SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Rusko zaútočilo na veliteľstvo ukrajinského letectva (SME minúta)

Rusko sa teraz podľa predstaviteľa Pentagónu zameria na Donbas.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sledujte najnovšie správy o vojne na Ukrajine minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

Najnovšie | Najstaršie
25. 3. 2022
|
22:48
|
Svet

Medzinárodná policajná organizácia Interpol vyslala do Moldavska tím na pomoc pri nápore utečencov z Ukrajiny. Interpol uviedol, že jeho tím by mal pôsobiť v Kišiňove a niekoľkých ďalších lokalitách Moldavska, kde sú utečenecké tábory. Úlohou jeho pracovníkov je poskytnúť podporu miestnej polícii a humanitárnym organizáciám pri zvládaní situácie s utečencami. O pomoc ich žiadala moldavská národná centrála Interpolu. (TASR)

25. 3. 2022
|
21:46
|
Svet

Európska organizácia pre jadrový výskum podnikla ďalšie kroky, ktoré sú reakciou na ruskú inváziu na Ukrajinu. CERN sa rozhodol pozastaviť účasť svojich vedcov vo všetkých výboroch vedeckých ústavov nachádzajúcich sa v Rusku i Bielorusku. Pozastavuje aj výberové konania prípadných nových kandidátov z Ruska a Bieloruska a ruší všetky podujatia organizované spoločne s ruskými alebo bieloruskými vedeckými inštitútmi. (TASR)

25. 3. 2022
|
21:45
|
Svet

Ruská armáda presúva na na Ukrajinu aj svojich vojakov rozmiestnených na území Gruzínska. S odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa amerického rezortu obrany o tom informovala CNN. Ruskí vojaci sú od roku 2008 rozmiestnení v gruzínskych odštiepeneckých regiónoch Abcházsko a Južné Osetsko, ktoré Gruzínsko oficiálne označuje za okupované územia.

"V súčasnosti máme indície, že (Rusko) sťahuje sily z Gruzínska na Ukrajinu," povedal novinárom predstaviteľ ministerstva obrany USA, ktorý si neželal byť menovaný. Pentagón však podľa neho nevie, koľko svojich vojakov odtiaľ Rusko presúva, ani do ktorých častí Ukrajiny smerujú. (TASR)

25. 3. 2022
|
21:42
|
Svet

Putin podpísal zákon o trestnej zodpovednosti za nepravdivé informácie o práci ruských štátnych orgánov, ktoré pôsobia v zahraničí s cieľom chrániť záujmy Ruska a jeho občanov. Informovala o tom agentúra AFP. Týmto zákonom sa zavádza trestná zodpovednosť za šírenie nepravdivých informácií o takých štátnych štruktúrach, ako je Národná garda, ruské veľvyslanectvá, či diplomatické misie alebo ministerstvo pre mimoriadne situácie a prokuratúra.

Za porušenie tohto zákona hrozia tri roky väzenia a finančná pokuta. Ak sa tohto činu dopustí úradná osoba, hrozí jej trest odňatia slobody vo výške od päť do desať rokov. Ak nepravdivá informácia "spôsobí vážne následky", previnilcovi hrozí až 15 rokov väzenia. (TASR)

25. 3. 2022
|
21:24
|
Svet

Francúzsko, Turecko a Grécko sa v nasledujúcich dňoch pokúsia presadiť a uskutočniť humanitárnu operáciu s cieľom evakuovať obliehaný Mariupoľ. Uviedol to francúzsky prezident Macron na záver druhého rokovacieho dňa summitu EÚ v Bruseli. (ČTK)

25. 3. 2022
|
20:55
|
Svet

Pápež František v Bazilike svätého Petra zasvätil Rusko a Ukrajinu Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie.  "Tá brutálna vojna, ktorá zasiahla toľkých ľudí, a pre ktorú všetci trpia, vyvoláva vo všetkých strach a zdesenie," povedal pápež vo svojej kázni.

"Cítime bezmocnosť a nedostatočnosť. Potrebujeme Božiu prítomnosť, istotu Božieho odpustenia, ktorá ako jediná uhasí zlo, zmierni hnev a znovunastolí pokoj v srdci," uviedol. Božou vôľou je podľa neho mier, nie ľudské nešťastie.

"Zabudli sme na to, čo sme sa naučili z tragédií minulého storočia aj na milióny obetí, ktoré padli vo svetových vojnách," upozornil pápež podľa agentúry DPA. "Stratili sme ľudskosť, stratili sme mier," poznamenal. "Stali sme sa schopnými každého násilia a ničenia," dodal. (TASR)

25. 3. 2022
|
20:51
|
Svet

Praha na protest proti ruskej invázii na Ukrajinu premenuje časť Korunovačnej ulice, na ktorej sídli ruské veľvyslanectvo, na Ulicu ukrajinských hrdinov. Pripojí sa tak k viacerým európskym štátom, ktoré tiež podnikli podobné kroky. Pražská mestská rada oznámila, že zmena názvu má vyjadriť kritický postoj voči Moskve za jej vojenskú agresiu voči Ukrajine.

Zároveň bude premenovaný aj neďaleký železničný most, ktorý bude niesť meno ukrajinského vojaka Vitalija Skakuna. Ten v prvý deň invázie odpálil most pri meste Cherson, aby zastavil postup ruských jednotiek, pričom sám prišiel o život. (TASR)

25. 3. 2022
|
20:12
|
Svet
Dôležité

Prezidenti a premiéri krajín EÚ sa po viac ako osemhodinovej diskusii zhodli na tom, že ich štáty budú môcť v záujme zníženia nebývalo vysokých cien plynu siahnuť k spoločným nákupom. Podporili tiež návrh na zavedenie povinnosti plniť pred zimou plynové zásobníky. Po skončení druhého dňa summitu to uviedla predsedníčka EK Ursula von der Leyenová. (ČTK)

25. 3. 2022
|
20:07
|
Svet
Dôležité

Ukrajinské sily spustili protiofenzívu v Chersone, jedinom veľkom meste Ukrajiny, ktoré od začiatku invázie ovládli ruské jednotky. Povedal to vysokopostavený predstaviteľ obrany USA s tým, že ruské sily nemajú už nad mestom úplnú kontrolu.

 "Nemôžeme presne povedať, kto má nad Chersonom kontrolu, ale podstatné je, že sa nezdá byť pevne pod ruskou kontrolou, ako to bolo predtým," povedal novinárom pod podmienkou anonymity uvedený americký predstaviteľ. "Ukrajinci sa usilujú znovuzískať Cherson," dodal s tým, že tam prebiehajú ťažké boje.

Ak by Rusko stratilo kontrolu nad strategicky dôležitým Chersonom ležiacim pri ústí rieky Dneper, znamenalo by to pre Moskvu podľa Pentagónu veľký úder a skomplikovalo by to prípadné ruské snahy o dobytie Odesy, dôležitého prístavného mesta na pobreží Čierneho mora. Kremeľ tvrdenia, že by stratil plnú kontrolu nad Chersonom, odmietol. (TASR)

25. 3. 2022
|
19:52
|
Svet

Poľsko nepovažuje Ukrajincov za utečencov, ale za svojich hostí. Povedal to prezident Duda počas stretnutia s Bidenom. Duda opäť potvrdil ochotu svojej krajiny pomáhať ľudom utekajúcim pred vojnou.Podľa poľskej pohraničnej stráže prišlo z Ukrajiny do Poľska od začiatku ruskej vojenskej invázie už takmer 2,24 milióna ľudí. Podľa údajov OSN z Ukrajiny celkovo utieklo už približne 3,7 milióna ľudí. (TASR)

25. 3. 2022
|
19:45
|
Ekonomika

Rubeľ pokračoval v posilňovaní, pričom dosiahol najvyššiu úroveň od začiatku mesiaca. Ruskú menu podporilo najmä Putinovo vyhlásenie, že Rusko začne požadovať od takzvaných nepriateľských štátov platby za dodávky plynu v rubľoch. Celkovo ide o 48 krajín, vrátane štátov Európskej únie. (TASR)

25. 3. 2022
|
19:43
|
Svet

Prvou známou obeťou paľby z ukrajinských pozícií sa na ruskom území stal vojenský pravoslávny kňaz Oleg Arťomov, napísal denník Le Parisien. Arťomov prišiel o život vo štvrtok, keď ruskú dedinu Žuravľovka v Belgorodskej oblasti zasiahla raketa typu Smerč vystrelená z ukrajinského územia z pozícií ukrajinskej armády.

Le Parisien sa vo svojej správe odvolal na ruské médiá citujúce vyhlásenie ruskej pravoslávnej cirkvi. Ruské médiá poznamenali, že ide o prvú obeť na ruskom území oznámenú od 24. februára, keď sa na Ukrajine začala ruská invázia. (TASR)

25. 3. 2022
|
19:42
|
Svet

Samospráva ukrajinského Mariupoľa uviedla, že hlavná ruská prokremeľská politická strana Jednotné Rusko si otvorila kanceláriu v obchodnom centre na predmestí obliehaného mesta. Podľa správy na komunikačnej platforme Telegram kancelária Jednotného Ruska distribuuje propagačné materiály a karty do mobilných telefónov od telekomunikačného operátora, ktorý pôsobí v neďalekých separatistických regiónoch podporovaných Ruskom. (SITA)

25. 3. 2022
|
19:38
|
Domov

Ukrajinský Spravodaj: Ukrajina znovu dobila mestá a obranné pozície východne od Kyjeva, Rusko a Ukrajina si menili vojnových zajatcov a Zelenskyj vyzval Orbána aby si vybral či stojí na strane Ruska alebo Ukrajiny. Vypočujte si všetko podstatného, čo sa udialo vo vojne na Ukrajine. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 25/3/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
25. 3. 2022
|
19:11
|
Svet
Dôležité

Rusko ostreľovalo strelami s plochou dráhou letu veliteľstvo ukrajinského letectva v meste Vinnycia, ktoré leží asi 250 kilometrov juhozápadne od Kyjeva. Strely poškodili niekoľko budov, uviedla agentúra Interfax-Ukrajina. O prípadných obetiach či ranených nie sú informácie, ukrajinská strana ale svoje straty neoznamuje.

"Ruskí okupanti dnes podnikli útok na veliteľstvo vzdušných síl Ukrajiny. Rusi vypustili celkovo šesť striel s plochou dráhou letu. Časť z nich zostrelila protivzdušná obrana. Ostatné zasiahli niekoľko budov a vážne zničili infraštruktúru," uviedlo veliteľstvo letectva. Dodalo, že následky útoku sa upresňujú. (ČTK)

25. 3. 2022
|
18:40
|
Svet
Dôležité

USA sa domnievajú, že Rusko sa teraz sústredí na východoukrajinský Donbas namiesto metropoly Kyjev, aby si vybudovalo silnejšiu vyjednávaciu pozíciu a odstrihlo ukrajinských vojakov na východe od zvyšku krajiny. S odkazom na nemenovaného predstaviteľa amerického ministerstva obrany to napísala agentúra Reuters. (ČTK)

25. 3. 2022
|
18:34
|
Svet

Na satelitnej snímke, ktorú zverejnila spoločnosť Maxar, vidno čiastočne potopenú a horiacu loď aj horiace palivové nádrže v prístave Berdaňsk. Ukrajina tvrdí, že loď zasiahla vo štvrtok. (SME)

25. 3. 2022
|
18:18
|
Svet

Francúzske ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo ruského veľvyslanca, aby mu tlmočilo svoj protest v súvislosti s karikatúrami, ktoré sa vo štvrtok objavili na účte ruského veľvyslanectva na Twitteri. Francúzska diplomacia označila obe kresby za "neprijateľné" v čase, keď sa Paríž snaží udržiavať dialóg s Ruskom.

Prvá karikatúra zobrazovala Európu ako chorého pacienta ležiaceho na lôžku, ako dostáva injekcie "rusofóbie", "neonacizmu", "sankcií", NATO a "cancel culture" od dvoch lekárov v bielych plášťoch a klobúkoch s insígniami Ameriky a EÚ a s menovkami "Doktor EuroReich" a "Doktor Ríša lží".

Na druhej kresbe bol vyobrazený rad kľačiacich ľudí identifikovaných ako štáty Európy, ako olizujú obnažený zadok strýka Sama. (TASR)

25. 3. 2022
|
17:58
|
Ekonomika

Švajčiarsko schválilo ďalšie sankcie proti Rusku. Oznámila to švajčiarska Spolková rada. „Rozhodnutie Spolkovej rady z 25. marca znamená, že Švajčiarsko zostáva v línii s opatreniami, ktoré 9. a 15. marca v reakcii na pokračujúcu ruskú inváziu na Ukrajinu zaviedla Európska únia. Švajčiarsko už 16. marca prijalo rozšírený zoznam osôb a spoločností, ktorých sa týkajú finančné sankcie uvalené EÚ,“ uvádza sa v stanovisku. (SME)

25. 3. 2022
|
17:33
|
Svet

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu kritizovala Rusko za to, že bombarduje oblasti, kde žijú pracovníci Černobyľskej jadrovej elektrárne. Ukrajinský regulátor informoval, že „ruské sily bombardujú ukrajinské kontrolné stanovištia v meste Slavutyč, kde žijú mnohí ľudia, ktorí pracujú v neďalekej Černobyľskej jadrovej elektrárni“. (SITA)

25. 3. 2022
|
17:29
|
Svet

Turecký prezident Erdogan vyzval Vladimira Putina, aby vyriešil konflikt na Ukrajine tým, že odtiaľ odíde so cťou. "Putinovi by sme mali povedať, že by mal byť ten, kto urobí krok k mieru. Mali by sme sa snažiť o vyriešenie tohto konfliktu povzbudením na odchod so cťou," vyhlásil Erdogan s tým, že je stále možné, že sa Kyjev a Moskva dohodnú na podmienkach ukončenia vojny. (TASR)

25. 3. 2022
|
17:27
|
Svet
Dôležité

Rokovania o ukončení vojny sú zložité. Zo svojich požiadaviek ale neustúpime, povedal ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. "Ako prvé žiadame prímerie, bezpečnostné záruky a územnú celistvosť Ukrajiny. A v týchto kľúčových bodoch nenašiel Kyjev s Moskvou žiadny konsenzus. Najmä, ukrajinský jazyk je a bude jediným štátnym jazykom na Ukrajine," zdôraznil Kuleba. (TASR)

25. 3. 2022
|
17:13
|
Svet

Poslankyňa vo Voronežskom regióne v Rusku sa verejne postavila proti vojne na Ukrajine. „Som proti rozhodnutiu prezidenta a proti akciám, ktoré sa dnes vykonávajú na Ukrajine. To, čo sa deje, považujem za vojnový zločin,“ povedala Nina Beljajevová. (SME)

25. 3. 2022
|
17:08
|
Svet

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva doteraz potvrdil, že od začiatku vojny na Ukrajine zabili najmenej 1 081 civilistov a ďalších 1 707 bolo zranených. Úrad však dodal, že skutočný počet obetí na životoch je pravdepodobne podstatne vyšší. . (SITA)

25. 3. 2022
|
17:02
|
Svet

V bojoch na Ukrajine prišla ruská armáda o ďalšieho generála, Najnovšou obeťou je 48-ročný generálporučík Jakov Rezancev, veliteľ 49. kombinovanej divízie Južného vojenského okruhu, uviedli zdroje z prostredia velenia ukrajinskej armády. Presná lokalita usmrtenia generála nie je známa, zdroje uviedli, že ide o okolie mesta Čornobajivka. (TASR)

25. 3. 2022
|
16:50
|
Svet

Ruské ostreľovanie Charkova zasiahlo polikliniku, ukrajinské sily hlásia úspešný postup pri Kyjeve. Pozrite si mapu bojov.  (SME)

25. 3. 2022
|
16:44
|
Svet

Britský premiér Boris Johnson telefonoval s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom o situácii na Ukrajine. Johnson zopakoval, že treba zvýšiť tlak na Vladimíra Putina, aby stiahol armádu. Johnson už predtým v komentári pre denník The Sunday Times vyzval Čínu, aby zaujala stanovisko a odsúdila ruskú inváziu na Ukrajinu. (ČTK)

25. 3. 2022
|
16:40
|
Svet

Pri minulotýždňovom ruskom nálete na divadlo v Mariupoli, kde sa ukrývali stovky civilistov, mohlo zomrieť približne 300 ľudí. Informovali o tom predstavitelia mesta. Podľa predchádzajúcich informácií až stovky civilistov našli útočisko v kryte civilnej ochrany divadla a zostali tam uväznení, keď došlo k leteckému útoku na budovu. Denník Guardian teraz zverejnil zábery, ako to v divadle po útoku vyzeralo. (SME)

25. 3. 2022
|
16:38
|
Svet

Vo Ľvove na západe Ukrajiny sa popoludní rozozvučali sirény. Zneli približne päť minút. Ľvov leží asi 70 kilometrov od hraníc s Poľskom. (CNN)

25. 3. 2022
|
16:30
|
Domov

Pohľad z Užhorodu: Proti komu bojujú? Proti deťom s rakovinou? Za mesiac Rusko urobilo pre Ukrajinu oveľa viac, ako si myslí. Nie, neoslobodilo ju od imaginárnych nacistov. Pomohlo však každému pochopiť, kto sme a čo chceme, píše ukrajinská novinárka Natalia Bodnar, ktorá v súčasnosti ako dobrovoľníčka pomáha utečencom na ukrajinskej strane hranice. (SME)

25. 3. 2022
|
16:20
|
Domov

V obci Bošáca v Novomestskom okrese postriekal sochu sovietskeho vojaka postriekal žltou a modrou farbou neznámy páchateľ. Ide o národnú kultúrnu pamiatku. Polícia po páchateľovi pátra. (TASR)

Sochu vojaka so samopalom umiestnenú na spoločnom hrobe sovietskej armády v miestnej časti Grúň, pomaľoval žltou a modrou farbou a pridal aj nápis v ukrajinskom jazyku.
Zdroj SITA/KR PZ Trenčín
25. 3. 2022
|
16:12
|
Svet

Na rokovaniach s Ukrajinou nedošlo v hlavných politických otázkach k žiadnemu pokroku. Oznámil vedúci ruskej delegácie a Putinov poradca Vladimir Medinskij Spresnil, že v menej dôležitých otázkach sa delegáciám darí zbližovať svoje pozície, ale v prípade dôležitých politických tém "sa prešľapuje na mieste". Ďalšie kolo rokovaní sa uskutoční v sobotu. (TASR)

25. 3. 2022
|
16:06
|
Svet

Vojna, ktorú Rusko rozpútalo na Ukrajine, ohrozuje aj bezpečnosť krajín arktického regiónu, Uviedol to generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg. Moskva napríklad využíva región na testovanie svojich námorných zbraňových systémov. Čoraz väčší záujem o región Arktídy podľa neho prejavuje aj Čína. (TASR)

25. 3. 2022
|
16:00
|
Svet

Vladimir Putin vyhlásil, že sa Západ snaží zničiť Rusko a všetko, čo je s ním spojené. Poukázal pritom najmä na rušenie predstavení diel Čajkovského, či Rachmaninova alebo údajné zakazovanie ruských kníh a spisovateľov. Putin spomenul, že britská autorka JK Rowlingová bola na západe „zrušená“, pretože „nespĺňala požiadavky rodových práv“.

Autorka ságy o Harrym Potterovi sa k slovám Putina vyjadrila na twitteri. "Najlepším kritikom západnej kultúry rušenia asi nebudú tí, ktorí v súčasnej dobe vraždia civilistov za zločin odporu, alebo väznia a trávia svojich kritikov," uviedla autorka. (TASR)

25. 3. 2022
|
15:46
|
Svet

Na železničnej stanici v Litve otvorili výstavu veľkoformátových fotografií z vojny na Ukrajine. Cieľom je poskytnúť ruským cestujúcim obraz o vojne Na základe dohody o zjednodušenom tranzite medzi Litvou, EÚ a Ruskom prejde Litvou každý mesiac približne 100 vlakov prepravujúcich ruských cestujúcich, ktorí pritom majú zakázané vystúpiť na území krajiny. Vlaky smerujú do ruskej exklávy Kaliningrad. (TASR)

25. 3. 2022
|
15:42
|
Domov

Verme v najlepšie, ale pripravujme sa na najhoršie. Keď si uvedomíme, aký diametrálne odlišný bol svet v roku 2009 a aké zásadné geopolitické zlomy medzitým nastali, ponúka sa logická otázka, načo dnes diplomati spolu s expertmi z akademickej sféry a mimovládneho sektora vôbec diskutujú o scenároch budúceho vývoja do roku 2035. Píše Martin Klus, štátny tajomník slovenského rezortu diplomacie. (SME)

25. 3. 2022
|
15:39
|
Svet
Dôležité

Poľský premiér Morawiecki predstavil spoločný plán troch lídrov, ako by mala Európska únia prispieť k ukončeniu konfliktu na Ukrajine. Hlási sa k nemu aj český premiér Petr Fiala a predseda slovinskej vlády Janez Janša, všetci traja v utorok minulého týždňa navštívili v Kyjeve ukrajinského prezidenta.

Bod jedna je odrezanie všetkých ruských bánk od systému SWIFT. Azyl by mali dostávať ruskí vojaci, ktorí dezertzujú z boja. Mala by sa úplne zastaviť ruská propaganda. Štvrtou úlohou je uzavretie európskych prístavov pre ruské lode, piatou prerušenie cestného spojenia.

Bod šesť sú sankcie na celé ruské podnikateľské prostredie, nielen na najbohatších oligarchov. Podľa trojice lídrov treba tiež zastaviť vydávanie víz pre všetkých ruských občanov, aby „ruský ľud pochopil, že ponesie následky tejto vojny“, napísal Morawiecki pre Politico.

Ďalším krokom sú sankcie na všetkých členov Putinovej strany Jednotné Rusko. Únia by mala tiež zakázať vývoz technológií, ktoré sa dajú využiť vo vojne. Desiatym krokom je potom vylúčenie Ruska zo všetkých medzinárodných organizácií. (SME)

25. 3. 2022
|
15:35
|
Svet
Dôležité

Prvá fáza vojenskej operácie na Ukrajine bola z väčšej časti dokončená, vyhlásilo ruské ministerstvo obrany. Teraz sa vraj zameria na úplné "oslobodenie" Donbasu. Z oznámenia sa podľa agentúry Reuters zdá, že Rusko mení stratégiu a zameria sa na skromnejšie ciele po tom, čo narazilo na tvrdý odpor Ukrajincov. Povstalci podporovaní ruskou armádou, teraz kontrolujú 93 percent Luhanskej oblasti a 54 percent Doneckej oblasti, ktoré tvoria Donbas. (ČTK)

25. 3. 2022
|
15:31
|
Svet
Dôležité

Americký prezident Biden priletel do Poľska. "Vy ste tí, ktorí riskujú - v niektorých prípadoch vlastné životy. Američania hrdo podporujú vaša úsilie," povedal Biden príslušníkom americkej 82. výsadkovej divízie v poľskom Rzeszówe ležiacom približne 80 kilometrov západne od ukrajinských hraníc, ktorých úlohou je posilniť východné krídlo NATO.

Šéf Bieleho domu zároveň vyzdvihol nesmiernu odvahu ukrajinských civilistov a ruskú vojenskú agresiu voči Ukrajine označil za skúšku pre demokratické krajiny, ktoré sú ohrozované autokratickými režimami. (SME)

25. 3. 2022
|
15:28
|
Svet

"Vedieme protiútoky a získali sme späť pomerne veľa v oblasti Kyjeva. Za posledných 24 hodín sme zničili 12 tankov, niekoľko lietadiel, viac ako 10 jednotiek obrnených vozidiel a zomrelo najmenej 300 ruských vojakov," vyhlásil v ukrajinskej televízii poradca ministra vnútra Vadym Denysenko. Dodal, že sa bojuje pri Baryšivke východne od Kyjeva a v Buči, Hostomeli a Irpini na severozápade od metropoly. (CNN)

25. 3. 2022
|
15:12
|
Svet

Lietadlo, v ktorom sa poľský prezident Andrzej Duda presúval z Varšavy do Rzeszówa na stretnutie s prezidentom USA Bidenom, sa muselo vrátiť a núdzovo pristáť. "Došlo k núdzovému pristátiu lietadla s prezidentom Dudom; lietadlo sa vrátilo do Varšavy," uviedla agentúra PAP. Bidenovi sa upraví program a najskôr sa stretne s členmi 82. výsadkovej divízie a potom navštívi centrá humanitárnej pomoci. (CNN)

25. 3. 2022
|
15:04
|
Ekonomika

Približne polovica slovenských podnikateľov už zaregistrovala negatívne následky sankcií, ktoré západ zaviedol voči Rusku. Vojenským konfliktom sú najzasiahnutejšie firmy pôsobiace v priemysle (71 percent) a obchode (65 percent). Vyplýva to z prieskumu, ktorý od 4. do 15. marca realizovala  Slovak Business Agency spolu so Združením podnikateľov Slovenska a Republikovou úniou zamestnávateľov. (TASR)

25. 3. 2022
|
14:59
|
Svet
Dôležité

Ruské ministerstvo obrany priznalo smrť 1 351 ruských vojakov od začiatku invázie na Ukrajinu. Naposledy Moskva na začiatku marca informovala o 498 padlých ruských vojakoch. Zranenie podľa ruského ministerstva obrany utrpelo 3 825 členov ruskej armády. Podľa Ukrajiny sú ale straty v ruských radoch výrazne vyššie. (ČTK)

25. 3. 2022
|
14:55
|
Domov

Modernizujme armádu, ale s rozvahou. Jedinou schodnou cestou, ako investovať do armády dve až tri percentá a zároveň zlepšovať fungovanie aj v iných sektoroch, je zmena v daňovom systéme, tvrdí v komentári Ján Košč, odborársky funkcionár a zakladateľ OZ Pracujúca chudoba. (SME)

25. 3. 2022
|
14:49
|
Domov

Rusi na Blízkom východe pochopenie nenašli. Arabské krajiny môžu nahradiť ruskú ropu a plyn. Náhradu budú hľadať za ruské zbrane. O reakciách na vojnu vyvolanú Ruskom a následných zmenách v arabskom svete napísal politológ a arabista Tomáš Michaľák, ktorý spolupracuje s Ústavom orientalistiky SAV. (SME)

25. 3. 2022
|
14:33
|
Svet

USA nemajú v úmysle použiť chemické zbrane. Americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan tak vysvetlil reakciu prezidenta Bidena na otázku počas summitu NATO, aká by bola odpoveď spojencov na útok ruskej armády chemickými zbraňami.

„Forma a povaha našej reakcie by závisela od ruskej akcie. Odpovedi by predchádzala koordinácia so spojencami Už sme Rusom oznámili, že by na nasadenie chemických zbraní v boji kruto doplatili. O podrobnostiach informovať nebudem, ale o využití chemických zbraní neuvažujeme," povedal Sullivan.

USA sa zaoberajú aj scenármi, ak by sa Rusko pokúsilo bombardovať konvoje so zásobami na Ukrajinu na území krajín patriacich do NATO. (CNN)

25. 3. 2022
|
14:20
|
Ekonomika
Dôležité

Putin poveril ruský štátny energetický gigant Gazprom, aby prešiel na platby v rubľoch. „Do týždňa, alebo skôr do zostávajúcich štyroch dní, by mal Gazprom vyvinúť zrozumiteľný systém, ako sa to dá technicky a logisticky uskutočniť,“ povedal hovorca ruskej vlády Dmitrij Peskov..Platby v rubľoch odmietli predstavitelia Nemecka, Talianska, Poľska či predsedníčka Európskej komisie. (SITA)

25. 3. 2022
|
14:16
|
Svet

Pozorovatelia dostávajú správy o masových hroboch v obkľúčenom meste Mariupoľ. "Dostávame čoraz viac informácii o masových hroboch, ktoré sa tam nachádzajú" uviedla Matilda Bognerová, šéfka tímu OSN na Ukrajine s tým, že dostali správy aj o hrobe, v ktorom má byť údajne pochovaných až 200 tiel. OSN dostala aj správy o obvineniach z toho, že Rusko počas evakuácie zabíja civilistov vo vozidlách. (TASR)

25. 3. 2022
|
14:12
|
Svet

Raketový útok, ktorý zasiahol a usmrtil civilistov čakajúcich na humanitárnu pomoc v Charkove, zaznamenala kamera. Zábery zverejnila Oleksandra Matviičuková, vedúca ukrajinského Centra pre občianske slobody, ktorá uviedla, že strela dopadla do štvrte Nova Pošta. Polícia informovala, že zranenia utrpeli siedmi civilisti, z ktorých štyria zomreli. (Sky News)

25. 3. 2022
|
14:02
|
Svet

Britské ministerstvo vnútra uviedlo, že vydalo približne 20 100 víz ukrajinským utečencom s rodinnými väzbami na Spojené kráľovstvo. Vo štvrtok vláda prijala 35 500 žiadostí v rámci ukrajinského rodinného programu, ktorý bol spustený začiatkom tohto mesiaca. Británia rozšírila udeľovanie víz pre rodičov, starých rodičov a súrodencov, ako aj „bezprostrednú rodinu“ a predĺžilo víza na tri roky. (BBC)

25. 3. 2022
|
13:51
|
Svet
Dôležité

Ruskej armáde sa podarilo čiastočne vytvoriť pozemný koridor medzi anektovaným polostrovom Krym a časťou Donbasu, Informoval o tom ukrajinský generálny štáb. Ruskej armáde sa však nepodarilo dosiahnuť hlavný cieľ vojny - blokádu Kyjeva a prístup k správnym hraniciam Doneckej a Luhanskej oblasti na východe krajiny, doplnilo vedenie ukrajinskej armády. (ČTK)

25. 3. 2022
|
13:45
|
Svet

Po sľúbených platbách vojakom začala mať ruská armáda ťažkosti s jej financovaním. Úhrada týchto nákladov údajne nie je v rozpočte nijako zabezpečená. Na Facebooku to uviedlo Hlavné spravodajské riaditeľstvo Ministerstva obrany Ukrajiny s tým, že najmä na Kryme sa po úhrade platieb vo februári úplne vyčerpal limit prostriedkov a na marec nezostali žiadne peniaze. To platí aj pre žoldnierov. (SITA)

25. 3. 2022
|
13:36
|
Domov

Komu je Putin milší než Poľsko, Česko i Slovensko? Ani konzílium psychiatrov a generálov nepovie, či mu naozaj preskočilo. Aká môže byť motivácia maďarského premiéra Orbána, ktorý odmieta podporovať Ukrajinu a posilniť maďarské hranice o jednotky NATO? Viac v komentári Petra Schutza. 
(SME)

25. 3. 2022
|
13:24
|
Domov

Vojna na Ukrajine sa zrejme tak skoro neskončí, ale už nám poskytla celý rad ponaučení. Existenčné problémy nám zaklopali na dvere a nedá sa to nepočuť. Ako platíme Putinovu vojnu a čo nás ešte čaká, opisuje publicista Mikuláš Huba.

(SME)

25. 3. 2022
|
13:19
|
Svet

Ukrajina vyzvala štáty EÚ, aby uzavreli pozemné a morské dopravné spojenie s Ruskom a Bieloruskom v rámci sprísňovania balíka sankcií. Ukrajinské ministerstvo pre infraštruktúru poslalo Európskej komisii výzvu s návrhom na zvýšenie ekonomického tlaku. "Tieto opatrenia sú potrebné na zastavenie dodávok tovaru s dvojitým využitím, ktorý môže slúžiť aj na vojenské účely," uviedlo ministerstvo. (TASR)

25. 3. 2022
|
13:15
|
Svet

Frustrovaný Putin by mohol spustiť obmedzený jadrový útok na Poľsko. Vyjadril sa tak jeden z bývalých veliteľov NATO Wesley Clark."Kam by jadrovú nálož nasmeroval? Asi nie na Ukrajinu, ale možno do obývanej oblasti v Poľsku."

"S takou taktikou ruská armáda ráta počas cvičení. Takže ak Rusko začne prehrávať kvôli podpore NATO, použije jadrovú zbraň a NATO povie: "‚Preboha, jadrová vojna by rozpútala tretiu svetovú  vojnu. Dobre. Keďže to myslíš vážne, stiahneme sa'." (CNN)

25. 3. 2022
|
12:54
|
Svet

Západ vyhlásil Rusku totálnu vojnu.Cieľom totálnej hybridnej vojny je zničiť ruskú ekonomiku a Rusko ako celok. Vyhlásil to ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Rusko však podľa ministra nie je izolované. Krajina má priateľov na všetkých kontinentoch a drvivá väčšina štátov sa nepridá k sankčnej politike Západu voči Rusku. (SITA)

25. 3. 2022
|
12:49
|
Domov

Využíval mŕtve schránky aj skrýše v lesoparku. Bučka opísal, ako robil špióna pre Rusko. Za každý balík informácií dostal bývalý prorektor vojenskej akadémie Pavel Bučka odmenu, najčastejšie dvetisíc eur. Spolupráca s Rusmi trvala napokon deväť rokov. Za ten čas zarobil minimálne 46-tisíc eur. (SME)

25. 3. 2022
|
12:41
|
Svet

Putin osobne schválil zapojenie miliardára Romana Abramoviča do mierových rozhovorov Ruska s Ukrajinou. Podľa zdrojov denníka Financial Times sa Abramovič už koncom februára usiloval o súhlas na najvyššej úrovni s tým, aby pomohol začať s rokovaniami o prímerí. To je v rozpore s dlhodobými tvrdeniami oligarchu, že nemá blízky vzťah s ruským prezidentom.

Traja ľudia podľa britského denníka uviedli, že Abramovič sa po tom, čo získal Putinovu podporu, stretol s vysokým predstaviteľom úradu prezidenta Ukrajiny, aby pomohol s prípravou rozhovorov. (ČTK)

25. 3. 2022
|
12:34
|
Domov

Občania, ktorí pomáhate, ste vlnou dobra, ukazujete to najlepšie zo Slovenska, odkázala prezidentka. Väčšina Slovenska sa po 24. februári zjednotila. Je to možno nenápadná, ale nesmierne dôležitá správa, ktorú nám táto tragická situácia priniesla, povedala v prejave Zuzana Čaputová (SME)

25. 3. 2022
|
12:29
|
Ekonomika

Slovensko na zasadnutí Európskej rady podporí návrh na spoločné európske nákupy plynu a ostatných energonosičov, lebo je to výhodné. Naznačil to premiér Eduard Heger po príchode na druhú časť dvojdňového summitu EÚ v Bruseli, ktorá je venovaná zmierňovaniu dôsledkov energetickej krízy.

"Výhodou na Slovensku je, že máme regulované ceny pre obyvateľov aj čo sa týka elektrickej energie, aj čo sa týka plynu. Na tento rok máme obyvateľov chránených pri cenách plynu – a pri cenách elektriny na ďalšie dva roky. Máme veľkú kapacitu zásobníkov a je pre nás strategicky dôležité, aby sme naše zásobníky mali naplnené ako prvé, lebo nám to zvyšuje bezpečnosť. Techniky a spôsobilosti na to máme," uviedol Heger. (TASR)

25. 3. 2022
|
12:25
|
Svet

Štyria civilisti prišli o život a viacerí ďalší utrpeli zranenia počas ruského útoku na zdravotnícke zariadenie Charkove. Polícia uviedla, že pri ostreľovaní z raketometov utrpeli zranenia siedmi civilisti, z ktorých štyria zomreli. Na mieste pracujú vyšetrovatelia. "Policajti zhromažďujú všetky materiálne dôkazy s cieľom priviesť páchateľov pred spravodlivosť," uviedla polícia vo vyhlásení. (TASR)

25. 3. 2022
|
12:19
|
Ekonomika

Globálne ceny potravín budú naďalej rásť, ak sa situácia na Ukrajine po ruskej invázii nezmení. Vyhlásil to nový ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Solskyj s tým, že ukrajinské zásoby obilia na export predstavujú 6,8 miliardy eur. Presný objem obilia na export však neuviedol. Bývalý minister poľnohospodárstva Roman Leščenko vo štvrtok odstúpil zo zdravotných dôvodov. (SITA)

25. 3. 2022
|
12:16
|
Svet

Svet je rozmanitý a nezahŕňa iba Spojené štáty a Európu. Preto sa nič hrozné nestane, ak Rusko vylúčia zo zoskupenia G20. Povedal to hovorca ruskej vlády Dmitrij Peskov."Formát G20 je dôležitý. No vzhľadom na súčasné podmienky, keď je väčšina účastníkov s nami na základe vlastnej iniciatívy v ozajstnej ekonomickej vojne, sa nič strašné nestane," vyhlásil Peskov. (TASR)

25. 3. 2022
|
12:09
|
Svet

Od začiatku vojny utieklo z Ukrajiny do Poľska viac ako 2,2 milióna ľudí, uviedla poľská pohraničná stráž. Ich počet v posledných dňoch klesal, no vo štvrtok došlo k miernemu nárastu, keď hranice prekročilo 32 500 osôb, Je to nárast o 7,4 percenta v porovnaní s predchádzajúcim dňom. (BBC)

25. 3. 2022
|
11:48
|
Svet

Turecký prezident Erdogan po návrate zo samitu NATO povedal, že Kyjev vyjadril pripravenosť vzdať sa svojho želania vstúpiť do NATO a je ochotný akceptovať ruštinu ako druhý úradný jazyk. Okrem toho môže akceptovať aj „určité ústupky" v oblasti odzbrojenia a „kolektívnej bezpečnosti".

Erdogan však uviedol, že Ukrajina „nie je spokojná", pokiaľ ide o ruské požiadavky na Krym, ktorý Moskva anektovala v roku 2014, a pokiaľ ide o východný región Donbasu, kde Moskva uznala nezávislosť separatistických území.

- (SITA)

25. 3. 2022
|
11:43
|
Svet

Hrozba použitia ruských chemických zbraní na Ukrajine je iba taktika Spojených štátov na odvrátenie pozornosti od nepríjemných otázok na ich vlastný program vývoja biologických zbraní. Vyjadril sa tak hovorca ruskej vlády Dmitrij Peskov s tým, že ruská armáda predloží prezidentovi Putinovi návrhy na posilnenie obrany. Má ísť o reakciu na rozmiestňovanie síl NATO na svojom východnom krídle.

Kremeľ tiež uviedol, že západné sankcie namierené proti Germanovi Grefovi, šéfovi najväčšieho ruského veriteľa Sberbank, nepredstavujú hrozbu pre bankový sektor krajiny ani Sberbank. Peskov ešte dodal, že zatiaľ neexistuje žiadny plán na obnovu mesta Mariupoľ, ak ho ruská armáda ovládne. (Sky News)

25. 3. 2022
|
11:28
|
Domov

Slovensko pomôže Ukrajine s reformami potrebnými na vstup do EÚ. "Do záverov sa podarilo dostať naše návrhy o tom, aby súčasťou pomoci Ukrajine neboli len peniaze, ale aj pomoc pri reformách. Reformy sú kľúčové na to, aby krajina mohla splniť všetky kritériá na pričlenenie sa k Európskej únii,“ vysvetlil slovenský premiér Eduard Heger na začiatku druhého dňa zasadnutia Európskej rady v Bruseli.„ (SITA)

25. 3. 2022
|
11:20
|
Svet

Humanitárna situácia v obliehanom meste Mariupoľ sa naďalej zhoršuje, pričom Rusko blokuje dodávky humanitárnej pomoci, uviedol starosta. "Situácia je skutočne komplikovaná. Je to humanitárna kríza. Časť mesta je obsadená ruskými jednotkami, ale naši vojaci mesto stále kontrolujú, ale neustále sa tam bojuje," povedal mi Vadym Bojčenko.

„Pracujeme na evakuácii ľudí. iba tak ich dokážeme zachrániť ľudí. Mesto je zničené. Jeho obnova bude trvať roky," dodal starosta Mariupoľa. (Sky News)

25. 3. 2022
|
11:15
|
Domov

Učiteľky z Ukrajiny sa v Leviciach opäť postavia pred žiakov. Mesto už pripravuje otvorenie ďalšej triedy v inej škole. Zverejnilo výzvu, aby rodičia prihlásili svoje deti. (My Regióny)

25. 3. 2022
|
11:11
|
Domov

Veľa Slovákov je z utečencov frustrovaných. Prečo po nich chŕlia nenávistné komentáre? Na otázky ohľadom nenávistných komentárov na adresu utečencov z Ukrajiny, ich začleňovania do pracovného procesu a o pripravenosti na migračnú vlnu porozprával Ján Košč, sociálno-ekonomicky analytik. (My Regióny)

25. 3. 2022
|
11:01
|
Svet

Severoukrajinské mesto Černihiv je obkľúčené ruskou armádou. Uviedol to regionálny guvernér Viačeslav Chaus v národnej televízii a dodal, že mesto je pod paľbou delostrelectva a bojových lietadiel. (Sky News)

Pohľad na mesto Černihiv 21. marca.
Zdroj SITA/AP
25. 3. 2022
|
10:50
|
Svet

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev vyhlásil, že západné ekonomické sankcie iba posilnia ruskú spoločnosť a nevyvolajú u ľudí nespokojnosť s vládou. Podľa Medvedeva prieskumy verejnej mienky ukazujú, že tri štvrtiny Rusov podporujú rozhodnutie Kremľa pokračovať vo vojne a že ešte viac ich podporuje Vladimira Putina.

Medvedev tiež kritizoval Rusov, ktorí sa zdržiavajú mimo územia Ruska a vyslovili sa proti invázii. "Môžete byť nespokojní s niektorými rozhodnutiami vlády a kritizovať ju. To je normálne. Ale nemôžete v takejto ťažkej situácii raziť protištátnu líniu – lebo to je zrada." (TASR)

25. 3. 2022
|
10:45
|
Svet

Na dnešný deň sa podarilo dohodnúť dva humanitárne koridory na evakuáciu civilistov. Jeden z nich je z obliehaného Mariupoľa, druhý z Melitopoľa. Oznámila to ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. (ČTK)

25. 3. 2022
|
10:32
|
Svet

Ruský letecký útok na divadlo v ukrajinskom Mariupoli zo 16. marca by mohol mať približne 300 obetí, oznámilo dnes vedenie mesta. V kryte pod divadlom sa vo chvíli, keď ruské sily miesto bombardovali, podľa miestnych úradov skrývalo vyše 1 000 ľudí. "Svedkovia majú informácie, podľa ktorých zomrelo kvôli bombardovaniu ruského letectva v činohernom divadle v Mariupoli 300 ľudí," citovala AFP vyhlásenie radnice zverejnenej na sociálnej sieti Telegram. (ČTK)

25. 3. 2022
|
10:28
|
Ekonomika

USA a ďalšie krajiny tento rok zvýšia vývoz skvapalneného zemného plynu do Európy o 15 miliárd kubických metrov, uviedol Biely dom. V budúcnosti budú tieto dodávky ešte väčšie. Obchodná dohoda si tak bude vyžadovať nové zariadenia na dovoz skvapalneného zemného plynu.

Partnerstvo je zamerané aj na zníženie závislosti od fosílnych palív v dlhodobom horizonte prostredníctvom energetickej efektívnosti a alternatívnych zdrojov energie. (TASR)

25. 3. 2022
|
10:22
|
Svet

Ruské ozbrojené sily zničili pri raketovom útoku veľký sklad paliva pri Kyjeve, tvrdí ruské ministerstvo obrany. Hovorca ruského ministerstva Igor Konašenkov uviedol, že k útoku došlo vo štvrtok večer s použitím riadených striel Kalibr odpálených z mora na obec Kalynivka.

Sklad údajne slúžil na zásobovanie ukrajinskej armády v strednej časti krajiny a mal byť najväčší na Ukrajine. Ukrajinská Štátna záchranná služba oznámila, že sklad v Kalynivke bol zasiahnutý ruským ostreľovaním a začal horieť. (TASR)

25. 3. 2022
|
10:18
|
Svet

Ukrajinskí vojaci zničili ruskú skupinu 59. tankového pluku, ktorá operovala v smere na Charkov. Ako na Telegrame uviedol Oleh Syniehubov, šéf správy charkovského regiónu, ukrajinské stíhačky nedovoľujú nepriateľovi postupovať. Dodal, že neďaleko zničeného mesta Izium boli zostrelené dve ruské lietadlá. Spomenul tiež kuriózny prípad, keď ruský vrtuľník strieľal na vlastné pozície.

Syniehubov poznamenal, že v regióne okolo Charkova zaznamenali zvýšenú aktivitu rakiet Grad a Uragan. Vo štvrtok večer okupanti ostreľovali terminál na letisku v Charkove. Zvýšenú aktivitu evidujú aj u ruských žoldnierov. (TASR)

25. 3. 2022
|
10:14
|
Domov

Vo štvrtok 24. marca prišlo na Slovensko 3 715 ľudí z Ukrajiny. Z toho bolo 707 mužov, 1925 žien a 1 083 detí. O dočasné útočisko požiadalo 1 199 osôb. (TASR)

25. 3. 2022
|
10:12
|
Domov

Utečenec nemá ako zobrať niekomu prácu. Môže iba obsadiť miesto, ktoré doteraz nikto nechcel. Tvrdí to ukrajinský lekár Oleksandr Olashyn, ktorý už niekoľko rokov pôsobí na Kysuciach, s napätím sleduje dianie vo svojej rodnej krajine a popri vlastným povinnostiam pomáha krajanom zmietaným vojnou. (My Regióny)

25. 3. 2022
|
10:06
|
Ekonomika

Do konca roka by v Nemecku na ruský plyn malo pripadať len 30 percent dovozu plynu, pričom aktuálne je to vyše 50 percent, a import ropy by sa mal zredukovať na nulu. Nákupy ruského uhlia by sa mali zastaviť začiatkom leta. Uviedol to týždenník Der Spiegel s odvolaním sa na materiál spolkového ministerstva hospodárstva (TASR)

25. 3. 2022
|
10:02
|
Svet

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že na neupresnenom mieste Ukrajiny dve rakety zničili základňu pre výcvik zahraničných žoldnierov. Ukrajina informovala, že pri meste Dnipro ruské rakety zasiahli vojenskú jednotku a v troskách sa pátra po obetiach. Či ide o rovnakú udalosť zatiaľ nie je jasné. (ČTK)

25. 3. 2022
|
09:54
|
Ekonomika

Očakáva sa, že Európska únia oznámi dohodu, podľa ktorej jej USA dodajú viac skvapalneného zemného plynu (LNG), ktoré nahradia ruský dovoz. USA majú do konca roka poskytnúť najmenej 15 miliárd kubických metrov LNG. EÚ sa zaviazala, že tento rok zníži spotrebu ruského plynu o dve tretiny prostredníctvom dovozu z iných krajín a rozšírením obnoviteľnej energie. (BBC)

25. 3. 2022
|
09:42
|
Svet

Maďarský premiér Orbán odmietol výzvy prezidenta Zelenského, aby Maďarsko súhlasilo s rozšírením sankcií voči Rusku aj o energetický sektor a aby umožnilo prenos zbraní na Ukrajinu cez svoje územie.

"Viktor Orbán odmietol obe požiadavky, pretože sú v rozpore so záujmami Maďarska. Maďarsko sa nechce zapojiť do tejto vojny, preto nepustí transport zbraní cez svoje územie a nepošle na Ukrajinu zbrane. Pritom však pomôže ľuďom utekajúcim pred vojnou a poskytne im humanitárnu pomoc," podčiarkol hovorca predsedu vlády. (TASR)

25. 3. 2022
|
09:39
|
Svet

Viac než mesiac po začiatku vojny Rusko naďalej vo veľkých objemoch posiela plyn do Európy cez Ukrajinu. Podľa objednávok európskych zákazníkov by sa cez ukrajinský plynovodný systém malo v piatok dopraviť 105,1 milióna kubických metrov, uviedla agentúra Interfax s odvolaním sa na hovorcu ruského plynárenského koncernu Gazprom Sergeja Kuprijanova. Zmluvne maximálne možné vyťaženie je 109 miliónov kubických metrov denne. (TASR)

25. 3. 2022
|
09:31
|
Svet

Rusko zaznamenáva až 60-percentnú mieru neúspechu pri útokoch s niektorými navádzanými raketami na Ukrajine. Uviedlo to niekoľko nemenovaných amerických zdrojov. Neúspech pri útoku týmito raketami môže byť spôsobovaný mnohými faktormi. Niektoré napríklad nie je možné odpáliť a iné zase po náraze nevybuchnú.Podľa Spojených štátov odpálilo Rusko na ukrajinské územie od začiatku invázie už najmenej 1 100 striel. Nie je však jasné, koľko z nich zasiahlo svoj cieľ a či po náraze explodovali. (TASR)

25. 3. 2022
|
09:28
|
Svet

Druhé najväčšie ukrajinské mesto Charkov už opustila zhruba polovica jeho obyvateľov. Ukrajinská vláda tvrdí, že pri ruskom útoku vo štvrtok zahynulo šesť ľudí, ktorí sa zhromaždili na mieste, kde sa rozdávala humanitárna pomoc. Túto informáciu nebolo možné overiť z nezávislých zdrojov. (SITA)

25. 3. 2022
|
09:26
|
Svet

Ukrajinská generálna prokuratúra uviedla, že od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu bolo zabitých 135 detí a 184 utrpelo zranenia. S ohľadom na nedávne obete úradníci uviedli, že dve deti boli zabité počas bojov v meste Rubežnoje v Luhanskej oblasti.

Vo štvrtok boli po ruskom ostreľovaní zranené dve deti vo veku šesť a 13 rokov v Novomychalivke v Doneckej oblasti. Traja tínedžeri - vo veku 13, 14 a 15 rokov doplatili na ostreľovanie v Záporoží. Z nich sa jeden nachádza v kritickom stave. (BBC)

25. 3. 2022
|
09:18
|
Svet

Ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva zverejnilo svoje najnovšie spravodajské hodnotenie vojny s tým, že Ukrajine sa podarilo znovu dobyť mestá a obranné pozície východne od hlavného mesta Kyjeva. Ministerstvo obrany hovorí, že Ukrajine sa tiež podarilo zatlačiť ruské sily späť z územia, ktoré obsadili severozápadne od Kyjeva. Analýza Spojeného kráľovstva dodáva, že ruské zásobovacie linky sú príliš rozšírené. (SME)

25. 3. 2022
|
09:14
|
Ekonomika

Rusko zvažuje, že bude za ropu a plyn od takzvaných priateľských krajín prijímať platby v bitcoinoch alebo v ich lokálnych menách. S odkazom na poslanca Pavla Zavalného o tom na svojom webe píše BBC. (ČTK)

25. 3. 2022
|
08:33
|
Svet

Ukrajina obvinila Rusko z toho, že odvádza stotisíce ukrajinských civilistov zo zničených miest do Ruska, kde môžu byť držaní ako zajatci. Rusko chce takto podľa Ukrajiny vyvíjať tlak na Kyjev, aby sa vzdal.

TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP a denníka The Guradian.

Podľa ukrajinskej ombudsmanky Ľudmyly Denisovovej bolo proti svojej vôli odvedených do Ruska 402 000 ľudí vrátane 84 000 detí. Kremeľ udal podľa AP podobný počet ľudí, avšak tvrdí, že civilisti do Ruska ísť chceli. (TASR)

25. 3. 2022
|
08:27
|
Svet

Putin „musí byť šokujúco sklamaný“ výkonom svojej armády. Myslí si to niekdajší riaditeľ americkej spravodajskej služby CIA Robert Gates.

„Na Ukrajine vidíme brancov, ktorí nevedia, prečo tam sú. Nie sú veľmi dobre vycvičení a majú obrovské problémy s velením a riadením a taktiež neuveriteľne mizernú taktiku,“ poznamenal Gates. (SITA)

25. 3. 2022
|
07:50
|
Svet

Mestská rada v obliehanom ukrajinskom meste Mariupoľ na pobreží Azovského mora naliehavo žiada o pomoc. Ako uviedla na Telegrame, obyvatelia mesta začínajú umierať od hladu.

Predstavitelia mesta informovali, že stále viac ľudí nemá žiadne jedlo. Viaceré pokusy o vytvorenie humanitárnych koridorov a poskytnutie pomoci pritom zlyhali, pretože ruské jednotky neustále porušujú dohody o prímerí. (SITA)

Súvisiaci článokMariupoľu už pomôcť nevedia, mesto padne. Rusom to pomôcť nemusíČítajte 
25. 3. 2022
|
07:43
|
Svet

Ukrajinskej armáde sa podarilo zničiť ďalšiu ruskú vojnovú loď. Ako referuje spravodajský web BBC, tvrdia to ukrajinskí vojenskí predstavitelia.

Po tom, ako Ukrajinci vo štvrtok zničili v Berďansku obrovskú ruskú loď Saratov, dokázali o niekoľko hodín neskôr zdevastovať aj vojnové plavidlo Orsk. Podľa ukrajinskej armády niekoľko ďalších ruských lodí bolo poškodených. (SITA)

25. 3. 2022
|
07:40
|
Svet

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v noci na piatok prihovoril lídrom EÚ, ktorí sa zišli na dvojdňovom summite v Bruseli. Opísal skazu, ktorú v jeho krajine napáchalo Rusko a poďakoval sa Európe za jej podporu Ukrajine.

Následne však svojím charakteristickým priamočiarym spôsobom európskym lídrom odkázal, že konali príliš neskoro na to, aby Rusko zastavili, približuje stanica BBC.

"Uvalili ste sankcie, sme vďační. Sú to silné kroky... Bolo to však trochu neskoro," povedal ukrajinský prezident vo videoprejave s tým, že ak by boli voči Rusku zavedené (už predtým) preventívne sankcie, možno vojnu nezačalo.

Zelenskyj tiež naznačil, že ak by bol projekt plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2) zablokovaný už skôr, Rusko by "nevytvorilo plynovú krízu". Ukrajinský prezident ďalej na Úniu apeloval, aby odobrila žiadosť o členstvo zo strany Ukrajiny. "V tomto vás prosím - neurobte to neskoro," povedal.

Pozornosť upriamil aj na krajiny, ktoré sa zdráhali prijať opatrenia na podporu jeho vlasti, a to konkrétne Nemecko, Portugalsko a Írsko. Následne skritizoval Maďarsko za jeho neutrálny postoj: "Tu sa chcem zastaviť a byť úprimný. Raz a navždy sa musíte sami rozhodnúť, na koho strane ste".

Maďarsko následne vyzval, aby prestalo váhať s prijatím sankcií či povolením prevozu zbraní smerujúcich na Ukrajinu cez svoje územie. (TASR)

25. 3. 2022
|
07:04
|
Svet

Lídri členských krajín Európskej únie obvinili Rusko z páchania vojnových zločinov na Ukrajine a uviedli, že "bude brané na zodpovednosť v súlade s medzinárodným právom". Píše sa to v ich spoločnom vyhlásení o záveroch summitu EÚ v Bruseli, z ktorého cituje agentúra DPA.

"Rusko cieli svoje útoky na civilné obyvateľstvo a zameriava sa na civilné objekty vrátane nemocníc, zdravotníckych zariadení, škôl či úkrytov (civilistov)," uvádzajú lídri EÚ. Rusko vyzvali, aby s týmito zločinmi okamžite skončilo.

Blokovanie humanitárnej pomoci do obliehaných miest zároveň označili za neprijateľné. Apelovali na Moskvu, aby okamžite zabezpečila evakuačné koridory vedúce do iných častí Ukrajiny, ako aj prístup humanitárnej pomoci do Mariupola a iných obliehaných miest, uvádza sa v záveroch summitu zverejnených v noci na piatok na webstránke Európskej rady.

Moskvu tiež vyzvali, aby ukončila agresiu a rešpektovala územnú celistvosť a suverenitu Ukrajiny. Rusku a Bielorusku pohrozili aj ďalšími sankciami. Lídri EÚ tiež uviedli, že sa budú snažiť o to, aby Rusko ani doterajšie sankcie nemohlo obchádzať.

Zaviazali sa aj k tomu, že zabezpečia nepretržité dodávky elektrickej energie a plynu na Ukrajinu. Vyjadrili tiež presvedčenie, že je potrebné aj s pomocou Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) zaistiť bezpečnosť jadrových elektrární na Ukrajine.

Lídri členských krajín Únie zároveň vyzvali medzinárodné spoločenstvo na vytvorenie fondu podpory pre Ukrajinu a jej ekonomickú obnovu po ruskej invázii.

Žiadajú pritom, aby sa po skončení ruských útokov konala medzinárodná darcovská konferencia na podporu Ukrajiny. Okrem toho sa tiež zaviazali k tomu, že Ukrajine poskytnú podporu pre jej "bezprostredné potreby". (TASR)

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell, francúzsky prezident Emmanuel Macron a slovinský premiér Janez Janša počas summitu EÚ.
Zdroj TASR/AP
25. 3. 2022
|
06:42
|
Svet

Ruská armáda odpálila vo štvrtok neskoro večer dve rakety na ukrajinský vojenský oddiel nachádzajúci sa na predmestí Dnipra, štvrtého najväčšieho mesta v krajine. Informovali o tom regionálne pohotovostné služby.

Útoky zničili budovy a vyvolali dva požiare. Počet obetí a zranených je zatiaľ predmetom zisťovania. Dnipro leží západne od regiónov pozdĺž ruských hraníc, ktoré od roku 2014 ovládajú separatisti podporovaní Ruskom. (SITA)

25. 3. 2022
|
06:37
|
Svet

Americký prezident Joe Biden dnes navštívi poľské mesto Rzeszów ležiace približne 80 kilometrov západne od ukrajinských hraníc, kde sa stretne s poľským prezidentom Andrzejom Dudom.

Oznámil to vo štvrtok večer miestneho času Biely dom, ktorý dosiaľ o podrobnostiach Bidenovej návštevy Poľska neinformoval, uvádza agentúra AFP.

Americký prezident navštívi Poľsko v rámci druhej fázy svojej mimoriadnej cesty po Európe, ktorú podnietila ruská invázia na Ukrajinu. Biden sa ešte vo štvrtok v Bruseli stretol s európskymi lídrami, na summitoch NATO, EÚ aj G7.

V Rzeszówe sa má americký prezident tiež stretnúť s príslušníkmi americkej 82. výsadkovej divízie, ktorí sú od februára v Poľsku, kam prišli posilniť východné krídlo NATO. (TASR)

25. 3. 2022
|
06:32
|
Svet

Rusko a Ukrajina si vo štvrtok vymenili celkovo 50 vojnových aj civilných zajatcov. Výmenu potvrdili obe strany, informovala agentúra AFP. Podľa vyjadrenia Kyjeva ide o vôbec prvú "plnohodnotnú" výmenu zajatcov od začiatku už mesiac trvajúcej ruskej invázie.

"Na základe príkazu prezidenta Volodymyra Zelenského došlo k prvej plnohodnotnej výmene vojnových zajatcov," oznámila podpredsedníčka ukrajinskej vlády Iryna Vereščuková.

"Výmenou za desať okupantov sme zachránili desať našich vojakov," uviedla. Dodala, že Ukrajina vymenila aj ďalších 11 ruských námorníkov, zachránených z potápajúcej sa lodi pri Odese, za 19 ukrajinských námorníkov z lode, ktorú zajala ruská strana a ktorú má cez Turecko taktiež vrátiť Ukrajine. (TASR)

25. 3. 2022
|
06:26
|
Svet

Vyše 3 300 ľuďom sa vo štvrtok podarilo odísť z obliehaných ukrajinských miest cez humanitárne koridory. Väčšina z týchto ľudí, a síce približne 2700, sa evakuovala z prístavného mesta Mariupoľ a zamierila do Záporožia.

Oznámila to vo štvrtok večer podpredsedníčka ukrajinskej vlády Iryna Vereščuková, ktorú citovala agentúra DPA. Ďalším zhruba 500 ľuďom sa podarilo odísť z troch dedín pri hlavnom meste Kyjev.

Vereščuková dodala, že ruské sily blokovali už tretí deň po sebe prístup humanitárnej pomoci do Mariupola, kam nepúšťali ani evakuačné autobusy.

Civilisti tak podľa jej slov obliehaný prístav opúšťali len osobnými dopravnými prostriedkami. (TASR)

25. 3. 2022
|
01:12
|
Svet

Neúspešnosť niektorých presne riadených striel, ktoré ruská armáda používa na Ukrajine, je až 60 percent. Agentúre Reuters to oznámili traja nemenovaní americkí predstavitelia. Takto vysoká miera zlyhania by mohla osvetliť, prečo sa Rusku ani po mesiaci od vpádu na Ukrajinu napriek očividnej vojenskej prevahe nedarí dosiahnuť väčší úspech. (ČTK)

25. 3. 2022
|
00:57
|
Svet

Ruská vojenská agresia na Ukrajine trvá mesiac. Vyžiadala si tisíce obetí z radov civilistov aj vojenských obetí na oboch stranách konfliktu. Svoje domovy na Ukrajine opustilo viac ako desať miliónov ľudí, z ktorých 3,3 milióny ušli do zahraničia. Pozrite si postup ruských vojsk.   (SME)

25. 3. 2022
|
00:53
|
Svet

Ukrajinské protiútoky severozápadne od Kyjeva v posledných dňoch zmierňovali tlak na hlavné mesto, píše v najnovšej analýze Inštitút pre štúdium vojny. Ruské sily pokračujú v pomalom, ale stabilnom postupe v Mariupoli. (SME)

25. 3. 2022
|
00:29
|
Svet

Austrálska vláda zaviedla sankcie voči bieloruskému vodcovi Alexandrovi Lukašenkovi a členom jeho rodiny a 22 ruským tvorcom propagandy. Dôvodom je ich podiel na ruskej invázii na Ukrajine. (ČTK)

25. 3. 2022
|
00:14
|
Domov

Putin nás všetkých obral o pocit bezpečia. V priebehu pár minút. V momente, keď zaútočil na Ukrajinu. Už mesiac žijeme vo vojne a slovo mier nabaľuje na seba rôzne nánosy. Iný mier si predstavuje pápež František, keď volá po ukončení vraždenia nevinných ľudí, a iný majú v hlave ľudia, ktorí hovoria, že Ukrajina by mala zložiť zbrane. Píše šéfredaktorka SME Beata Balogová. (SME)

25. 3. 2022
|
00:11
|
Svet

Mykolajiv na juhu Ukrajiny je považovaný za ten úspešnejší príbeh toho, ako sa ukrajinská armáda bránila pred ruskou inváziou. Je to miesto, kde si ukrajinské sily udržali pozície a tým oddialili akúkoľvek ruskú ofenzívu na kľúčové prístavné mesto Odesa. Práve v Mykolajive podnikli Ukrajinci aj protiútoky, aby zatlačili ruské jednotky. A práve tu sa hromadia telá. (SME)

25. 3. 2022
|
00:08
|
Svet

Narcis, zúfalý blázon alebo racionálny stratég s jasne premyslenými budúcimi krokmi? Názory na Putinovo vládnutie sa rôznia a ide vždy iba o odhady. Bez reálnej znalosti jeho osobnosti, je ťažké povedať, čo poháňa jeho osobné, politické a vojenské kroky. Psychológovia však vedia veľa o type vodcov, medzi ktorých patrí aj Putin. (SME)

25. 3. 2022
|
00:06
|
Svet

Jedným z kľúčových spôsobov komunikácie ukrajinskej vlády po napadnutí Ruskom boli vystúpenia prezidenta Zelenského v parlamentoch demokratických krajín. Prihovára sa cez videohovory, v jednoduchom tričku vo vojenskej farbe, kdesi z bombardovaného Kyjeva, ktorý odmieta opustiť, aj keď mu ide o život. Web Politico ho po hlasovaní čitateľov označil za najvplyvnejšieho muža Európy. (SME)

24. 3. 2022
|
23:10
|
Svet

Na sociálnych sieťach sa objavili videá na ktorých vidno amerických dobrovoľníkov v Kyjevskej oblasti. Videá naznačujú, že zahraničná légia zohráva v bojoch po boku ukrajinskej armády čoraz aktívnejšiu úlohu, píše denník Guardian.  (SME)

24. 3. 2022
|
22:56
|
Ekonomika

Do Brna zrejme letí ruské nákladné lietalo firmy Volga-Dnepr s jadrovým palivom pre elektráreň Dukovany. Lietadlo ruskej firmy dostalo výnimku aj začiatkom marca a jadrové palivo priviezlo na Slovensko. Upozornil na to letecký portál flightradar24. (SME)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovákovi sa podaril zázračný vynález. Môže zmeniť predpovede počasia
 2. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 3. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 4. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 1. Do Prešova prišli e-kolobežky TIER
 2. Cvičenie po prekonaní ochorenia COVID-19
 3. Aké sú mýty a pravdy o našom zraku v letných mesiacoch?
 4. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 5. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 6. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 7. OverenaSpolocnost.sk - novinka v oblasti účtovných auditov
 8. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 633
 2. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 16 103
 3. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 9 848
 4. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 8 179
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 691
 6. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť 5 109
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 972
 8. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 3 296
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Miesto vraždy maltskej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej, ktorá zomrela 16. októbra 2017 pri výbuchu svojho auta.

Muž čoskoro plánuje uviesť aj mená ďalších zapojených do plánovania vraždy.


TASR 36m
Britský premiér Boris Johnson.

Na referendum nie je podľa britského premiéra vhodný čas.


TASR 40m
Robert E. Crimo III.

Crimo zastrelil počas osláv Dňa nezávislosti sedem ľudí.


TASR 45m
Jachtu Lady M v hodnote 65 miliónov eur patriacu Alexejovi Mordašovovi zadržali talianske úrady v marci.

Niektoré štáty sa boja precedensu.


5 h
SkryťZatvoriť reklamu