BRUSEL, BRATISLAVA. Medzinárodný mierový kontingent by tvorilo do desaťtisíc ľudí. Tí by na Ukrajine zabezpečovali humanitárne zásobovanie a koridory na evakuáciu ľudí z napadnutých miest, nad ktorými by zabezpečovali aj bezletovú zónu.
Niekoľko krajín vrátane členov Severoatlantickej aliancie (NATO) by dodalo svojich vojakov, na ukrajinské územie by však vstúpili až po odobrení vládou v Kyjeve.
Ešte konkrétnejší návrh nasadenia mierových jednotiek na Ukrajine už podľa poľského webu Onet.pl vzniká na poľskom ministerstve obrany. Vo štvrtok, presne štyri týždne od ruského napadnutia Ukrajiny, by sa o ňom malo rokovať na mimoriadnom summite lídrov členských štátov NATO.
Poliaci prišli s návrhom pred týždňom krátko po tom, ako ich premiér Mateusz Morawiecki navštívil s kolegami z Česka a Slovinska v Kyjeve ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Vo vlaku s nimi išiel aj podpredseda poľskej vlády a líder vládnej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczynski.

Nevyhnutná mierová misia
"Myslím si, že mierová misia je nevyhnutná," povedal Kaczynski na tlačovej konferencii. "Či už pôjde o misiu NATO, alebo širších medzinárodných štruktúr."
"Bola by to misia, ktorá by konala mierovo, doručovala humanitárnu pomoc, ale v tom istom čase by bola vyzbrojená adekvátnou silou," povedal muž, ktorého mnohí považujú za najvplyvnejšiu postavu súčasnej poľskej politiky.