SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Z liberála Orbána je posledný Putinov priateľ (rozhovor)

Bojujeme so štátnou propagandou, hovorí bývalý novinár.

Šéf vládnej strany Fidesz a maďarský premiér Viktor Orbán. (Zdroj: TASR/AP)

Nemohli publikovať správy, ktoré by spochybňovali ruskú a čínsku vakcínu proti covidu. Mali zákaz monitorovať články zahraničných médií, ktoré boli kritické k maďarskej vláde. A hoci bolo po sčítaní hlasov v amerických voľbách jasné, že Donald Trump prehral, nesmeli Joea Bidena nazývať novozvoleným prezidentom, ale naďalej iba demokratickým kandidátom.

Ide iba o zopár príkladov cenzúry, ktorej sa v Maďarsku musia podrobiť médiá v područí vlády Viktora Orbána. S týmito zisteniami prišli investigatívci nezávislého portálu Direkt36.

Nezávislé médiá, ktoré sú k vláde kritické, majú v Maďarsku výrazne obmedzené možnosti. Hnutie Nyomtassteis (Vytlač si sám) sa inšpirovalo samizdatmi, ktoré vychádzali v čase komunistickej totality. Vydáva rovnomenné letákové noviny, v ktorých už päť rokov pomáha šíriť zistenia nezávislých médií naprieč maďarským vidiekom.

„Nedávno jedného nášho dobrovoľníka zbili, od zarytých voličov Fideszu dostávame nevraživé reakcie. Sú však aj ľudia, ktorí čakajú na každé vydanie našich novín,“ hovorí pre SME spoluzakladateľ Nyomtassteis KORNÉL KLOPFSTEIN-LÁSZLÓ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Považujete sa za disidenta?

Dobrá otázka. V socialistickom Maďarsku boli pojmom disidenti označovaní tí, ktorí odišli na Západ, pričom nelegálne prekročili hranice. V Československu mal tento pojem iný význam. Ja som v roku 2017 pomohol založiť hnutie Nyomtassteis – Vytlač si sám.

Fungujeme na princípe, na akom za bývalého režimu fungovali samizdaty.

Z našej strany išlo o reakciu na to, akým spôsobom Orbán a jeho ľudia postupne ovládli väčšinu maďarských médií.

Myslím si, že mnohí maďarskí novinári naplno precitli v momente, keď prekvapivo po šesťdesiatich rokoch prestal zo dňa na deň vychádzať denník Népszabadság kritický k Orbánovej vláde. (Zakrátko vydavateľstvo Népszabadságu kúpila firma spojená s Orbánovými ľuďmi, pozn. red.).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keď pred štyrmi rokmi Maďarsko čakali parlamentné voľby, naše hnutie už fungovalo. Boli sme však oveľa slabšie organizovaní a mali sme oveľa menej dobrovoľníkov. Keď Orbánov Fidesz vo voľbách v roku 2018 zvíťazil, v našom hnutí zavládlo sklamanie, aj ja som bol sklamaný a dočasne som z Maďarska odišiel. V tomto zmysle spĺňam kritériá na disidenta tak, ako sa tento pojem chápal v Maďarsku.

Fidesz opakovane menil volebný zákon, prekresľoval volebné obvody, aby zvýhodňovali práve Orbánovu stranu. Vykročilo Maďarsko k totalite?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ruskí vojaci kráčajú zničenou časťou hutníckeho závodu Illich Iron & Steel Works v Mariupoli.

V Rusku dostal odškodné. V prepočte dosiahlo 2 355 eur.


TASR 1 h
Vírus opičích kiahní.

Vo svete bolo celkovo k 25. máju nahlásených 219 potvrdených prípadov.


2 h
Krajský súd v meste Kassel, kde odsúdili falošnú zdravotníčku.

Prokuratúra uviedla, že žena konala v túžbe naliehavej potreby uznania.


TASR 3 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Druhá najkrvavejšia streľba na škole v USA.


a 1 ďalší 9 h
SkryťZatvoriť reklamu