KYJEV, BRATISLAVA. Bol len druhý deň ruského útoku na Ukrajinu, keď budovu škôlky a jej okolie vo východoukrajinskom meste Ochtyrka na západ od Charkova zasiahlo viacero striel. Tri z nich zasiahli strechu budovy, dve dopadli na chodník pred škôlkou a jedna zasiahla detské ihrisko. Aj na záberoch z dronu vidno na zemi telá dvoch mŕtvych civilistov, pri útoku zahynuli aj dve deti.
Organizácia Amnesty International a investigatívny projekt Bellingcat po viacnásobnom overovaní potvrdili, že budovu zasiahla kazetová munícia. Malé bomby uložené v nosnom kontajneri sa rozptýlili práve nad budovou škôlky, kontajner dopadol o dvesto metrov ďalej v parku.
Nielen kontroverzná kazetová munícia, ale najmä termobarické bomby a obvinenia z použitia bieleho fosforu znamenajú, že Rusko sa na území Ukrajiny môže dopúšťať vojnových zločinov. Kremeľ teraz priznáva aj použitie hypersonických striel, ktoré sa len ťažko sledujú a zneškodňujú.
Ľudskoprávne organizácie sa obávajú, že tieto kroky ešte viac zvýšia počet civilných obetí a že Rusko na ne od začiatku neberie nijaký ohľad. Aké kontroverzné zbrane využíva?

Odnesie aj jadrové hlavice
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu v prejave upozornil, že do bojovej pohotovosti na Ukrajine boli zaradené „zbrane, ktoré vo svete nemajú obdobu“.
Jednu z takých zbraní využili ruské jednotky v piatok, keď na zničenie podzemného skladu ukrajinských rakiet pri Ivano-Frankivsku na juhozápade Ukrajiny použili prvýkrát hypersonické strely Kinžal.