KYJEV, BRATISLAVA. Štvrtého marca ruské jednotky v meste Buča neďaleko Kyjeva zadržali päť mužov, prinútili ich kľaknúť na kolená, tričká si museli dať cez hlavu a napokon jedného z nich strelili do zátylku. „Padol na zem a ženy, ktoré to videli, kričali,“ vraví svedok z Buče, ktorého vypočula organizácia Human Rights Watch.
V tom istom meste, na križovatke ulíc Starojablonská a Ivana Franka, odfotil ukrajinský novinár Denis Kazanskyj zhorené telá. „Vyzerá to ako rodina s deťmi, päť až šesť ľudí, je ťažké to odhadnúť. Najskôr ich zrejme zastrelili v autách a keď chceli zakryť svoje stopy, chceli sa zbaviť tiel,“ opisuje na sociálnej sieti telegram.
Svedectvá z Buče pri Kyjeve po ústupe ruskej armády už viacerí politici aj ľudskoprávne organizácie označujú za vojnové zločiny. Pribúdajúci počet podobných prípadov, ďalšie dôkazy, ale aj vyjadrenia ruských politikov a expertov ukazujú, že Rusko mohlo na Ukrajine páchať genocídu. Rusko totiž otvorene hovorí aj o likvidácii časti ukrajinského národa. Za čo bude možné ruského prezidenta Vladimira Putina stíhať a kde je hranica medzi vojnovými zločinmi a genocídou?
Deukrajinizovať a pripojiť k Rusku
Ruská štátna agentúra RIA Novosti v pondelok zverejnila stĺpček odborníka na politické kampane Timofeja Sergejceva s názvom Čo by Rusko malo spraviť s Ukrajinou? Kým Sergejcevove názory na Ukrajinu nie sú tajomstvom, ich zverejnenie oficiálnou štátnou agentúrou pobúrilo viacerých politikov na Západe.