Kyjevom. (SME)

7. 4. 2022
|
16:02
|
Svet

Pomôžte skôr ako bude neskoro, varoval Kuleba. Ukrajinský minister zahraničných vecí vyzval NATO, aby rýchlo rozhodlo o tom, ako čo najlepšie pomôcť zastaviť ruské jednotky. "Buď nám pomôžete teraz, a to hovorím o dňoch, nie týždňoch, alebo vaša pomoc príde príliš neskoro a veľa ľudí zomrie," povedal Kuleba. Minister oznámil, že masaker v Buči je "špičkou ľadovca" a situácia v Mariupoli je horšia.

USA a Veľká Británia sa tento týždeň dohodli na nových sankciách. Kuleba chce, aby všetky sankcie zašli ešte ďalej, vrátane zákazu ruskej ropy a plynu. "Aby sme zabránili viacerým Bučám, musíme sa porozprávať a zistiť, ako môžeme ukončiť túto vojnu," vyhlásil Kuleba.

Boje o Donbas budú podľa slov Kulebu ako druhá svetová vojna, zapoja sa tisíce tankov, obrnených vozidiel, lietadiel, delostrelectva. (The Guardian, BBC)

7. 4. 2022
|
15:48
|
Svet

Rusko musí byť postavené pred spravodlivosť, tvrdí ukrajinský prezident. Kroky Ruska totiž podľa Zelenského neboli mierené iba proti Ukrajine, ale proti celej Európe. "Môžeme raz a navždy naučiť Rusko a každého iného potenciálneho agresora, že tí, čo si vyberú vojnu, vždy prehrajú... tí, ktorí sa vyhrážajú Európe ekonomickou a energetickou krízou, vždy prehrajú," uviedol Zelenskyj.

Ukrajinský líder zopakoval svoju výzvu, aby demokratický svet odmietol ruskú ropu a úplne vylúčil ruské banky zo SWIFT. "Prosím použite svoj vplyv členskej krajiny EÚ na lepšie zorganizovanie akéhokoľvek druhu záchrany Mariupola... Musíme zachrániť kohokoľvek, koho môžeme," uviedol Zelenskyj s tým, že v meste ostalo ešte približne 100-tisíc ľudí.

Grécky minister zahraničných vecí Nikos Dendias pritom ešte pred Zelenského príhovorom oznámil, že Atény vyzvú Medzinárodný trestný súd, aby vyšetril možné vojnové zločiny v Mariupoli."Grécko má špecifický a špeciálny záujem o Mariupoľ, pretože ho obýva vyše stotisícová grécka komunita," povedal Dendias. (TASR)

7. 4. 2022
|
15:30
|
Svet
Dôležité

Europarlament žiada úplné embargo na dovoz ropy, uhlia, jadrového paliva a plynu z Ruska. Europoslanci tiež odsúdili rétoriku Kremľa naznačujúcu možné použitie zbraní hromadného ničenia. Za uznesenie sa vyslovilo 513 europoslancov, 22 bolo proti a 19 sa hlasovania zdržalo.

Nové sankcie by podľa uznesenia Europarlamentu mali byť sprevádzané plánom na zaistenie bezpečnosti dodávok energie pre EÚ. Europoslanci tiež navrhli vylúčiť Rusko zo medzinárodných skupín a organizácií ako G20, UNHRC, Interpol, Svetová obchodná organizácia alebo UNESCO.

Parlament zároveň vyzval na vylúčenie ruských bánk zo systému SWIFT, na zákaz vstupu do teritoriálnych vôd EÚ a zákaz ich kotvenia v prístavoch EÚ, ako aj zastavenie cestnej nákladnej dopravy z územia Ruska a Bieloruska do Únie. Poslanci tiež požadujú zhabanie majetku ľudí spojených s ruským alebo bieloruským režimom.

Parlament zdôraznil, že dodávky zbraní pre Ukrajinu musia pokračovať, aby sa Ukrajina mohla účinne brániť. V neposlednom rade europoslanci vyzvali na vytvorenie bezpečných humanitárnych koridorov na evakuáciu civilistov a na posilnenie sietí humanitárnej pomoci EÚ na Ukrajine. (TASR)

7. 4. 2022
|
15:09
|
Svet

Bez Bieloruska nemôže byť uzavretá dohoda medzi Ruskom a Ukrajinou, tvrdí Lukašenko. Bieloruský prezident tiež očakáva, že v priebehu nasledujúcich dní bude rokovať s ruským prezidentom. "Za chrbtom Bieloruska nemôže byť uzatvorená žiadna dohoda... Keďže ste nás do toho zatiahli – hovorím najmä o západných krajinách –, tak na rokovaniach musí, prirodzene, zaznieť aj pozícia Bieloruska," uviedol Lukašenko.

Bieloruský minister zahraničných vecí Uladzimir Makej pritom podľa Reuters zašiel ešte ďalej, keď vyhlásil, že Lukašenko sa musí osobne zúčastniť na záverečných rokovaniach medzi Ruskom a Ukrajinou.

Ruské vojská napadli Ukrajinu nielen z Ruska, ale aj Bieloruska. Európska únia a USA uvalili preto sankcie aj na Bielorusko. Lukašenko už viackrát prízvukoval, že bieloruská armáda nie je a ani nebude súčasťou konfliktu na Ukrajine, pričom dnes uviedol, že Bielorusko bolo nespravodlivo označené za spoluagresora.

"Nepotrebujeme túto vojnu. Pretože v konečnom dôsledku tohto konfliktu medzi dvoma slovanskými národmi sme to my, kto môže utrpieť najviac," vyhlásil bieloruský líder. (TASR)

7. 4. 2022
|
15:05
|
Svet

G7 vyzvala na pozastavenie členstva Ruska v Rade OSN pre ľudské práva. "Sme presvedčení, že teraz nastal čas pozastaviť členstvo Ruska v Rade OSN pre ľudské práva," uviedli v spoločnom vyhlásení ministri zahraničných vecí Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska, Japonska, Británie a Spojených štátov. Valné zhromaždenie OSN bude neskôr v priebehu dňa hlasovať o pozastavení členstva Ruska.

Na dočasné pozastavenie členstva Ruska je potrebná dvojtretinová podpora. Ministri zahraničných vecí skupiny G7 uviedli, že tí, ktorí sú zodpovední za "ohavné činy a zverstvá vrátane akýchkoľvek útokov na civilistov a ničenia civilnej infraštruktúry", budú braní na zodpovednosť a stíhaní.

Ministri tiež vyzvali Rusko, aby okamžite zastavilo ofenzívu na Ukrajine a varovali pred použitím chemických, biologických či jadrových zbraní. (AFP)

7. 4. 2022
|
14:41
|
Ekonomika

Ruský rubeľ výrazne posilnil. Americký dolár strácal voči nemu takmer päť percent a pohyboval sa v blízkosti 76 rubľov za dolár. Dostal sa tak na najvyššiu úroveň od 11. februára, teda do doby pred ruskou inváziou na Ukrajinu. Sankcie uvalené na Rusku viedli k prepadu rubľa na rekordné minimá, neskôr sa však mena zotavila. (ČTK)

7. 4. 2022
|
14:38
|
Svet

Tlačová konferencia premiéra Eduarda Hegera pred odcestovaním na Ukrajinu. Do Kyjeva pôjde premiér s predsedníčkou Európskej komisie Ursula von der Leyenová a spolu zajtra navštívia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ukončenie vojny na Ukrajine je podľa Hegera dôležité aj pre bezpečnosť Slovenska. "Pre našu krajinu je kľúčové, aby malo stabilných a prosperujúcich susedov," oznámil premiér.

„Je pre mňa veľkou cťou, že Slovensko je súčasťou delegácie Európskej komisie a že môžeme priamo na mieste vyjadriť solidaritu ukrajinskému ľudu a obrancom Ukrajiny," uviedol Heger.

"Dnes Ukrajinci bojujú aj za nás," povedal premiér. Heger zdôrazňoval dôležitosť podpory Ukrajiny. Slovensko podporuje vytvorenie medzinárodného tribunálu na potrestanie vojnových zločinov. Heger navrhne Zelenskému tiež pomoc s exportom ukrajinskej pšenice prostredníctvom vlakov, čo by mohlo zmierniť prudké zvyšovanie cien.

Heger nemá strach z cesty na Ukrajinu. Miera bezpečnosti je momentálne vyššia ako pred mesiacom. Ministra obrany Jaroslava Naďa považuje za kvalifikovaného a verí odporúčaniu jeho rezortu. (SME)

7. 4. 2022
|
14:22
|
Svet

Masaker v Buči viedol podplukovník mongolského pôvodu Omurbekov, tvrdí špecializovaný portál. InformNapalm sa špecializuje na odhaľovanie tajomstiev ruských tajných služieb.
Omurbekov má svoju domovskú základňu neďaleko sibírskeho Chabarovska. „Omurbekov má na starosti 64. motostreleckú brigádu,“ tvrdí InformNapalm, ktorý zverejnil jeho telefónne číslo a e-mail. Portál pohrozil, že o Omurbekovovi toho prezradí viac.

Ukrajinské úrady dosiaľ evidujú najmenej tristo obetí z radov obyčajných ľudí, ktorých v Buči zabili ruské jednotky. (SME)

7. 4. 2022
|
13:47
|
Domov

Vyzbrojovanie Ukrajiny poškodí rokovania o prímerí. Vyhlásil to hovorca ruskej vlády Dmitrij Peskov "Pumpovanie Ukrajiny rôznymi druhmi zbraní neprispieva k úspechu v rusko-ukrajinských rokovaniach. Skôr to bude mať negatívny efekt,". Peskov nazval narastajúce sankcie voči Rusku  "pokračovaním šialenej línie zavádzania nových obmedzení".

Uvalenie sankcií na dcéry Vladimira Putina označil za "ťažko pochopiteľné a vysvetliteľné". (Sky News)

7. 4. 2022
|
13:36
|
Svet

V blízkosti mesta Buča vyhlásili zákazy vychádzania. "V mnohých osadách okresu Buča platí zákaz vychádzania na sedem dní. Robí sa to len z dvoch dôvodov. Prvým je odmínovanie. Druhým je snaha vyhnúť sa rabovaniu, pretože v týchto oblastiach sa objavujú vykrádači,“ povedal Vadym Denysenko u ukrajinského ministra vnútra. Dodal, že v oblasti Kyjeva v stredu zneškodnili viac ako 1500 mín. (SITA)

7. 4. 2022
|
13:25
|
Svet

Český prezident Miloš Zeman považuje Rusov za bláznov v súvislosti s rozpútaním vojny. Pripomenul svoj rozhovor z februára, keď tvrdil, že žiadna vojna na Ukrajine nebude. "Vtedy som povedal, že Rusi nie sú blázni, a preto na Ukrajinu nezaútočia. To, že zaútočili, znamená, že blázni sú. Rusko ničí nielen Ukrajinu, ale aj seba," povedal Zeman s tým, že Česko by malo pomôcť Ukrajine aj utečencom. (TASR)

7. 4. 2022
|
13:18
|
Svet

Volodymyr Zelenskyj a vojaci s gréckym pôvodom mali prejav v gréckom parlamente. Zelenskyj vyzval Grécko, aby bojkotovalo ruské suroviny a ukončilo s Ruskom všetky obchodné kontakty. Prehovoril aj Ukrajinec gréckeho pôvodu menom Michal, ktorý povedal, že jeho dedo bojoval proti nacistom a on teraz proti Rusom v Mariupoli. Ďalší vojak gréckymi koreňmi požiadal o humanitárnu pomoc. (ČTK)

7. 4. 2022
|
13:02
|
Domov

Je dobré, že premiér Heger vyjadrí podporu Ukrajine priamo v Kyjeve. Povedal to generál vo výslužbe Pavel Macko s tým, že je to iné, ako si odovzdávať odkazy cez telefóny alebo videohovory. "Môže tam byť otázka možnosti opravy ukrajinskej techniky u nás a ďalšej vojenskej, technickej a humanitárnej pomoci. Ale ten obsah z pochopiteľných dôvodov úrad vlády nezverejňuje,“ uviedol generál Macko. (SITA)

7. 4. 2022
|
12:57
|
Svet

Ukrajinská protivzdušná obrana zostrelila v stredu večer pri Záporoží  tri ruské riadené strely. Reportéri CNN v Záporoží zaznamenali niečo, čo znelo ako lietadlo a jeden hlasný výbuch o približne 23:00 miestneho času. Pri Záporoží sa pritom nachádza najväčšia jadrová elektráreň v Európe. Zariadenie v Enerhodare ostreľovali ruskí vojaci, čo Volodymyr Zelenskyj nazval „teroristickým činom“. (SITA)

7. 4. 2022
|
12:48
|
Svet

Ruskí vojaci použili civilistov na severe Ukrajiny ako ľudské štíty.  Obyvatelia obce Obuchovychi pri Černobyli pre BBC povedali, že 14. marca ruskí vojaci pri ukrajinských útokoch zajali 150 ľudí a zavreli sa s nimi do školskej telocvične. "Vyhnali nás z pivníc, kde sme sa skrývali. Starých, deti, všetkých. Vylomili dvere každému, kto nechcel otvoriť," povedala miestna obyvateľka Lydmila Šútková.

Iná žena povedala, že jej dcéra trpí úzkosťami. "Toto by dvojročné dievčatko nemalo zažiť. Bála som sa, že nás v tej telocvični všetkých zastrelia. Bála som sa o dcéru. Nemám slov." (BBC)

7. 4. 2022
|
12:31
|
Svet

Ukrajina obviňuje Maďarsko z oslabovania jednoty EÚ.  Hovorca ukrajinského rezortu zahraničia Oleh Nikolenko uviedol, že zdráhanie sa Maďarska uznať ruskú zodpovednosť za zverstvá v Buči posilňuje pocit beztrestnosti Ruska a povzbudzuje ho k spáchaniu ďalších zločinov“. Nikolenko kritizoval Viktora Orbána za ochotu platiť za ruský plyn v rubľoch. (SITA)

7. 4. 2022
|
12:25
|
Ekonomika

Estónsko prestane dovážať ruský plyn. Uviedla to pobaltská spravodajská agentúra BNS s odkazom na estónskeho predsedu vlády. Spolu s Fínskom si prenajme LNG terminál, ktorý sa bude nachádzať na mori pri fínskom pobreží. Už pred niekoľkými dňami sa rozhodla ukončiť import ruského plynu aj Litva. (SME, Idnes.cz)

7. 4. 2022
|
12:16
|
Svet

Austrália uvalí nové sankcie na predstaviteľov Ruska a pošle Ukrajine zbrane. Celkový počet sankcionovaných jednotlivcov a subjektov sa priblížil k 600. Balík vojenskej pomoci obsahuje taktické pasce, bezpilotné vzdušné a bezpilotné pozemné systémy, potraviny a zdravotnícky materiál.

Sankcie zasiahnu významných ruských podnikateľov a vojenských a vládnych predstaviteľov vrátane podpredsedu vlády Dmitrija Grigorenka, ministra hospodárstva Maxima Rešetnikova a vysokopostaveného politika Alexandra Babakova. Na zozname je aj generálplukovník Michail Mizincev, ktorý je zodpovedný za útoky na  civilistov vrátane bombardovania divadla v Mariupoli. (SITA)

7. 4. 2022
|
12:04
|
Svet

Nemecko má nahrávky hlásení ruskej armády o zabíjaní civilistov v Buči. Spolková spravodajská služba zachytila ​​hovory z vysielačiek. Podobné zločiny sa podľa nej mohli odohrať aj v Mariupoli a okolí. Nahrávky už obdržal aj parlament. Jednotlivé zachytené hovory zodpovedajú konkrétnym známym úmrtiam. Rozviedka dokázala priradiť slová vojaka o zastrelení človeka na bicykli k jednej zo známych fotografií.

Iný hovor ukazuje, že Rusi vypočúvali ukrajinských vojakov predtým, než ich zabili. Je vylúčené, že by išlo o náhodné činy. Ruskí vojaci sa vraj rozprávali o vraždách v Buči. Podľa Spiegelu boli v Buči aj žoldnieri a príslušníci súkromnej polovojenskej takzvanej Wagnerovej skupiny. (ČTK)

7. 4. 2022
|
11:55
|
Svet

USA žiadajú o vylúčenie Ruska zo skupiny najväčších svetových ekonomík G 20. V prípade zotrvania Ruska v zoskupení budú USA bojkotovať zasadnutia s účasťou Ruska, povedala americká ministerka financií Janet Yellenová. Moskva dala najavo, že sa napriek protestom západných štátov chce zúčastniť summitu G20 v novembri v Indonézii. Podporu má na príklad od Číny.

"Prezident Biden dal jasne najavo, a ja s ním rozhodne súhlasím, že Rusko nemôže vo finančných inštitúciách pôsobiť tak, ako doteraz, Požiadal o to, aby Rusko bolo vylúčené z G20 a ja som jasne dala najavo mojim kolegom v Indonézii, že neprídeme na niektoré stretnutia, ak tam budú aj Rusi," povedala Yellenová členom jedného z výboru Snemovne reprezentantov.. (ČTK)

7. 4. 2022
|
11:42
|
Svet

Ukrajinská vláda vyzvala obyvateľov východných regiónov na evakuáciu. Plánuje otvoriť desať humanitárnych koridorov. Občania budú môcť odísť z Mariupoľa,v osobných autách v smere na Záporožie, oznámila ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. Autobusy do Záporožia by mali byť vypravené z miest Berďansk, Tokmak a Melitopoľ. Ďalšie koridory budú viesť z Luhanskej oblasti do mesta Bachmut. (TASR)

7. 4. 2022
|
11:36
|
Domov

Veľa cudzích žiakov v triedach môže spôsobiť problémy. Prepĺňanie tried môže poškodiť slovenské deti i deti utečencov.Presvedčený je o tom Ján Papuga, pedagóg so špecializáciou na slovenčinu a estetiku.
(My Regióny)

7. 4. 2022
|
11:31
|
Svet

Stretnutie Volodymyra Zelenského a predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej sa uskutoční piatok v Kyjeve. Zelenského hovorca Serhij Nykyforov odmietol z bezpečnostných dôvodov poskytnúť  bližšie informácie. Do Kyjeva príde aj šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. Do ukrajinskej metropoly pocestuje aj slovenský premiér Eduard Heger, ktorý povie viac na tlačovej konferencii o 14:30 h. (TASR)

7. 4. 2022
|
11:23
|
Svet

České tanky už údajne smerujú na Ukrajinu. V českých médiách sa objavili zábery vlakov naložených vojenskou technikou na stanici v Jihlave. Ministerka obrany Jana Černochová ešte v utorok uviedla, že Česko posiela na Ukrajinu „nevyhnutnú vojenskú techniku“. Tanky sú údajne sovietskej alebo ruskej výroby. (SITA)

7. 4. 2022
|
11:18
|
Svet

Ukrajina potrebuje viac zbraní a štáty NATO by jej ich mali zabezpečiť. Vyhlásil to šéf aliancie Jens Stoltenberg s tým, že je nutné dodať aj iné zbrane ako obranné protitankové zbrane a protivzdušnú obranu. „Vyzval som spojencov, aby poskytli rôzne typy systémov, ľahkých aj ťažších zbraní,“ vyjadril sa Stoltenberg vo štvrtok pred stretnutím ministrov zahraničných vecí štátov NATO v Bruseli. (SITA)

7. 4. 2022
|
11:10
|
Svet

Charkov má zásoby a je pripravený sa brániť. Uviedol to starosta mesta na východe Ukrajiny Ihor Terechov, ktorý reagoval na výzvy vicepremiérky Iryny Vereščukovej, aby obyvatelia ušli z regiónu pred ruskou ofenzívou. Terechov povedal, že on ani armáda nepokladajú v tejto chvíli hromadnú evakuáciu z Charkova za nutnú, ale že výzva sa týkala okresov Lozova a Barvinkove južne od mesta.

Sme dobre vybavení a pripravení na sebaobranu, vyhlásil Terechov. Dodal, že rozhodnúť sa musí každý jednotlivec sám za seba, či vzhľadom na prebiehajúce ostreľovanie odíde. Charkov mal pred začiatkom vojny približne 1,5 milióna obyvateľov. (TASR)

7. 4. 2022
|
10:59
|
Svet

Mesto Popasna v oblasti Luhansku čelí ostreľovaniu ruskej armády. Oznámila to ukrajinská armáda. Je to súčasť plánu Ruska obnoviť útoky na mestá Rubižne a Nyžne, ležiace v širšom okolí Severodonecka v Luhanskej oblasti, vysvetlil ukrajinský generálny štáb. Dodal, že ruskí vojaci sa neúspešne pokúsili prelomiť ukrajinské obranné línie pri obci Novotoškivske, tiež v Luhanskej oblasti. (TASR)

7. 4. 2022
|
10:54
|
Svet

Rusi sa sťažujú na nedostatočné posily a prevahu Ukrajincov. Ukrajinská tajná služba SBU poskytla zachytenú ruskú komunikáciu pri Mariupoli. Vojak sa sťažoval, že čelia veľkej presile a nedostávajú žiadnu podporu. "Je ich 150 000. A nás 3 000. Sú naľavo, napravo, obkľučujú nás! Je ich tak veľa a nás tak málo. Nemáme žiadnu podporu, žiadne letectvo, nič. To je strašné," znelo v nahrávke.

V inej nahrávke ruský veliteľ údajne nariadil svojich vojakom, aby napadli ukrajinských civilistov. "Z lesa vychádzajú dvaja ľudia v civile," znelo v hlásení s tým, že majú aj auto. "Zoberte ich," znel rozkaz s dodatkom, že nie je dôležité, či sú ozbrojení. (Sky News)

7. 4. 2022
|
10:40
|
Domov

Putin otvoril bránu túžbe byť najväčším zo všetkých. Tam už neplatí praktická racionalita. A toto je podľa mňa ten najtemnejší zdroj zla," hovorí kazateľ Daniel Pastirčák. (SME)

7. 4. 2022
|
10:27
|
Ekonomika

Do Európy prúdi plyn z Ruska cez Ukrajinu vo výrazných objemoch. Vo štvrtok by odberatelia mali na základe svojich požiadaviek dostať z Ruska 105,4 milióna kubických metrov (m3) plynu. V porovnaní s predchádzajúcim dňom sa objem požadovaných dodávok znížil, keď na stredu odberatelia požadovali 108,4 milióna m3, objemy sú však naďalej na vysokej úrovni. (TASR)

7. 4. 2022
|
10:23
|
Domov

V školách je zatiaľ umiestnených 6248 ukrajinských žiakov. Uviedol to minister školstva Branislav Gröhling. (TASR)

7. 4. 2022
|
10:17
|
Svet

Letecké zábery ukazujú zákopy, ktoré ruskí vojaci vybudovali pri jadrovej elektrárni v Černobyli. Ide o územie v takzvanom rádioaktívnom Červenom lese v zakázanej oblasti. "Takto vyzerá konanie štátu, ktorý riadia zabijaci. Sú im ľahostajné aj životy vlastných vojakov," komentovalo v príspevku ukrajinské ministerstvo obrany. (SME)

7. 4. 2022
|
10:07
|
Svet

Pražský hrad je podozrivý zo zničenia ďalších utajovaných dokumentov. Obsahovali informácie spravodajcov o aktivitách ruských ozbrojených síl pri hraniciach s Ukrajinou alebo informácie NATO k bezpečnostnej situácii v Iraku.
(TASR)

7. 4. 2022
|
10:03
|
Svet

Rusko tvrdí, že zničilo sklady paliva v štyroch ukrajinských mestách. Má ísť o mestá Mykolajiv, Charkov, Záporožie a Chuhuiv. Ruské ministerstvo uviedlo, že zariadenia využíva Ukrajina na zásobovanie svojich jednotiek pri Mykolajive a Charkove a v regióne Donbas (Sky News)

7. 4. 2022
|
09:53
|
Svet

Rakúsko vyhlásilo štyroch ruských diplomatov. Boli označené za  nežiaduce osoby a vypovedali ich z krajiny pre vykonávanie aktivít, ktoré neboli v súlade s ich diplomatickým statusom, informovalo rakúske ministerstvo zahraničných vecí. Štvorica musí krajinu opustiť do 12. apríla. Traja z vyhostených diplomatov pracovali na ruskej ambasáde vo Viedni a štvrtý pôsobil na konzuláte v Salzburgu. (SITA)

7. 4. 2022
|
09:49
|
Domov

V stredu prišlo na Slovensko 2 628 obyvateľov Ukrajiny. Z toho 716 mužov, 1291 žien a 621 detí. O dočasné útočisko na Slovensku požiadalo 851 osôb. Činnosti v súvislosti s utečencami zabezpečovalo 136 policajtov, 75 hasičov, 98 colníkov, 352 vojakov, osem pracovníkov migračného úradu, šiesti duchovní, 216 dobrovoľníkov a 29 príslušníkov zahraničných zložiek.

"Zároveň bolo vypravených 37 autobusov, ktoré prepravili 559 osôb na rôzne miesta a vlakovou dopravou bolo prepravených 255 ľudí," priblížil rezort vnútra. Ubytovali 47 ľudí, voľné kapacity sú na úrovni 12.162 lôžok.

Celkovo Slovensko zaznamenalo od vypuknutia vojny na Ukrajine 308.454 utečencov. O dočasné útočisko požiadalo od 1. marca celkovo 63.185 osôb

. (TASR)

7. 4. 2022
|
09:35
|
Svet

Ukrajinskí vojaci sa v USA školia v narábaní s vojenskou technikou. Výcvik zahŕňa aj ovládanie bezpilotných lietadiel, ktoré Ukrajina dostáva v rámci vojenskej pomoci. Má ísť o protitankové drony Switchblade, ktoré môžu prenášať jednotlivci  a dokážu doletieť k cieľu vzdialenému niekoľko kilometrov. Tieto zbrane sa nazývajú aj „kamikadze“, pretože vyzbrojené výbušninami narážajú do svojho cieľa. (Sky News, BBC)

7. 4. 2022
|
09:27
|
Svet

Rusko, sa snaží zakryť dôkazy o vojnových zločinoch. Vyhlásil to Volodymyr Zelenskyj s tým, že Rusko chce znemožniť medzinárodné vyšetrovanie. "Máme informácie, že ruskí vojaci zmenili taktiku a pokúšajú sa odniesť mŕtvych Ukrajincov z ulíc a pivníc na území, ktoré okupovali. Je to len pokus ukryť dôkazy, nič iné," povedal Zelenskyj.

Zelenskyj vyzval ruských občanov, aby sa nebáli protestovať proti vojne. "Ak sa čo len trochu hanbíte za to, čo robí ruská armáda na Ukrajine, potom je to pre vás, ruských občanov, kľúčový okamih: musíte žiadať – len žiadať – ukončenie tejto vojny." (TASR)

7. 4. 2022
|
09:14
|
Svet

Mesto Černihiv je po ruských útokoch z veľkej časti zničené. Mesto vzdialené od Kyjeva 150 kilometrov na sever, bolo ešte pred pár dňami obliehané ruskou armádou. Miestny úradník pre BBC povedal, že nemali takmer žiadne zásoby jedla a vody a žili bez elektriny celé týždne. Rusi zbombardovali futbalový štadión, detskú knižnicu aj obytné štvrte, kde zomreli civilisti. (BBC, Sky News)

7. 4. 2022
|
09:05
|
Domov

Prinášame prehľad správ v ukrajinčine. Прем'єр-міністр Словаччини поїде до Києва. Обміняти гривню на євро відтепер можна в ще одному місті. Люди, вакциновані за кордоном, тепер можуть подати заявку на отримання Green Pass ЄС. Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu prehľadu správ si môžete prečítať tu. (SME)

7. 4. 2022
|
08:59
|
Ekonomika

Taiwan rozširuje sankcie proti Rusku. Zameriavajú sa na zastavenie exportu špičkových technológií. Taiwanské ministerstvo hospodárstva vo vyhlásení uviedlo, že sankčný zoznam sa týka telekomunikačných zariadení, častí integrovaných obvodov a frekvenčných meničov. (Kyiv Independent)

7. 4. 2022
|
08:45
|
Domov

Ukoristené ruské tanky a bojové vozidlá môžu spolu s poškodenou ukrajinskou technikou skončiť v slovenských opravárňach. Vojenská pomoc Slovenska Ukrajine sa tak nemusí obmedziť len na dodávky paliva a munície. (SME)

7. 4. 2022
|
08:36
|
Svet

Pohľad na zničené, spod ruskej okupácie oslobodené mesto Boroďanka pri Kyjeve. "Ruiny, krv, slzy. Stovky nezvestných ľudí pod troskami. A cena za to, že svet stále otáľa," napísal na sociálne sieti Michajlo Podoľak, poradca ukrajinského prezidenta a člen vyjednávacieho tímu. (SME)

7. 4. 2022
|
08:30
|
Svet

Vojnu nenazývajú vojnou, Putina vykresľujú ako hrdinu či obeť Západu a šíria opakovane vyvrátené kremeľské dezinformácie. Kým komunistická Čína sa v konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou snaží navonok pôsobiť neutrálne, tamojšie médiá jednoznačne pretláčajú kremeľskú vojnovú propagandu. Zo sociálnych sietí zasa cenzori okamžite odstraňujú akékoľvek komentáre, ktoré vyjadrujú súcit či sympatie s napadnutou Ukrajinou. (SME)

7. 4. 2022
|
08:29
|
Svet

Rusi zle odhadli svoje sily po vpáde na Ukrajinu. Podcenili počet potrebných vojakov a preukázali neschopnosť vykonávať základné vojenské funkcie, povedal Peter Mansoor, profesor a vojenský historik na univerzite v Ohiu. Ruské velenie zle odhadlo, čo je nutné na obsadenie Kyjeva. „Rusi nie sú schopní viesť modernú obrnenú vojnu,“ povedal  Mansoor s tým, že ďalší pokus o dobytie Kyjeva tak skoro nenastane. (TASR)

7. 4. 2022
|
08:15
|
Svet

Rusko oficiálne priznáva len minimálne vojnové straty, západné tajné služby však odhadujú, že vo vojne mohlo zomrieť aspoň desaťtisíc z nich. Telá tých, ktorí sa dostanú do Bieloruska, väčšinou odvezú rodinám naspäť do Ruska. Pribúdajú však prípady, keď mŕtvi ruskí vojaci zostávajú na Ukrajine priamo na bojisku. Do Ruska putujú čoraz častejšie veci, ktoré armáda v obsadených obciach a mestách ukradla. (SME)

7. 4. 2022
|
08:14
|
Svet

Ruskí vojaci sa preskupujú a robia prieskum pre ofenzívu v Donbase. Upozornilo na to velenie ukrajinskej armády v správe o 42. dni bojov. Okupanti sa snažia o prelomenie ukrajinskej obrany v Doneckej oblasti a stále dobývajú prístavné mesto Mariupoľ. Pokračujú aj v ostreľovaní Charkova. Rusko využíva železnicu na trase z Belgorodu do Kupiansku na východe Ukrajiny.

Ukrajinské velenie ešte dodalo, že spod okupácie sa podarilo oslobodiť dedinu Osokorivka v oblasti Chersonu na juhu. (TASR)

7. 4. 2022
|
08:05
|
Svet

Rozsah poškodenia infraštruktúry v obci Moščun severne od Kyjeva. Moščun bol pred ústupom ruských síl 21. marca miestom ťažkých bojov. (AFP)

7. 4. 2022
|
07:41
|
Svet

Ruský veľvyslanec v Kanade dostane fotografie z ukrajinských miest Buča a Irpiň. Týmto chce ministerka zahraničných vecí Mélanie Jolyová upozorniť veľvyslanca Olega Stepanovova na vojnové zločiny ruskej armády na Ukrajine. Začiatkom tohto týždňa Kanada uvalila sankcie na deväť ruských a deväť bieloruských občanov za napomáhanie porušovania suverenity, územnej celistvosti a nezávislosti Ukrajiny. (BBC)

7. 4. 2022
|
07:27
|
Svet

Poľská vláda vydala príručku s odporúčaniami pre prípravu pred vojnou. Príručka, ktorá nesie názov "Buď pripravený - návod na obdobie krízy a vojny", ponúka detailné písané inštrukcie aj pokyny vo forme videí. "Budovanie odolnosti voči hrozbám by malo začať na úrovni, ktorá je každému najbližšia - v rodine," uvádza sa v 34-stránkovom návode.

Príručka odporúča, aby ľudia identifikovali najbezpečnejšie miesta v domácnosti a dohodli sa na kontaktnom mieste v prípade náhodného rozdelenia. Ľudia by si podľa textu mali pripraviť batoh pre prípad evakuácie a zásoby na sedem dní bez vody a elektriny. Príručka odporúča, aby si nachystali pitnú vodu, potraviny, lieky, batérie a svietidlá. (ČTK)

7. 4. 2022
|
07:17
|
Domov

Vo štvrtok končí termín na odovzdanie výkazu o bezplatnom ubytovaní pre Ukrajincov. Termín sa týka nepodnikateľov, ktorí ubytovávali ľudí s dočasným útočiskom počas februára a marca. Žiadosť sa podáva v obci, do ktorej katastra nehnuteľnosť patrí, pobyt ubytovateľa nie je dôležitý. Príspevok možno získať najviac na sedem nocí predtým, ako ubytovaný utečenec z Ukrajiny získal dočasné útočisko.

Obec vyplatí príspevky prenajímateľom do piatich pracovných dní od prijatia peňazí od ministerstva vnútra, ktoré spracováva poskytnuté údaje. (TASR)

7. 4. 2022
|
06:42
|
Svet

 

Poľský prezident Andrzej Duda považuje činy ruskej armády na Ukrajine za genocídu. Duda v rozhovore pre CNN povedal, že je „ťažko poprieť“, že ruské činy v meste Buča predstavujú genocídu. Duda tiež vyzval Západ, aby posilnil sankcie a dal Rusku ultimátum so slovami: "Pokiaľ nesplníte podmienky, nemáme sa o čom rozprávať." (Kyiv Independent)

7. 4. 2022
|
06:29
|
Svet

V Bielorusku zadržali troch ľudí, bránili pohybu ruskej vojenskej techniky po železnici. Polícia dvoch zranila, jedného previezli do nemocnice s prestrelenými nohami. (SME, Hromadske)

7. 4. 2022
|
06:19
|
Svet

Ukrajina požiada krajiny NATO a G7 o ďalšie zbrane. Minister zahraničia Dmytro Kuleba, ktorý by sa mal osobne zúčastniť na rokovaniach NATO v Bruseli, povedal, že "hlavnou témou mojej diskusie v Bruseli bude dodávka všetkých potrebných zbraní Ukrajine". Zároveň vyzval zahraničných spojencov Ukrajiny, aby voči Rusku uvalili maximálne sankcie.

"Jediný spôsob, ako odvrátiť ruskú vojnu, rozširujúcu sa za hranice Ukrajiny, je poskytnúť nám plnú podporu. Maximálne sankcie. Všetky zbrane. Politika 'neprovokovať Putina' v posledných rokoch veľmi zlyhala," povedal Kuleba. (TASR)

7. 4. 2022
|
06:09
|
Svet

Ukrajina môže vyhrať vojnu proti Rusku, povedal na tlačovke hovorca Pentagónu John Kirby. "Samozrejme, že to môžu vyhrať. Dôkazom sú skutočne výsledky, ktoré vidíte každý deň. Určite môžu vyhrať," povedal Kirby.

USA poskytnú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc vo výške 100 miliónov dolárov. Pôjde o súčasť širšieho balíka pomoci Ukrajine vo výške 13,6 miliardy dolárov, ktorú v reakcii na ruskú inváziu schválil v marci americký Kongres. (TASR)

7. 4. 2022
|
05:54
|
Svet

Česká vláda schválila ďalšiu vojenskú pomoc pre Ukrajinu. Malo by ísť o obranné zbrane v hodnote asi 5,5 milióna eur, uviedol web ČT24. Praha okrem zbraní poslala už skôr Kyjevu niekoľko tankov sovietskej výroby T-72M. (TASR)

7. 4. 2022
|
05:18
|
Svet

Ukrajinský prezident vyzval Západ, aby sa dohodol na embargu na ruskú ropu. Volodymyr Zelenskyj vo videoprejave povedal, že Moskva zarába na vývoze ropy toľko peňazí, že nemusí brať mierové rozhovory vážne. Vyzval preto "demokratický svet", aby sa vyhýbal ruskej rope.

Zelenskyj tiež povedal, že bude naďalej trvať na úplnom zablokovaní ruských bánk v medzinárodnom finančnom systéme. "Niektorí politici sa stále nevedia rozhodnúť, ako obmedziť tok petrodolárov a eur za ropu do Ruska, aby neohrozili svoje vlastné ekonomiky," povedal podľa Sky News Zelenskyj.

Ukrajina sa podľa Zelenského pripravuje na obnovenie ofenzívy na východnom fronte.. „Budeme bojovať a neustúpime, kým Rusko nezačne seriózne hľadať mier. Toto je naša zem. Toto je naša budúcnosť. A my sa toho nevzdáme,“ povedal.

Zelenskyj obvinil Rusko zo zasahovania do vyšetrovania možných vojnových zločinov odstraňovaním mŕtvol a zo snahy ukryť ďalšie dôkazy v Buči. „Máme informácie, že ruskí vojaci zmenili taktiku a snažia sa odstrániť mŕtvych ľudí, mŕtvych Ukrajincov, z ulíc a pivníc územia, ktoré obsadili,“ povedal. „Toto je len pokus skryť dôkazy a nič viac.“ (TASR, SME)

6. 4. 2022
|
23:24
|
Svet

Tisíce ľudí si na protest proti zločinom páchaným ruskými silami na Ukrajine ľahlo na trávnik pred budovou nemeckého Bundestagu v Berlíne. (TASR)

Protest v Berlíne proti vojne na Ukrajine.
Zdroj TASR/AP
6. 4. 2022
|
22:45
|
Svet

Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová predpokladá, že masakrov, aký sa odohral v Buči, môže byť viac a poznamenala, že nikto by si nemal robiť ilúzie, že sa ciele Ruska zmenili, napriek ústupu ruských síl zo severu Ukrajiny.

"Cieľom Ruska zostáva čo najviac oslabiť Ukrajinu. A nemali by sme si robiť ilúzie, že sa tento cieľ zmenil, aj keď sa zmenila ich taktika," povedal Psakiová v Bielom dome pre CNN.

Psakiová sa vyjadrila aj k dopadom amerických sankcií.

„V dôsledku vplyvu ekonomických sankcií, vrátane tých, ktoré sme dnes prijali, a krokov, ktoré sme už podnikli, sme zaznamenali nespochybniteľný a významný vplyv na ruskú ekonomiku,“ povedal Psakiová.

"Rusko je na ceste k strate statusu významnej ekonomiky. A naším cieľom je implementovať tieto dôsledky tak, aby bolo pre Putina oveľa ťažšie financovať vojnu," dodala. (CNN)

6. 4. 2022
|
22:23
|
Svet

Jazero v litovskom hlavnom meste Vilnius nachádzajúce sa neďaleko ruského veľvyslanectva na protest proti ruskej vojenskej agresii voči Ukrajine zafarbili na krvavočerveno.

Hovorca vilniuského magistrátu Paulius Vaitekénas pre tlačovú agentúru BNS povedal, že cieľom tejto protestnej akcie bolo upriamiť pozornosť sveta na vojnové zločiny, ktoré Rusko pácha na Ukrajine.

Hovorkyňa miestnej polície Julija Samorokovskaja dodala, že protest bol koordinovaný s orgánmi ochrany životného prostredia a použitá farba nie je pre prírodu škodlivá.

V rámci protestnej akcie preplávala cez jazero litovská olympijská plavkyňa Rúta Meilutyté. (TASR)

Olympijská víťazka a majsterka sveta v plávaní Ruta Meilutyteová z Litvy pláva v jazere sfarbenom do červena symbolizujúce krv pred ruským veľvyslanectvom v litovskom Vilniuse.
Zdroj TASR/AP
6. 4. 2022
|
22:02
|
Svet

Bielorusko zatklo štyroch mužov podozrivých zo sabotáže železníc. Krajina slúži ako záložná základňa pre ruské jednotky bojujúce na Ukrajine; Rusi po bieloruskej železnici presúvajú aj svoju vojenskú techniku. O ich zadržaní informovalo bieloruské ministerstvo vnútra. Ministerstvo uverejnilo aj videozáznam, ktorý zachytáva zakrvavených a dobitých mužov ležiacich na dlážke, pričom dodáva, že polícia na nich musela strieľať, lebo počas zatýkania kládli odpor.

Bieloruské štátne médiá na konci marca priniesli informáciu, že komunikačný kanál aplikácie Telegram s názvom "Live. Spoločenstvo železničiarov Bieloruska", ktorý vláda vyhlásila za extrémistický, uverejňuje návody na ničenie železničnej infraštruktúry. Tento kanál zároveň označil zadržaných mužov za partizánov a odsúdil pracovníkov železníc, ktorí v Bielorusku pomáhajú ruskej armáde s transportom vojenskej techniky na ukrajinskú hranicu. (TASR)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Únia sa po prvýkrát nezhodla na nových sankciách proti Rusku Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 2. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 3. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 4. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 5. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 6. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 7. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 8. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 1. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 2. OverenaSpolocnost.sk - novinka v oblasti účtovných auditov
 3. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 4. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 5. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 6. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 7. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 8. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 069
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 853
 3. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 12 228
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 435
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 425
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 5 095
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 900
 8. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 2 244
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Z pohľadu cien kľúčových komodít patria Slováci k najzraniteľnejším v EÚ.


1. júl

Za prácou odchádzajú do zahraničia.


3. júl
Súboje Petra Sagana a Wouta van Aerta v rokoch 2020 a 2022 na Tour de France.

Elite národný rozhodca Lukáš Radosa hodnotí súboje na Tour de France.


3 h
Predseda SaS Richard Sulík.

Republiková rada SaS zasadne v stredu popoludní.


a 1 ďalší 7 h
SkryťZatvoriť reklamu