SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Ukrajina Rusko Online: Putin dostáva podľa amerických tajných nepravdivé informácie

Rusi preskupujú vojakov a pokračujú v silných útokoch na východe Ukrajiny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sledujte najnovšie správy o vojne na Ukrajine minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu
Najnovšie | Najstaršie
30. 3. 2022
|
23:58
|
Svet

Ruské jednotky sa začali sťahovať z odstavenej jadrovej elektrárne Černobyľ, ktorú obsadili v prvý deň vojny pred piatimi týždňami. S odkazom na vysoko postaveného predstaviteľa amerického ministerstva obrany o tom informovala agentúra AFP. Rusi sa podľa toho istého zdroja sťahujú aj z letiska Hostomeľ na predmestí Kyjeva. Podľa prezidenta Zelenského sa ukrajinské sily pripravujú na ruský útok v oblasti Donbasu.

"Černobyľ je ďalšou oblasťou, kde sa začali (vojská) preskupovať. Odchádzajú z Černobyľu a smerujú do Bieloruska," uviedol podľa AFP predstaviteľ Pentagónu.

Hovorca Pentagónu John Kirby uviedol, že od Kyjeva odchádza malý počet ruských jednotiek smerom na sever, Moskva ich ale podľa USA nesťahuje z bojov, ale presúva na iné miesta na Ukrajine, kde možno chystá veľkú ofenzívu. Neskôr upresnil, že v pohybe je "nanajvýš 20 percent" ruských jednotiek. (ČTK)

30. 3. 2022
|
21:59
|
Domov

Slovensko si musí pripraviť scenáre na riešenie náhleho odpojenia plynu. Ide o záver rokovania Bezpečnostnej rady, o ktorom informoval premiér Eduard Heger na sociálnej sieti. (SME)

30. 3. 2022
|
21:56
|
Svet

Ukrajinský predstaviteľ potvrdil, že pri útoku v meste Dnipro bol zasiahnutý sklad ropy, obete zatiaľ nehlásia. (SME)

30. 3. 2022
|
21:44
|
Svet

Rusko začalo premiestňovať menej ako 20 percent síl rozmiestnených okolo ukrajinského hlavného mesta Kyjev, uviedol Pentagón. Hovorca však varoval, že sa očakáva, že tieto jednotky Rusko premiestni na inú pozíciu. (Sky News)

30. 3. 2022
|
21:36
|
Ekonomika

Putin vysvetľoval v telefonáte talianskemu premiérovi Mariovi Draghimu systém platenia za ruský zemný plyn v rubľoch. "Rozhovor sa zameriaval na rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou a na ich najnovší vývoj," napísal Draghiho úrad vo vyhlásení. Bol to prvý takýto telefonický rozhovor Draghiho a Putina od začiatku invázie. Draghi "zdôraznil, že dôležité je čo najskôr zaviesť prímerie". (Reuters)

30. 3. 2022
|
21:27
|
Svet

Ukrajina považuje ruského oligarchu Romana Abramoviča za efektívneho sprostredkovateľa medzi Ukrajinou a Ruskom, ktorý pomáha predchádzať nedorozumeniam medzi oboma stranami, uviedol poradca ukrajinského prezidenta a člen ukrajinskej delegácie vyjednávačov Mychajlo Podoľak. Správy o údajnom otrávení označil za konšpiračné teórie. (Reuters)

30. 3. 2022
|
21:10
|
Svet

Francúzsko nevidí žiadne známky prelomu v mierových rozhovoroch medzi Ruskom a Ukrajinou a radšej si počká na konkrétne kroky Kremľa. "Budem veriť iba činom," povedal minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian, podľa ktorého môžu Rusi vyjadrenia o stiahnutí vojakov využívať na "preskupenie svojich síl". Taktiež vyzval na stretnutie medzi Zelenským a Putinom. (AFP)

30. 3. 2022
|
21:04
|
Svet

Ukrajinské mesto Dnipro zažilo podľa viacerých ukrajinských správ ďalší raketový útok. Zatiaľ nie je známe čo bolo cieľom. Miestny starosta Boris Filatov informoval o útoku na Facebooku, pred poskytnutím ďalších komentárov čaká na oficiálnu správu od ukrajinskej vojenskej administratívy. Dnipro bolo už párkrát cieľom útoku, kedy ruská armáda zničila miestne letisko. (Kyiv Independent)

30. 3. 2022
|
20:40
|
Svet

Dve zo štyroch ruských lietadiel, ktoré 2. marca narušili švédsky vzdušný priestor neďaleko ostrova Gotland, niesli jadrové zbrane, informovala švédska spravodajská stanica TV4 Nyheterna, podľa ktorej išlo zrejme o úmyselný čin s cieľom zastrašiť Švédsko.

Formácia lietadiel odštartovala z ruskej leteckej základne v Kaliningradskej oblasti. Išlo o dva taktické bombardéry typu Suchoj Su-24, ktoré sprevádzali dve stíhacie lietadlá typu Suchoj Su-27.

Narušenie švédskeho vzdušného priestoru trvalo asi minútu. Švédi k ruským strojom vyslali dve stíhačky Saab JAS 39 Gripen, ktoré narušiteľov odfotografovali. Práve z fotografií má byť podľa TV4 zrejmé, že ruské lietadlá boli vybavené jadrovými zbraňami.

Švédska armáda to odmietla komentovať, no pre spravodajskú televíziu potvrdila, že narušenie vzdušného priestoru zo strany Ruska muselo byť úmyselné.

Oslovený vojenský expert Stefan Ring incident pre TV4 Nyheterna zhodnotil ako ruský odkaz pre Švédsko, že Moskva disponuje jadrovými zbraňami a mohla by zvážiť aj ich použitie. (TASR)

30. 3. 2022
|
20:17
|
Ekonomika

Nemecká vláda tvrdí, že od Ruska dostala záruky, že európske spoločnosti nebudú musieť platiť za dodávky ruského plynu v rubľoch. Kancelária nemeckého kancelára uviedla, že Olaf Scholz v stredu popoludní telefonicky hovoril o tejto záležitosti s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý si telefonát vyžiadal.

Počas telefonátu Putin povedal, že plánuje vydať zákon, podľa ktorého by sa dodávky plynu mali od 1. apríla platiť v rubľoch, uviedol Scholzov úrad. Zároveň Putin zdôraznil, že pre európskych zmluvných partnerov nedôjde k žiadnej zmene, a budú naďalej platiť len v eurách cez Gazprom Bank, ktorá momentálne nepodlieha sankciám.

"Tá by platby prepočítala na ruble,“ dodala Scholzova kancelária, ktorá nesúhlasila s postupom, ale namiesto toho požiadala o písomné informácie, aby mu lepšie porozumela. (Reuters)

30. 3. 2022
|
20:10
|
Svet

V meste Mykolajiv na juhu Ukrajiny zahynulo od začiatku ruskej vojenskej invázie približne 80 civilistov a ďalších 450 utrpelo zranenia, oznámil tamojší starosta Oleksandr Senkevyč a uviedol, že Rusko používa v Mykolajive kazetovú muníciu. Toto tvrdenie nepodložil žiadnymi dôkazmi, no povedal, že po meste "je roztrúsené veľké množstvo kazetových bômb".

Agentúra Reuters upozorňuje, že toto tvrdenie nedokázala nezávisle overiť. Rusko poprelo, že by počas vojenskej operácie na Ukrajine používalo kazetovú muníciu alebo útočilo na civilistov. (Reuters)

30. 3. 2022
|
19:56
|
Svet

Moskva vo vojne na Ukrajine neurobí žiadne ústupky, povedal čečenský líder Ramzan Kadyrov. Vo vyhlásení, ktoré sa líši od oficiálneho stanoviska Ruska, uviedol, že ruský vyjednávač Vladimir Medinskij sa mýlil, keď navrhol opak. Vladimir Putin len tak nezastaví to, čo na Ukrajine začal, varoval Kadyrov. (Reuters)

30. 3. 2022
|
19:48
|
Svet

Slovinský premiér Janez Janša podporuje dodanie systémov protivzdušnej obrany S-300 na Ukrajinu. "Toto je vybavenie, ktoré Ukrajina potrebuje najviac. A nepodporujem prílišné rozprávanie o tom, čo im dávame,“ povedal pre CNN. Janša sa zároveň vyjadril, že "keď Ukrajina vyhrá túto vojnu, ukrajinská armáda bude jednou z najsilnejších, ak nie najsilnejšou armádou na európskom kontinente“. (CNN)

30. 3. 2022
|
19:45
|
Svet

Južné Osetsko v blízkej budúcnosti podnikne kroky k členstvu v Ruskej federácií, vyhlásil prezident gruzínskeho odštiepeneckého regiónu Anatolij Bibilov, ktorý je "presvedčený, že zjednotenie sa s Ruskom je náš strategický cieľ, naša cesta, očakávanie našich ľudí".

Rusko s Gruzínskom viedli v roku 2008 krátku vojnu o Južné Osetsko. Po tejto vojne Moskva uznala Južné Osetsko i ďalšiu odštiepeneckú republiku, Abcházsko, ako nezávislé štáty a umiestnila tam trvalé vojenské základne. (Reuters)

30. 3. 2022
|
19:32
|
Svet
Dôležité

Putin dostáva od svojich poradcov nepravdivé informácie o výkone ruských síl na Ukrajine, zistili predstavitelia amerických tajných služieb. Predstaviteľ USA pod podmienkou anonymity povedal, že toto zistenie spravodajské služby nedávno odtajnili - Putin sa podľa nich cíti nesprávne informovaný o ruskej armáde, a preto teraz medzi ním a vysokopostavenými predstaviteľmi obrany neustále vládne napätie.

Tento predstaviteľ neuviedol podrobnosti o dôkazoch, na základe ktorých dospeli tajné služby k takémuto zisteniu.

Kruhy spravodajských služieb však podľa neho dospeli k záveru, že Putin nevedel, že armáda využíva a stráca na Ukrajine brancov (odvedencov). Tajné služby tiež zistili, že Putin nie je úplne informovaný ani o rozsahu škôd, ktoré ruskej ekonomike spôsobujú sankcie uvalené Spojenými štátmi a ich spojencami.

Tieto zistenia dokazujú "jasné zlyhávanie v toku presných informácií" odovzdávaných Putinovi a ukazujú aj to, že Putinovi vysokopostavení poradcovia "sa mu boja povedať pravdu", doplnil americký predstaviteľ. (TASR)

30. 3. 2022
|
19:18
|
Domov

Nemecko sa pripravuje na to, že by Rusko vyplo prívod plynu do Európy, Slovensko znížilo počet ruských diplomatov o 35 ľudí, už dva a pol milióna detí je na úteku a mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom zatiaľ stále bez zásadného posunu.  Vypočujte si Ukrajinský spravodaj, pravidelný súhrn informácii o vojne na Ukrajine. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 30/3/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
30. 3. 2022
|
19:05
|
Svet

Británia zaviedla nové zákony, ktorých cieľom je zabrániť ruským oligarchom v prístupe k britským leteckým a námorným technickým službám. Zároveň posilnia sankcie voči ruským podnikateľom Eugenovi Švidlerovi a Olegovi Tiňkovovi, pričom sankcie uvalené na Krym sa "rozšíria na mimovládne kontrolované oblasti Doneckej a Luhanskej oblasti".

Ministerstvo zahraničia dodalo, že konkrétne "zakážu údržbu lietadiel alebo lodí patriacich konkrétnym sankcionovaným ruským oligarchom alebo ich podnikom".

"Niet pochýb, že Putin a jeho elita boli prekvapení silou našich sankcií. Budeme pokračovať v zosilňovaní tlaku, kým budú ruské jednotky na Ukrajine," povedala Liz Truss. (Sky News)

30. 3. 2022
|
18:45
|
Svet

Americký prezident Joe Biden vyjadril "podporu v obrane aj v sankciách" v hodinovom telefonáte s ukrajinským prezidentom. Volodymyr Zelenskyj na Twitteri napísal, že ich rozhovor sa týkal hodnotenia situácie na Ukrajine. USA poskytnú ukrajinskej vláde priamu rozpočtovú pomoc vo výške 500 miliónov dolárov.  Biden "prehodnotil aj dodatočné sankcie a humanitárnu pomoc, ktorú oznámil minulý týždeň“. (SME)

30. 3. 2022
|
18:32
|
Svet

Ak Ukrajina vyjadrí záväzok stať sa v bezpečnostných otázkach neutrálnou krajinou, splní tým kľúčovú požiadavku Ruska, vyhlásil Vladimir Medinskij, šéf ruskej delegácie v mierových rokovaniach s Kyjevom. Ukrajina počas posledných rozhovorov v Istanbule predložila súbor návrhov vrátane ochoty nevlastniť jadrové zbrane a upustiť od snahy o vstup do NATO.

Ukrajina tiež signalizovala pripravenosť odmietnuť na svojom území zahraničné vojenské základne a prípadné cvičenia s cudzími armádami organizovať iba po konzultácii s garantmi mierovej dohody, medzi ktorých by patrila aj Moskva, pokračoval ruský diplomat. Ďalšími garantmi by mohli byť krajiny ako USA, Veľkej Británie, Francúzska, Turecka, Číny a Poľska.

Ak Ukrajina splní prísľuby, bude to znamenať, že hrozba vytvorenia predmostia NATO na ukrajinskom území zanikne, uzavrel Medinskij.

Ukrajinci tiež uviedli, že by boli ochotní počas 15-ročného obdobia viesť rozhovory o budúcnosti polostrova Krym, ktorý v roku 2014 anektovalo Rusko. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na margo toho povedal, že nie je o čom diskutovať, pretože Krym je podľa ústavy súčasť Ruska. (TASR)

30. 3. 2022
|
18:02
|
Svet

Západ by mal sprísňovať sankcie voči Rusku, kým z Ukrajiny neodíde posledný ruský vojak, povedal britský premiér Boris Johnson. Prípadné prímerie podľa neho "nebude stačiť“ a skupina G7 by mala "zintenzívniť sankcie“ až dovtedy, kým sa na Ukrajine budú nachádzať ruskí vojaci. (BBC)

30. 3. 2022
|
17:56
|
Svet

OSN preveruje obvinenia týkajúce sa násilnej evakuácie občanov ukrajinského Mariupoľa do oblastí kontrolovaných ruskými silami alebo do samotného Ruska. Život obyvateľov mesta označila vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová ako "čistý teror“.

Ukrajina obvinila ruské sily z násilného odvážania ľudí z Mariupoľa a iných oblastí do Ruska. Moskva tieto tvrdenia poprela a uviedla, že približne 500-tisíc Ukrajincov odišlo do Ruska dobrovoľne. Bacheletová uviedla, že jej úrad taktiež preveruje „dôveryhodné obvinenia“, že ruské sily dovedna 24-krát použili kazetovú muníciu, ako aj obvinenia z údajného rovnakého konania ukrajinskej armády. (TASR)

30. 3. 2022
|
17:53
|
Svet

Evakuácia civilistov z južného prístavného mesta Mariupoľ zlyhala, uviedol guvernér  Doneckej oblasti. Dodal, že ruské ostreľovanie pokračovalo pozdĺž všetkých miest, pričom bombardovanie bolo hlásené aj v Luhanskej oblasti. (Sky News)

30. 3. 2022
|
17:26
|
Svet

V ukrajinskom meste Irpiň bolo zabitých odhadom 200 až 300 civilistov ešte predtým, než mesto oslobodili ukrajinské sily, uviedol starosta Oleksandr Markušyn. Zabitých bolo aj zhruba 50 ukrajinských vojakov a niektoré telá sú stále uväznené pod sutinami. Povedal, že oblasť celú noc ostreľovali ruské vojská, zničených je 50 percent mesta vrátane kritickej infraštruktúry. (AFP)

30. 3. 2022
|
17:06
|
Svet

Rusko zakázalo používať zahraničný softvér pre vládne agentúry. Zákaz vstúpi do platnosti 1. januára 2025. Pred týmto dátumom musia vlastníci kritickej infraštruktúry prejsť na ruský softvér. Nákupy cudzieho softvéru bez schválenia sú od 31. marca 2022 zakázané. (SME)

30. 3. 2022
|
16:57
|
Domov
Dôležité

Slovensko zníži počet ruských diplomatov o 35 ľudí. Na ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí predvolali veľvyslanca Ruska, ktorému odovzdali diplomatickú nótu o tomto rozhodnutí. TASR o tom informoval komunikačný odbor rezortu.

Uvedený krok je nevyhnutnou reakciou na pokračovanie aktivít personálu ruského veľvyslanectva, ktoré sú v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch, záujmami Slovenskej republiky a snahou o rozvoj partnerských vzťahov s Ruskou federáciou.

"V tejto súvislosti s poľutovaním konštatujeme, že po predchádzajúcich vyhosteniach ruských diplomatov v ostatných dvoch rokoch ruská diplomatická misia neprejavila záujem o korektné pôsobenie na našom území.

Ministerstvo v tejto súvislosti uvádza, že uvedeným rozhodnutím sa uzatvára tá kapitola pôsobenia ruského veľvyslanectva, ktoré z pohľadu Slovenskej republiky nebolo v súlade s deklarovaným záujmom o partnerské vzťahy.

Veríme, že okamžité skončenie vojny na Ukrajine a pôsobenie ruskej diplomatickej misie v súlade s obvyklými princípmi umožní naše vzťahy budovať na báze vzájomného rešpektu a obojstranne výhodnej spolupráce," uviedol hovorca Juraj Tomaga. (TASR)

30. 3. 2022
|
16:31
|
Svet

Ruská armáda informovala o novej sérii útokov na ukrajinské sklady zbraní a palív v mestách Starokosťantyniv a Chmeľnyckyj v strednej časti Ukrajinypri ktorej použila zo vzduchu odpaľované strely s plochou dráhou letu, ktoré majú dlhý dolet. Ruské sily zasiahli aj sídlo ukrajinských špeciálnych síl v meste Bereznehuvate v južnej Mykolajivskej oblasti.

Hovorca ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov tiež napísal, že ruská armáda použila pozemné mobilné odpaľovacie zariadenia Iskander, z ktorých raketami zasiahla dva sklady s muníciou v Doneckej oblasti v regióne Donbas na východe Ukrajiny. Ruská armáda predtým informovala, že presúva pozornosť práve na východoukrajinský priemyselný región Donbas, kde Moskvou podporovaní povstalci bojujú proti ukrajinskej armáde už od roku 2014. (TASR)

30. 3. 2022
|
16:27
|
Svet

Ruskí vojaci používajú na Ukrajine zakázané protipechotné míny, ktoré môžu bez rozdielu zabíjať a mrzačiť ľudí v dosahu 16 metrov tvrdí to medzinárodná mimovládna organizácia Human Right Watch. „Krajiny na celom svete by mali rázne odsúdiť ruské používanie zakázaných protipechotných nášľapných mín na Ukrajine,“ povedal predstaviteľ organizácie Steve Goose.

Medzinárodná zmluva o zákaze mín z roku 1997 komplexne zakazuje používanie, výrobu, skladovanie a presun protipechotných mín. Rusko nie je medzi 164 krajinami, ktoré sa pripojili k zmluve, uviedla Human Right Watch.

Ukrajinská asociácia odmínovačov minulý týždeň predbežne odhadla, že ruské vojská v doterajšom priebehu invázie na Ukrajinu zamínovali približne takú veľkú oblasť ako rozloha Rakúska. (Sky News)

30. 3. 2022
|
16:18
|
Domov

Východnú hranicu budú okrem protiraketového systému S-300 chrániť aj systémy Kub, ktoré má Slovensko ako protivzdušnú obranu. Zároveň spojenci v rámci predsunutej jednotky IFP donesú na posilnenie hranice nový systém protivzdušnej obrany Avenger, informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď po rokovaní vlády.

"Nie je to taká strategická úroveň protivzdušnej obrany, ako je S-300 alebo Patriot. Je to skôr na operačnej úrovni, ale aj to nám pomôže z hľadiska východnej hranice," povedal Naď na margo systému Avenger.

Protiraketové systémy S-300 sa momentálne spojazdňujú. Malo by to byť okolo 100 vozidiel. Naď pripomenul, že jedna batéria Patriotov je zapojená na strednom Slovensku. "V najbližších dňoch budeme zapájať druhú a tretiu batériu," podotkol.

Zdôraznil, že Slovensko chce mať pokrytú čo najväčšiu časť územia v rámci protivzdušnej obrany. (TASR)

30. 3. 2022
|
16:16
|
Svet

Od začiatku ruskej invázie utiekli z Ukrajiny už dva milióny detí, ďalších 2,5 milióna detí je v súčasnosti vnútorne vysídlených v rámci krajiny, oznámil v UNICEF. "Keďže počet detí utekajúcich zo svojich domovov neustále stúpa, musíme mať na pamäti, že každé z nich potrebuje ochranu, vzdelanie, bezpečnosť a podporu," uviedla výkonná riaditeľka UNICEF-u Catherine Russellová. (Sky News)

30. 3. 2022
|
16:13
|
Svet

Rusko údajne ponúka sýrskym mužom za boj v prvej línii na Ukrajine takmer 6-tisíc eur mesačne. BBC sa odvoláva na tvrdenia Sýrčana, ktorý túto ponuku prijal. Sýrsky bojovník povedal, že verí, že Rusko pácha zločiny na Ukrajine, no zároveň pomáha chudobným Sýrčanom, ktorí nemajú peniaze ani na jedlo.

Muž uviedol, že sa prihlásil dobrovoľne len pre peniaze. Jeho rodina si síce neželá, aby išiel bojovať, avšak Rusi mu údajne povedali, že ak na Ukrajine padne, jeho rodina dostane 43 700 eur. Nemenovaný Sýrčan pre BBC ďalej povedal, že vie o najmenej 200 ľuďoch, ktorí sa dobrovoľne prihlásili podobne ako on.

Ukrajinská vláda a tiež sýrske mimovládne organizácie tvrdia, že v Sýrii bolo zriadených 14 ruských náborových stredísk, informovala BBC.

Agentúra AP v tejto súvislosti citovala britského vicepremiéra Dominica Raaba, ktorý pre televíziu Sky News povedal, že ruský nábor v Sýrii je "znepokojujúcim znamením", avšak podľa neho to dokazuje, "ako sa stali Rusi závislí od zahraničných bojovníkov pre slabosť a krehkosť (svojich) profesionálnych síl". Podľa Raaba je ruská armáda na Ukrajine "odkázaná" na brancov, čo sa prejavuje na bojisku. (SME)

30. 3. 2022
|
16:00
|
Domov

Poberateľmi sociálnych služieb na Slovensku budú aj odídenci z Ukrajiny, ktorí získali azyl, doplnkovú ochranu či štatút dočasného útočiska. Vyplýva to z nariadenia schváleného vládou, ktoré má zabezpečiť zo strany samosprávy a poskytovateľov sociálnych služieb potrebnú pomoc a starostlivosť v systéme sociálnych služieb osobám v nepriaznivej sociálnej situácii prichádzajúcim z Ukrajiny. (TASR)

30. 3. 2022
|
15:48
|
Svet

Rusko pokračuje v zbrojení v oblasti Kyjeva a ostreľovaní neďalekého Černihiva. Ako referuje web Ukrajinská pravda, ruská armáda tak činí napriek tomu, že Moskva v utorok oznámila značné obmedzenie vojenských operácií v okolí týchto miest. Podľa generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl navyše ruskí okupanti zhromažďujú vojakov v oblasti jadrovej elektrárne v Černobyli. (SME)

30. 3. 2022
|
15:32
|
Svet

Ruské jednotky zintenzívnili svoju aktivitu na východe Ukrajiny. Tvrdí to ukrajinská armáda, ktorá uviedla, že Rusi vystupňovali útoky v okolí mesta Izium južne od Charkova po tom, ako preskupili niektoré jednotky z iných oblastí.

Ruské sily taktiež zintenzívnili ostreľovanie a útoky vo východnej časti Doneckého regiónu. Ruská armáda avizovala, že presunula svoju pozornosť na Donbas, priemyselné srdce na východe Ukrajiny, kde od roku 2014 bojujú separatisti podporovaní Moskvou s ukrajinskými silami. Niektorí západní predstavitelia to však považujú za úskok Ruska. (SITA)

30. 3. 2022
|
15:24
|
Svet

Ruskí vojaci sú demoralizovaní a majú nízku motiváciu bojovať na území Ukrajiny. Ako referuje web Ukrajinská pravda, svedčí o tom i najnovší pokus ruskej armády naverbovať vojakov v Kaliningradskej oblasti. Z celej oblasti susediacej s Poľskom a Litvou, v ktorej žije asi milión obyvateľov, sa do služieb ruskej armády prihlásilo iba 17 takzvaných „dobrovoľníkov“. (SITA)

30. 3. 2022
|
15:22
|
Svet

Ukrajina pripísala zodpovednosť za míny plávajúce pri pobreží Čierneho mora Rusku. Podľa ministerstva zahraničných vecí v Kyjeve totiž Ukrajine nepatria.

"Zistilo sa, že tieto námorné míny neboli k začiatku roku 2022 zaregistrované v námorných silách Ukrajiny," uviedol tamojší rezort diplomacie. Podľa Kyjeva ide o míny, ktoré Rusko ukoristilo v Sevastopole v roku 2014, keď anektovalo Krymský polostrov.

Moskva sa podľa Kyjeva usiluje poškodiť povesť Ukrajiny na medzinárodnej úrovni. Kyjev dodal, že o tejto záležitosti informoval medzinárodné organizácie.

Ruské ministerstvo obrany a tajná služba FSB zodpovedná za ochranu hraníc pred týždňom varovali, že z ukrajinských prístavov pri Odese sa z kotevných lán odtrhlo niekoľko stoviek námorných mín predstavujúcich nebezpečenstvo pre lodnú dopravu. Míny sú unášané do Čierneho mora a mohli by sa dostať až do prielivu Bospor a Stredozemného mora.

Turecko spozorovalo pri svojom pobreží už dve takéto míny, ktoré sa miestnym expertom podarilo zneškodniť. (TASR)

30. 3. 2022
|
15:13
|
Svet

Taliansko je ochotné byť jedným z garantov akejkoľvek prípadnej mierovej dohody medzi Ukrajinou a Ruskom, ktorá bude obsahovať klauzulu o neutralite, vyhlásil taliansky minister zahraničných vecí Luigi Di Maio. (AFP)

30. 3. 2022
|
15:07
|
Ekonomika

Zelenskyj vyzval Nórsko aby dodalo viac energie jeho krajine aj Únii. Nórske dodávky do Európy, druhé najväčšie po Rusku, sa pritom aktuálne znížili v dôsledku neplánovaných výpadkov na poli Skarv.

"Môžete rozhodujúcim spôsobom prispieť k energetickej bezpečnosti Európy poskytnutím potrebných zdrojov pre krajiny Európskej únie aj pre Ukrajinu," povedal vo videoprejave pred nórskym parlamentom a dodal, že ruské lode vo svetových prístavoch by mali byť zablokované. (TASR)

30. 3. 2022
|
15:00
|
Ekonomika

Ukrajina rokuje s Rumunskom o preprave svojich poľnohospodárskych produktov cez rumunský prístav Konstanca, keďže ruská invázia zablokovala ukrajinské prístavy. Ukrajina má dostatok zásob na pokrytie svojich potrieb na dva roky. Pre inváziu ruskej armády však príde o príjmy vo výške 1,35 miliardy eur mesačne z exportu poľnohospodárskych produktov, dodalo ukrajinské ministerstvo poľnohospodárstva (SITA)

30. 3. 2022
|
14:52
|
Svet

Nemecko je v zásade pripravené byť garantom bezpečnosti Ukrajiny, naznačil nemecký kancelár Olaf Scholz v telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. (SITA)

30. 3. 2022
|
14:50
|
Ekonomika

Prechod na nový systém, keď bude Rusko za zemný plyn dostávať platby v rubľoch, bude "zdĺhavý proces“, uviedol hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Konkrétny časový rámec nespomenul. V obchode s plynom je vždy rozdiel medzi platbami a dodávkami, poznamenal Peskov a dodal, že vláda čoskoro zverejní podrobnosti o novom platobnom mechanizme. (SITA)

30. 3. 2022
|
14:37
|
Svet

Ruské jednotky pri ostreľovaní Mariupoľa zasiahli aj objekt využívaný Medzinárodným výborom Červeného kríža, čo naznačuje prítomnosť zranených osôb alebo civilného alebo humanitárneho nákladu. Informácie o prípadných obetiach nateraz nie sú k dispozícii. Splnomocnenkyňa pre ľudské práva pri ukrajinskom parlamente Ľudmyla Denisovová pripustila, že mohlo ísť o zámerný útok. (SITA)

30. 3. 2022
|
14:23
|
Svet

Čína je ochotná pracovať s Ruskom, aby posunuli ich vzťah na "vyššiu úroveň“, povedal čínsky diplomat Wang Yi po stretnutí so Sergejom Lavrom. Dodal, že väzby medzi oboma krajinami "vydržali nový test" uprostred "meniacej sa medzinárodnej situácie". Čína podľa Wang Yi podporuje "ochladenie konfliktu" a úsilie Ruska a Ukrajiny o prekonanie ich „ťažkostí“ a ich mierové vyriešenie. (Sky News)

30. 3. 2022
|
14:09
|
Svet

Rusko presúva na Ukrajinu vojakov z okupovaných území Gruzínska. Na sociálnej sieti Facebook o tom informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl. Z vojenských základní v Ruskom okupovanom Južnom Osetsku a Abcházsku vyslali na Ukrajinu päť práporových taktických skupín s celkovým počtom približne dvetisíc vojakov. (SITA)

30. 3. 2022
|
13:59
|
Svet

Ostreľovanie sa skončí až vtedy, keď sa Mariupoľ vzdá, oznámil ruský prezident Putin francúzskemu náprotivku Macronovi. Putin údajne súhlasil so zvážením plánov na evakuáciu civilistov z mesta. Predstavitelia Elyzejského paláca označili situáciu v Mariupoli za "katastrofickú" a dodali, že "civilné obyvateľstvo musí byť chránené a musí mať možnosť opustiť mesto, ak chce. Musia mať prístup k potravinovej pomoci, vode a liekom, ktoré potrebujú".

Francúzsko spolu s Tureckom, Gréckom a niekoľkými humanitárnymi organizáciami predložili Putinovi plán na evakuáciu mesta.

  (BBC)

30. 3. 2022
|
13:51
|
Svet

Poľský zákon o zmrazovaní účtov podporovateľov Ruska je o krok bližšie k schváleniu. Poľská vláda odovzdala do parlamentu návrh zákona umožňujúceho zmraziť majetok ľudí a firiem. Zákon počíta s pokutou až 20 miliónov zlotých (približne štyri milióny eur) za nesplnenie rozhodnutia o zmrazení aktív subjektov, ktoré sa kvôli podpore ruskej agresie proti Ukrajine dostanú na "čiernu listinu" ministra vnútra. (ČTK)

30. 3. 2022
|
13:45
|
Svet

Ministerstvo vnútra nakúpilo bez súťaže tovary a služby v súvislosti s utečeneckou krízou za 12,5 milióna eur, tvrdí Zastavme korupciu. Za mesiac uzavrelo 26 zmlúv s firmami a živnostníkmi.

Ministerstvo si dodávateľov vybralo priamym rokovacím konaním. "Metodika Úradu pre verejné obstarávanie to umožňuje, ak sú splnené tri podmienky: ide o mimoriadnu udalosť, čo vojna na Ukrajine je, nákupom sa rieši humanitárna kríza a obstarávateľ je v časovej tiesni. Aj tu by však mal dávať pozor na hospodárnosť vynakladaných prostriedkov. A tiež na konflikt záujmov, teda aby nedohadzoval zákazky svojim kamarátom," skonštatovala Zuzana Petková z neziskovej organizácie.

Na priamo by sa mali podľa nej nakupovať potraviny, lieky, hygienické potreby. (SME)

30. 3. 2022
|
13:36
|
Svet

 

Rusko napriek prísľubu o deeskalácii zintenzívnilo útoky na Černihiv, tvrdí starosta mesta. V rozhovore pre CNN Vladyslav Atrošenko hovoril o "kolosálnom útoku" na mesto, napriek tvrdeniam Ruska o obmedzení útokov na Černihiv a Kyjev. "Dvadsaťpäť ľudí bolo zranených a teraz sú v nemocniciach. Všetci sú civilisti," oznámil starosta. "Toto je ďalšie potvrdenie toho, že Rusko vždy klame," kritizoval Atrošenko. Podľa neho je nutné vždy, keď Rusko niečo povie, dôkladne overiť danú záležitosť. (CNN)

30. 3. 2022
|
13:21
|
Svet

OSN vymenovala členov vyšetrovacej komisie pre vojnové zločiny na Ukrajine. Nezávislú komisiu vedie nórsky sudca Erik Mose. Ukrajina a Západ obviňujú ruské sily zo zabíjania a trýznenia civilistov, čoho sa dopúšťajú ostreľovaním a obliehaním rezidenčných oblastí. Moskva oficiálne popiera, že by sa zameriavala na civilistov. Komisia dostala na vyšetrovanie jeden rok. 

Svoj vlastný vyšetrovací tím, ktorý sa bude zaoberať vojnovými zločinmi, zločinmi proti ľudskosti a inými zločinmi páchanými na Ukrajine vytvorili za pomoci európskej agentúry Eurojust aj Poľsko, Litva a Ukrajina. (The Guardian)

30. 3. 2022
|
13:08
|
Domov

Turecké drony Bayraktar TB2 sa stali symbolom ukrajinského odporu po invázii Ruska. Práve bayraktary by mali ešte tento rok pribudnúť do výbavy poľskej armády a kontrakt na nákup zatiaľ neurčeného typu donov by chcelo v najbližších mesiacoch podpísať aj Česko. Rovnako uvažuje aj Slovensko. (SME)

30. 3. 2022
|
12:48
|
Domov

Príspevok za ubytovanie odídenca z Ukrajiny dostanú aj hotely a penzióny. Príspevok za poskytnutie ubytovania odídencovi bude vo výške 7,70 eur za jednu noc ubytovania odídenca, ak ide o fyzickú osobu, ktorá dovŕšila vek 15 rokov. Za odídenca vo veku do 15 rokov dostane hotel alebo penzión príspevok vo výške 3,85 eur za jednu noc. (TASR)

30. 3. 2022
|
12:46
|
Svet

V mierových rozhovoroch medzi Ruskom a Ukrajinou nenastal výrazný zlom, oznámil hovorca Kremľa. Rusko včera uviedlo, že má v úmysle obmedziť svoju vojenskú aktivitu v Kyjeve a Černihive, a Ukrajina uviedla, že zváži možnosť stať sa neutrálnym štátom. "Nemôžeme, povedané takto, v súčasnosti konštatovať, že došlo k nejakým prelomom, ničomu veľmi sľubnému," povedal Dmitrij Peskov. Rusko podľa neho ale víta, že Ukrajina svoje požiadavky vedúce k vyriešeniu konfliktu konkrétne písomne formulovala.

Podrobnosti z vyjednávania, ako navrhovaný zoznam zahraničných garantov či riešenie sporu o anektovaný Krym hovorca Kremľa bližšie nekomentoval, píše agentúra TASS. Iba spomenul, že je polostrov "súčasťou Ruskej federácie". Ukrajinská delegácia včera oznámila, že súčasťou jej návrhov je aj pätnásťročné konzultačné obdobie o Kryme. (BBC)

30. 3. 2022
|
12:19
|
Svet

Vlaky medzi Helsinkami a Petrohradom budú opäť premávať. Po menej ako týždni Fínsko opäť obnovilo železničné spojenie s Ruskom. (The Guardian)

30. 3. 2022
|
12:14
|
Svet

Ruskí hackeri sa dostali na server maďarského ministerstva zahraničia. A to vrátane šifrovaných kanálov, ktoré prenášajú utajené materiály Únie a NATO. Minister zahraničia Péter Szijjártó, napriek tomu, že o tom vedel, si prevzal vyznamenanie udelené ruským prezidentom Putinom. Informoval o tom maďarský novinár Szabolc Panyi z investigatívneho centra Direkt36. (direct36.hu)

30. 3. 2022
|
12:06
|
Svet

Pôrodnicu v Mariupoli nútene evakuovali do Ruska, tvrdí mesto. "Viac ako 70 ľudí - žien a zdravotnícky personál z pôrodnice č. 2 v štvrti Livoberežnyj - násilím odviedli okupanti," uviedol úrad primátora Mariupoľa prostredníctvom Telegramu.

Viac ako 20-tisíc obyvateľov tohto prístavného mesta na pobreží Azovského mora bolo podľa úradu primátora "proti svojej vôli" odvedených do Ruska, kde im zhabali osobné doklady. Túto informáciu nebolo možné nezávisle overiť, keďže Mariupoľ čelí od konca februára intenzívnym útokom zo strany ruských síl. (TASR)

30. 3. 2022
|
12:02
|
Svet

Ukrajinské ministerstvo vnútra zverejnilo fotografie zbombardovaných obytných budov v Lysyčansku. „Obytné výškové budovy sú značne zničené. Pod troskami sú pravdepodobne ľudia," uviedlo ministerstvo. (SME)

30. 3. 2022
|
12:00
|
Svet

Počet obetí raketového útoku v Mykolajive stúpol na 14 Informovala o tom štátna pohotovostná služba po tom, ako jedného mŕtveho našli v troskách a ďalšia osoba podľahla zraneniam v nemocnici. Útok z včerajšieho rána zanechal uprostred deväťposchodovej budovy masívnu dieru. (TASR)

30. 3. 2022
|
11:42
|
Svet

Ukrajina sa snaží otvoriť tri humanitárne koridory, ktoré majú smerovať do Záporožia. Jeden poslúži na evakuáciu obyvateľov z obliehaného Mariupoľa a dodávkam humanitárnej pomoci do neďalekého Berďansku, ďalší povedie z Melitopoľa a Enerhodaru. (ČTK)

30. 3. 2022
|
11:28
|
Svet

Z Ukrajiny utiekli pred vojnou štyri milióny ľudí, tvrdí OSN. Ukrajina mala pred ruskou inváziou 44 miliónov obyvateľov. To znamená, že približne jeden z jedenástich Ukrajincov sa stal utečencom v priebehu piatich týždňov. (SME)

30. 3. 2022
|
11:16
|
Svet
Dôležité

Poľsko plánuje skončiť s ruskou ropou do konca tohto roka. Najneskôr do konca mája chce prestať dovážať ruské uhlie, povedal premiér Mateusz Morawiecki a vyzval Úniu na zdanenie dovozu ruskej ropy a plynu. Poľský premiér vyzval ostatné krajiny Únii, aby znížili svoju závislosť od ruských palív. (ČTK)

30. 3. 2022
|
11:13
|
Svet

Vojna na Ukrajine je podľa tretiny Slovákov vyvolaná Západom, ukázal prieskum Slovenskej akadémie vied. Prokremeľskému naratívu dôveruje 22 percent oslovených respondentov, do značnej miery však záleží od obsahu konkrétnej správy.

"Viac ako štvrtina ľudí verí často opakovaným správam napríklad o tom, že Rusko sa vojenskou intervenciou na Ukrajine snaží o odzbrojenie a denacifikáciu Ukrajiny (28 percent), že vojna na Ukrajine bola zámerne vyvolaná západnými mocnosťami a Rusko iba reagovalo na ich provokáciu (34 percent), alebo že na východe Ukrajiny bola voči ruským menšinám páchaná genocída (27 percent),“ priblížil jeden z autorom prieskumu Jakub Šrol.

Prieskum ukázal, že dôvera prokremeľským naratívom je spojená so sympatiami voči Rusku, u ľudí, ktorí sú presvedčení, že na Slovensku bolo lepšie za bývalého režimu a uprednostňujú vládu autoritárskeho lídra. (TASR)

30. 3. 2022
|
11:02
|
Svet

V jadrovej elektrárni v Černobyle môže vybuchnúť munícia, varovala ukrajinská vicepremiérka. Iryna Vereščuková tvrdí, že OSN by malo vyslať špeciálnu misiu na elimináciu hrozby jadrovej havárie. "Žiadame, aby Bezpečnostná rada OSN okamžite prijala opatrenia na demilitarizáciu černobyľskej uzavretej zóny a zaviedla tam špeciálnu misiu OSN s cieľom eliminovať riziko opakovania jadrovej katastrofy," uviedla agentúra Reuters. (The Guardian)

30. 3. 2022
|
10:32
|
Svet

Ukrajinská armáda vytvorila legionársku jednotku Sloboda Rusku, hlásia sa do nej ruskí občania a vojaci, ktorí padli na Ukrajine do zajatia a rozhodli sa bojovať na ukrajinskej strane proti režimu Vladimira Putina, píše ukrajinský server Dumskaja. Tvrdenie o jednotke nebolo zatiaľ možné overiť z nezávislých zdrojov.

Do jednotky sa zatiaľ podľa ukrajinských médií prihlásilo niekoľko stoviek Rusov. Záujemcovia o vstup do jednotky musia najskôr napísať žiadosť a potom ich preverí ukrajinská tajná služba SBU a kontrarozviedka.

Ruskí vojaci si pri vstupe do légie ponechávajú uniformu, ale s ukrajinskými rozlišovacími symbolmi. Sú zrovnoprávnení s ukrajinskými vojakmi a dostávajú stravu a lekársku starostlivosť.

Denník RBK-Ukrajina informoval o ruských legionároch s titulkom „Výcvik začal“ a uverejnil fotky zo sociálnych sietí, na ktorých sa Rusi zoznamujú so švédsko-britskou protitankovou strelou NLAW. (ČTK)

30. 3. 2022
|
10:15
|
Domov

Dodávky plynu do Európy z Kataru sa stali veľmi dôležitou témou. USA sa už dlhšie chceli poistiť pre prípad ruskej invázie na Ukrajinu a následného nedostatku tejto kľúčovej energetickej suroviny pre potreby Európskej únie. Aký vývoj sa dá očakávať, píše v komentári bývalý veľvyslanec Slovenska v Katare Peter Zsoldos. (SME)

30. 3. 2022
|
09:52
|
Svet

Paľba v Černihive nepoľavuje, hlási miestny guvernér a spochybňuje ruské vyhlásenie o deeskalácii. „Veríme v to? Samozrejme, že nie," povedal podľa agentúry Reuters guvernér Viačeslav Chaus s tým, že „zníženie aktivity“ v oblasti demonštroval útok ruských jednotiek na Nižyn a nočné ostreľovanie Černihivu. (The Guardian)

30. 3. 2022
|
09:21
|
Svet

USA a Francúzsko obviňujú Rusko za svetovú potravinovú krízu a hrozbu hladomoru. "Túto vojnu začal ruský prezident Vladimir Putin. On spôsobil aj túto svetovú potravinovú krízu. A on je ten, ktorý ju môže zastaviť," povedala zástupkyňa ministra zahraničných vecí USA Wendy Shermanová. Dodala, že zodpovednosť za vojnu a jej dôsledky na svetovú potravinovú bezpečnosť leží výhradne na pleciach Ruska a Putina.

Podľa francúzskeho veľvyslanca pri OSN Nicolasa de Rivièra zvyšuje ruská agresia na Ukrajine riziko hladomoru vo svete a ako prvé budú zasiahnuté rozvojové krajiny. (SME)

30. 3. 2022
|
09:13
|
Svet

V blízkosti Kyjeva bolo ráno opäť počuť výbuchy. Nie je jasné, či sú výbuchy ruské alebo ukrajinské alebo oboje. Korešpondetka BBC Lyse Doucet informovala, že ráno bolo počuť letecké sirény a následne silné dunenie z okrajov mesta, ktoré cítila v centre Kyjeva. Novinár BBC Jeremy Bowen, ktorý je tiež v Kyjeve, na Twitteri napísal, že "mnohé zvuky delostrelectva duneli z okraja mesta do centra".

Rusko včera uviedlo, že má v úmysle obmedziť operácie v blízkosti hlavného mesta. (BBC)

30. 3. 2022
|
09:00
|
Svet

Nemecko očakáva problémy s dodávkami ruského plynu. Minister hospodárstva a ochrany klímy Robert Habeck oznámil, že vyhlásil stupeň včasného varovania, čo je prvé z troch varovných stupňov. Habeck uviedol, že teraz bude o energetickej bezpečnosti Nemecka rokovať krízový štáb. Berlín zhoršenie zásobovania očakáva v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu a požiadavkou platiť za plyn v rubľoch. (ČTK)

30. 3. 2022
|
08:44
|
Svet

Ruský minister zahraničia Lavrov pricestoval na prvú návštevu Číny od začiatku vojny na Ukrajine. Lavrov sa počas dvojdňovej návštevy zúčastní na sérii stretnutí, na ktorých bude diskutovať o pomoci Afganistanu. Očakáva sa aj účasť diplomatov z USA, zástupcov krajín susediacich s Afganistanom, a tiež predstaviteľov Talibanu, hnutie prevzalo moc v krajine vlani v auguste. (TASR)

30. 3. 2022
|
08:42
|
Domov

Мер Мелітополя відвідав Братиславу. Якби не НАТО, російська агресія була б спрямована на Словаччину, каже міністр оборони. Міністерство освіти запустило реєстр шкіл, готових приймати українських дітей. Більше – в сьогоднішньому дайджесті. Словацькі новини відтепер доступні українською мовою. Сьогоднішній випуск «Новини зі Словаччини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu, a viac o celom projekte. (SME)

30. 3. 2022
|
08:21
|
Svet

Ruskí vojaci ostreľovali rezidenčné oblasti v meste Lysyčansk na východe Ukrajiny, informoval guvernér luhanského regiónu Serhij Hajdaj. Rakety podľa prvých správ zasiahlo obytné domy, uviedla agentúra Reuters. "Mnoho budov sa zrútilo. Záchranári sa snažia zachrániť ľudí, ktorí sú stále nažive," uviedol guvernér. Presné počty obetí a ranených zatiaľ nie sú známe.

Lysyčansk sa nachádza v časti Luhanskej oblasti, ktorú kontroluje ukrajinská armáda. Rusko oznámilo, že sa zameria na východ Ukrajiny. Chce získať územia, ktoré si nárokujú prerušení separatisti v Luhanskej a Doneckej oblasti. (ČTK)

30. 3. 2022
|
08:20
|
Svet

Patriarcha pravoslávnej cirkvi Bartolomej I. sa stretol s ukrajinskými utečencami v Poľsku a odsúdil ruskú inváziu na Ukrajine. Patriarcha označil ruskú inváziu na Ukrajine za "nespravodlivú" a "neodôvodnenú". Vojna medzi pravoslávnymi kresťanmi je podľa neho "absolútne neprijateľná".

K pravosláviu sa na Ukrajine hlási približne 60 percent z viac ako 41 miliónov obyvateľov. Pravoslávie má na Ukrajine dve cirkevné štruktúry: ukrajinskú pravoslávnu cirkev moskovského patriarchátu a koncom roka 2018 založenú autokefálnu pravoslávnu cirkev Ukrajiny.

Moskva ovládala časť ukrajinskej pravoslávnej cirkvi viac ako tristo rokov – až do roku 2018, keď práve Bartolomej I. uznal zjednotenú ukrajinskú cirkev za nezávislú. Toto rozhodnutie prijal po tom, ako sa Kyjev po ozbrojenom konflikte na východe Ukrajiny snažil prerušiť náboženské väzby s Ruskom. (TASR)

30. 3. 2022
|
07:59
|
Svet

Ruské jednotky sa vracajú do Bieloruska pre zásoby. Britské ministerstvo obrany tvrdí, že zameranie Ruska na ofenzívu v Doneckom a Luhanskom regióne je tichým priznaním, že má problémy s udržaním viac ako jednej osi postupu. Ruskí vojaci boli nútení vrátiť sa do Ruska a Bieloruska na doplnenie zásob a reorganizáciu, čo vytvorilo tlak na „už tak napätú logistiku Ruska“.

Ruské sily budú zrejme podľa Britov neúspešné ťaženie na zemi nahrádzať masovými delostreleckými a raketovými útokmi. (BBC)

30. 3. 2022
|
07:34
|
Svet

Nové satelitné snímky ukazujú rozsah zničenia Mariupoľa. Veľká časť centra mesta je zbombardovaná. V Mariupoli a jeho okolí došlo k množstvu výbuchov. Keďže komunikácia s mestom bola prerušená, snímky od firmy Maxer Technologies sú prvými informáciami z mesta za posledných pár dní. (SME)

Satelitná snímka Mariupoľa.
Zdroj TASR/AP.
30. 3. 2022
|
07:23
|
Domov

Pre deti z Ukrajiny už miesta v slovenských škôlkach nie sú. Hygienici pri malom prekročení kapacít prižmúria oči. Vybudovať nové triedy materských škôl nie je jednoduché. Priestory musia spĺňať prísne hygienické štandardy. (SME)

30. 3. 2022
|
07:02
|
Svet

Americký exprezident Donald Trump žiada kompromateriály od ruského prezidenta Putina na syna súčasného šéfa Bieleho domu Bidena. Kým Putin vedie inváziu na Ukrajinu, bývalý americký prezident v ňom hľadá spojenca v politickom boji. (SME)

30. 3. 2022
|
06:50
|
Svet

USA varujú svojich občanov, aby okamžite opustili Rusko a necestovali do krajiny. Rusko upozornilo, že môžu zadržať Američanov nachádzajúcich sa v krajine. Objavujú sa tiež informácie o Američanoch, ktorí boli zadržaní počas evakuácie cez ukrajinskej územie okupované Ruskom. Spojené štáty stiahli svoje veľvyslanectvo na Ukrajine niekoľko dní po tom, čo ruský prezident Putin oznámil inváziu. (BBC)

30. 3. 2022
|
05:57
|
Svet

Počet obetí ruského útoku v Mykolajive stúpol na 12, zranených je 33 ľudí. Terčom sa stalo sídlo regionálnej správy a útok úplne zničil strednú časť deväťposchodovej budovy.

Mykolajiv má strategickú polohu medzi kľúčovým ukrajinským prístavom Odesa a Chersonom, ktorý ovládajú ruské invázne sily. Cherson je jediným väčším mestom, ktoré dobyli ruské vojská od začiatku invázie. (TASR)

30. 3. 2022
|
05:52
|
Svet
Dôležité

Sťahovanie ruských vojakov z okolia Kyjeva a Černihiva je len úskok, domnieva sa ukrajinská armáda a v oblastiach v skutočnosti dochádza len k rotácii niektorých jednotiek, informuje BBC.

Rusko v utorok po rokovaniach s ukrajinskou delegáciou prisľúbilo, že výrazne obmedzí vojenské operácie na severe. Odborníci predpokladajú, že Kremeľ chce teraz sústrediť sily najmä do ofenzívy na východe Ukrajiny.

"Takzvaný 'odsun vojakov' je však zrejme len rotáciou niektorých jednotiek a jeho cieľom je oklamať vojenské velenie Ozbrojených síl Ukrajiny," uviedla armáda. Ruskí okupanti sa podľa nej snažia vytvoriť falošný dojem, že sa už vzdali plánu na obkľúčenie Kyjeva.

Podľa ukrajinskej armády však zároveň existujú isté náznaky toho, že sa ruské invázne jednotky preskupujú, aby mohli sústrediť sily na východ Ukrajiny. (TASR)

30. 3. 2022
|
05:46
|
Svet

Ruský jednotkám sa nepodarilo splniť jeden z cieľov invázie na Ukrajine, ktorým bolo obkľúčenie hlavného mesta Kyjev, hodnotí britské ministerstvo v pravidelnom správe z vývoja vojny na Ukrajine. Ruská ofenzíva sa teraz podľa Britov zrejme sústredí na východ Ukrajiny. (SME)

29. 3. 2022
|
23:35
|
Svet

V obliehanom Mariupole zrejme zomreli za štyri týždne ruského ostreľovania tisíce civilistov, povedala agentúre Reuters Matilda Bognerová, šéfka monitorovacej misie Úradu vysokej komisárky pre ľudské práva OSN na Ukrajine.

Podľa Bognerovej ide zatiaľ o hrubý odhad. OSN od začiatku konfliktu potvrdila úmrtie 1 179 civilistov, upozorňuje však, že skutočné údaje sú veľmi pravdepodobne výrazne vyššie.

"Domnievame sa, že by v Mariupole mohli byť tisíce civilných obetí," povedala Bognerová, podľa ktorej misia, ktorá má v krajine asi 60 pozorovateľov, pracuje na zistení konkrétnejších údajov. (ČTK)

29. 3. 2022
|
23:23
|
Svet

Signály, ktoré zazneli z mierových rozhovorov s Ruskom, možno označiť za pozitívne, ale neprehlušia výbuchy ruského ostreľovania. V prejave k národu to uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Reagoval tak na posledné kolo rokovaní medzi zástupcami Kyjeva a Moskvy.

Podľa agentúry Reuters vyjadril opatrnosť ohľadom ruského sľubu obmedziť vojenské akcie v niektorých oblastiach jeho vlasti a vyhlásil, že Ukrajina nepoľaví vo svojom obrannom úsilí.

"Nevidíme dôvod, prečo veriť slovám predstaviteľov agresorského štátu," citovala Zelenského ruská služba stanica BBC. Kyjev podľa neho môže veriť iba konkrétnemu výsledku rokovaní.

"Ruská armáda má stále významný potenciál pokračovať v útokoch proti nášmu štátu," uviedol ukrajinský prezident. (ČTK)

29. 3. 2022
|
22:03
|
Svet

Sériu výbuchov bolo počuť v ruskom meste Belgorod, ktoré sa nachádza neďaleko hraníc s Ukrajinou. Výbuchy nastali v dedine približne 30 kilometrov juhozápadne od Belgorodu. Ich pôvod nie je známy, uviedol gubernátor Belgorodskej oblasti Viačeslav Gladkov.

Na videozázname zverejnenom na internete dvomi miestnymi médiami je možné v diaľke pozorovať výbuch munície. Nie je ale známe, či ide o predmetnú explóziu. Belgorod sa nachádza 80 kilometrov severne od Charkova, ktorý čelí ruskej ofenzíve. (TASR)

29. 3. 2022
|
21:57
|
Svet

Rusko blokuje evakuáciu do Záporožia. Podľa guvernéra Záporožskej oblasti Oleksandra Starucha Rusko zablokovalo vopred dohodnuté evakuačné trasy z Enerhodaru a Berďanska do Záporožia. (SME, Kyiv Independent)

29. 3. 2022
|
21:43
|
Svet
Dôležité

Hovorca amerického ministerstva obrany John Kirby potvrdil, že od Kyjeva odchádza malý počet ruských jednotiek smerom na sever. Moskva ich ale podľa USA nesťahuje z bojov, ale presúva na iné miesta na Ukrajine, kde možno v blízkej dobe chystá veľkú ofenzívu.  (ČTK)

29. 3. 2022
|
21:36
|
Svet

Joe Biden čaká na to, ako Rusko upraví svoju vojenskú prítomnosť na Ukrajine. "Uvidíme. Nič z toho nededukujem, kým neuvidím, aké sú ich činy," povedal Biden na otázku k avizovanému útlmu ruských útokov na oblasť Kyjeva. Biden vyhlásil, že kým nedôjde k skutočnej zmene, tlak na Moskvu tvrdými sankciami bude pokračovať a ukrajinská armáda bude naďalej podporovaná zo strany Západu. (TASR)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovákovi sa podaril zázračný vynález. Môže zmeniť predpovede počasia
 2. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 3. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 4. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 1. Aké sú mýty a pravdy o našom zraku v letných mesiacoch?
 2. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 3. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 4. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 5. OverenaSpolocnost.sk - novinka v oblasti účtovných auditov
 6. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 7. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 8. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 486
 2. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 14 295
 3. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 8 826
 4. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 7 564
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 634
 6. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 5 579
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 962
 8. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 4 237
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Britský premiér Boris Johnson.

V utorok rezignovali dvaja ministri.


TASR 1 h
Český premiér Petr Fiala v Európskom parlamente.

Česko má päť priorít.


TASR 2 h
Mohammad Barkindo.

Barkindo zomrel nečakane vo veku 63 rokov.


TASR 3 h
Ilustračná fotografia.

Databáza šanghajskej polície bola nezabezpečená viac ako rok.


TASR 4 h
SkryťZatvoriť reklamu