Teroristický útok v Londýne: oficiálne 37 obetí

Londýn 7. júla (TASR) - Niekoľko zranených si vyžiadal dnešný výbuch v londýnskom metre, ktorý počas rannej dopravnej špičky otriasol stanicou Liverpool ...

Najnovšie fakty:
 • 6.53 Austrálsky premiér vyhlásil, že podľa jeho informácií zahynulo v Londýne 52 ľudí.
 • 22.30 Britské moslimské skupiny dnes odsúdili londýnske bombové útoky a vyzvali na pokoj v súvislosti s obavami z protimoslimských reakcií.
 • 20.34 V Londýne dnes pri útokoch zomrelo 50 ľudí, tristo bolo zranených, z toho 50 vážne. Uviedol to francúzsky minister vnútra, ktorému to podľa jeho slov povedal jeho britský kolega
 • 19.56 Príčinou oznámenej evakuácie stanice Victoria bol podozrivý balík nájdený v autobuse pred stanicou - stanica však naďalej funguje normálne.
 • 19.52 Všetky divadlá v londýnskom West Ende zrušili večerné predstavenia ako reakciu na výzvu polície, aby sa ľudia stále vyhýbali centru mesta.
 • 19:26 Tony Blair konštatoval, že útoky boli spáchané ľuďmi konajúcimi "v mene islamu".
 • 19:23 Britská kráľovná Alžbeta II. nariadila spustiť britskú vlajku na Buckinghamskom paláci na pol žrde na znak sústrasti s obeťami dnešných útokov v Londýne.
 • 19:02 NATO sa rozhodlo zvolať mimoriadne zasadnutie. Veľvyslanci členských krajín NATO sa zídu v piatok v Bruseli.
 • 19:01 Európska komisia oznámila, že urýchli práce na centrálnom poplašnom systéme celoeurópskej reakcie na veľké teroristické útoky. Komisár pre spravodlivosť a vnútro Franco Frattini zdôraznil, že únia urýchlene potrebuje systém, ktorý umožní efektívnejšie a koordinovanejšie reagovať na útoky, k akým došlo dnes v Londýne.
 • 18:42 V USA po útokoch v Londýne posilnili bezpečnostné opatrenia vo verejnej doprave aj ochranu kľúčových budov vrátane washingtonského Capitolu.
 • 17:14 Podľa polície bomba v autobuse možno vybuchla predčasne a bola určená takisto pre niektorý z vlakov v metre. Výbuch v autobuse nastal asi hodinu po výbuchoch v metre.
 • 17:09 Letiská v Británii fungujú bez obmedzení.
 • 17:06: Polícia zatiaľ "nevie, či je už po všetkom" a varuje Britov, aby zostali ostražití. Na jednom z miest výbuchov už boli nájdené stopy výbušnín. Polícia zatiaľ nevie, či ich aktivovali samovražební atentátnici.
 • 16:50 Podľa polície sa k útoku nikto oficiálne neprihlásil - zverejnenú informáciu z internetu, že za útokom stoja teroristi prepojení na al-Káiud, bude skúmať. Polícia tiež informovala, že nemala žiadne spravodajské informácie naznačujúce, že by k týmto útokom malo prísť.
 • 16:28 Dnešný útok na Londýn sa prejavil v prudkom prepade väčšiny veľkých európskych búrz cenných papierov, najviac boli zasiahnuté akcie Britských aerolínií
 • 16:26 Autobusy by mali začať v Londýne premávať ešte dnes poobede, vlakové stanice King's Cross, Liverpool street zostávajú zatvorené.
 • 16:25 Výbuchy v Londýne si zatiaľ vyžiadali viac než 33 obetí, informovala polícia.
 • 16:15: Tony Blair pricestoval do Londýna. Zverejnenie deklarácie o globálnom otepľovaní, ktorú mali šéfovia krajín G8 zverejniť dnes, bolo presunuté na zajtra.
 • 16:03: Pri útokoch zahynulo najmenej 45 osôb a 1000 utrpelo zranenia, oznámila televízia Sky TV. Bezpečnostné zdroje uviedli, že k obetiam na životoch došlo na všetkých štyroch miestach výbuchov.
 • 15:30 Medzi obeťami výbuchov v Londýne zrejme nie sú Slováci, informoval hovorca ministerstva zahraničia.
 • 15:05 Polícia a záchranári sa sústreďujú na ošetrovanie zranených a pátranie po možných ďalších bombách - podľa nepotvrdených informácií už polícia objavila a zneškodnila jednu ďalšiu nevybuchnutú bombu.
 • 14:44 Najmenej 10 tiel obetí útokov je stále v metre, kde polícia zhromažďuje dôkazy z miesta činu.
 • 14:33: Polícia potvrdila 12 obetí útokov a najmenej 150 vážne zranených, celkovo bolo v nemocniciach ošetrených niekoľko stoviek zranených. Podľa hovorkyňe záchranárov došlo najmenej k siedmym výbuchom.
 • 13:57: Potvrdené boli štyri explózie: tri vo vlakoch a jedna v autobuse
 • 13:53: Prevádzka londýnskeho metra je stále zastavená a nebude obnovená skôr ako zajtra. Zastavená je aj autobusová doprava v centre Londýna. Mobilné siete na mnohých miestach sú preťažené a nie je možné miestnym obyvateľom sa dovolať. Úrady vyzývajú obyvateľov, aby zostali tam, kde sa práve nachádzajú.
 • 13:41: Podľa záchranárov sú len na stanici metra King's Cross v podzemí desiatky obetí a "každý, kto ešte zostáva pod povrchom, je mŕtvy"
 • 13:37: K teroristickým útorok se na internete prihlásila islamistická Tajná skupina džihádu a Al-Káidy v Európe. Skupina údajne varovala pred atentáty v Taliansku a Dánsku.
 • potvrdené sú zatiaľ dve obete a 90 zranených, podľa BBC však "nejde o útok rozmerov Madridu alebo New Yorku
 • doprava v meste je paralyzovaná
 • v metre stále prebieha rozsiahla záchranná akcia
 • zranení z metra sú nakladaní na dvojposchodové autobusy, záchranári upozorňujú, že ich kapacity sú vyťažené na maximum a budú sa starať len o život ohrozujúce zranenia
 • otrasený britský premiér Tony Blair vyhlásil, že išlo nepochybne o teroristický útok načasovaný počas stretnutia G8. Blair okamžite odcestoval zo stretnutia G8 v Škótsku do Londýna

Londýnska polícia potvrdila, že najmenej 37 ľudí zahynulo pri sérii štyroch bombových útokov, ku ktorým došlo dnes ráno v britskej metropole. Okolo sedemsto ľudí bolo zranených.Podľa informácií, ktoré zverejnil austrálsky premiér a tiež francúzsky minister vnútra, však zahynulo až 52 ľudí.

Polícia pred útokom nedostala žiadne varovanie zo strany útočníkov, ale ani spravodajské informácie o pripravovanom útoku. K zodpovednosti za útok sa po výbuchoch nik neprihlásil, upresnila polícia, podľa ktorej zatiaľ nie je jasné, či sa na londýnskych útokoch podieľali samovražední atentátnici.

Paddick oznámil, že v súvislosti s útokmi nedošlo k žiadnym zatknutiam.

K prvému výbuchu došlo o 08.51 h miestneho času (09.51 h SELČ) v súprave metra, ktorá bol asi 100 metrov v tuneli pri stanici Moorgate vo finančnej štvrti na východe Londýna. Druhý výbuch nasledoval o 08.56 h v oblasti Kingďs Cross na severe mesta. Tretia explózia sa odohrala o 09.15 h pri Edgware Road.


Fotografia z metra, ktorú zosnímal jeden z Londýnčanov pri úteku z vlaku, ktorý explodoval. FOTO - BBC

Jeden z výbuchov podľa očitých svedkov zničil vrchnú časť poschodového autobusu na námestí Russell Square, neďaleko Britského múzea. Svedkovia informovali o jednom mŕtvom pri incidente.

K zodpovednosti za sériu útokov sa prihlásila skupina označujúca sa ako "Tajná organizácia džihádu a al-Káidy v Európe". Skupina zverejnila svoje priznanie v internetovom vyhlásení na nemenovanej islamistickej stránke, kde uviedla, že útoky sú odvetou za účasť Veľkej Británie v Iraku a Afganistane. "Radujte sa, islamský národ. Raduj sa, arabský svet. Nadišiel čas odplaty proti sionistickej križiackej vláde Británie za masakry, ktoré spáchala Británia v Iraku a Afghanistane," píše sa vo vyhlásení al-Káidy. "Hrdinskí svätí bojovníci vykonali požehnaný útok v Londýne, a teraz Británia horí strachom a hrôzou, od severu na juh, od východu na západ," dodali islamisti. Zároveň varovali vlády Dánska a Talianska, že im hrozí "rovnaký trest", ak nestiahnu svojich vojakov z Iraku a Afganistanu.

Londýnsky Ken Livingstone označil teroristické útoky za "masovú vraždu" spáchanú teroristami s cieľom zabíjať ľudí bez rozdielu. "Toto nebol teroristický útok proti mocným alebo zámožným, nebol zameraný proti prezidentom alebo premiérom. Bol zameraný proti obyčajným pracujúcim Londýnčanom, bielym a čiernym, moslimom a kresťanom, hinduistom i židom, mladým či starým," uviedol Starosta.

Lídri siedmich priemyselne najrozvinutejších štátov sveta a Ruska (G8) dnes spoločne odsúdili sériu barbarských útokov v Londýne vyhlásením, že sú odhodlaní postaviť sa proti terorizmu a poraziť ho.Britský premiér Tony Blair v mene najvyšších predstaviteľov G8 uviedol, že ich výročný summit, na ktorom sa zišli v Škótsku, útoky nezastavia a bude pokračovať.
"Nedovolíme, aby násilie zmenilo naše spoločnosti alebo naše hodnoty, rovnako ako nedovolíme, aby zastavilo prácu tohto summitu," vyhlásil Blair pred odletom do Londýna. "Budeme pokračovať v našich rokovaniach v záujme lepšieho sveta."
Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, ktorý sa zúčastňuje summitu G8, označil útoky v Londýne za "ohavné a neospravedlniteľné". Vyzval tiež na rozhodné spoločné úsilie v boji proti terorizmu vo všetkých jeho formách.
"Vojna proti terorizmu pokračuje," vyhlásil americký prezident George W. Bush s tým, že dal ministerstvu pre vnútornú bezpečnosť pokyn na mimoriadnu ostražitosť po sérii zrejme koordinovaných útokov v britskej metropole.
Podľa ruského prezidenta Vladimira Putina explózie v Londýne ukazujú, že svet by sa mal zjednotiť proti medzinárodnému terorizmu.
"Kdekoľvek dôjde k takýmto neľudským zločinom - v Londýne, New Yorku či v Moskve - musíme ich bezvýhradne odsúdiť a spojiť všetky civilizované krajiny v boji proti medzinárodnému terorizmu," uviedol Putin vo vyhlásení, ktoré sa summite prečítal jeho hovorca.
Francúzsky prezident Jacques Chirac v reakcii na londýnske útoky vyzval na väčšiu solidaritu s veľkými štátmi sveta v ich boji s terorizmom.
Nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder uviedol, že medzinárodné spoločenstvo je zjednotené v rozhodnutí podniknúť spoločnú akciu proti terorizmu. Podľa jeho názoru boli útoky naplánované tak, aby kolidovali so summitom G8.
Nemenovaný zdroj z nemeckej delegácie pre DPA upresnil, že zrušenie summitu by teroristom vyslalo najhorší možný signál. Ako informovalo viacero tlačových agentúr, rokovanie summitu G8 bolo popoludní na 50 minút prerušené. Blair popoludní z Glenedeales odcestoval do Londýna, rokoval s členmi vlády a vedením bezpečnostných zložiek - oznámil však, že večer sa do Škótska vráti, aby s kolegami z G8 pokračoval v rokovaniach o odpustení dlhov najchudobnejším krajinám sveta.


Bezprostredné reakcie na situáciu z úst odborníkov na terorizmus
ROLF TOPHOVEN, bezpečnostný analytik a riaditeľ Výskumného ústavu terorizmu v nemeckom Essene: "Londýn je centrom islamistickej propagandy v Európe. Od vstupu Británie do vojny v Iraku máme permanentné a masívne hrozby útokov. Nezabúdajme, že hlavným nepriateľom islamistov sú USA, a najbližším spojencom Georgea W. Busha je Tony Blair. Takže z tohto pohľadu dáva zmysel, že teroristi zasiahnu najbližšieho spojenca USA. Je tu množstvo paralel s útokmi v Madride... Musíme predpokladať, že ide o teroristický útok."

CHRIS BELLAMY, expert na terorizmus, pre Sky News: "Má to koordináciu a simultánnosť jednej konkrétnej skupiny. Nejde tu síce o samovražedných útočníkov, len o batožinu odloženú vo vlakoch. Je to najľahší cieľ. Takéto niečo sme už istý čas očakávali."

MJ GOHEL, Ázijsko-tichomorská nadácia, pre CNN: "Je tu šanca, že by to mohla byť operácia typu al-Káidy. Zdá sa, že al-Káida a jej priatelia radi útočia na dopravné systémy po svete."

SEBESTYEN GORKA, bezpečnostný analytik: "Prvé, čo udrelo do očí, bola synchronizovaná povaha útokov, a to je dosť dobrá klasika pre al-Káidu alebo organizácie späté s al-Káidou. Ak hovoríme o viacerých útokoch v jednom dni, potom je vysoká pravdepodobnosť, že tu hovoríme o známej skupine... Podobnosť s Madridom je tu jasná."

ANJA DALGAARD-NIELSEN, Dánsky inštitút pre medzinárodné štúdie (DIIS) "Je to šokujúce. Vždy je problém v tak ranom štádiu odhadnúť, o čo ide, no koordinované bomby - to je podpis sietí, ktoré sa hlásia k ideológii al-Káidy. IRA tu takéto útoky na civilistov nevykonala už roky, aspoň nie bez predchádzajúceho varovania."

Svetové metropoly prijali protiteroristické opatrenia
ŠPANIELSKO: Španielska vláda okamžite mobilizovala bezpečnostné zložky a armádu. Špeciálne jednotky začali strážiť letiská, železničné stanice, nákupné strediská, elektrárne, ropné rafinérie a vodné priehrady. Premiér José Luiz Rodríguez Zapatero a minister vnútra José Antonio Alonso ponúkli Británii pomoc.

FRANCÚZSKO: Premiér Dominique de Villepin vyhlásil druhý najvyšší stupeň ohrozenia.

NEMECKO: V Berlíne sprísnili bezpečnostné opatrenia. Bezpečnostný stupeň preventívne zvýšili na žltý (druhý najvyšší). Zamestnanci metra a vodiči autobusov dostali pokyn, aby si všímali bezprizornú batožinu a podozrivé predmety. Berlínsky Senát zvolal zasadanie bezpečnostných expertov.

SPOJENÉ ŠTÁTY: V USA zvýšili stupeň teroristického ohrozenia na železnici a v metre, pre leteckú dopravu zostal zatiaľ nezmenený. Ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť vyzvalo na zvýšenú ostražitosť vo všetkých veľkomestách. Vo Washingtone začali vo vlakoch a autobusoch hliadkovať policajti so samopalmi. Cestujúci majú hlásiť podozrivé udalosti.

AUSTRÁLIA: V Sydney sa zišiel krízový štáb, ktorý rokoval o ochrane britských objektov v krajine. Vláda zriadila horúcu linku pre príbuzných. V Británii žije asi 300.000 Austrálčanov, z toho väčšina v Londýne.

HOLANDSKO: Zvýšila sa ochrana britských objektov a sprísnili sa kontroly na hraniciach, oznámil premiér Jan Peter Balkenende.

ČESKO: Česká polícia s okamžitou platnosťou zaviedla rozsiahle bezpečnostné opatrenia. Strážiť bude pražské metro, železnicu, letiská, elektrárne a ďalšie strategické objekty, vrátane pražského sídla americkej rozhlasovej stanice Rádio slobodná Európa/Rádio Sloboda. Dopravný podnik v Prahe z vlastnej iniciatívy zaviedol bezpečnostné opatrenia v metre aj v pozemnej doprave. Týkajú sa metra, autobusov a elektrických dráh.

MAĎARSKO: Šéf maďarskej polície László Bene nariadil zvýšenú kontrolu najväčších budapeštianskych nákupných centier a frekventovaných miest maďarského hlavného mesta. Trom nákupným strediskám sa neznáme osoby vyhrážali bombovým útokom. Vyhrážky však nesúviseli s udalosťami v Londýne.

RUSKO: V Moskve sa robia prísnejšie osobné kontroly. Bezpečnostné zložky boli v stave zvýšenej pohotovosti už pred útokmi v Londýne. 

Železničná spoločnosť Eurostar v súčasnosti neodporúča cestovať jej vlakmi do Londýna. Súpravy Eurostar z Bruselu a Paríža cez tunel pod Lamanšským prielivom síce naďalej premávajú, ale spoločnosť nimi odporúča cestovať iba v nevyhnutných prípadoch a cestujúcim ponúka vrátanie cestovného.

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 4. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 6. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 7. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 8. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom
 10. Máte už vybranú dovolenku na júl?
 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 3. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Borguľa žiada vyrúbenie dane pre americkú ambasádu
 7. Stanovisko Klubu pre BA k mimoriadnemu rokovaniu zastupiteľstva
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 9. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 10. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 1. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 5 927
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 4 643
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 4 098
 4. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 3 398
 5. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 014
 6. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 044
 7. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 1 578
 8. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 566
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 080
 10. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM® 660

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Tour bola bez Sagana nudná, no ponúkla aj nový objav

Vybrali sme päť najzaujímavejších momentov z tohtoročnej Tour de France.

PLUS

Spievajúci dom týral operou celú ulicu

Je to najabsurdnejší susedský spor, ktorý sa na Slovensku odohral.

KULTÚRA

Zomrel Štefan Nosáľ, zakladateľ a dlhoročný vedúci Lúčnice

Štefan Nosáľ ostane navždy s nami, odkazujú členovia Lúčnice.

KOMENTÁRE

Nemému Dankovi ani vlastná hovorkyňa nerozumie

Problém je v samotnej SNS a v jej softvéri.