PEKING, BRATISLAVA. Kým väčšina svetových lídrov pre genocídu Ujgurov vo februári neprišla na otvorenie zimnej olympiády v Pekingu, ruský prezident Vladimir Putin bol najváženejším hosťom čínskeho lídra Si Ťin-pchinga.
Spoločne hovorili o neochvejnom priateľstve, ktoré nemá hraníc. Odpoveď na otázku, či predsa len nejaké hranice ich priateľstvo nemá, môže byť pre vývoj vo svete kľúčovou.
Keď koncom februára Putin spustil inváziu na Ukrajinu, západné štáty proti nemu zaviedli sankcie, Čína hovorí o nutnosti nájsť diplomatické riešenia, ale na žiadnu stranu sa ešte jasne nepostavila.
Bude to mať následky

Cez víkend sa do amerických médií dostalo vyjadrenie nemenovaného predstavitelia americkej vlády, podľa ktorého Rusko požiadalo Peking o pomoc s dodávkami zbraní alebo s obchádzaním ekonomických sankcií.
Vláda reagovala tým, že o podobných veciach hovoria priamo s Pekingom.
„Pekingu hovoríme, že sa len neprizeráme a nedovolíme, aby akákoľvek krajina pomáhala Rusku obísť ekonomické sankcie,“ reagoval v CNN poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jack Sullivan.
Osobne o tom chce v pondelok hovoriť na stretnutí v Ríme s najvyšším čínskym diplomatom Jang Ťie-čch'om. Sullivan povedal, že Číňania zrejme vedeli o plánovanej ruskej invázii, ale „možno nepoznali celý rozsah plánovanej akcie“.
Čínska strana informácie o ruskej požiadavke nepoprela, ale obvinila Američanov, že šíria dezinformácie so snahou Čínu poškodiť.