Buď chcete lacnú ropu, alebo vojnu. Aj tak prezentoval Viktor Orbán maďarské voľby v čase vojny na Ukrajine. „Reputácia Maďarska postojom k Ukrajine utrpela,“ vraví expertka na zahraničné vzťahy a bývalá poslankyňa za Orbánov Fidesz Zsuzsanna Szelényiová.

Prekvapilo vás také výrazné víťazstvo Fideszu?
Neočakávala som to. Niektoré prieskumy pred týždňom naznačovali, že Fidesz môže vyhrať s veľkým náskokom, no ani vo Fidesze nečakali, že pôjde o také výrazné víťazstvo.
Zsuzsanna Szelényiová
- v rokoch 1990 až 1994 bola členkou parlamentu za stranu Fidesz,
- v rokoch 2013 až 2017 bola členkou strany Spolu,
- aktuálne pôsobí v Demokratickom inštitúte Stredoeurópskej univerzity.
Bolo to vidieť aj na tom, ako opatrne o tom politici najskôr hovorili v médiách, kým si uvedomili, že majú dvojtretinovú väčšinu.
Viaceré organizácie označujú voľby v Maďarsku za slobodné, no nie férové. Mala opozícia šancu vyhrať?
Dôvodom, prečo sme si mysleli, že opozícia má nejakú šancu, boli voľby v rokoch 2014 a 2018. Viac ľudí vtedy hlasovalo za opozičné strany ako za Fidesz, no reálne nemali šancu uspieť pre neproporčný volebný systém.
Fidesz v roku 2011 výrazne prekreslil mapu okrskov a spravil ďalšie malé zmeny, ktoré stranu zvýhodňovali. Tieto voľby boli iné, pretože všetky relevantné opozičné strany kandidovali spoločne.
Dávalo to akú-takú nádej, že hlasy sa zjednotia a podobne ako v regionálnych voľbách v roku 2019 môže niekde uspieť. To sa nestalo a voliči sa správali výrazne inak.
Nie je problémom neúspechu zjednotenej opozície aj to, že zahŕňa politicky také odlišné strany?