Londýn 4. februára (TASR) - Irán je krajina rozdelená medzi islamistov a reformistov, ktorí síce vyhrávajú voľby, majú podporu v mestách a medzi mladými ľuďmi, ale nedokážu sa zatiaľ presadiť vo vedení štátu, konštatuje dnes vo svojom článku britský denník Times.
Keď bude Amerika tak ako teraz nahlas hovoriť pravdu o tom, že vláda v Teheráne je zapletená do medzinárodného terorizmu a podporovať - i hmotne - iránskych disidentov, zvýšia sa šance iránskych reformistov, domnievajú sa Times.
Desaťtisíce mladých Iráncov chodia demonštrovať za normálnejší život a Západ už podľa Times nesmie brať na ľahkú váhu to, čo sa deje v iránskych uliciach, tak ako to ignoroval v roku 1979, keď islamská revolúcia zvrhla šacha.
Financial Times však vyvodzujú zo situácie v Iráne úplne opačné závery. Prejav amerického prezidenta Georgea W. Busha podľa nich skomplikoval pozíciu amerického ministra zahraničných vecí Colina Powella, ktorý si opatrne budoval styky s reformátormi v Iráne.
Britské noviny sa dokonca obávajú o Powellovu budúcnosť. Americký prezident, okolo ktorého sa teraz sústredili tzv. "jastraby", by Powella mohol prinútiť, aby rezignoval.
Keby k tomu naozaj došlo, museli by úlohu usmerňovať Busha prevziať Európania. Najlepšie by sa na to vraj hodil britský premiér Tony Blair. Ten podľa Financial Times vie, že veci nikdy nie sú len čierne a biele.