Teroristický útok v Londýne: oficiálne 37 obetí

Londýn 7. júla (TASR) - Niekoľko zranených si vyžiadal dnešný výbuch v londýnskom metre, ktorý počas rannej dopravnej špičky otriasol stanicou Liverpool ...

Najnovšie fakty:
 • 6.53 Austrálsky premiér vyhlásil, že podľa jeho informácií zahynulo v Londýne 52 ľudí.
 • 22.30 Britské moslimské skupiny dnes odsúdili londýnske bombové útoky a vyzvali na pokoj v súvislosti s obavami z protimoslimských reakcií.
 • 20.34 V Londýne dnes pri útokoch zomrelo 50 ľudí, tristo bolo zranených, z toho 50 vážne. Uviedol to francúzsky minister vnútra, ktorému to podľa jeho slov povedal jeho britský kolega
 • 19.56 Príčinou oznámenej evakuácie stanice Victoria bol podozrivý balík nájdený v autobuse pred stanicou - stanica však naďalej funguje normálne.
 • 19.52 Všetky divadlá v londýnskom West Ende zrušili večerné predstavenia ako reakciu na výzvu polície, aby sa ľudia stále vyhýbali centru mesta.
 • 19:26 Tony Blair konštatoval, že útoky boli spáchané ľuďmi konajúcimi "v mene islamu".
 • 19:23 Britská kráľovná Alžbeta II. nariadila spustiť britskú vlajku na Buckinghamskom paláci na pol žrde na znak sústrasti s obeťami dnešných útokov v Londýne.
 • 19:02 NATO sa rozhodlo zvolať mimoriadne zasadnutie. Veľvyslanci členských krajín NATO sa zídu v piatok v Bruseli.
 • 19:01 Európska komisia oznámila, že urýchli práce na centrálnom poplašnom systéme celoeurópskej reakcie na veľké teroristické útoky. Komisár pre spravodlivosť a vnútro Franco Frattini zdôraznil, že únia urýchlene potrebuje systém, ktorý umožní efektívnejšie a koordinovanejšie reagovať na útoky, k akým došlo dnes v Londýne.
 • 18:42 V USA po útokoch v Londýne posilnili bezpečnostné opatrenia vo verejnej doprave aj ochranu kľúčových budov vrátane washingtonského Capitolu.
 • 17:14 Podľa polície bomba v autobuse možno vybuchla predčasne a bola určená takisto pre niektorý z vlakov v metre. Výbuch v autobuse nastal asi hodinu po výbuchoch v metre.
 • 17:09 Letiská v Británii fungujú bez obmedzení.
 • 17:06: Polícia zatiaľ "nevie, či je už po všetkom" a varuje Britov, aby zostali ostražití. Na jednom z miest výbuchov už boli nájdené stopy výbušnín. Polícia zatiaľ nevie, či ich aktivovali samovražební atentátnici.
 • 16:50 Podľa polície sa k útoku nikto oficiálne neprihlásil - zverejnenú informáciu z internetu, že za útokom stoja teroristi prepojení na al-Káiud, bude skúmať. Polícia tiež informovala, že nemala žiadne spravodajské informácie naznačujúce, že by k týmto útokom malo prísť.
 • 16:28 Dnešný útok na Londýn sa prejavil v prudkom prepade väčšiny veľkých európskych búrz cenných papierov, najviac boli zasiahnuté akcie Britských aerolínií
 • 16:26 Autobusy by mali začať v Londýne premávať ešte dnes poobede, vlakové stanice King's Cross, Liverpool street zostávajú zatvorené.
 • 16:25 Výbuchy v Londýne si zatiaľ vyžiadali viac než 33 obetí, informovala polícia.
 • 16:15: Tony Blair pricestoval do Londýna. Zverejnenie deklarácie o globálnom otepľovaní, ktorú mali šéfovia krajín G8 zverejniť dnes, bolo presunuté na zajtra.
 • 16:03: Pri útokoch zahynulo najmenej 45 osôb a 1000 utrpelo zranenia, oznámila televízia Sky TV. Bezpečnostné zdroje uviedli, že k obetiam na životoch došlo na všetkých štyroch miestach výbuchov.
 • 15:30 Medzi obeťami výbuchov v Londýne zrejme nie sú Slováci, informoval hovorca ministerstva zahraničia.
 • 15:05 Polícia a záchranári sa sústreďujú na ošetrovanie zranených a pátranie po možných ďalších bombách - podľa nepotvrdených informácií už polícia objavila a zneškodnila jednu ďalšiu nevybuchnutú bombu.
 • 14:44 Najmenej 10 tiel obetí útokov je stále v metre, kde polícia zhromažďuje dôkazy z miesta činu.
 • 14:33: Polícia potvrdila 12 obetí útokov a najmenej 150 vážne zranených, celkovo bolo v nemocniciach ošetrených niekoľko stoviek zranených. Podľa hovorkyňe záchranárov došlo najmenej k siedmym výbuchom.
 • 13:57: Potvrdené boli štyri explózie: tri vo vlakoch a jedna v autobuse
 • 13:53: Prevádzka londýnskeho metra je stále zastavená a nebude obnovená skôr ako zajtra. Zastavená je aj autobusová doprava v centre Londýna. Mobilné siete na mnohých miestach sú preťažené a nie je možné miestnym obyvateľom sa dovolať. Úrady vyzývajú obyvateľov, aby zostali tam, kde sa práve nachádzajú.
 • 13:41: Podľa záchranárov sú len na stanici metra King's Cross v podzemí desiatky obetí a "každý, kto ešte zostáva pod povrchom, je mŕtvy"
 • 13:37: K teroristickým útorok se na internete prihlásila islamistická Tajná skupina džihádu a Al-Káidy v Európe. Skupina údajne varovala pred atentáty v Taliansku a Dánsku.
 • potvrdené sú zatiaľ dve obete a 90 zranených, podľa BBC však "nejde o útok rozmerov Madridu alebo New Yorku
 • doprava v meste je paralyzovaná
 • v metre stále prebieha rozsiahla záchranná akcia
 • zranení z metra sú nakladaní na dvojposchodové autobusy, záchranári upozorňujú, že ich kapacity sú vyťažené na maximum a budú sa starať len o život ohrozujúce zranenia
 • otrasený britský premiér Tony Blair vyhlásil, že išlo nepochybne o teroristický útok načasovaný počas stretnutia G8. Blair okamžite odcestoval zo stretnutia G8 v Škótsku do Londýna

Londýnska polícia potvrdila, že najmenej 37 ľudí zahynulo pri sérii štyroch bombových útokov, ku ktorým došlo dnes ráno v britskej metropole. Okolo sedemsto ľudí bolo zranených.Podľa informácií, ktoré zverejnil austrálsky premiér a tiež francúzsky minister vnútra, však zahynulo až 52 ľudí.

Polícia pred útokom nedostala žiadne varovanie zo strany útočníkov, ale ani spravodajské informácie o pripravovanom útoku. K zodpovednosti za útok sa po výbuchoch nik neprihlásil, upresnila polícia, podľa ktorej zatiaľ nie je jasné, či sa na londýnskych útokoch podieľali samovražední atentátnici.

Paddick oznámil, že v súvislosti s útokmi nedošlo k žiadnym zatknutiam.

K prvému výbuchu došlo o 08.51 h miestneho času (09.51 h SELČ) v súprave metra, ktorá bol asi 100 metrov v tuneli pri stanici Moorgate vo finančnej štvrti na východe Londýna. Druhý výbuch nasledoval o 08.56 h v oblasti Kingďs Cross na severe mesta. Tretia explózia sa odohrala o 09.15 h pri Edgware Road.


Fotografia z metra, ktorú zosnímal jeden z Londýnčanov pri úteku z vlaku, ktorý explodoval. FOTO - BBC

Jeden z výbuchov podľa očitých svedkov zničil vrchnú časť poschodového autobusu na námestí Russell Square, neďaleko Britského múzea. Svedkovia informovali o jednom mŕtvom pri incidente.

K zodpovednosti za sériu útokov sa prihlásila skupina označujúca sa ako "Tajná organizácia džihádu a al-Káidy v Európe". Skupina zverejnila svoje priznanie v internetovom vyhlásení na nemenovanej islamistickej stránke, kde uviedla, že útoky sú odvetou za účasť Veľkej Británie v Iraku a Afganistane. "Radujte sa, islamský národ. Raduj sa, arabský svet. Nadišiel čas odplaty proti sionistickej križiackej vláde Británie za masakry, ktoré spáchala Británia v Iraku a Afghanistane," píše sa vo vyhlásení al-Káidy. "Hrdinskí svätí bojovníci vykonali požehnaný útok v Londýne, a teraz Británia horí strachom a hrôzou, od severu na juh, od východu na západ," dodali islamisti. Zároveň varovali vlády Dánska a Talianska, že im hrozí "rovnaký trest", ak nestiahnu svojich vojakov z Iraku a Afganistanu.

Londýnsky Ken Livingstone označil teroristické útoky za "masovú vraždu" spáchanú teroristami s cieľom zabíjať ľudí bez rozdielu. "Toto nebol teroristický útok proti mocným alebo zámožným, nebol zameraný proti prezidentom alebo premiérom. Bol zameraný proti obyčajným pracujúcim Londýnčanom, bielym a čiernym, moslimom a kresťanom, hinduistom i židom, mladým či starým," uviedol Starosta.

Lídri siedmich priemyselne najrozvinutejších štátov sveta a Ruska (G8) dnes spoločne odsúdili sériu barbarských útokov v Londýne vyhlásením, že sú odhodlaní postaviť sa proti terorizmu a poraziť ho.Britský premiér Tony Blair v mene najvyšších predstaviteľov G8 uviedol, že ich výročný summit, na ktorom sa zišli v Škótsku, útoky nezastavia a bude pokračovať.
"Nedovolíme, aby násilie zmenilo naše spoločnosti alebo naše hodnoty, rovnako ako nedovolíme, aby zastavilo prácu tohto summitu," vyhlásil Blair pred odletom do Londýna. "Budeme pokračovať v našich rokovaniach v záujme lepšieho sveta."
Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, ktorý sa zúčastňuje summitu G8, označil útoky v Londýne za "ohavné a neospravedlniteľné". Vyzval tiež na rozhodné spoločné úsilie v boji proti terorizmu vo všetkých jeho formách.
"Vojna proti terorizmu pokračuje," vyhlásil americký prezident George W. Bush s tým, že dal ministerstvu pre vnútornú bezpečnosť pokyn na mimoriadnu ostražitosť po sérii zrejme koordinovaných útokov v britskej metropole.
Podľa ruského prezidenta Vladimira Putina explózie v Londýne ukazujú, že svet by sa mal zjednotiť proti medzinárodnému terorizmu.
"Kdekoľvek dôjde k takýmto neľudským zločinom - v Londýne, New Yorku či v Moskve - musíme ich bezvýhradne odsúdiť a spojiť všetky civilizované krajiny v boji proti medzinárodnému terorizmu," uviedol Putin vo vyhlásení, ktoré sa summite prečítal jeho hovorca.
Francúzsky prezident Jacques Chirac v reakcii na londýnske útoky vyzval na väčšiu solidaritu s veľkými štátmi sveta v ich boji s terorizmom.
Nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder uviedol, že medzinárodné spoločenstvo je zjednotené v rozhodnutí podniknúť spoločnú akciu proti terorizmu. Podľa jeho názoru boli útoky naplánované tak, aby kolidovali so summitom G8.
Nemenovaný zdroj z nemeckej delegácie pre DPA upresnil, že zrušenie summitu by teroristom vyslalo najhorší možný signál. Ako informovalo viacero tlačových agentúr, rokovanie summitu G8 bolo popoludní na 50 minút prerušené. Blair popoludní z Glenedeales odcestoval do Londýna, rokoval s členmi vlády a vedením bezpečnostných zložiek - oznámil však, že večer sa do Škótska vráti, aby s kolegami z G8 pokračoval v rokovaniach o odpustení dlhov najchudobnejším krajinám sveta.


Bezprostredné reakcie na situáciu z úst odborníkov na terorizmus
ROLF TOPHOVEN, bezpečnostný analytik a riaditeľ Výskumného ústavu terorizmu v nemeckom Essene: "Londýn je centrom islamistickej propagandy v Európe. Od vstupu Británie do vojny v Iraku máme permanentné a masívne hrozby útokov. Nezabúdajme, že hlavným nepriateľom islamistov sú USA, a najbližším spojencom Georgea W. Busha je Tony Blair. Takže z tohto pohľadu dáva zmysel, že teroristi zasiahnu najbližšieho spojenca USA. Je tu množstvo paralel s útokmi v Madride... Musíme predpokladať, že ide o teroristický útok."

CHRIS BELLAMY, expert na terorizmus, pre Sky News: "Má to koordináciu a simultánnosť jednej konkrétnej skupiny. Nejde tu síce o samovražedných útočníkov, len o batožinu odloženú vo vlakoch. Je to najľahší cieľ. Takéto niečo sme už istý čas očakávali."

MJ GOHEL, Ázijsko-tichomorská nadácia, pre CNN: "Je tu šanca, že by to mohla byť operácia typu al-Káidy. Zdá sa, že al-Káida a jej priatelia radi útočia na dopravné systémy po svete."

SEBESTYEN GORKA, bezpečnostný analytik: "Prvé, čo udrelo do očí, bola synchronizovaná povaha útokov, a to je dosť dobrá klasika pre al-Káidu alebo organizácie späté s al-Káidou. Ak hovoríme o viacerých útokoch v jednom dni, potom je vysoká pravdepodobnosť, že tu hovoríme o známej skupine... Podobnosť s Madridom je tu jasná."

ANJA DALGAARD-NIELSEN, Dánsky inštitút pre medzinárodné štúdie (DIIS) "Je to šokujúce. Vždy je problém v tak ranom štádiu odhadnúť, o čo ide, no koordinované bomby - to je podpis sietí, ktoré sa hlásia k ideológii al-Káidy. IRA tu takéto útoky na civilistov nevykonala už roky, aspoň nie bez predchádzajúceho varovania."

Svetové metropoly prijali protiteroristické opatrenia
ŠPANIELSKO: Španielska vláda okamžite mobilizovala bezpečnostné zložky a armádu. Špeciálne jednotky začali strážiť letiská, železničné stanice, nákupné strediská, elektrárne, ropné rafinérie a vodné priehrady. Premiér José Luiz Rodríguez Zapatero a minister vnútra José Antonio Alonso ponúkli Británii pomoc.

FRANCÚZSKO: Premiér Dominique de Villepin vyhlásil druhý najvyšší stupeň ohrozenia.

NEMECKO: V Berlíne sprísnili bezpečnostné opatrenia. Bezpečnostný stupeň preventívne zvýšili na žltý (druhý najvyšší). Zamestnanci metra a vodiči autobusov dostali pokyn, aby si všímali bezprizornú batožinu a podozrivé predmety. Berlínsky Senát zvolal zasadanie bezpečnostných expertov.

SPOJENÉ ŠTÁTY: V USA zvýšili stupeň teroristického ohrozenia na železnici a v metre, pre leteckú dopravu zostal zatiaľ nezmenený. Ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť vyzvalo na zvýšenú ostražitosť vo všetkých veľkomestách. Vo Washingtone začali vo vlakoch a autobusoch hliadkovať policajti so samopalmi. Cestujúci majú hlásiť podozrivé udalosti.

AUSTRÁLIA: V Sydney sa zišiel krízový štáb, ktorý rokoval o ochrane britských objektov v krajine. Vláda zriadila horúcu linku pre príbuzných. V Británii žije asi 300.000 Austrálčanov, z toho väčšina v Londýne.

HOLANDSKO: Zvýšila sa ochrana britských objektov a sprísnili sa kontroly na hraniciach, oznámil premiér Jan Peter Balkenende.

ČESKO: Česká polícia s okamžitou platnosťou zaviedla rozsiahle bezpečnostné opatrenia. Strážiť bude pražské metro, železnicu, letiská, elektrárne a ďalšie strategické objekty, vrátane pražského sídla americkej rozhlasovej stanice Rádio slobodná Európa/Rádio Sloboda. Dopravný podnik v Prahe z vlastnej iniciatívy zaviedol bezpečnostné opatrenia v metre aj v pozemnej doprave. Týkajú sa metra, autobusov a elektrických dráh.

MAĎARSKO: Šéf maďarskej polície László Bene nariadil zvýšenú kontrolu najväčších budapeštianskych nákupných centier a frekventovaných miest maďarského hlavného mesta. Trom nákupným strediskám sa neznáme osoby vyhrážali bombovým útokom. Vyhrážky však nesúviseli s udalosťami v Londýne.

RUSKO: V Moskve sa robia prísnejšie osobné kontroly. Bezpečnostné zložky boli v stave zvýšenej pohotovosti už pred útokmi v Londýne. 

Železničná spoločnosť Eurostar v súčasnosti neodporúča cestovať jej vlakmi do Londýna. Súpravy Eurostar z Bruselu a Paríža cez tunel pod Lamanšským prielivom síce naďalej premávajú, ale spoločnosť nimi odporúča cestovať iba v nevyhnutných prípadoch a cestujúcim ponúka vrátanie cestovného.

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 5. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 6. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 7. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 8. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 9. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Attracting talent – Why Millennials are choosing to join Johnson
 5. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 6. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 7. Alarica – new business project in the market of shoes
 8. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 9. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 10. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 1. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 6 832
 2. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 6 296
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke 4 985
 4. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku 3 428
 5. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 066
 6. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€ 2 658
 7. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej! 2 559
 8. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 259
 9. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018? 1 843
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 498

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kosík na videu z afrického väzenia odpovedá Kaliňákovi

Gašpar s Kaliňákom spochybňovali pravosť vyhlásenia bývalého siskára Ľuboša Kosíka o únose prezidentovho syna. Kosík poslal video ako dôkaz.

TV

Kosík vo videohovore z afrického väzenia: Zaručte mi bezpečnosť

Bývalý siskár potvrdzuje svoju totožnosť.

SVET

Zeman ťahal Drahoša do bahna, no on sa nedal. Znamená to prehru?

Český prezident sa vôbec sa nezmenil.

Neprehliadnite tiež

Eva Drahošová: Manžel nie je nudný, rád spieva a vie aj zabiť králika

Vieme, že presvedčených voličov Zemana už nepresvedčíme, hovorí manželka prezidentského kandidáta Jiřího Drahoša EVA DRAHOŠOVÁ.

Migranti, mešity a kríže. Hoaxy o Drahošovi vyvracia v regiónoch manželka

Manžel nie je žiadnym vítačom migrantov, vysvetľovala Eva Drahošová dôchodcom v českom Hodoníne.

Nie si vítaný. V Zürichu protestovali proti návšteve Trumpa

V centre švajčiarskeho Zürichu sa zišlo viac ako tisíc demonštrantov.

Nemci vyhostili do Afganistanu ďalšiu skupinu utečencov

Utečencov vyhostili napriek protestom.