BRATISLAVA. Bývalá americká ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová, ktorá bola prvou ženou na tomto poste, zomrela vo veku 84 rokov na rakovinu.
Agentúra SITA prináša reakcie na úmrtie rodáčky z Prahy.
Joe Biden, prezident USA
"Madeleine Albrightová bola silou. Boli to jej ruky, ktoré obrátili tok histórie," uviedol prezident USA Joe Biden vo vyhlásení, z ktorého citovala tlačová agentúra AFP.
Dotkol sa aj jednej zo svojich srdcových tém, keď povedal, že Albrightová "osobne poznala nebezpečenstvá autokracie a pôsobivo o nich písala".
"Amerika nemala oddanejšieho obrancu demokracie a ľudských práv než ministerku Albrightovú," dodal prezident po jej úmrtí. "Keď budem myslieť na Madeleine, vždy si budem pamätať jej vášnivú vieru, že Amerika je nenahraditeľný národ," dodal podľa agentúry AP Biden.

Bill Clinton, bývalý prezident USA
„Len málo lídrov bolo tak dokonale stvorených pre časy, v ktorých slúžili,“ skonštatoval vo vyhlásení bývalý americký prezident Bill Clinton, v ktorého administratíve pôsobila ako ministerka zahraničných vecí.
„Ako dieťa v Európe zmietanej vojnou, Madeleine a jej rodina museli dvakrát ujsť zo svojho domova. Keď koniec studenej vojny priniesol novú éru globálnej vzájomnej závislosti, stala sa americkým hlasom v OSN, potom prevzala kormidlo ministerstva zahraničných vecí, kde bola vášnivou silou pre slobodu, demokraciu a ľudské práva."
Albrightovú označil za „jednu z najlepších ministeriek zahraničia, vynikajúcu veľvyslankyňu pri OSN, úžasnú profesorku a výnimočnú ľudskú bytosť“.
Barack Obama, bývalý prezident USA
„Ako prvá žena na poste americkej šéfky diplomacie, Madeleine Albrightová pomohla priniesť mier na Balkán, vytvorila cestu pre pokrok v niektorých z najnestabilnejších kútov sveta a bola zástankyňou demokratických hodnôt. A ako imigrantka vniesla do svojej priekopníckej kariéry jedinečnú a dôležitú perspektívu."
George W. Bush, bývalý prezident USA
„Laure a mne správy o smrti Madeleine Albrightovej zlomili srdcia,“ reagoval bývalý americký prezident George W. Bush.
„Žila americký sen a pomohla iným uskutočniť ho... Výnimočne slúžila ako ministerka zahraničia narodená v zahraničí, ktorá z prvej ruky chápala dôležitosť slobodných spoločností pre mier v našom svete. Rešpektujem jej lásku ku krajine a službe verejnosti, a spoločne s Laurou sme vďační, že sme Madeline Albrightovú mohli nazývať našou priateľkou."
Nancy Pelosiová, predsedníčka Snemovne reprezentantov
"Dnes náš národ a svet stratili vznešenú ochrankyňu mieru, diplomacie a demokracie: ministerku Madeleine Albrightovú. Jej funkčné obdobie ako prvej ženy na poste šéfa americkej diplomacie vydláždilo cestu generáciám žien, ktoré slúžia na najvyšších úrovniach našej vlády a zastupujú Ameriku v zahraničí... Jej predvídavé varovania o vzostupe autokracie sú stále dôležitým návodom a zdrojom myšlienok, keď pracujeme na obrane demokracie doma a v zahraničí."
Hillary Clintonová, bývalá americká ministerka zahraničných vecí
"Vždy budem hlboko vďačná za úžasné priateľstvo, ktoré Billa a mňa spájalo s Madeleine, a za neomylné múdre rady, ktoré nám za tých mnoho rokov dala. Vďaka jej službe veľmi veľa ľudí po celom svete žije lepšie životy."
Tony Blair, britský expremiér
"Madeleine bola jedným z najpozoruhodnejších ľudí, s ktorými som mal tú česť pracovať. Mala tú najprenikavejšiu inteligenciu, najsviežejšieho ducha a najhlbší súcit s ľuďmi. Jej životným poslaním bolo zlepšovať svet a usilovala sa o to celú svoju výnimočnú kariéru."
Linda Thomasová-Greenfieldová, americká veľvyslankyňa pri OSN
Americká veľvyslankyňa pri Organizácii Spojených národov Linda Thomasová-Greenfieldová označila Albrightovú za „priekopníčku a výnimočnú osobnosť“.
Jens Stoltenberg, generálny tajomník NATO
Medzi osobnosťami, ktoré na správy o jej úmrtí reagovali, bol aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, podľa ktorého bola Albrightová „silou slobody“ a „otvorenou zástankyňou NATO“.
Zuzana Čaputová, slovenská prezidentka
Podľa slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej zohrala Madeleine Albrightová kľúčovú rolu v smerovaní východného bloku po páde železnej opony.
"Madeleine Albrightová, narodená v Československu a skutočná americká vlastenka, zohrala kľúčovú úlohu v našej transformácii národa spoza železnej opony k národu žijúcemu a presadzujúcemu slobodu a demokraciu. Náš región bol vždy v jej srdci a ona bude vždy v našom. Nech odpočíva v pokoji," napísala prezidentka na twitteri.
Eduard Heger, slovenský premiér
Bývalá americká diplomatka Madeleine Albrightová bola podľa premiéra Eduarda Hegera mostom medzi Československom a USA.
"Rozumela našim túžbam stať sa súčasťou demokratického sveta a výrazne sa o to zasadila," vyhlásil to na sociálnej sieti predseda vlády.
Ivan Korčok, slovenský minister zahraničných vecí
"Svet prišiel o jedinečnú obrankyňu demokracie, láskavú priateľku a tvrdú oponentku autokratov," napísal na twitteri Korčok s tým, že Albrightovej vplyv budú cítiť ešte mnohé budúce generácie.
Alexander Vondra, český europoslanec a bývalý minister zahraničných vecí
Podľa Vondru nikto neurobil pre Česko v USA toľko, čo Albrightová. "Na našom ´Slavíne´ máš miesto isté," napísal.
Petr Fiala, český premiér
Fiala uviedol, že bývalá šéfka americkej diplomacie patrí k veľkým svetovým štátnikom. Podľa jeho slov má mimoriadne zásluhy o Českú republiku a zaslúžila sa aj o to, že Česko je vo väčšom bezpečí vďaka členstvu v Severoatlantickej aliancii. "To je niečo, za čo si zaslúži náš veľký obdiv a hlbokú úctu. Skláňame sa pred jej pamiatkou," povedal.
"Dnes nás opustila Madeleine Albrightová. Pre mnohých bola inšpiráciou. Pre mňa bola milým a zásadovým človekom, ktorý pevne veril v hodnoty - spravodlivosť, demokraciu, slobodu, solidaritu. Som veľmi rád, že som ju mohol osobne poznať," povedal niekdajší šéf českej diplomacie Tomáš Petříček.
Markéta Pekarová Adamová, predsedníčka českej Poslaneckej snemovne
Adamové na Twitteri napísala, že úmrtie Albrightovej ju veľmi zasiahlo. "Má obrovskú zásluhu na tom, že ČR je pevnou súčasťou NATO, vždy sa snažila, aby bol svet bezpečnejším miestom... Thank you, Madam Secretary," uviedla v tvíte.
"So zármutkom som prijal správu, že zomrela Madeleine Albrightová, prvá žena na poste ministerky zahraničia USA," napísal český minister zahraničných vecí Jan Lipavský. Albrightovú označil za mimoriadnu osobnosť, ktorá sa zasadila o demokraciu či ľudské práva.
Jana Černochová, česká ministerka obrany
Vďačnosť za jej podiel na členstve ČR v NATO, predovšetkým v súčasnosti pri pohľade na Ukrajinu, vyjadrila aj Černochová.