DONECK, BRATISLAVA. „Aj vy ste prišli obhajovať fašistov?“ pýta sa ruský policajt jednej zo starších žien, ktorá vyšla do ulíc protestovať proti vojne na Ukrajine.
„Akých fašistov? Ja mám na Ukrajine príbuzných, to ich bombardujete,“ odvetila žena. Rozhovor zachytili smartfóny aj televízne kamery. Kremeľská propaganda dlhodobo tvrdí, že Ukrajine vládnu nacisti a narkomani. Údajnú prítomnosť nacistov v Kyjeve Kremeľ prezentoval ako zámienku, prečo „musel“ 24. februára vpadnúť na Ukrajinu.
Keď Rusko na Ukrajine zbombarduje civilný cieľ, Moskva najprv poprie, že sa to stalo.
Vzápätí uvedie, že k bombardovaniu predsa len došlo, ale civilná budova podľa Kremľa dávno neslúžila svojmu účelu,„ zato sa v nej ukrývali radikáli z pluku Azov“. Podobnú dezinformáciu ruské úrady šírili po bombardovaní nemocnice aj divadla v Mariupoli.
Propagandistické kanály v rovnakom čase šírili aj tretiu verziu, a teda, že tieto budovy podľa nich bombardujú ukrajinské jednotky.
Tvrdenia Kremľa sa v priamom prenose ukazujú ako lživé, pričom viaceré oficiálne kanály vrátanie ministrov si vo vyhláseniach protirečia.
Dostupné informácie a svedectvá ukazujú, že práve Kremeľ už pred ôsmimi rokmi využíval domácich neonacistov, aby sa angažovali na strane proruských separatistov vo vojne v Donbase.

Podhubie si pripravovali dávno pred vojnou
„Moskva varuje pred ‚neonacistickým pučom v Kyjeve‘. Dôkazy, že Kremeľ spolupracuje s neonacistami a ultranacionalistami v Donbase, pôsobia v tomto kontexte mimoriadne ironicky,“ uviedol pred ôsmimi rokmi web Refworld, ktorý zastrešuje Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov.
Dôkazy o napojení ruských neonacistov na Kremeľ sa začali množiť v roku 2014, keď vojna v Donbase vypukla.