KYJEV, BRATISLAVA. Ukrajincom sa zrejme podarilo zaútočiť priamo na ruskom území, keď sa dostali približne štyridsať kilometrov za hranice a zaútočili na dôležité sklady paliva. Vrtuľníky leteli vraj tak nízko, že unikli ruskej protilietadlovej obrane.
Kyjev túto informáciu nepotvrdil ani nevyvrátil, ale z Moskvy, ktorá už 38. deň bombarduje mestá po celej Ukrajine, už zaznelo, že operácia by mohla poškodiť vzťahy a mierové rokovania medzi krajinami.
Moskva tiež pri rokovaniach sľubovala, že obmedzí operácie pri Kyjeve. Časť vojakov presúva na Donbas, no podľa miestnych časť ostáva a upevňuje si pozície. Starosta mesta už hovorí o hrozných bojoch.
Rusko ešte nezastavilo dodávky plynu, aj keď platby v rubľoch mu zatiaľ štáty Európskej únie posielať nechcú. Úrady v Moskve sa tiež vyhrážajú Wikipédii, lebo cituje aj ukrajinské zdroje.
Pozrite si hlavné piatkové udalosti z vojny na Ukrajine.
- Starosta Kyjeva: Občania, ešte sa nevracajte
- Ukrajina možno útočila v Rusku
- Koľko ľudí zomrelo?
- Mariupoľ ostáva zatvorený
- Slováci poslali stovky ton pomoci
- Lavrov sa hnevá, lebo Ukrajinci útočia
- Pri Černobyli Rusi rozvírili rádioaktívny prach
- Plyn tečie aj bez rubľa
- Moskva nechce zrušenie sankcií
- Na Ukrajinu mieria obrnené vozidlá
- Rusi budú pochodovať proti vojne
- Vnútro poslalo autá hasičom
- Rusko útočí na Wikipédiu
Starosta Kyjeva: Občania, ešte sa nevracajte
Rusi síce v posledných dňoch sľubovali, že obmedzia operácie pri Kyjeve a sústredia sa na Donbas, došlo aj k preskupeniu vojsk, no starosta ukrajinskej metropoly Vitalij Kličko v piatok poobede varoval, že na severe a východe mesta prebiehajú „obrovské“ bitky.
Ľuďom, ktorí zvažovali návrat do mesta, odkázal, aby to ešte trochu posunuli. Aj regionálne úrady tvrdia, že z niektorých častí sa síce ruské jednotky sťahujú, ale v iných posilňujú svoje postavenie.
Vyjadrenia prichádzajú v čase, keď ukrajinská armáda hovorí o vytláčaní Rusov z týchto oblastí - oslobodili napríklad mesto Borodjanka. Za posledné dni vraj oslobodili jedenásť obcí v Chersonskej oblasti.
Ministerstvo obrany píše, že ukrajinské sily prešli do ofenzívy na severe Chersonskej oblasti, o ktorej Rusko tvrdí, že ju celú kontroluje. Okrem dobytia obcí sa ukrajinské jednotky zmocnili viacerých ruských tankov T-64 a ďalšej opustenej vojenskej techniky a doručili potraviny a lieky miestnym obyvateľom.
Ukrajinská armáda odrazila sedem útokov od Donecka a Luhanska.
Počet obetí útoku na budovu regionálnej štátnej správy v meste Mykolajiv, ktorá sa zrútila po utorňajšom zásahu ruskej rakety, sa zvýšil na 28. V Černihive zas v piatok zničili Rusi onkologické oddelenie nemocnice.
Starosta mesta Vladyslav Atrošenko dodal, že v meste nie je voda ani elektrina a do týždňa by mohli chýbať jedlo aj lieky. Jediné zásoby, ktoré sa do mesta dostanú, prinášajú dobrovoľníci a armáda.
Britské ministerstvo obrany tvrdí, že Rusko povolalo z Gruzínska na Ukrajinu 1200 až dvetisíc vojakov. Z tejto skupiny plánuje Moskva vytvoriť tri „taktické prápory“.

„Je veľmi nepravdepodobné, že by Rusko dopredu plánovalo posilniť svoje sily týmto spôsobom, a teda svedčí to o tom, že počas vojny utrpelo nečakane veľké straty,“ píše britský rezort obrany.
Američania zas tvrdia, že ruské jednotky opakovane ničia ukrajinské zásobníky na obilie, čo dokladajú fotografiami. „Do konca marca bolo v dôsledku ruských útokov zničených najmenej šesť objektov so zásobami,“ uviedol zdroj pre agentúru Reuters.
Ukrajina možno útočila v Rusku
Dva ukrajinské vrtuľníky sa dostali na ruské územie a neriadenými raketami zničili „strategicky dôležitý sklad“ palív. Leteli tak nízko, že ich nezachytila protivzdušná obrana, napísal ukrajinský novinár Jurij Burusov.