Článok vyšiel aj v denníku Hospodářské noviny.
Mihály Münzberg sa usmieva do jarného slnka. Tu na východe Maďarska to cez víkend, týždeň pred parlamentnými voľbami, vyzerá na príchod teplej jari.
Uprostred župného centra, stotisícového mesta Nyíregyháza, stojí na námestí a časti pešej zóny niekoľko kolotočov. Okolité domy sú zmesou uhorského štýlu z prelomu 19. a 20. storočia a socialistického brutalizmu.
"Veľmi sa to sem nehodí," prehodí Mihály smerom k blikajúcim poloprázdnym lunaparkovým atrakciám. Hrdý miestny rodák je zároveň vášnivým voličom a obhajcom politiky vládnej strany Fidesz.
Tá by podľa prieskumov mala v nedeľu štvrtýkrát po sebe vyhrať v nedeľu parlamentné voľby, aj keď prvýkrát proti nej stojí spojená šesťčlenná opozičná koalícia.

"Som s politikou vlády veľmi spokojný, je vyrovnaná vo všetkých smeroch, zaisťuje stabilitu politickú, sociálnu i finančnú," vysvetľuje mediálnymi frázami Mihály.
Jedna práca nestačí
Podobne ako veľa Maďarov, ktorým Fidesz vládne už dvanásť rokov, mu však nezostáva iné než mať niekoľko zamestnaní, aby si udržal slušný životný štandard.
Na pol úväzku učí nemčinu na strednej škole, dáva súkromné hodiny nemčiny a angličtiny a tlmočí na úradoch či súdoch, k tomu je manažérom malej strojárskej firmy pre zahraničné styky.
V rozhovore opakuje všetko, čo tradične tvrdí maďarská vládna propaganda. Že Fidesz vedený Viktorom Orbánom veľmi dobre bráni národné záujmy aj to, že sa treba brániť pred ideológiou ľudí s odlišnou sexuálnou orientáciou, čo zaručí referendum o zákone o ochrane detí, ktoré sa koná zároveň s voľbami.
Tiež to, že vláda dáva veľa peňazí rodinám s deťmi. Sám Mihály pritom žiadne nemá. "Bohužiaľ, zatiaľ," krčí plecami štyridsaťšesťročný muž.
Hospodárstvo je podľa neho v dobrom stave a správy o korupcii ľudí spojených s vládou Fideszu, čo je hlavná téma opozičnej kampane, Mihály nepripúšťa.