SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Ukrajina Rusko Online: Čína po prvýkrát použila slovo "vojna" v súvislosti s Ukrajinou

Rokovanie posun neprinieslo, Kuleba neuspel u Lavrova ani s koridormi.

Načítavam... Svedectvo z Kyjeva. Takto sa pripravuje na útok (10. 3. 2022)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sledujte najnovšie správy o vojne na Ukrajine minútu po minúte:

Najnovšie | Najstaršie
10. 3. 2022
|
23:30
|
Svet

Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov vyhlásil, že ruské jednotky zabili viac civilistov ako ukrajinských vojakov, pričom ruskú inváziu označil za „teroristickú vojnu“. Informoval o tom portál The Kyiv Independent. (The Guardian)

10. 3. 2022
|
22:14
|
Svet

Britské ministerstvo obrany informovalo, že v juhoukrajinských mestách Cherson, Melitopoľ a Berďansk, ktoré ovládajú ruskí vojaci, vypukli v uplynulých dňoch protesty.

Ministerstvo sa odvolalo na správy britských tajných služieb a uviedlo, že len pri protestoch v Chersone zadržali v stredu príslušníci ruských inváznych síl približne 400 ľudí. (TASR)

10. 3. 2022
|
22:01
|
Svet

Rusko využíva čoraz väčší počet svojich vojakov na obliehanie kľúčových ukrajinských miest, čo spomaľuje postupovanie ruských jednotiek.

Na twitteri to dnes s odkazom na informácie vojenskej rozviedky uviedlo britské ministerstvo obrany. (ČTK)

10. 3. 2022
|
21:56
|
Svet

Pred vojnou na Ukrajine doteraz evakuovali viac než 400 000 civilistov. Uviedol to ukrajinský minister vnútra Denys Monastyrskyj, ktorého citovala agentúra Reuters.

"Tieto osoby boli evakuované predovšetkým z oblastí, v ktorých pokračujú boje," povedal minister v ukrajinskej štátnej televízii.

Podľa ukrajinskej vlády bolo len za posledné dva dni evakuovaných viac než 80 000 ľudí z mesta Sumy na severovýchode Ukrajiny a jeho okolia a z oblastí severozápadne od metropoly Kyjev.

Obyvatelia boli prostredníctvom humanitárnych koridorov evakuovaní aj z miest Trosťanec, Krasnopilľa či Izjum.

Stále sa však nepodarilo dostať do bezpečia tisíce civilistov z obliehaného Mariupolu a podľa ukrajinských úradov sa podmienky v tomto meste rovnajú humanitárnej katastrofe. (TASR)

10. 3. 2022
|
21:40
|
Svet

Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščukovová vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby pomohlo prístavnému mestu Mariupol, ktoré už niekoľko dní obliehajú ruskí vojaci.

"Pomôžte Mariupolu. Je tam naozajstná humanitárna katastrofa," povedala 42-ročná Vereščukovová.

Humanitárny koridor, z tohto mesta, na ktorom sa Kyjev dohodol s Moskvou, vo štvrtok nefungoval, uvádza DPA.

Vereščukovová uviedla, že do mesta sa opäť nedostala ani nijaká humanitárna pomoc. "Ani voda, ani lieky, ani jedlo sa nedostali k ľuďom, ktorí sú už niekoľko dní vystavení intenzívnemu ostreľovaniu," povedala.

Dodala, že tzv. humanitárne koridory na boli úspešne zriadené z iných miest, nie však z Mariupolu. "Z miest Sumy, Trosťanec a Krasnopilľa sme za posledné dva dni vyviezli smerom na Poltavu viac ako 60 000 ľudí," dodala. (TASR)

10. 3. 2022
|
21:05
|
Svet

Rusko oznámilo, že otvorí denné humanitárne koridory smerujúce na ruské územie pre civilistov utekajúcich pred vojnou na Ukrajine.

"Humanitárne koridory do Ruskej federácie budú teraz otvorené, bez dohôd, každý deň od 10.00 h (moskovského času, 8.00 h SEČ)," informoval ruské agentúry predstaviteľ ministerstva obrany Michail Mizincev.

Ukrajina pritom odmieta humanitárne koridory vedúce do Ruska a Bieloruska.

Mizincev dodal, že evakuačné trasy v iných smeroch budú predmetom dohôd s ukrajinskou stranou. (TASR)

Humanitárny koridor v Kyjeve.
Zdroj SITA/AP
10. 3. 2022
|
20:51
|
Svet

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že podmienky Putina na zastavenie paľby na Ukrajine nie sú prijateľné pre nikoho.

"V najbližších hodinách či dňoch neočakávam nijaké diplomatické riešenie situácie," povedal Macron novinárom pred summitom EÚ vo francúzskom Versailles.

Macron dodal, že zastavenie paľby považuje v najbližších hodinách za nerealistické. Vojnu na Ukrajine označil za ľudskú, politickú a humanitárnu tragédiu, ktorá povedie k úplne novej štruktúre Európy. (TASR)

10. 3. 2022
|
20:24
|
Svet

Kanadský premiér Justin Trudeau vo Varšave vyhlásil, že ruský prezident Vladimir Putin sa inváziou na Ukrajinu dopustil hrubej chyby a vojnu prehrá.

"Naše perspektívy sa budú z jedného demokratického štátu na druhý vždy mierne líšiť. Vladimir Putin však rátal s tým, že tieto rozdiely budú viesť k neefektívnym sankciám. My sme sa na nich však jednomyseľne zhodli," povedal Trudeau na spoločnej tlačovej konferencii s poľským prezidentom Andrzejom Dudom.

"Vladimir Putin sa dopustil hrubej chyby. Túto vojnu prehrá... Dravosť, sila a odhodlanie ukrajinského národa pri obrane vlastného územia je pre nás všetkých inšpiráciou," vyhlásil Trudeau. (TASR)

10. 3. 2022
|
20:19
|
Svet

Britský premiér Boris Johnson sa pridal k ďalším predstaviteľom na Západe a vyjadril obavy z toho, že by Rusko mohlo na Ukrajine použiť chemické zbrane.

Pre televízny kanál Sky News povedal, že Kremeľ pripravuje „falošný príbeh“ o tom, že jeho oponenti či Američania skladujú chemické zbrane, pričom to využije ako zámienku na použitie takých zbraní.

„Veci, ktoré počujete o chemických zbraniach, sú priamo z ich príručky. Videli ste to v Sýrii, videli ste to dokonca v Spojenom kráľovstve. Podotýkam, že to už robia,“ vyjadril sa Johnson.

„Obávam sa, že je to cynická, barbarská vláda,“ dodal. (SITA)

10. 3. 2022
|
20:09
|
Svet

Väčšina obchodov je už prázdna, aj do tých posledných sa ľudia vlámali, aby zohnali aspoň nejaké jedlo. Vody je tak málo, že miestni si roztápajú sneh alebo vypúšťajú vodu z radiátorov.

Mariupoľ čelí najväčšej humanitárnej katastrofe na Ukrajine v tomto storočí. Prečítajte si text od Lukáša Onderčanina >>> (SME)

10. 3. 2022
|
19:53
|
Svet

Členské krajiny Európskej únie sú v súvislosti s vojnou na Ukrajine jednotnejšie ako kedykoľvek predtým, povedal vo štvrtok šéf európskej diplomacie Josep Borrell po príchode na summit lídrov EÚ vo francúzskom Versailles.

"Putin si myslel, že dobyje Ukrajinu, a zlyhal. Veril, že nás rozdelí, a zlyhal. Veril, že oslabí transatlantické partnerstvo, a zlyhal," uviedol Borrell.

"Na tomto summite prehodnotíme Európsku obranu... a prehodnotíme aj energetiku. Musíme sa zbaviť závislosti od ruských fosílnych palív," povedala po svojom príchode predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Dodala, že pre dosiahnutie tohto cieľa budú potrebné obrovské investície do obnoviteľných zdrojov energie.

Diskusie európskych lídrov vo Versailles sa podľa nej budú určite týkať aj "Ukrajiny ako súčasti našej európskej rodiny." (TASR)

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell.
Zdroj SITA/AP
10. 3. 2022
|
19:44
|
Svet

Státisíce ľudí v juhoukrajinskom prístavnom meste Mariupol, ktoré je obkľúčené ruskými vojakmi, už nemajú potraviny, vodu, kúrenie, elektrinu ani lekársku starostlivosť.

Situácia v meste je "čoraz strašnejšia a zúfalejšia", informuje vo štvrtok britský denník The Guardian citujúc šéfa tamojšej delegácie Medzinárodného výboru Červeného kríža.

"Mnohí ľudia tvrdia, že nemajú (už ani) jedlo pre deti," uvádza v stredajšej audionáhravke Saša Volkov, šéf delegácie MVČK v Mariupole. Dodáva, že v niektorých častiach mesta je situácia už taká zlá, že ľudia na seba kvôli jedlu začali aj útočiť. Objavili sa aj prípady ničenia áut v snahe o získanie benzínu.

Míňajú sa tiež zásoby liekov, pričom lekárne boli podľa Volkova "vyrabované už pred štyrmi či piatimi dňami", hoci niektoré nemocnice ešte fungujú. Obyvatelia podľa Volkova vyrabovali pred pár dňami aj všetky obchody a začali chorľavieť od zimy.

"Jedlo máme už len na niekoľko dní... Mnohí z nás začali chorľavieť, z dôvodu vlhkosti a chladu... Snažili sme sa čo najviac zachovať hygienické štandardy, nie vždy je to však možné," dodal. (TASR)

10. 3. 2022
|
19:41
|
Ekonomika

Goldman Sachs je prvou veľkou americkou bankou, ktorá pre útok na Ukrajinu odchádza z Ruska.

Tento krok tiež zvyšuje tlak na jej konkurentov, aby ju nasledovali.

Pre západné finančné inštitúty je čoraz ťažie operovať v Rusku. Dôvodom sú západné sankcie. Banky preto zvažujú odchod.

Najväčšiu angažovanosť v Rusku majú európske banky, ale aj expozícia amerických bánk je významná, keď podľa údajov Banky pre medzinárodné zúčtovanie (BIS) predstavuje celkovo 14,7 miliardy USD (13,26 miliardy eur).

"Goldman Sachs postupne zlikviduje svoje podnikanie v Rusku v súlade s regulačnými a licenčnými požiadavkami," uviedla banka. (TASR)

10. 3. 2022
|
19:20
|
Svet

Čína dúfa, že vojna na Ukrajine skončí čo najskôr. Vyhlásil to čínsky minister zahraničných vecí Wang I, pričom prvýkrát použil v súvislosti s konfliktom na Ukrajine slovo "vojna".

"Dúfame, že boje a vojna sa skončia čo najskôr," povedal Wang počas videohovoru s francúzskym ministrom zahraničných vecí Jeanom-Yvesom Le Drianom.

Wang taktiež vyzval všetky zúčastnené strany, aby sa upokojili a podnikli kroky, ktoré zabránia eskalácii situácie na Ukrajine. (TASR)

10. 3. 2022
|
19:19
|
Ekonomika

Západné spoločnosti, ktoré odišli z Ruska pre vojnu proti Ukrajine, môžu prísť o svoje ruské divízie a závody. Moskva sa vyhráža ich zoštátnením.

Spoločnosti, ktoré odchádzajú z Ruska, "v podstate ponechávajú zamestnancov napospas osudu", uviedol bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev.

Vláda bude podľa neho musieť prijať opatrenia, ktoré po insolvencii firiem a závodov vyústia do zoštátnenia, aby títo ľudia neskončili na ulici, uviedol podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie.

Na základoch aktív, ktoré investori v panike zanechali, bude treba vybudovať nový priemysel, uviedol Medvedev. "Tento prístup je objektívny a férový," dodal.

V Rusku zatiaľ neexistuje zákon o zoštátnení firemných aktív. Čoraz viac ruských politikov v reakcii na západné sankcie však volá po takejto legislatíve a očakáva sa, že by sa čoskoro mohla dostať do ruského parlamentu.

"Nech mali západné firmy akýkoľvek dôvod pre svoj odchod, mali by pochopiť, že nebude ľahké vrátiť sa späť na naše trhy," uviedol Medvedev. (TASR)

10. 3. 2022
|
19:17
|
Ekonomika

Rakúsky výrobca automobilov a automobilových komponentov Magna od pondelka s účinnosťou na 14 dní úplne zastaví výrobu modelov pre nemeckú automobilku BMW.

Dôvodom sú chýbajúce dodávky káblových zväzkov z Ukrajiny, uviedla spoločnosť vo štvrtok pre rakúsku tlačovú agentúra APA.

V čase odstavenia výroby si zamestnanci vyčerpajú dovolenky alebo nadčasy, prípadne zostanú doma prostredníctvom skrátených úväzkov, informovala ďalej spoločnosť s upozornením, že nie je isté, či sa produkcia po uplynutí dvoch týždňov obnoví. (SITA)

10. 3. 2022
|
19:15
|
Domov

Premiér Eduard Heger si vie predstaviť úplné odstrihnutie Slovenska od dodávok energií z Ruska.

"Ceny sú už teraz extrémne vysoké a sú vysoké práve pre to, čo robí Vladimir Putin. Preto ho musíme zastaviť, pretože vojna má najvyššiu cenu," reagoval premiér na otázku, či tento krok nespôsobí rast cien energií.

Pripomenul, že slovenská delegácia ide na samit vo Versailles s konkrétnymi návrhmi pre európsku perspektívu Ukrajiny. Úrad vlády navrhuje zriadenie európskeho fondu na povojnovú obnovu Ukrajiny, ako aj na podporu jej integračného procesu vrátane potrebných legislatívnych reforiem.

V tejto súvislosti slovenská vláda navrhne aj vypracovanie akčného plánu na vstup Ukrajiny do EÚ, v rámci ktorého by východný sused SR mal získať štatút kandidátskej krajiny. Cieľom navrhovaného plánu je zabezpečiť, aby legislatíva Ukrajiny a jej inštitúcie boli do piatich rokov pripravené na vstup do EÚ.

Ukrajine by mal byť podľa Hegera poskytnutý prístup k Rade EÚ na všetkých úrovniach, avšak bez hlasovacieho práva – na úrovni ministrov, výboru COREPER aj v odborných pracovných skupinách.

Kyjev by mal navyše mať prístup k všetkým európskym agentúram a programom a ukrajinský prezident by mal byť pravidelne pozývaný na stretnutia Európskej rady ako hosť, uvádza sa v pláne slovenskej vlády. (TASR)

10. 3. 2022
|
19:12
|
Svet

Ruský prezident Vladimir Putin varoval Západ, že sankcie uvalené na Moskvu sa mu môžu vypomstiť v podobe vyšších cien potravín a energií.

Putin v súvislosti s produkciou potravín poznamenal, že Rusko je jedným z hlavných svetových výrobcov priemyselných hnojív.

"Rusko a Bielorusko sú jednými z najväčších dodávateľov minerálnych hnojív. Ak budú (západné krajiny) stále robiť problémy s financovaním a logistikou dodávania našich výrobkov, ceny narastú a to ovplyvní finálny produkt – potraviny," upozornil Putin.

Počas zasadnutia vlády prenášaného televíziou Putin vyhlásil, že k takzvanej špeciálnej vojenskej operácii na Ukrajine nikdy neexistovala alternatíva a že Rusko by nikdy nevymenilo vlastnú suverenitu za krátkodobý ekonomický zisk.

"Sankcie by na nás uvalili tak či tak. Svoje problémy sme si však dokázali vyriešiť v minulosti a dokážeme to aj teraz. Táto situácia nakoniec posilní našu nezávislosť, sebestačnosť a suverenitu," uviedol.

Zároveň dodal, že Rusko si ako významný dodávateľ energií a plynu pre zahraničie bude naďalej plniť svoje záväzky, napriek tomu, že dodávky boli v dôsledku sankcií zabrzdené.

"(USA) oznámili, že končia s dovozom ruskej ropy. Ceny a inflácia sú tam také vysoké ako nikdy predtým a oni na nás hádžu svoje vlastné zlyhania," tvrdil Putin. (TASR)

10. 3. 2022
|
18:33
|
Ekonomika

Banka pre medzinárodné zúčtovanie (BIS), ktorá slúži ako centrálna banka centrálnych bánk, po invázii Ruska na Ukrajinu suspendovala členstvo ruskej centrálnej banky.

Informuje o tom na svojej webstránke televízia CNN, pre ktorú BIS uviedla, že sa riadi medzinárodnými sankciami uvalenými na Centrálnu banku Ruskej federácie. (SITA)

10. 3. 2022
|
18:23
|
Domov

Rusko pokračovalo v bombardovaní Ukrajiny, cieľom jeho útokov sú aj nemocnice.

Šíri novú falošnú správu, že Ukrajina vraj vyrábala biologické zbrane, Západ sa bojí, že to môže byť ruská zámienka na použitie chemických zbraní. A rokovania v Turecku nepriniesli žiaden posun.

Vypočujte si Ukrajinský spravodaj, štvrtkový súhrn informácii o vojne na Ukrajine. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 10/3/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
10. 3. 2022
|
18:20
|
Svet

Poľský prezident Andrzej Duda vo štvrtok vyhlásil, že činy ruskej armády na Ukrajine sa dajú prirovnať ku genocíde a označil ich za barbarstvo.

"Keď bombardujete nemocnice s tehotnými ženami a s deťmi..., keď útočíte bombami a raketovými strelami na obytné oblasti, v ktorých nie je žiadna vojenská infraštruktúra, ide o barbarské činy, ktoré nesú znaky genocídy," povedal Duda vo Varšave po stretnutí s americkou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou.

Duda uviedol, že do Poľska už dorazila skupina vyšetrovateľov Medzinárodného trestného súdu so sídlom v Haagu, ktorá začne prešetrovať, či na Ukrajine došlo k spáchaniu vojnových zločinov.

O tom, že sa tak deje, majú podľa Dudu dôkazy – vrátane videí – ukrajinskí utečenci, ktorí prišli do Poľska. Počas prvých dvoch týždňov ruskej invázie prišlo do Poľska vyše 1,4 milióna utečencov z Ukrajiny.

Harrisová rovnako ako Duda odsúdila stredajší útok Ruska na nemocnicu v meste Mariupol, ktorý si vyžiadal obete a zranených. Ako uviedla, za posledné týždne – a ešte viac za uplynulých 24 hodín – došlo k "zverstvám nepredstaviteľných rozmerov". Poukázala pritom na stredajšie bombardovanie nemocnice v ukrajinskom meste Mariupol.

Takisto apelovala na medzinárodné vyšetrenie podozrení, že Moskva na Ukrajine pácha vojnové zločiny. Dodala, že v tejto veci už koná OSN a Spojené štáty sa v prípade potreby zapoja do vyšetrovania. (TASR)

10. 3. 2022
|
18:10
|
Svet

Nemci ponúkli až 300 000 súkromných bytov, v ktorých sa môžu ubytovať utečenci z Ukrajiny, ktorí utekajú pred ruskou inváziou. Oznámilo to dnes nemecké ministerstvo vnútra.

Ministerstvo pri zabezpečovaní ubytovania utečencov spolupracuje s neziskovou organizáciou gut.org a serverom Airbnb.org, ktorý je neziskovou odnožou spoločnosti Airbnb.

Nemci môžu ukrajinským utečencom ponúkať ubytovanie v súkromí napríklad prostredníctvom webových stránok Unterkunft Ukraine. Dobrovoľníci, ktorí nocľahy ponúkajú, dávajú svoje priestory k dispozícii na najmenej dva týždne. (ČTK)

10. 3. 2022
|
17:51
|
Svet

Železnice pridávajú ďalší humanitárny vlak, premávať bude do konca marca z Košíc do Bratislavy.  Prvýkrát vyrazí zajtra o 2:30, zastaví v Žiline o 5:31 a do hlavného mesta by mal doraziť o 7:52 h. 

Národný dopravca však upozorňuje, že časy sú informatívne. Humanitárny vlak je primárne určený pre občanov z Ukrajiny, ktorí utekajú pred vojnovým konfliktom. Pre bezplatnú prepravu si musia vyzdvihnúť cestovný doklad v pokladnici, v krajnom prípade u sprevádzajúceho personálu vo vlaku na základe predloženia platného ukrajinského cestovného pasu alebo identifikačného dokladu. "Ostatní zahraniční cestujúci, ako napríklad študenti iných krajín utekajúci z Ukrajiny, si musia cestovný lístok zakúpiť," upozornil dopravca. (TASR)

10. 3. 2022
|
17:37
|
Svet

Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder by sa mal stretnúť s Putinom. Stretnutie je súčasťou úsilia o sprostredkovanie ukončenia vojny na Ukrajine. Schröderovmu stretnutiu v Moskve predchádzalo rokovanie v Istanbule s ukrajinským politikom, ktorý je členom ukrajinskej delegácie pri mierových rozhovoroch s Ruskom.

Ukrajina chcela podľa jedného zo zdrojov zistiť, či Schröder dokáže „postaviť most“ pre dialóg s Putinom. Schröder bol kancelárom v rokoch 1998 - 2005 a odvtedy mal lukratívnu podnikateľskú kariéru vďaka jeho pôsobeniu v ruskom energetickom sektore. Niekdajší kancelár má popredné role v ruských energetických gigantoch Rosnefť a Gazprom. Po invázii Ruska na Ukrajinu čelí kritike doma aj v zahraničí za to, že odmieta prerušiť jeho úzke vzťahy s Moskvou. (TASR, SME)

10. 3. 2022
|
17:14
|
Svet

Sankcie na Rusko síce zdvihli ceny v USA, ale Putin čelí oveľa väčším výdavkom, tvrdí americký prezident Biden. Biden reagoval na správu, že spotrebiteľské ceny za posledný rok vyleteli nad 7,9 percent. K inflácií do veľkej miery prispelo zvýšenie cien plynu a energií, uviedol prezident.  (SME)

10. 3. 2022
|
17:00
|
Domov

Ministerstvo práce zjednodušilo tlačivá pre Ukrajincov, deti majú nárok na dotáciu na stravu. Ministerstvo pre nich pripravilo dvojjazyčnú slovensko-ukrajinskú verziu. 

"O dávky v hmotnej núdzi môže požiadať každý občan Ukrajiny, ktorému cudzinecká polícia vystaví doklad odídenca," pripomenula hovorkyňa ministerstva s tým, že doteraz bolo podávanie žiadostí na úradoch či vo veľkokapacitných centrách zdĺhavé. (TASR)

10. 3. 2022
|
16:52
|
Svet

Putin sa zajtra stretne s Lukašenkom. Prezidenti budú rokovať o aktuálnych otázkach bilaterálnych vzťahov, rozvoji spolupráce, hospodárskej kooperácii pod sankciami Západu. Taktiež budú diskutovať o vojne na Ukrajine. Bielorusko je blízkym spojencom Moskvy a ruskej armáde poskytuje zázemie pre vojenské operácie na Ukrajine. (SME)

10. 3. 2022
|
16:47
|
Ekonomika

Slovensko nevyužije právo veta pri zastavení odoberania dodávok ruského plynu či ropy. Bude sa však zaujímať o možné kompenzácie. O zastavení odoberania ruských energií aktuálne rozhoduje Európska únia.

„Pokiaľ sa Európa rozhodne, že zastaví tok financií za energetické nosiče do Ruska, Slovensko si nebude uplatňovať právo veta. Avšak chceme vedieť, chceme si byť istí, že máme tieto zdroje čím nahradiť, a pokiaľ sa to dotkne niektorých štátov viac ako iných, tak ako budú tieto štáty kompenzované,“ povedal na stretnutí s novinármi štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek. (TASR)

10. 3. 2022
|
16:40
|
Svet

Litva kvôli ruskej invázii na Ukrajinu sprísňuje výnimočný stav. Krajina bude blokovať dezinformácie a hromadné podujatia na podporu Ruska a Bieloruska. Litva zároveň rozmiestnila na hraniciach s týmito krajinami vojenské oddiely.

Zákon bude v platnosti minimálne do 20. apríla.  "Nikto v parlamente nechce, aby ruská propaganda a dezinformácie zničili odhodlanie a ochotu Litovčanov pomôcť Ukrajine," dodala premiérka Ingrida Šimonyté. Zákon zároveň zakazuje fotografovať, nakrúcať či inak zhromažďovať informácie o pohyboch armády či strategickej energetickej infraštruktúre. V Litve už zakázali vysielanie médií založených alebo kontrolovaných Ruskom či Bieloruskom. Krajina takisto nebude ruským a bieloruským občanom vydávať víza. (SME, TASR)

10. 3. 2022
|
16:30
|
Svet

Zelenskyj podpísal zákon o zhabaní ruského majetku na území Ukrajiny. Zákon sa opiera o fakt, že "Ruská federácia začala vojnu proti Ukrajine a jej obyvateľom". Rozhodnutia o zhabaní majetku bude prijímať Rada národnej bezpečnosti a obrany. Ukrajina nepočíta s náhradou škôd v dôsledku týchto krokov. 

Na Ukrajine majú okrem iného svoje zastúpenie ruské banky a firmy, ktoré vlastnia podiely v miestnych podnikoch, konštatuje DPA. (TASR)

10. 3. 2022
|
16:21
|
Svet

Británia sa obáva, že Rusko by mohlo na Ukrajine použiť chemické zbrane. "Boli sme svedkami použitia týchto zbraní Ruskom už v predchádzajúcich vojenských konfliktoch a bolo by obrovskou chybou, ak by ho použilo aj teraz. Bola by to ďalšia veľká chyba Putina," vyhlásila povedala britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová.

Spojené štáty v stredu odmietli obvinenia Moskvy, že Washington podporoval údajný vojenský biologický program na Ukrajine. USA označili tieto tvrdenia za "smiešne" a myslia si, že Rusko si týmito vyjadreniami pripravuje pôdu na použitie chemických alebo biologických zbraní na Ukrajine.

"Myslím si, že (Putin) by sa mal poriadne zamyslieť nad tým, čo sa dialo s inými krajinami, ktoré chemické zbrane použili," povedal vo štvrtok pre rozhlasovú stanicu BBC námestník britského ministra obrany pre ozbrojené sily James Heappey. Nešpecifikoval však, či by sa v prípade ich použitia zo strany Ruska do konfliktu zapojila aj Severoatlantická aliancia (NATO).

Ruská vojenská operácia na Ukrajine trvá už tretí týždeň, pričom Moskva zatiaľ nedosiahla žiaden zo stanovených cieľov. V konflikte zahynuli tisícky ľudí a viac ako dva milióny ľudí museli opustiť svoje domovy, informuje agentúra Reuters. (SME, TASR)

10. 3. 2022
|
16:16
|
Svet

Estónsko nebude počas ruskej invázie na Ukrajinu vydávať Rusom turistické víza. Bude platiť výnimka pre ľudí, ktorí majú v Estónsku príbuzných alebo tam cestujú z humanitárnych či zdravotných dôvodov.

„Aktívne pracujeme na tom, aby sme zabezpečili, že naše odstrašujúce opatrenia v tomto regióne budú silnejšie ako doteraz, pretože situácia v Európe a v oblasti bezpečnosti sa dramaticky zmenila“ a pravdepodobne sa už nikdy nevráti do stavu pred 24. februárom, povedala ministerka zahraničia Eva-Maria Liimets. Od začiatku invázie sa zvýšil počet Rusov prichádzajúcich do Estónska. (TASR)

10. 3. 2022
|
16:06
|
Domov

Zelenskyj poďakoval Slovákom za pomoc, hovorí Čaputová. Ukrajinský prezident telefonoval so slovenskou prezidentkou. „Zuzana, bojujeme, ako môžeme. Vieme, aká je pomoc zo Slovenska, ste naši dôležití a spoľahliví priatelia,“ citovala Čaputová slová Zelenského.

Prezidentka dodala, že v rozhovore pritom zdôraznil potrebu pomoci, ktorá zmierni utrpenie ľudí na Ukrajine a pomôže chrániť nevinné ľudské životy aj od ďalších štátov. Za posledný deň vybavili na hraničných priechodoch na vstupe z Ukrajiny na Slovensko celkovo 11 896 osôb. (TASR)

10. 3. 2022
|
15:36
|
Svet

Borrell odsúdil ruské bombardovanie nemocnice s pôrodnicou v Mariupole ako vojnový zločin. "Nálety na obytné štvrte a blokovanie prístupu konvojov s humanitárnou pomocou ruskými jednotkami musí okamžite prestať," napísal šéf európskej diplomacie na Twitter a vyzval Rusko na vytvorenie bezpečného koridoru pre odchod civilistov. (SME)

10. 3. 2022
|
15:27
|
Svet

Biologické laboratóriá? Sú bežné, kremeľská propaganda potrebovala dodať noty.  S výrobou biologických zbraní má skúsenosti Moskva. Píše Nina Sobotovičová. (SME)

10. 3. 2022
|
15:24
|
Svet

Polícia varuje pred dezinformáciami o bombardovaní na Ukrajine. Jej cieľom je spochybnenie bombardovania a počtu obetí. Súčasťou kampane sú materiály o jednej zo zranených osôb, ktorá má byť podľa nich najatou herečkou. Polícia zdôrazňuje, že sa tieto falošné správy objavia aj na Slovensku. (TASR)

10. 3. 2022
|
14:58
|
Svet

Ruskí propagandisti budú zodpovední za spoluúčasť na vojnových zločinoch, oznámil ukrajinský prezident Zelenskyj. Prezident varoval, že propagandisti budú nenávidení po tom, čo Rusi pocítia dôsledky za vojnové zločiny v konflikte na Ukrajine. "Vojna nie je nikdy izolovaná. Vždy poškodí obeť, ale aj agresora. To pochopí až agresor neskôr. Ale vždy to pochopí a vždy trpí,“ povedal Zelenskyj. Humanitárna katastrofa je podľa neho súčasť ruského plánu.

"Nestali sme sa otrokmi a nikdy sa nestaneme - pretože toto je náš duch a toto je náš osud," oznámil Zelenskyj.

Zelenskyj reagoval na ruské obhajovanie útoku na detskú nemocnicu a pôrodnicu. Včera tiež ukrajinská generálna prokurátorka Iryna Venediktová vyzvala na „nový model“ vyšetrovania údajných vojnových zločinov. Venediktová uviedla, že jej úrad tiež „zakročil proti tým, ktorí podnecovali vojnu a vyprovokovali ďalšie zverstvá na ukrajinskom území“. (SME)

10. 3. 2022
|
14:43
|
Ekonomika

Taliansky energetický koncern Eni neuzatvorí nové kontrakty na dovoz ropy z Ruska. "Eni bude konať plne v súlade s európskymi a národnými inštitúciami," uviedol hovorca koncernu. Taliansko pokrýva 45 percent svojej spotreby plynu dovozom z Ruska. (TASR)

10. 3. 2022
|
14:41
|
Svet

Z Kyjeva podľa starostu utiekla polovica obyvateľov. "Podľa našich informácií odišiel z mesta jeden z každých dvoch obyvateľov Kyjeva," povedal Vitalij Kličko pre ukrajinskú televíziu. "Odišli o niečo menej než dva milióny ľudí. Kyjev sa však premenil na pevnosť. Každá ulica, každá budova, každé kontrolné stanovište bolo opevnené." (SME)

10. 3. 2022
|
14:25
|
Svet

Od ruskej invázie došlo na Ukrajine k 24 útokom na zdravotnícke zariadenia, tvrdí WHO. „Tieto útoky si vyžiadali najmenej 12 úmrtí a 17 zranených. Najmenej osem zo zranených a dvaja zo zabitých boli overení ako zdravotníci. K útokom došlo medzi 24. februárom a 8. marcom,“ uviedla WHO pre CNN. (SME)

10. 3. 2022
|
14:09
|
Svet

Americká viceprezidenta Kamala Harrisová ocenila Poliakov za prijatie vyše milióna ukrajinských utečencov. Harrisová tiež oznámila dodávku dvoch nových raketových systémov Patriot.

Dolná komora amerického kongresu niekoľko hodín predtým vyčlenila na pomoc Ukrajine a jej európskym spojencom 13,6 miliardy dolárov. "Sledujem alebo čítam o práci bežných ľudí, ktorí robia neobyčajné veci, a preto vám prinášam poďakovanie od amerického ľudu," povedala Harrisová. Harrisová sa na návšteve Poľska stretla s na stretnutí s poľským premiérom Mateuszom Morawieckým a prezidentom Andrzejom Dudom. (SME, TASR)

10. 3. 2022
|
13:59
|
Svet

Fínsky prezident Niinistö sa bude zhovárať s Putinom, Rusko však podľa neho preferuje dialóg s USA pred EÚ. Niinistö oznámil, že je dôležité pokračovať v rozhovoroch s Moskvou na dosiahnutie mieru na Ukrajine prostredníctvom diplomacie a zabránenie konfliktu v iných častiach Európy. 

Fínsko, ktoré je členom Európskej únie, ale nie NATO. Celoštátny prieskum minulý týždeň ukázal, že väčšina opýtaných po prvý raz uviedla, že severský štát by mal vstúpiť do NATO. (TASR)

10. 3. 2022
|
13:54
|
Svet

Prezident Macron a nemecký kancelár Scholz vyzvali Putina na prímerie na Ukrajine. Úrad francúzskeho prezidenta vo vyhlásení uviedol, že o akomkoľvek riešení krízy musia rokovať Rusko a Ukrajina. Politici sa podľa neho dohodli, že zostanú v úzkom kontakte.
 

Ruská invázia na Ukrajinu je hlavnou témou samitu lídrov členských štátov Európskej únie, ktorý sa koná vo štvrtok a v piatok vo francúzskom Versailles. (SME)

10. 3. 2022
|
13:50
|
Šport

Ruský veľmajster Romanov bude štartovať za Nórsko. Stal sa prvým hráčom, ktorý zmenil príslušnosť, odkedy Medzinárodná šachová federácia zakázala súťažiť Rusom a Bielorusom pod ich národnou vlajkou pre inváziu na Ukrajinu.

K zmene príslušnosti ho viedli predovšetkým finančné dôvody. Nórsku reprezentáciu však Romanov posilní až po dvojročnom prechodnom období, pod ich vlajkou bude štartovať iba na turnajoch. (TASR)

10. 3. 2022
|
13:41
|
Domov

Dodávky plynu budú v tejto vykurovacej sezóne pokračovať bez obmedzení, tvrdí Sulík. Tranzit ruského plynu cez Slovensko je v ostatných dňoch vyšší ako začiatkom roka a vzhľadom na blížiaci sa koniec zimy je v podzemných zásobníkoch pre slovenských odberateľov plynu dostatok.

Problém by podľa ministra hospodárstva nastal, keby sa Európska únia v reakcii na napadnutie Ukrajiny Ruskom rozhodla zrušiť odber zemného plynu, alebo keby Rusko dodávky zastavilo. (TASR)

10. 3. 2022
|
13:25
|
Domov

Dodanie stíhačiek F-16 sa o rok oneskorí, prvé prídu v roku 2024. Ministerstvo obrany ubezpečuje, že ochrana vzdušného priestoru Slovenska bude napriek tomu plne zabezpečená. Dôvodom omeškania je podľa informácií ministerstva oneskorenie dodávok od subdodávateľov pre pandémiu a tiež nedostatok čipov na svetovom trhu. (TASR)

10. 3. 2022
|
13:22
|
Domov

Poskytnúť prácu utečencom z Ukrajiny je pre zamestnávateľov teraz jednoduchšie. Svoje pracovné ponuky môžu uverejňovať na portáli voľných pracovných miest sluzbyzamestnanosti.gov.sk. Ministerstvo práce zabezpečuje ich preklad do ukrajinského jazyka. (TASR)

10. 3. 2022
|
13:14
|
Svet

Severské denníky budú uverejňovať články v ruštine, aby protirečili Kremľu. "Naším cieľom je dať Rusom nestranné a spoľahlivé správy," napísali v spoločnom stĺpčeku šéfredaktori škandinávskych denníkov – dánskeho Politiken, švédskeho Dagens Nyheter a fínskeho Helsingin Sanomat. "Rusi majú právo vedieť," napísal na Twitter Kaius Niemi, šéfredaktor fínskeho Helsingin Sanomat.

"O tragédii Ukrajiny nemožno ruskú verejnosť informovať cez propagandistické kanály," napísali a skritizovali Moskvu za nariadenie z minulého týždňa zatvoriť "poslednú nezávislú televíznu a rozhlasovú stanicu v Rusku, Dožď a Echo Moskvy".

Svoju činnosť pozastavili v Rusku početné medzinárodné médiá, pretože tam boli zavedené nové kruté pravidlá, podľa ktorých je protizákonné nazývať vojenskú akciu na Ukrajine "invázia" alebo o nej šíriť "lživé" správy. V Rusku bol zablokovaný aj prístup na sociálnu sieť Facebook, čo je podľa odborníkov znak, že Kremeľ sa snaží potlačiť akýkoľvek odpor súvisiaci s ukrajinským konfliktom. (SME)

10. 3. 2022
|
13:02
|
Svet

Premiér presadzuje kompletné odstrihnutie sa EÚ od energií z Ruska.  Povedal to pred dnešným neformálnym samitom lídrov Európskej únie. Prvým krokom je podľa Hegera poskytnutie čo najväčšej ekonomickej pomoci na obnovu Ukrajiny po skončení vojnového konfliktu na jej území. „Druhým krokom je, že Ukrajine poskytneme prístup k našim inštitúciám,“ vyhlásil premiér. Doplnil, že Slovensko pripravilo konkrétne kroky, ktoré na samite predstaví. (TASR)

10. 3. 2022
|
12:43
|
Svet

Invázia na Ukrajinu je podľa Zemana ako 9/11 alebo začiatok druhej svetovej vojny. Inváziu na Ukrajinu označil český prezident za napadnutie suverénneho štátu a je podľa neho nutné v ruskom konaní na Ukrajine vidieť neprípustnú agresiu a pošliapanie medzinárodného práva aj bezpečnostného usporiadania v Európe.
 

"Aktuálne dianie na Ukrajine svedčí o tom, že relatívne dlhé obdobie mieru v Európe bolo – ak sa pozrieme na históriu v jej celej šírke – skôr výnimkou ako pravidlom," uviedol Zeman, ktorého citujú webové Novinky.cz.

"Toto je zjavné, to sú fakty. Vedenie Ruskej federácie rozpútalo vojnu v susednej krajine, čo treba jasne a rezolútne odsúdiť," zhrnul Zeman a pripomenul, že svet sa opäť priblížil k svojmu koncu, pretože vojna na Ukrajine je sprevádzaná jadrovými hrozbami a "my sa môžeme spoliehať iba na zdravý rozum a pud sebazáchovy aspoň niektorých aktérov". Zeman ocenil vstup Česka do Európskej únie a NATO. (SME)

10. 3. 2022
|
12:09
|
Svet

Španielsky premiér obvinil Rusko z vojnových zločinov. "Vidíme, ako sú bombardované nemocnice. Nerozlišujúcim spôsobom (Rusi) útočia na občiansku spoločnosť, čím jasne porušujú ľudské práva a viac ako pravdepodobne páchajú vojnové zločiny," vyhlásil Pedro Sánchez. "Takéto vojnové zločiny nemôžu zostať nepotrestané," dodal. (TASR)

10. 3. 2022
|
11:57
|
Svet

Čína sa vo svete snaží o neutrálne vyjadrenia, doma podporuje ruskú propagandu. Čínski predstavitelia sa vo verejných vyhláseniach a na medzinárodných stretnutiach snažia zastávať zdanlivo neutrálny postoj k vojne na Ukrajine neodsudzujú ruskú inváziu, ani nevylučujú možnosť, že Peking bude sprostredkovateľom v úsilí dohodnúť mier.

Čínske médiá vytvárajú domaalternatívnu realitu – takú, kde invázia nie je ničím iným než "špeciálnou vojenskou operáciou", ako to hlása štátna televízia CCTV; USA zrejme financujú na Ukrajine program na vývoj biologických zbraní a ruský prezident Vladimir Putin je obeťou, ktorá sa zastáva sužovaného Ruska. Upozorňuje CNN.

Veľké štátne spravodajské médiá, ktoré vo vysoko cenzurovanom mediálnom priestore Číny prevládajú, do veľkej miery len opakujú správy z ruských štátnych médií alebo informácie od ruských predstaviteľov. (TASR)

10. 3. 2022
|
11:24
|
Svet

Lavrov obviňuje Západ z vojny na Ukrajine. Podľa slov šéfa ruskej diplomacie Západ donútil Ukrajinu voliť si medzi Ruskom a Západom a to viedlo k vyeskalovaniu situácie. (SME)

10. 3. 2022
|
11:17
|
Svet

Lavrov sa podľa šéfa ukrajinskej diplomacie Kulebu držal tradičnej rétoriky a schôdzka nebola jednoduchá. Kuleba zároveň obvinil Rusko zo šírenia klamstiev o invázii na Ukrajinu.Ministri by sa mali stretnúť opäť. (SME)

10. 3. 2022
|
11:11
|
Svet

Ukrajinský minister zahraničia Kuleba vylúčil kapituláciu Ukrajiny, upozornil, že vojna neprestane, kým neprestane ruská agresia. Rusi sa podľa Kulebu usilujú o to, aby sa Ukrajina vzdala. „Nevzdáme sa,“ povedal Kuleba s tým, že sú za ďalšie hľadanie diplomatického riešenia. (SME)

10. 3. 2022
|
11:04
|
Svet
Dôležité

Dmytro Kuleba rokoval so Sergejom Lavrovom. Ukrajinský minister zahraničia sa snažil vyrokovať vytvorenie humanitárneho koridoru z a do Mariupoľu, ktorý je bombardovaný. Jeho ďalším cieľom bolo prerušenie streľby na štyri hodiny, ktoré sa nepodarilo vyrokovať. (SME)

10. 3. 2022
|
10:54
|
Svet

Ruská ekonomika zažíva šok, povedal hovorca Kremľa. Sankcie nazval ekonomickou vojnou. Moskva prijíma kroky, aby im dokázala čeliť, povedal Dmitrij Peskov. (ČTK)

10. 3. 2022
|
10:48
|
Svet

Briti pridali Romana Abramoviča na sankčný zoznam. Majiteľ futbalového klubu Chelsea je jedným zo siedmich oligarchov, ktorých zasiahli nové britské sankcie, ktoré zahŕňajú zmrazenie aktív a zákaz cestovania. (SME)

10. 3. 2022
|
10:41
|
Svet

Americký bankový gigant Citigroup oznámil svoj koniec v Rusku. Spoločnosť ukončí svoje podnikanie a jeho konečným cieľom je predať svoj majetok v Rusku. Banka uviedla, že kým svoj majetok v Rusku nepredá, bude „svoje podnikanie prevádzkovať na obmedzenejšom základe“.

Citigroup však priznalo, že predať jej aktíva v krajine pravdepodobne bude náročné, pretože ekonomika Ruska „je odpojená od globálneho finančného systému“. Zároveň pomáha svojim korporátnym klientom z USA a ďalších krajín ukončovať alebo zastaviť ich podnikanie v Rusku. (TASR)

10. 3. 2022
|
10:23
|
Domov

Putin sa nezastaví, tvrdí premiér Eduard Heger. Premiér zdôraznil potrebu sa zmobilizovať a hľadať nové riešenia. Informoval aj o postojoch, s ktorými ide na neformálny summit lídrov Európskej únie. Hovoriť podľa neho treba o ochrane európskeho priestoru a možnostiach, ako Putina zastaviť. Za dôležitú otázku označil aj opätovné budovanie Ukrajiny.

Neformálny summit lídrov EÚ sa bude konať vo francúzskom Versailles od 10. do 11. marca. Hlavnou témou má byť jednotná reakcia Únie na pokračujúcu agresiu Ruska voči Ukrajine. Lídri by mali hovoriť aj o posilňovaní európskej bezpečnosti, aj o znižovaní energetickej závislosti od ruského plynu, ropy či uhlia. (TASR)


Predseda vlády Eduard Heger na Výbore NR SR pre európske záležitosti.
Zdroj TASR.
10. 3. 2022
|
10:13
|
Šport

Tenista Andy Murray venuje peniaze z výhier z tejto sezóny na pomoc deťom zasiahnutých vojnou na Ukrajine.

“Viac ako 7,5 milióna detí je v dôsledku silnejúceho konfliktu na Ukrajine ohrozených. Spolupracujem s britským UNICEF, aby som pomohol poskytnúť naliehavé zdravotnícke potreby a pomôcky pre rozvoj detí v ranom veku. Je veľmi dôležité, aby pokračovalo ich vzdelávanie. UNICEF pracuje na prístupe k vzdelávaniu vysídlených detí, ako aj na podpore obnovy poškodených škôl spolu s vybavením a nábytkom,“ uviedla bývalá tenisová jednotka. Informoval o tom oficiálny web ATP Tour. (SME)

10. 3. 2022
|
10:04
|
Svet

Ukrajina otvára sedem humanitárnych koridorov, vrátane jedného z Mariupola. Zároveň prišli správy, že ruskí vojaci obsadili časti Mariupola, ktorý obliehali a bombardovali niekoľko predchádzajúcich dní. Informácie priniesol portál britskej televízie Sky News. (TASR)

10. 3. 2022
|
09:59
|
Domov

Z Košíc do Bratislavy dnes ráno prišiel mimoriadny vlak s tristo Ukrajincami, ktorí tu budú mať dočasné útočisko. Polícia pripomína, že registrácia dočasného útočiska prebieha iba na oddeleniach cudzineckej polície policajného zboru, pričom proces trvá približne 15 minút na osobu. (SME)

10. 3. 2022
|
09:49
|
Domov

Za posledný deň vybavili na hranici s Ukrajinou takmer 12-tisíc osôb. Celkový počet vybavených vstupujúcich osôb na hraničných priechodoch z územia Ukrajiny na Slovensko od vypuknutia konfliktu do 6:00 dnešného dňa tak stúpol na viac ako 165-tisíc. (TASR)

10. 3. 2022
|
09:36
|
Svet

Ministri zahraničných vecí Ruska a Ukrajiny začali rokovania v tureckom letovisku Antalya, rozhovory sprostredkovalo Turecko, informovalo ruské ministerstvo zahraničia. Cieľom rokovania je podľa šéfa tureckej diplomacie Čavušoglua dohodnúť schôdzku prezidentov Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského. (TASR)

10. 3. 2022
|
09:28
|
Svet

Na Ukrajine dochádza k vojnovým zločinom, povedal námestník britského ministra obrany pre ozbrojené sily James Heappey pre spravodajskú televíziu Sky News. Reagoval tak na ruský letecký útok na nemocnicu v Mariupole.

"Západné krajiny spolupracujú, aby zabezpečili, že tieto dôkazy (o vojnových zločinoch) budú zhromaždené tým najlepším spôsobom, aby sa zločinci mohli zodpovedať," uviedol Heappey. "Ale aby bolo jasné. To, čo Putin robí, nie je vojna medzi dvoma armádami. Obliehal množstvo ukrajinských miest a vedie vojnu voči ukrajinským civilistom," dodal námestník. (TASR)

10. 3. 2022
|
09:16
|
Svet

Ruský útok na detskú nemocnicu a pôrodnicu v Mariupole neprežili traja ľudia vrátane malého dievčaťa, informovala tlačová agentúra AFP, ktorá sa odvolala na tamojších predstaviteľov.

O život pri bombardovaní nemocnice s pôrodnicou prišlo aj šesťročné dieťa, povedal pre britskú stanicu BBC zástupca starostu Mariupola Sergej Orlov a dodal, že pri útoku utrpelo zranenia 17 ľudí. (TASR)

10. 3. 2022
|
09:08
|
Svet

Do Poľska utieklo z Ukrajiny pred vojnou takmer 1,5 milióna ľudí, v stredu poľské hranice prekročilo 118 tisíc utečencov, informovala na twitteri poľská pohraničná stráž. (ČTK)

10. 3. 2022
|
08:55
|
Ekonomika

Ťažiarsky koncern Rio Tinto preruší obchodné vzťahy s Ruskom. Skupina v Austrálii vlastní podľa AFP jednu z najväčších rafinérií oxidu hlinitého, Queensland Alumina, spoločne s ruským gigantom Rusal. Oligarcha Oleg Deripaska, ktorý vlastní podiel v Rusale, je na sankčnom zozname USA. (TASR)

10. 3. 2022
|
08:30
|
Svet

Britský premiér Boris Johnson prisľúbil sprísnenie sankcií a "spôsobenie maximálnych ekonomických škôd Rusku", priblížila americká televízia CNN telefonát s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenskym. (TASR)

10. 3. 2022
|
08:14
|
Ekonomika

Spojené arabské emiráty budú tlačiť na Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), aby zvážila zvýšenie produkcie ropy. Ceny ropy prudko vzrástli po útoku Ruska na Ukrajinu. Rusko je tretí najväčší producent ropy na svete. (SITA)

10. 3. 2022
|
07:59
|
Ekonomika

Ceny ropy vo štvrtok vzrástli po prudkom poklese v predchádzajúcom dni. Obchodníci teraz zvažujú, či hlavní producenti zvýšia ponuku, aby pomohli zaplniť medzeru po výpadku ropy z Ruska v dôsledku sankcií za jeho inváziu na Ukrajinu.

Barel americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s aprílovým kontraktom sa vo štvrtok ráno predával po 109,39 dolárov. Cena májového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent sa zvýšila o 1,56 dolárov na 112,70 dolárov za barel. (TASR)

10. 3. 2022
|
07:52
|
Svet

Ruskí vojaci zabili v noci počas bombardovania blízko Charkova v dedine Slobožanske štyroch ľudí, z toho boli dve deti, informoval o tom server BBC. (SME)

10. 3. 2022
|
07:45
|
Svet

USA presunuli z Nemecka do Poľska dva systémy protivzdušnej obrany Patriot, informuje nemecká televízia Tagesschau. Systémy presunuli spojenci na žiadosť poľskej vlády v súvislosti s agresiou Ruska na Ukrajine. (SME)

10. 3. 2022
|
07:33
|
Ekonomika

PlayStation a Nintendo pozastavujú dodávky do Ruska , píše agentúra AFP. (SME)

10. 3. 2022
|
07:09
|
Svet

Ukrajinský prístav Mariupoľ je pod paľbou od začiatku ruskej invázie a po jeho obkľúčení v posledných dňoch ostreľovanie ešte viac zosilnelo. Rozsah ničenia mesta rukami ruských vojakov je možné vidieť na satelitných záberoch, ktoré ukazujú zdevastovanú obytnú budovu, rozbité parky i obchody. (SME)

10. 3. 2022
|
06:53
|
Ekonomika

Americká Snemovňa reprezentantov schválila zákon zakazujúci dovoz ruskej ropy do Spojených štátov. (SITA)

10. 3. 2022
|
06:22
|
Svet

Americká Snemovňa reprezentantov schválila federálny rozpočet, ktorého súčasťou je podľa AFP aj finančná pomoc pre Ukrajinu v hodnote 13,6 miliardy dolárov. Rozpočet musí ešte schváliť Senát. (TASR)

10. 3. 2022
|
06:06
|
Svet

Ruské jednotky počas noci ostreľovali a bombardovali viaceré ukrajinské mestá. Terčom ruských náletov sa podľa BBC stali mestá Sumy a Ochtyrka. Na juhoukrajinský Mykolajiv zasa dopadli rakety, informovala agentúra DPA, pričom podľa ukrajinského generálneho štábu Rusi posilňujú jednotky okolo mesta. Vo viac ako štvrťmiliónovom Žytomyre, ktorý leží západne od Kyjeva, bomby zasiahli dve nemocnice. (ČTK)

10. 3. 2022
|
04:02
|
Svet

Z obliehaných miest na Ukrajine evakuovali v stredu asi 35 tisíc civilistov, informoval podľa Reuters ukrajinský prezident Zelenskyj, vo štvrtok sa podľa neho má otvoriť ešte viac humanitárnych koridorov.

Tri humanitárne koridory umožnili civilistom odísť z miest Sumy, Enerhodar, ako i z mestečiek nachádzajúcich sa okolo Kyjeva.

Vo štvrtok by sa mali otvoriť aj koridory vedúce z miest Mariupol, Volnovacha a Izium. (TASR)

10. 3. 2022
|
03:12
|
Svet

Z Ukrajiny utieklo pred vojnou do susedných krajín viac ako milión detí, uviedla podľa Reuters výkonná riaditeľka Detského fondu OSN (UNICEF) Catherine Russellová.

Od začiatku ruskej invázie zomrelo na Ukrajine podľa Russellovej najmenej 37 detí a 50 utrpelo zranenia. Celkovo utiekli už viac ako dva milióny ľudí. Väčšinu utečencov tvoria ženy a deti, bojaschopným mužom ukrajinská vláda nariadila zostať vo vlasti. (TASR)

10. 3. 2022
|
01:44
|
Svet

Medzinárodný menový fond schválil núdzové financovanie Ukrajiny vo výške 1,4 miliardy dolárov.

"Ruská vojenská invázia na Ukrajine je zodpovedná za obrovskú humanitárnu a ekonomickú krízu," uviedla podľa AFP šéfka fondu Kristalina Georgievová, a dodala pritom, že Ukrajinu tento rok čaká hlboká recesia.

Balík núdzovej finančnej pomoci pre Ukrajinu vo výške 723 miliónov dolárov schválila tento týždeň aj Svetová banka. (TASR)

10. 3. 2022
|
00:09
|
Svet

V tureckej Antalyi sa dnes stretnú ministri zahraničných vecí Ukrajiny a Ruska Dmytro Kuleba a Sergej Lavrov. Pôjde o stretnutie na zatiaľ najvyššej úrovni od vpádu Ruska na Ukrajinu 24. februára.

Hostiteľom bude turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Cavusoglu.

Kuleba však pre agentúru Reuters povedal, že od stretnutia v Turecku nemá veľké očakávania. „Úprimne sa priznám, že mám nízke očakávania. Máme záujem o prímerie, oslobodenie našich území a tretím bodom budú rokovania o humanitárnych otázkach,“ povedal.

Zástupcovia Ukrajiny a Ruska sa od vypuknutia vojny stretli už trikrát pri hraniciach. Išlo však o delegácie na nižšej úrovni najmä pre ruské zloženie delegácie. (SME)

10. 3. 2022
|
00:05
|
Svet

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil stredajší útok na detskú nemocnicu a pôrodnicu v Mariupole za vojnový zločin. Povedal to v najnovšom video príhovore z Kyjeva.

"Čo je to za krajinu - Ruská federácia, ktorá sa bojí nemocníc a pôrodníc a ničí ich?," pýta sa Zelenskyj. "Čo to malo byť? Bola to denacifikácia nemocnice? To, čo robia v Mariupole, už presahuje všetky zverstvá."

Termín denacifikácia uvádza ruská propaganda ako jeden z cieľov pri odôvodňovaní svojho vpádu na Ukrajinu.

Zelenskyj zároveň útok na pôrodnicu označil ako „definitívny dôkaz, že prebieha genocída Ukrajincov“. (BBC)

9. 3. 2022
|
22:42
|
Svet

Americké ministerstvo obrany zavrhlo akékoľvek plány poskytnúť Ukrajine stíhačky MiG-29, povedal hovorca rezortu John Kirby. Išlo by podľa neho o "vysoko riskantný krok", ktorý by zároveň výrazne nezlepšil kapacitu ukrajinského letectva.

Poľsko v utorok oznámilo, že je ochotné všetky svoje stíhačky MiG-29 dodať na americkú základňu v Nemecku, pričom by následne boli predané ukrajinskej armáde. USA však návrh zjavne zaskočil a Pentagon ho odmietol s tým, že vzbudzuje značné obavy celej aliancie.

Kirby povedal, že minister obrany Lloyd Austin hovoril so svojim poľským náprotivkom Mariuszom Blaszczakom a oznámil mu, aký názor USA majú. Poďakoval sa mu za ochotu, ktorú Poľsko prejavilo. Povedal tiež, že USA hľadajú nové možnosti, ako poskytnúť ukrajinskej armáde bojujúcej proti ruskej invázii ďalšiu techniku, ako sú systémy protileteckej obrany. (ČTK)

Hovorca amerického ministerstva obrany John Kirby.
Zdroj TASR/AP

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 2. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 3. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 4. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 6. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 7. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 8. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 1. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín
 2. OverenaSpolocnost.sk - novinka v oblasti účtovných auditov
 3. Nadšenie zo skúsenosti prenášajú v dm na zákazníka
 4. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 5. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 6. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 7. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 8. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 070
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 853
 3. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 12 228
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 435
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 425
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 5 127
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 900
 8. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 2 264
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Z pohľadu cien kľúčových komodít patria Slováci k najzraniteľnejším v EÚ.


1. júl

Za prácou odchádzajú do zahraničia.


3. júl
Súboje Petra Sagana a Wouta van Aerta v rokoch 2020 a 2022 na Tour de France.

Elite národný rozhodca Lukáš Radosa hodnotí súboje na Tour de France.


5 h
Predseda SaS Richard Sulík.

Republiková rada SaS zasadne v stredu popoludní.


a 1 ďalší 8 h
SkryťZatvoriť reklamu