SME
Štvrtok, 28. september, 2023 | Meniny má Václav

Ukrajina Rusko Online: Rusi bombardovali pôrodnicu v Mariupole, hlásia 17 zranených

Ruské jednotky pokračujú v obliehaní Mariupoľa.

Načítavam... Putin si nemôže dovoliť cúvnuť, boje budú brutálnejšie (9. 3. 2022)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Sledujte najnovšie správy o vojne na Ukrajine minútu po minúte:

9. 3. 2022
|
22:42
|
Svet
Hovorca amerického ministerstva obrany John Kirby.
Zdroj TASR/AP

Americké ministerstvo obrany zavrhlo akékoľvek plány poskytnúť Ukrajine stíhačky MiG-29, povedal hovorca rezortu John Kirby. Išlo by podľa neho o "vysoko riskantný krok", ktorý by zároveň výrazne nezlepšil kapacitu ukrajinského letectva.

Poľsko v utorok oznámilo, že je ochotné všetky svoje stíhačky MiG-29 dodať na americkú základňu v Nemecku, pričom by následne boli predané ukrajinskej armáde. USA však návrh zjavne zaskočil a Pentagon ho odmietol s tým, že vzbudzuje značné obavy celej aliancie.

Kirby povedal, že minister obrany Lloyd Austin hovoril so svojim poľským náprotivkom Mariuszom Blaszczakom a oznámil mu, aký názor USA majú. Poďakoval sa mu za ochotu, ktorú Poľsko prejavilo. Povedal tiež, že USA hľadajú nové možnosti, ako poskytnúť ukrajinskej armáde bojujúcej proti ruskej invázii ďalšiu techniku, ako sú systémy protileteckej obrany. (ČTK)

9. 3. 2022
|
22:35
|
Svet

Prenos údajov z monitorovacích systémov inštalovaných v Záporožskej jadrovej elektrárni na Ukrajine prestal fungovať, oznámila Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).

Generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi vyjadril znepokojenie z "náhleho prerušenia prenosu týchto údajov do viedenského sídla MAAE z dvoch lokalít, kde sa nachádza veľké množstvo jadrového materiálu vo forme vyhoreného aj nového jadrového paliva," uviedla MAAE vo vyhlásení.

Podobné zariadenia inštalované v bývalej jadrovej elektrárni v Černobyle prestali vysielať údaje ešte v noci na stredu, pripomína Reuters. (TASR)

9. 3. 2022
|
22:18
|
Svet

Od štvrtka pozastavuje svoju činnosť v Rusku aj značka luxusnej spodnej bielizne Victoria’s Secret. A takto to dnes vyzeralo pred jedným z obchodov.

(SME)
9. 3. 2022
|
22:14
|
Svet

Z Kyjevskej oblasti utekajú pred ruskou agresiou tisíce ľudí, čo má za následok tvorenie niekoľkokilometrových kolón áut. Oblastný predstaviteľ pre americkú stanicu CNN uviedol, že ľudia sa snažia pred bojmi ujsť najmä z oblastí severne a severozápadne od Kyjeva.

V priebehu stredy sa tisícky ľudí snažili využiť takzvané zelené koridory dohodnuté s Ruskom.

"Žiaľ, nie všetci obyvatelia zo všetkých miest mohli dnes odísť," povedal v stredu večer zástupca predsedu kyjevskej oblastnej samosprávy Konstantin Usov. Dodal, že kolóna áut na danom mieste môže mať dĺžku až 15 kilometrov.

"Snažíme sa autá púšťať čo najrýchlejšie. Avšak musíme kontrolovať doklady, aby sa medzi utečencov nezamiešali ruskí sabotéri. Je to ťažká práca, už dávno je zákaz vychádzania," povedal Usov. Zákaz vychádzania v Kyjevskej oblasti sa začína o 20:00 miestneho času (19:00 SEČ). (TASR)

9. 3. 2022
|
22:09
|
Svet

Poslanci Európskeho parlamentu navrhli spoločné pravidlá pre programy udeľovania občianstva výmenou za investície, čo by znamenalo ukončenie udeľovania tzv. "zlatých pasov", informuje spravodajca TASR.

Za túto legislatívnu iniciatívu sa na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu vyslovilo 595 poslancov, 12 bolo proti a 74 sa zdržalo hlasovania.

Europoslanci žiadajú Európsku komisiu, aby do roku 2024 predložila návrh zaoberajúci sa programami udeľovania občianstva a práva na pobyt osobám z krajín mimo EÚ výmenou za investície. (TASR)

9. 3. 2022
|
21:52
|
Svet

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu overila informácie o 18 útokoch na zdravotnícke zariadenia, samotných zdravotníkov a sanitky, pri ktorých zahynulo desať ľudí a 16 utrpelo zranenia. TASR o tom informuje na základe správy britského Guardianu.

"Tieto útoky pripravujú celé oblasti o zdravotnú starostlivosť," povedal generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus s tým, že "jediným skutočným riešením situácie je mier".

Ukrajinské zdravotníctvo sa ukázalo byť "pozoruhodne odolné", ale pokračujúce boje vytvorili mnohostrannú krízu, upozornil riaditeľ programu WHO pre núdzové situácie Michael Ryan. V okolí do desať kilometrov od súčasnej frontovej línie sa nachádza zhruba 1000 zdravotníckych zariadení vrátane nemocníc a kliník, dodal Ryan. (TASR)

9. 3. 2022
|
21:40
|
Svet

Medzi Poľskom a Spojenými štátmi došlo k nedorozumeniu, hodnotí v rozhovore pre SME bývalý diplomat Petr Kolář. V minulosti pôsobil ako český veľvyslanec vo Washingtone aj v Moskve.

Aktuálne slová Volodymyra Zelenského, ktorý už netrvá na členstve v NATO a je ochotný baviť sa s Ruskom o Donbase, sú podľa neho pre Kremeľ dobrou východiskovou stratégiou.

„Obávam sa však, že Putin dovidí na horizont. Z dlhodobého hľadiska by bolo získanie Donbasu jeho prehrou. Všetci vieme, ako to vyzeralo v rozdelenom Nemecku. Východní Nemci utekali do západného Nemecka, nebolo to naopak.“ (SME)

9. 3. 2022
|
21:18
|
Svet

Ruská invázna armáda používa na Ukrajine tzv. termobarické zbrane s rozsiahlymi ničivými účinkami. Uviedlo to britské ministerstvo obrany, podľa ktorého nasadenie takýchto zbraní potvrdilo samotné Rusko, informovala televízia Sky News.

Spojené štáty majú okrem toho podozrenie, že ruské sily na ukrajinskom území používajú aj nenavádzané bomby, ktoré usmrcujú civilistov a ničia civilnú infraštruktúru. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyjadrenie nemenovaného amerického predstaviteľa.

"Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že na Ukrajine používa zbraňový systém TOS-1A,“ uviedol na twitteri britský rezort obrany. Pripomenul, že TOS-1A využíva tzv. termobarické rakety. Tie fungujú na princípe výbuchu aerosólového oblaku paliva zmiešaného so vzduchom a následného vytvorenia mohutnej tlakovej vlny.

Podľa britského ministerstva ruské, respektíve sovietske vojská používali takéto rakety už počas vojen v Afganistane a Čečensku. Ich účinky sú podľa britského ministerstva obrany "devastujúce": dokážu ničiť infraštruktúru a spôsobiť vážne zranenia vnútorných orgánov, popáleniny a smrť.

Ministerstvo zdôraznilo, že takéto zbrane nie sú zakázané, ich používanie je však striktne regulované medzinárodným vojenským právom a ich nasadzovanie voči civilistom je nelegálne, uvádza Sky News. (TASR)

9. 3. 2022
|
21:14
|
Svet

Litovské hlavné mesto Vilnius premenovalo ulicu, na ktorej sídli ruské veľvyslanectvo, na Ulicu ukrajinských hrdinov. Urobilo tak na protest proti ruskej invázii.

"Od dnešného dňa bude na každej vizitke zamestnancov ruského veľvyslanectva zmienka o ukrajinskom boji a každý sa bude musieť pri písaní názvu tejto ulice zamyslieť nad zverstvami, ktoré napáchal ruský režim proti mierumilovnému ukrajinskému národu," uviedol vo vyhlásení primátor Vilniusu Remigijus Šimašius.

Ruské veľvyslanectvo si ako svoju adresu oficiálne uvádzalo neďalekú Litovskú ulicu, priamo k nemu však vedie malá, dosiaľ nepomenovaná cesta, ktorá sa odteraz nazýva Ulicou ukrajinských hrdinov. Šimašius o tomto rozhodnutí informoval už minulý týždeň a v stredu boli na ulici osadené nové tabule s nápismi v litovskom a ukrajinskom jazyku. (TASR)

9. 3. 2022
|
21:01
|
Domov
Andrej Medvecký z ĽSNS oblieva ukrajinskú vlajku v parlamente.
Zdroj SITA

Polícia obvinila dve osoby v súvislosti s incidentom v parlamente, pri ktorom poslanci obliali ukrajinskú vlajku. Pre TASR to potvrdil hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff.

Na obvinenie upozornila televízia Markíza, podľa ktorej by malo ísť o poslancov Národnej rady za ĽSNS Andreja Medveckého a Mareka Kotlebu.

Môžeme potvrdiť, že zo strany povereného príslušníka Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave I bolo vznesené obvinenie z trestného činu výtržníctva dvom fyzickým osobám. Vyšetrovanie ukončené nie je, uviedol.

Incident sa odohral 8. februára počas rokovania pléna o obrannej dohode s USA. Poslanci Peter Krupa a Andrej Medvecký (obaja ĽSNS) sa postavili k rečníckemu pultu aj so slovenskou vlajkou. Následne k pultu prišli aj Jana Bittó Cigániková a Miroslav Žiak (obaja SaS) s ukrajinskou vlajkou. Poslanci ĽSNS obliali vodou ukrajinskú vlajku a ďalší členovia ĽSNS nakoniec štátny symbol Ukrajiny poslancom SaS vytrhli z rúk. (TASR)

9. 3. 2022
|
20:58
|
Svet

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre nemecký týždenník Die Zeit varoval, že Rusko predstavuje hrozbu pre celú Európu, pretože šéf Kremľa Vladimir Putin sa ju usiluje rozdeliť.

"Skutočne je v nebezpečenstve celý kontinent, pokiaľ má Rusko možnosť napadnúť iný štát," povedal Zelenskyj. "(Putin) chce Európu rozdeliť, rovnako ako Ukrajinu," dodal. "Som si istý, že ohrozené je i Poľsko. Podľa Zelenského sa Putinova pozornosť zameriava aj na Moldavsko, Gruzínsko a Pobaltie.

Na otázku, či podľa neho môže dôjsť k jadrovej vojne, akou pohrozil ruský prezident, keď rozhodol o uvedení jadrových síl do stavu pohotovosti, Zelenskyj odpovedal: "Myslím si, že hrozba jadrovou vojnou je len klam. Jedna vec je byť vrahom. Spáchať samovraždu je ale iná vec. Akékoľvek použitie jadrových zbraní znamená koniec pre všetky strany," povedal s tým, že Putin takto skôr prejavuje slabosť než silu.

Konštatoval, že vyhrážky týkajúce sa použitia jadrových zbraní prichádzajú až vtedy, keď zlyhá všetko ostatné. (TASR)

9. 3. 2022
|
20:45
|
Ekonomika

Lídri Európskej únie budú tento týždeň na summite vo Versailles viesť prvé rozhovory o spoločnom investičnom pláne na posilnenie nezávislosti bloku v obrane a energetike pre krízu na Ukrajine. Uviedol to nemenovaný člen francúzskeho predsedníctva EÚ.

"Uvažujeme o tom, je to začiatok diskusie o pláne na urýchlenie a zvýšenie spoločných investícií do obrany, energetiky a zmeny klímy," povedal francúzsky predstaviteľ pred dvojdňovým summitom, ktorý sa začne vo štvrtok podvečer.

Cieľom je identifikovať ekonomické dôsledky krízy, určiť finančné potreby krajín a následne zvážiť, aké nástroje by sa mohli použiť. (TASR)

9. 3. 2022
|
20:38
|
Svet

Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken je presvedčený, že Rusko vo vojne na Ukrajine utrpí strategickú porážku. Uviedol to na spoločnej tlačovej konferencii s britskou ministerkou zahraničných vecí Liz Trussovou vo Washingtone.

"Ako sme už povedali, môžete vyhrať bitku, to však neznamená, že ste vyhrali vojnu – práve naopak. Môžete obsadiť mesto, ale nikdy neobsadíte srdcia a mysle jeho obyvateľov. Ukrajinci to dokazujú každý deň," vyhlásil. Dodal, že ak je cieľom ruského prezidenta Vladimira Putina zaviesť na Ukrajine bábkový režim, Ukrajinci ho nikdy neprijmú.

Môžete vyhrať bitku, to však neznamená, že ste vyhrali vojnu - práve naopak. Môžete obsadiť mesto, ale nikdy neobsadíte srdcia a mysle jeho obyvateľov.

Antony Blinken, šéf diplomacie USA

"Ak sa pokúsi presadiť tento režim udržaním ruských jednotiek na Ukrajine, bude to dlhý a krvavý chaos, v dôsledku ktorého bude Rusko veľmi trpieť," vyjadril sa Blinken. Zároveň dodal, že Rusko zlyhalo vo svojich hlavných cieľoch a z dlhodobého hľadiska nebude schopné udržať si Ukrajinu napriek možným taktickým víťazstvám.

Trussová na otázku o opakovanej požiadavke ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na vyhlásenie bezletovej zóny nad Ukrajinou zo strany NATO odpovedala, že najlepším spôsobom ochrany ukrajinského vzdušného priestoru sú protivzdušné obranné systémy, ktoré už Ukrajine Briti dodávajú. (TASR)

9. 3. 2022
|
20:35
|
Svet

Horná komora poľského parlamentu prijala uznesenie, v ktorom vyzýva štáty Európskej únie, aby podporili zrýchlený proces integrácie Ukrajiny do Európskej únie. Informuje o tom oficiálna stránka poľského Senátu.

Senátori v uznesení vyjadrili svoj hlboký obdiv k hrdinskému postoju „ukrajinských bratov a sestier“ tvárou v tvár ruskej agresii. Senátori pripomínajú, že obyvatelia Ukrajiny už druhýkrát za ostatných desať rokov prelievajú svoju krv za slobodu, nezávislosť a túžbu kráčať po európskej ceste.

Senátori zdôrazňujú, že hodnoty, ktoré priniesli západnej Európe 77 rokov mieru a prosperity, sú dnes ohrozené. „Ukrajinský vojak bráni celú Európu tým, že bráni hranice svojej krajiny,“ píše sa v uznesení. (SITA)

9. 3. 2022
|
20:33
|
Svet

Múzeum dejín medicíny v lotyšskom hlavnom meste Riga vyvesilo na svojej fasáde veľkorozmerný plagát, na ktorom je portrét ruského prezidenta Vladimira Putina štylizovaný do podoby lebky. Týmto spôsobom chce vyjadriť protest proti ruskej vojenskej invázii na Ukrajinu a prejaviť solidarity s Ukrajincami.

Okamih spustenia obrovského plagátu zdokumentovalo samotné múzeum na svojom účte na Twitteri. Túto karikatúru Putina, ktorá sa najprv objavila na obálke spravodajského týždenníka Ir, vytvoril lotyšský umelec.

DPA konštatuje, že nejde o náhodný výber umiestnenia tohto plagátu. Múzeum dejín medicíny Paulsa Stradiņša sa totiž nachádza priamo oproti sídlu ruského veľvyslanectva v Rige.

Práve časť ulice v Rige, kde sídli veľvyslanectvo Ruskej federácie, tamojšia radnica nedávno premenovala na "Ulicu nezávislosti Ukrajiny". Cieľom tohto rozhodnutia bolo vyjadriť podporu suverenite, územnej celistvosti a integrite Ukrajiny, jej ambíciám začleniť sa do Európskej únie a tiež boju voči ruskej agresii. (TASR)

9. 3. 2022
|
20:15
|
Šport

Svetová federácia karate (WKF) vylúčila ruských a bieloruských športovcov zo svojich súťaží. Reagovala tak na ruskú vojenskú inváziu na územie Ukrajiny, ktorú podporilo aj Bielorusko.

"Rodinu karate spája solidarita so všetkými ľuďmi, ktorých sa tieto príšerné udalosti dotkli," uviedol Antonio Espinos, prezident WKF. "Náš zámer je ochraňovať celú komunitu karate a udržiavať hodnoty tohto športu - rešpekt, bezúhonnosť a česť," dodal Španiel pre DPA.

Federácia sa svojím stredajším krokom pridala k mnohým medzinárodným športovým organizáciám, ktoré ruských športovcov suspendovali. Sú medzi nimi napríklad Medzinárodná futbalová federácia (FIFA), Európska futbalová únia (UEFA) či Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS). (TASR)

9. 3. 2022
|
20:03
|
Domov

Ruská agresia trvá už dva týždne a napriek tvrdým sankciám nevyzerá, že by Vladimir Putin a jeho režim chcel ustúpiť. Situácia vyvoláva množstvo otázok a nejasností. Pripravili sme odpovede na najčastejšie otázky, ktoré si kladú ľudia na sociálnych sieťach alebo nám ich posielajú do redakcie. (SME)

9. 3. 2022
|
19:36
|
Šport

Ukrajinský futbalový zväz pohrozil Anatolijovi Tymoščukovi odobratím trénerskej licencie a domácich ocenení. Dôvodom je prístup asistenta trénera Zenitu Petrohrad k ruskej invázii na územie jeho rodnej Ukrajiny. K vojenskému konfliktu sa zatiaľ verejne vôbec nevyjadril.

"V čase, keď nemecký Bayern Mníchov, v ktorom pôsobil, podniká kroky na podporu Ukrajiny, Tymoščuk mlčí a pokračuje v práci pre klub agresora," cituje DPA z oficiálneho vyhlásenia etickej komisie ukrajinského zväzu. Tá žiada aj odstránenie držiteľa rekordu v počte reprezentačných štartov (144) z oficiálneho zoznamu futbalistov národného tímu. (TASR)

9. 3. 2022
|
19:32
|
Svet

Spojené štáty americké presunuli z Nemecka do Poľska dve batérie raketového systému protivzdušnej obrany Patriot. Urobili tak na žiadosť Varšavy, vyhlásil nemenovaný vysoký predstaviteľ Pentagónu.

Tento krok môže byť podľa AFP dôsledkom rastúcich obáv, že ruské vojská na Ukrajine by mohli - úmyselne alebo neúmyselne - zasiahnuť raketami aj Poľsko. (TASR)

9. 3. 2022
|
19:15
|
Domov

Spojeneckí vojaci zo šiestich krajín NATO by mohli na Slovensko začať prichádzať zrejme už koncom budúceho týždňa. Okrem vojakov by mali na Slovensko prísť aj systém protivzdušnej obrany Patriot, radarová technika Sentinel či obrnené transportéry.

Detaily toho, ako bude vyzerať bojová skupina NATO na Slovensku, sa už začínajú črtať. Po tom, čo návrh na pôsobenie vojakov schválila vláda, bude o zámere hlasovať ešte parlament. (SME)

9. 3. 2022
|
19:04
|
Svet

Rusko má na Ukrajine stále dostupných približne 90 percent svojej bojovej sily. Podľa CNN to povedal nemenovaný popredný predstaviteľ americkej armády.

Spojené štáty odhadujú, že Rusko v doterajšom priebehu invázie prišlo o 8 až 10 percent svojho vojenského vybavenia, medzi ktoré patria tanky, lietadlá, delostrelectvo a iné vojenské prostriedky. Ešte minulý týždeň sa odhadovalo, že Rusko prišlo na Ukrajine o tri až päť percent svojho vojenského vybavenia. (SITA)

9. 3. 2022
|
18:57
|
Svet

Najmenej 516 civilistov už zahynulo na Ukrajine od začiatku ruskej invázie. Oznámil to Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva.

Počet civilných obetí bojov na Ukrajine sa v porovnaní s údajmi OSN z pondelka zvýšil o 42. Úrad pripomína, že v najnovších dátach sú započítané aj obete z prechádzajúcich dní, ktoré až teraz potvrdili. Celkovo bolo zranených asi 900 civilistov. (TASR)

9. 3. 2022
|
18:56
|
Svet
Ukrajinskí vojaci a záchranári zasahujú pri pôrodnici poškodenej ostreľovaním v Mariupole.
Zdroj TASR/AP

Pri útokoch ruskej armády na detskú nemocnicu v obliehanom prístavnom meste Mariupoľ na juhu Ukrajiny utrpelo zranenia najmenej 17 osôb. Ako referuje spravodajský portál BBC s odvolaním sa na ukrajinské úrady, medzi zranenými sú členovia personálu nemocnice aj rodiace ženy.

Ruský útok zasiahol pôrodnicu aj novorodenecké oddelenie. „Počet zranených detí je chvalabohu nula a dúfam, že to tak zostane,“ povedal regionálny guvernér Pavlo Kirilenko. (SITA)

9. 3. 2022
|
18:44
|
Svet

Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová vyzvala skupinu G7 (sedem najbohatších ekonomík sveta), aby zakázala dovoz ropy z Ruska.

Uviedla pritom, že popredné svetové ekonomiky by mali "zájsť ďalej a rýchlejšie" pri potrestaní Moskvy a prezidenta Vladimira Putina za inváziu na Ukrajinu.

"Musíme zdvojnásobiť naše sankcie. Vrátane toho, že G7 prestane používať ruskú ropu a plyn a zákazu pre ruské banky používať bankový systém SWIFT," povedala Trussová počas návštevy USA na spoločnej tlačovej konferencii s americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom.

"Teraz nie je čas poľaviť. Putin musí zlyhať," dodala. (TASR)

9. 3. 2022
|
18:43
|
Domov

Premiér Eduard Heger vyzýva tých, ktorí šíria proruské dezinformácie, aby s tým prestali. Uviedol to na sociálnej sieti. Reagoval na informácie o bombardovaní v ukrajinskom Mariupole, kde Rusi zbombardovali pôrodnicu. Aktuálne v meste hlásia takmer 1200 obetí.

Heger kritizuje, že niektorí politici a istá malá časť spoločnosti stále tvrdia, že na Ukrajine nejde o vojnový zločin. „Z úcty k obetiam, ktoré sa ničím neprevinili, vás vyzývam, prestaňte šíriť tieto lži a dezinformácie. Prestaňte klamať slovenských občanov,“ uviedol.

Podľa predsedu vlády sa ruský prezident Vladimir Putin na Ukrajine dopustil zločinu. „Kto ho obhajuje alebo sa ho zastáva, tak sa spolu s ním podieľa na vraždení civilného obyvateľstva Ukrajiny,“ dodal predseda slovenskej vlády. (SITA)

9. 3. 2022
|
18:35
|
Svet

Približne tucet ruských lietadiel uviazol na švajčiarskych letiskách po tom, ako im mnohé európske štáty v rámci sankcií za inváziu ruskej armády na Ukrajinu uzavreli svoj vzdušný priestor. Uviedol to hovorca švajčiarskeho úradu pre civilné letectvo.

Týka sa to súkromných lietadiel aj lietadla ruskej spoločnosti Aeroflot. Jedno z lietadiel údajne patrí majiteľovi futbalového klubu Chelsea Romanovi Abramovičovi a koncom februára priletelo do Bazileja z Londýna. Majiteľom ďalšieho je vraj miliardár Viktor Vekselberg. (TASR)

9. 3. 2022
|
18:33
|
Svet

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg varoval, že ruský útok na zásobovacie trasy spojeneckých krajín podporujúcich Ukrajinu zbraňami a muníciou by bol nebezpečnou eskaláciou vojny zúriacej vo východnej Európe.

Stoltenberg to povedal v rozhovore pre CBC News, keď spolu s kanadským premiérom Justinom Trudeauom a vedúcimi predstaviteľmi Španielska a Lotyšska navštívili základňu a výcvikové stredisko NATO v Adaži pri lotyšskej metropole Riga.

Stoltenberg poznamenal, že „Rusko je agresor a Ukrajina sa bráni, a ak dôjde k akémukoľvek útoku proti ktorejkoľvek krajine a územiu NATO, aktivuje sa článok 5" severoatlantickej zmluvy. (SITA)

9. 3. 2022
|
18:31
|
Svet

Rusi na Ukrajine ostreľujú civilné objekty, dnes mali zbombardovať nemocnicu. Poľsko zatiaľ nepošle svoje staré migy Američanom, Čína obviňuje Spojené štáty, rozšírili sa sankcie voči ďalším Rusom a bieloruským bankám a slovenská vláda schválila prítomnosť dvetisíc vojakov NATO na našom území. Toto je súhrn tých najpodstatnejších informácii o vojne na Ukrajine zo stredy, 9. marca. Pripravil ho Tomáš Prokopčák.

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 9/3/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
(SME)
9. 3. 2022
|
18:29
|
Ekonomika

Európska banka pre obnovu a rozvoj predstavila svoj balík "odolnosti" v hodnote dvoch miliárd eur na pomoc občanom, spoločnostiam a krajinám postihnutým vojnou na Ukrajine vrátane tých, ktoré prijímajú utečencov.

Finančné prostriedky budú rýchlo sprístupnené na podporu ukrajinských spoločností a tam, kde to bude možné, im pomôžu presťahovať sa, aby mohli pokračovať v práci, uviedla banka vo vyhlásení.

Fond "pomôže tiež v krajinách, ktoré sú priamo zasiahnuté prílevom ukrajinských utečencov". Po invázii ruskej armády už utieklo z Ukrajiny najmenej 2,2 milióna ľudí. (TASR)

9. 3. 2022
|
18:09
|
Svet

Maďarsko sa nemôže pripojiť k sankciám uvaleným Spojenými štátmi na Rusko v oblasti energetiky, pretože aj naďalej potrebuje zemný plyn a ropu prichádzajúce z Ruska, cituje spravodajca TASR z vyhlásenia predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána zverejneného na facebooku.

"V centre snáh sa nachádza dosiahnutie mieru, avšak musíme sa venovať aj riešeniu následkov pre hospodárstvo," povedal maďarský premiér.

Následky hospodárskych sankcií voči Rusku sú podľa Orbána vážne, ak by však boli rozšírené aj na ropu a plyn, ktorú Európa nakupuje od Ruska, boli by oveľa vážnejšie. (TASR)

9. 3. 2022
|
18:08
|
Svet

Rakúsky spolkový kancelár Karl Nehammer vyhlásil, že rozvážny prístup členských krajín Severoatlantickej aliancie bráni vypuknutiu svetovej vojny.

Kancelár po stretnutí s poľským premiérom Mateuszom Morawieckim pripomenul, že proti ruskej invázii na Ukrajinu musia byť aj naďalej využívané civilné prostriedky, akými sú ekonomické sankcie, a nie vojenská sila.

Nehammer varoval, že konflikt na Ukrajine môže spustiť "ešte väčšiu katastrofu". Ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi odkázal, že vojnu môže kedykoľvek ukončiť. (TASR)

9. 3. 2022
|
18:01
|
Svet
Zničené zdravotnícke zariadenie v Mariupole.
Zdroj SITA/AP

Najmenej 1 170 civilistov bolo zabitých v obliehanom Mariupole od začiatku ruskej invázie, uviedol zástupca starostu Serhij Orlov.

V meste asi 400-tisíc obyvateľmi dnes do masového hrobu pochovali 47 obetí. Ľudia sú bez vody, tepla, elektriny a plynu. Musia si rozpúšťať sneh, aby sa mohli napiť, dodal Orlov. (ČTK)

9. 3. 2022
|
17:55
|
Svet

Rusko už nemôže popierať, že je agresorom. Ale môže k sebe stiahnuť inýchDiktátori sa dívajú. Sledujú, čo sa odohráva na Ukrajine, aké argumenty používa ruská vláda a či jej to vyjde, komentuje dianie vedúci zahraničnej redakcie denník SME Matúš Krčmárik. (SME)

9. 3. 2022
|
17:51
|
Svet

Černobyľ je odrezaný od elektrickej siete. Čo to znamená pre bezpečnosť? Zároveň teraz nikto netuší, aké sú momentálne v černobyľskej zóne hladiny radiácie. Pred dvoma týždňami sa v oblasti mierne zvýšili z dôvodu pohybu ťažkej techniky. (SME)

9. 3. 2022
|
17:47
|
Svet

Taliansko umožní utečencom prichádzajúcim z Ukrajiny, ktorí požiadali o povolenie na pobyt, zamestnať sa u talianskych zamestnávateľov alebo vykonávať samostatne zárobkovú činnosť, vrátane sezónnych prác.

Doteraz prišlo do Talianska takmer 24-tisíc Ukrajincov utekajúcich pred vojnou, najmä cez talianske hranice so Slovinskom. Z nich je približne 9 700 maloletých. Tí budú môcť v rámci integračných opatrení navštevovať talianske školy. (SITA)

9. 3. 2022
|
17:41
|
Ekonomika

 Nadnárodný výrobca cigariet Philip Morris International uviedol, že pozastavil plánované investície v Rusku a svoje výrobné aktivity tam chce obmedziť.

Britský konkurent Imperial Brands ohlásil dokonca zastavenie všetkých svojich aktivít v Rusku, vrátane výroby v továrni vo Volgograde.

Obmedzovanie činnosti v Rusku oznámila aj švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé či americká mediálna firma WarnerMedia. (ČTK)

9. 3. 2022
|
17:36
|
Svet

Takmer dve desiatky českých, ukrajinských, ruských a bieloruských hudobníkov vyjadrili svoj nesúhlas s prebiehajúcou vojnou na Ukrajine spoločným nahratím skladby "Nevzdám se".

Skladba vznikla novou úpravou piesní "Obijmi" a "Bez boju" od ukrajinskej rockovej skupiny Okean Elzy. Jej novú podobu pripravil ruský producent a hudobník Igor Ochepovsky, ktorý rovnako ako ďalší umelci zapojení do tohto projektu pôsobí a žije v Česku. (TASR)

9. 3. 2022
|
17:33
|
Domov

Utečenci sa môžu registrovať aj elektronickou formou pomocou QR kódu alebo prostredníctvom portálu Ministerstva vnútra SR.

Po vyplnení elektronického formulára ˊRegistrácia dočasného útočiskaˊ, pôjdu na najbližšie oddelenie cudzineckej polície. Ak si cudzinci takto vopred vyplnia svoje údaje, podstatne tým urýchlia administratívne procesy priamo na pracovisku cudzineckej polície. Formulár je k dispozícii v ukrajinčine, slovenčine a angličtine, informovala Denisa Bárdyová, hovorkyňa policajného prezídia. (TASR)

9. 3. 2022
|
17:28
|
Svet

Ukrajinský minister zahraničných vecí Kuleba pred rokovaniami s ruskou stranou pripomenul, že šéf ruskej diplomacie Lavrov sa už dva roky vyhýba osobnému stretnutiu s ním, či už jeden na jedného, alebo v inom formáte.

„Teraz zrazu súhlasil, možno chce niečo navrhnúť. Budeme počúvať, ale hovoriť s ním budem s vedomím, že ide o jedného zo strojcov agresie proti Ukrajine,“ povedal.Kuleba. (SME)

9. 3. 2022
|
17:20
|
Svet

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu tvrdí, že výpadok elektriny v Černobyle nemá kritický vplyv na bezpečnosť v súvislosti s únikom radiácie.

"Objem chladiacej vody v jadrovej elektrárni v Černobyle je dostatočný na efektívny odvod tepla z bazéna s uskladneným vyhoreným jadrovým palivom aj bez potreby elektrického napájania," uviedla agentúra vo vyhlásení. (Reuters)

9. 3. 2022
|
17:04
|
Domov

Koaličný poslanec Peter Pollák ml. inicioval nepretržitú účasť zástupcov z Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity na slovensko-ukrajinskej hranici za účelom pomoci utečencom z rómskych komunít.

„Všetci sú ohrozovaní a nevidím dôvod, aby sme niekoho odsudzovali kvôli etnicite,“ skonštatoval Pollák.

Dodal, že odsudzuje akékoľvek rozdiely pri poskytovaní humanitárnej pomoci, ktorá by rôznym spôsobom znevýhodňovala ľudí na základe rasy, etnicity, či vierovyznania. (SITA)

9. 3. 2022
|
16:54
|
Ekonomika

Taliansky výrobca luxusných automobilov Ferrari oznámil, že sa zatiaľ rozhodol zastaviť výrobu vozidiel pre ruský trh. Generálny riaditeľ spoločnosti Ferrari Benedetto Vigna povedal, že jeho firma „stojí pri všetkých tých na Ukrajine, ktorých ovplyvňuje trvajúca humanitárna kríza". „Nemôžeme zostať ľahostajní k tomuto utrpeniu". (SITA)

9. 3. 2022
|
16:46
|
Svet

Členovia kyjevského symfonického orchestra usporiadali v stredu improvizovaný koncert za mier na Námestí nezávislosti v Kyjeve.

Na koncerte na centrálnom kyjevskom námestí známom tiež pod názvom Majdan, ktoré sa stalo hlavným dejiskom ukrajinských protivládnych protestov v rokoch 2013 a 2014, hudobníci zahrali viacero skladieb vrátane ukrajinskej hymny či časti Beethovenovej Ódy na radosť, ktorá tvorí základ pre hymnu Európskej únie.

Podľa videí zverejnených na sociálnych sieťach sa na koncerte zúčastnilo niekoľko desiatok divákov, pričom niektorí z nich mávali ukrajinskými vlajkami. (TASR)

9. 3. 2022
|
16:41
|
Svet

Rusi v Mariupole zbombardovali pôrodnicu, v budove sa nachádzali matky s deťmi, uviedol ukrajinský prezident Zelenskyj. Počet obetí útoku zatiaľ nie je známy.

(SME)
9. 3. 2022
|
16:41
|
Svet

Ruské ministerstvo obrany priznalo, že niektorí branci, ktorí boli povinne povolaní do armády, sa už zúčastňujú na invázii na Ukrajine. Priznalo aj, že viacerých brancov zajali ukrajinské sily. Vladimir Putin pred niekoľkými dňami účasť brancov v bojoch na Ukrajine poprel. (SITA)

9. 3. 2022
|
16:35
|
Šport

Šestnásťročný majster bojových umení sambo Arťom Prymenko zahynul spoločne s celou svojou rodinou pri ruskom leteckom útoku na mesto Sumy.

Mladý Ukrajinec mal sľubne rozbehnutú kariéru v odvetviach zmiešaných bojových umení (MMA). 

"Večer pri náletoch ruských jednotiek na obytné štvrte civilistov v Sumách zomrel môj zverenec Arťom Prymenko, narodený v roku 2006, niekoľkonásobný šampión ukrajinského šampionátu v Sambo. Je to veľká bolesť," oznámil správu o jeho úmrtí jeho tréner Jevhen Leonenko. (SITA)

9. 3. 2022
|
16:25
|
Svet

Kanada dodá Ukrajine vysoko špecializované vybavenie vrátane kamier používaných v dronoch. Kanadský premiér Justin Trudeau pripustil, že „existujú ťažkosti na hraniciach z hľadiska toho, ako vybavenie dostať cez hranice do ukrajinských rúk, ale pracuje sa na tom". (SITA)

9. 3. 2022
|
16:18
|
Svet

Nemecko tvrdí, že nebude posielať bojové lietadlá na Ukrajinu po tom, čo USA odmietli ponuku Poľska previesť svoje ruské lietadlá MiG-29 na Ukrajinu cez americkú základňu v Nemecku.

Kancelár Olaf Scholz povedal, že Nemecko „poskytlo všetky druhy obranného materiálu“ vrátane zbraní, ale dodal, že bojové lietadlá určite nie sú súčasťou pomoci.

Medzitým aj v Spojenom kráľovstve skonštatovali, že nie je možné, aby piloti a lietadlá NATO zostreľovali ruské lietadlá. (SITA)

9. 3. 2022
|
16:15
|
Šport

Viacero zahraničných hráčov v uplynulých dňoch jednostranne ukončilo svoje pôsobenie v ruských kluboch Kontinentálnej hokejovej ligy. K tomu, čo sa deje v športovom svete po napadnutí Ukrajiny ruskou armádou, sa vyjadrila aj ruská hokejová legenda Vjačeslav Fetisov. (Sportnet)

9. 3. 2022
|
16:04
|
Svet
Bývalý majster sveta v šachu Garry Kasparov.

Mnohonásobný majster sveta v šachu Garri Kasparov povedal, že porážka ruskej armády na Ukrajine by nebola porážkou Ruska, ale režimu prezidenta Putina.

"Ak nezastavíme Putina na Ukrajine, tak nie je nikto v bezpečí. A bude vydierať jadrovými zbraňami aj v iných krajinách a v štátoch NATO," povedal Kasparov z New Yorku v rozhovore pre Českú televíziu.

Kasparov je za uvalenie najtvrdších sankcií na Rusko. V rozhovore pre agentúru Reuters povedal, že západné štáty by mali odvolať veľvyslancov z Moskvy, vylúčiť Rusko z Interpolu a zaviesť nad Ukrajinou bezletovú zónu. (TASR)

9. 3. 2022
|
15:59
|
Domov

Pri potravinovej pomoci Ukrajincom je potrebná väčšia koordinácia s EÚ. Povedal to minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan k dôvodu, prečo bol materiál Návrh opatrení na zabezpečenie potravín na účely humanitárnej pomoci pre Ukrajinu a utečencov stiahnutý z rokovania vlády.

(TASR)
9. 3. 2022
|
15:49
|
Ekonomika

Znížiť závislosť Slovenska od ruskej ropy či zemného plynu je reálne. Myslí si to minister financií Igor Matovič.

„Bude to stáť ale strašne veľa peňazí a aj veľmi veľa odvahy, a možno aj nejaké strádanie v podobe vypnutia niektorých podnikov. Zo strednodobého hľadiska sa od Ruska energeticky odpojiť musíme, lebo nemôžme byť vazalmi nového fašistického štátu. Čím skôr budeme od energií z Ruska odstrihnutí, tým to bude lepšie. Na druhej strane robiť to teraz zbrklo, tak by to stálo miliardy, miliardy eur,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády Matovič. (SITA)

9. 3. 2022
|
15:42
|
Domov

Ukrajinsko-slovenské hranice utekajúc pred vojnou prekračujú aj maloleté deti bez akéhokoľvek sprievodu. V takomto prípade policajti informujú zamestnancov úradov práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorí sú v pohotovosti a dostavia sa na pomoc.

Najskôr privolaný expert preverí, či má dieťa všetko, čo v danom momente potrebuje pre svoje bezpečie, a porozpráva sa s ním o ďalšom postupe. Potom ústredie vytipuje najvhodnejšiu lokalitu pre pobyt maloletého utečenca na Slovensku - niektoré z Centier pre deti a rodiny (CDR).

Informoval o tom minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) na sociálnej sieti. (TASR)

9. 3. 2022
|
15:32
|
Svet

Británia zvýši dodávky zbraní Ukrajine. Učiní tak z dôvodu „ďalších agresívnych krokov Ruska“, vyhlásil britský minister obrany Ben Wallace  pred britskými zákonodarcami.

Londýn doteraz dodal Ukrajine 3 615 protitankových zbraní a čoskoro dodá aj menšiu zásielku protitankových rakiet Javelin. Pôvodne mala Británia dodať 2 000 protitankových a ručných zbraní, no objem dodávky sa podľa Wallacea rozhodli zvýšiť a budú Ukrajinu naďalej zásobovať.

„Čoskoro začneme s dodávkami malej zásielky protitankových rakiet Javelin,“ povedal a zdôraznil, že všetky zbrane sa považujú za „obranné systémy“. Spojené kráľovstvo tiež zvažuje dodať Ukrajine vysokorýchlostné protivzdušné rakety Starstreak.

Podľa britských spravodajských služieb Rusko z pohľadu vzdušného priestoru dosiaľ dokázalo splniť iba jeden z mnohých cieľov na Ukrajine a nepodarilo sa mu zneškodniť ukrajinskú protivzdušnú obranu. (TASR)

9. 3. 2022
|
15:24
|
Domov

Ak sme doteraz hovorili o boji za demokraciu, mysleli sme občiansku angažovanosť, investigatívnu žurnalistiku, účasť na voľbách, protesty v uliciach. Zo dňa na deň sme sa však zobudili do novej reality, keď slovo boj získalo naspäť svoju surovú podstatu nasiaknutú krvou, utrpením a smrťou, píše v komentári umelec a publicita Matúš Ritomský.
(SME)

9. 3. 2022
|
15:19
|
Svet

Príslušníci ruskej Národnej gardy zadržali v ukrajinskej Chersonskej oblasti viac ako 400 ľudí, ktorí protestovali proti ruskej okupácii, uviedlo velenie ukrajinskej armády.

Cherson je doteraz najväčšie mesto, ktoré ruské invázne jednotky ovládli. Agentúra Interfax-Ukrajina píše, že obyvatelia juhukrajinského regiónu protestujú proti ruskej invázii už niekoľko dní.

"Kvôli zúrivému odporu obyvateľov Chersonu sa okupanti snažia zaviesť administratívno-policajný režim, kvôli ktorému boli do Chersonskej oblasti dopravené jednotky ruskej gardy. Tie nezákonne zadržali už viac ako 400 občanov Ukrajiny," cituje ukrajinský generálny štáb agentúra Interfax-U. (ČTK)

9. 3. 2022
|
15:07
|
Ekonomika

Používatelia americkej spoločnosti Airbnb, ktorá sprostredkúva prenájom ubytovania, si zarezervovali dohromady už viac ako 61 000 nocí na Ukrajine. Ľudia z celého sveta sa týmto spôsobom rozhodli podporiť hostiteľov, ktorí pre ruskú inváziu prišli o zdroj príjmov. 

Hovorca spoločnosti so sídlom v San Franciscu spresnil, že za dva dni minulého týždňa sa "fiktívnym prenájmom" ubytovania na Ukrajine vyzbieralo 1,9 milióna dolárov. Ukrajinským hostiteľom prichádzajú peniaze za rezervácie priamo na ich bankové účty.

AFP dodala, že táto iniciatíva nevzišla od americkej spoločnosti, ale priamo od jej používateľov prostredníctvom sociálnych sietí. Firma však túto aktivitu podporuje. Airbnb v reakcii na ruskú inváziu pozastavila svoje aktivity v Rusku a Bielorusku. (TASR)

9. 3. 2022
|
14:48
|
Ekonomika

Holandský premiér Mark Rutte sa vyslovil proti zákazu importu ruskej ropy a zemného plynu do EÚ, pre krajiny bloku by to podľa neho bolo neudržateľné. (ČT24)

9. 3. 2022
|
14:45
|
Domov

Na sankčnom zozname, ktorý v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajine zverejnilo americké ministerstvo obchodu, je aj spoločnosť Incoff Aerospace so sídlom v bratislavskej Dúbravke.

Zverejnený sankčný zoznam obsahuje 91 spoločností, ktoré podporujú ruské vojenské aktivity, informovalo Ministerstvo obrany SR.

Cieľom sankcií je obmedzenie prístupu identifikovaných spoločností k americkým komoditám, softvéru a technológiám, a teda snaha znížiť schopnosť Ruska získať položky, ktoré potrebuje na pokračovanie vojenskej agresie.

"Som rád, že sa nám v spolupráci so spojencami darí eliminovať zneužívanie medzinárodného obchodu so sofistikovanými technológiami, ktoré sú zneužité pri vraždení ukrajinského obyvateľstva," zdôraznil v tejto súvislosti minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO).

Spoločnosť Incoff Aerospace bola podľa portálu FinStat najaktívnejšia v roku 2018, keď zaevidovala tržby vo výške necelých 10,8 milióna eur. V roku 2020 však už vykázala nulové tržby aj zisk. (SITA)

9. 3. 2022
|
14:40
|
Domov

Minister obrany Jaroslav Naď potvrdil, že armáda dodá Ukrajine vojenský materiál. „Som rád z prístupu vlády," povedal minister s tým, že pomoc, je na Ukrajine veľmi potrebná. Ide o materiál v hodnote 9 996 903 eur.

Slovensko už Ukrajine poskytlo napríklad systémy protivzdušnej obrany a tiež protitankové strely.

Pokiaľ ide o medializované informácie o tom, že USA odmietli od štátov strednej Európy prevziať stíhačky MiG-29 pre Ukrajinu, podľa Naďa chceli Američania hlavne uzavrieť mediálnu a verejnú diskusiu na túto tému a vrátiť sa k spoločným rokovaniam.

„Tlačová správa, ktorú vydalo ministerstvo zahraničných vecí Poľska, bola nešťastná. O to viac, že nás nejakým spôsobom do toho vťahovali," dodal minister. (SITA)

9. 3. 2022
|
14:32
|
Ekonomika

Ukrajinská vláda zakázala export pšenice, ovsa a iných hlavných plodín, keďže úrady krajiny sa snažia zabezpečiť potraviny počas zintenzívňujúcej sa vojny zo strany Ruska.

Nové pravidlá o vývoze poľnohospodárskych produktov, ktoré zaviedli tento týždeň, zároveň zakazujú export prosa, pohánky, cukru, živého dobytka a mäsa a vedľajších produktov chovu dobytka. Vo vyhlásení o tom informovala vláda.

Zákaz exportu je potrebný na to, aby sa predišlo „humanitárnej kríze na Ukrajine“, aby sa stabilizoval trh a aby „sa uspokojili potreby populácie v oblasti nevyhnutných potravinárskych produktov,“ uviedol na vládnej webstránke a na svojom Facebooku Roman Leščenko, ukrajinský minister pre agrárnu a potravinovú politiku.

Ruský a ukrajinský vývoz pšenice a jačmeňa tvorí takmer tretinu celosvetového exportu týchto komodít, ktorých ceny od začiatku invázie prudko stúpli. Ich nedostatok by mohol ohroziť potravinovú bezpečnosť takých krajín, ako sú Egypt či Libanon. (SITA)

9. 3. 2022
|
14:29
|
Svet
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.
Zdroj TASR/AP

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v stredu potvrdil, že sa vo štvrtok v Turecku stretne so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom. Uviedol však, že od tohto stretnutia si veľa nesľubuje. 

"Úprimne poviem, že moje očakávania od rozhovorov sú nízke," uviedol Kuleba vo zverejnenom videu a načrtol s akými požiadavkami poletí do Antalye.

"Máme záujem o prímerie a oslobodenie našich území, a tretím bodom je vyriešiť všetky humanitárne otázky," spresnil šéf ukrajinskej diplomacie.

Svojho ruského rezortného partnera Sergeja Lavrova vyzval, aby k rozhovorovom pristupoval "v dobrej viere, nie z propagandistického hľadiska". (TASR)

9. 3. 2022
|
14:23
|
Domov

Blahova stratégia mieru a ustupovania by v druhej svetovej vydláždila cestu Hitlerovi priamo k víťazstvu. Napadnutie Ukrajiny Ruskom sa pripravilo v tichosti, a tak musí mašinéria klamstiev a veľkých ideí pracovať priamo v súbehu s vojnou.

V úsilí jej pomáhajú aj putinofili a kremľofili slovenskej verejnej a politickej scény (vydávajúc sa iba za rusofilov) a jeden z najvplyvnejších a najcynickejších je, ako inak, smerácky poslanec Blaha, píše v komentári Dominik Kopcsay, hudobný skladateľ a pedagóg na Vysokej škole výtvarných umení. (SME)

9. 3. 2022
|
14:15
|
Domov

Členské krajiny Európskej únie sa budú v otázke vyhostenia ruských diplomatov čo najviac koordinovať, povedal šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok.

Korčok nechce, aby sa z vyhosťovania ruských diplomatov stali preteky v symboloch.

„Dnes potrebujeme rázne odpovede. Rázna odpoveď aj v tomto opatrení príde vtedy, keď to bude koordinované zo strany všetkých členských štátov EÚ,“ povedal minister.

Doplnil, že ruských diplomatov zatiaľ vyhostila len jedna členská krajina, konkrétne Bulharsko.

Slovensko podľa ministra zatiaľ nepozastaví vydávanie víz občanom Ruskej federácie, neplánuje sa ani zníženie počtu slovenských diplomatov a pracovníkov veľvyslanectva v Rusku.

„Politické kontakty sú zmrazené, ale členské štáty tam naďalej ponechávajú svoje misie. To je aj prípad Slovenska,“ uzavrel minister. Ten zároveň podporuje myšlienku, aby EÚ udelila Ukrajine štatút kandidátskej krajiny. (SITA)

9. 3. 2022
|
14:11
|
Svet

Ukrajinský Minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba uviedol, že v súčasnosti čerpá jadrová elektráreň v Černobyle energiu z dieselového generátora, ktorý má kapacitu na 48 hodín. Potom treba počítať s možným odstavením chladiaceho systému, čo by mohlo spôsobiť únik radiácie.

(SME)
9. 3. 2022
|
14:04
|
Svet

Rusko dalo podľa izraelských zdrojov konečnú ponuku Ukrajine na ukončenie vojny. V súčasnosti neútočí a čaká na odpoveď ukrajinských predstaviteľov, informuje Česká televize.

(ČT24)
9. 3. 2022
|
14:00
|
Domov

Česká vláda schválila návrh na vyslanie až 650 vojakov na Slovensko. Vyslanie musia schváliť ešte obe komory parlamentu. 

Väčšina z českých vojakov bude pôsobiť v mnohonárodnej jednotke NATO, ktorá bude na Slovensku v rámci posilňovania východného krídla aliancie. Jednotke bude veliť česká armáda. Menšia časť bude na Slovensku pomáhať so zvládaním utečeneckej vlny z Ukrajiny. (SITA)

9. 3. 2022
|
13:56
|
Šport

Rusku a Bielorusku by sa nemalo povoliť organizovanie medzinárodných športových podujatí, individuálni športovci i tímy reprezentujúce Rusko a Bielorusko by tiež mali mať zákaz súťažiť v iných krajinách.

Takýto zákaz sa má pritom vzťahovať napríklad aj na veľké futbalové kluby, ktoré aktívne reprezentujú jednu či druhú krajinu. 

Stanovisko podpísali zástupcovia 26 členských krajín EÚ (okrem Bulharska), Austrálie, Islandu, Japonska, Kanady, Kórejskej republiky, Nórska, Nového Zélandu, Spojeného kráľovstva, USA a Švajčiarska. (TASR)

9. 3. 2022
|
13:50
|
Svet

Európska únia schválila štvrtý balík sankcií voči Rusku pre jeho inváziu na Ukrajinu. Najnovšie sankcie zahŕňajú ďalších 160 oligarchov, ruských politikov a tri bieloruské banky.

„Ďalej sprísňujeme sieť sankcií v reakcii na ruskú vojenskú agresiu proti Ukrajine,“ uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Francúzske predsedníctvo v Rade Európskej únie taktiež na Twitteri uviedlo, že veľvyslanci únie schválili „nové sankcie zamerané na lídrov a ruských oligarchov a členov ich rodín, ktorí sú zapletení do ruskej agresie proti Ukrajine“.

„Schválené cielené opatrenia vylučujú zo systému SWIFT tri bieloruské banky, objasňujú záležitosti kryptomien a dopĺňajú zoznam tovarov a materiálov, ktoré nemožno vyvážať,“ pokračovalo francúzske predsedníctvo. (SITA)

9. 3. 2022
|
13:44
|
Svet

,Medzi Pekingom a Moskvou nastalo „znepokojujúce nové strategické zblíženie" a od invázie Ruska na Ukrajinu ešte viac narástlo riziko "veľkého konfliktu veľmocí", povedal šéf austrálskej spravodajskej služby Andrew Shearer.

Generálny riaditeľ Úradu pre národné spravodajské informácie Shearer uviedol, že čínsky prezident Si Ťin-pching zrejme plánuje dominovať v indo-pacifickej oblasti a využiť ju ako základňu na to, aby pripravil Spojené štáty o postavenie vedúcej svetovej veľmoci.

Shearera prekvapila účinnosť odporu Ukrajiny proti ruským ozbrojeným silám. Naznačil však, že príde "niekoľko brutálnych krvavých týždňov", pretože ruský líder Vladimir Putin "teraz stavil na všetko a ťažko si predstaviť jeho elegantné – alebo aj neelegantné – zosadnutie z koňa". (SITA)

9. 3. 2022
|
13:36
|
Šport

Medzinárodná futbalová federácia oznámila, že súhlasí so žiadosťou Ukrajiny o odloženie barážového zápasu o účasť na majstrovstvách sveta v Katare, v ktorom sa mala 24. marca stretnúť s domácim Škótskom. Zápas sa mal odohrať v Glasgowe a jeho víťaz nastúpi proti lepšiemu z dvojice Wales - Rakúsko. (Sportnet)

9. 3. 2022
|
13:31
|
Svet

Volodymyr Zelenskyj vyzval západné mocnosti, aby sa bezodkladne rozhodli ohľadom ponuky Poľska dodať jeho krajine bojové stíhačky. 

"Kedy už padne rozhodnutie? Pozrite sa, sme vo vojne! Opäť vás žiadame, aby ste sa čo najskôr rozhodli. Pošlite nám lietadlá," uviedol Zelenskyj vo videonahrávke na svojom kanáli sociálnej siete Telegram.

Spojené štáty v utorok odmietli Poľskom predložený plán poslať Ukrajine svoju letku stíhacích lietadiel typu MiG-29 cez americkú leteckú základňu Ramstein v Nemecku. Varšava navrhla, aby jej vzdušné sily dostali ako náhradu stíhacie lietadlá typu F-16 Fighting Falcon.

"V médiách sledujeme, že medzi americkou a poľskou stranou prebiehajú rokovania. Cítime však, že ponuka Poľska nemá podporu. Nemáme čas na médiá, na všetky tieto signály. Toto nie je stolný tenis. Ide o ľudské životy," dodal Zelenskyj. (TASR)

9. 3. 2022
|
13:23
|
Svet
Odchod ukrajinskej rodiny zo zničeného mesta Irpiň pri Kyjeve.
Zdroj SITA/AP

Ukrajinskú metropolu Kyjev a mestá v jej blízkosti opúšťa približne 18-tisíc ľudí, oznámil Volodymyr Zelenskyj.

Civilisti odchádzajú v rámci širšieho úsilia o evakuáciu prostredníctvom niekoľkých humanitárnych koridorov na území Ukrajiny, dodal prezident a ruské ozbrojené sily varoval pred porušovaním sľubov o prímerí.

Zelenskyj tiež oslovil ruských vojakov, ktorých vyzval, aby odišli. Vo výzve, ktorú predniesol v ruštine, im odkázal, že Ukrajina bude bojovať dovtedy, kým neobnoví kontrolu nad svojím územím. Takmer dvojtýždňový odpor ukázal, že sa nevzdáme, pretože toto je náš domov, povedal prezident. (TASR)

9. 3. 2022
|
13:14
|
Domov

Nenapadlo ma, že sa budem s deťmi pozerať na mapu susednej krajiny, aby sme zistili, či sa blíži front, a nie preto, aby sme si naplánovali letnú dovolenku, glosuje o formujúcej sa povahe spoločnosti sociológ a vysokoškolský pedagóg Daniel Gerbery. (SME)

9. 3. 2022
|
13:08
|
Domov

Generálna prokuratúra spustila trestné stíhanie pre vojnové trestné činy v súvislosti s vojenskou agresiou Ruska na Ukrajine. Účelom trestného konania je zadokumentovanie dôkazov o vojnových zločinoch a to predovšetkým od utečencov, ktorí mohli byť ich priamymi svedkami a obeťami. 

"Slovenská prokuratúra koná v úzkej súčinnosti s Generálnou prokuratúrou Ukrajiny a Eurojustom (Agentúra EÚ pre justičnú spoluprácu v trestných veciach), ktorý koordinuje zber informácií a postup trestných stíhaní v jednotlivých krajinách," vyhlásil generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

Stíhanie sa týka obzvlášť závažného zločinu neľudskosti, obzvlášť závažného zločinu používania zakázaného bojového prostriedku a nedovoleného vedenia boja a obzvlášť závažného zločinu vojnového bezprávia.

Hovorkyňa Gnerálnej prokuratúra SR Jana Tökölyová. priblížila, že vydanie uznesenia o začatí trestného stíhania je výsledkom intenzívnej komunikácie s prezidentom Eurojustu, vedenej bezprostredne od vypuknutia vojnového konfliktu na Ukrajine.

"SR sa tak popri Litve, Poľsku, Estónsku a Nemecku stala ďalšou krajinou EÚ, ktorá pristúpila k trestnému stíhaniu trestných činov proti ľudskosti a vojnových trestných činov, ktoré mali byť spáchané v súvislosti s vojenskou agresiou ozbrojených síl Ruskej federácie na Ukrajine," dodala Tökölyová. (TASR)

9. 3. 2022
|
13:02
|
Svet

Civilisti v Rusmi obliehanom ukrajinskom meste Mariupoľ sa už niekoľko dní trápia s nedostatkom pitnej vody, kúrenia či základných hygienických potrieb.

Zástupcovia ukrajinského Červeného kríža sa usilujú poskytnúť prvú pomoc tým, ktorí ju najviac potrebujú, no zdrojov je málo.

„Nie je kúrenie, elektrina, voda, zemný plyn. Inými slovami, nie je nič, žiadne domáce komodity. Vodu si zbierajú zo striech po daždi,“ povedal šéf Červeného kríža v Mariupole Aleksej Berencev.

Okrem poskytovania pomoci je podľa Berenceva najdôležitejšou úlohou Červeného kríža v Mariupole poskytovanie informácií o súčasnej situácii miestnym obyvateľom. „Niekedy sú pre ľudí informácie dôležitejšie ako jedlo,“ skonštatoval.

Pre prerušené dodávky elektriny mnohí obyvatelia prišli o pripojenie k internetu a teraz sa pri získavaní informácií, napríklad o evakuačnom úsilí, spoliehajú na autorádiá, ktoré zachytávajú správy zo staníc vysielaných z oblastí kontrolovaných Ruskom alebo ním podporovanými separatistickými silami. (SITA)

9. 3. 2022
|
12:57
|
Svet

Černobyľská jadrová elektráreň je bez elektrického prúdu, čo by mohlo viesť k úniku radiácie, pretože bez elektriny nemožno zaistiť chladenie spotrebovaného jadrového paliva.

Oznámila to dnes štátna spoločnosť Enerhoatom, ktorá spravuje štyri funkčné ukrajinské jadrové elektrárne.

Elektráreň obsadili nedlho po začatí invázie na Ukrajinu ruskí vojaci. Ukrajinská energetická spoločnosť Ukrenerho uviedla, že prácu na obnovenie dodávok elektrickej energie znemožňujú pokračujúce boje. Situáciu ďalej sleduje a sľubuje, že o prípadných zmenách situácie bude informovať. (ČTK)

9. 3. 2022
|
12:55
|
Domov

Minister dopravy Andrej Doležal bude počas mimoriadnej situácie koordinovať činnosti spojené so sprostredkovaním ubytovania utečencov z Ukrajiny. Zároveň by mal na tento účel zabezpečiť a prevádzkovať informačný systém.

(TASR)
9. 3. 2022
|
12:48
|
Svet

Pre bezpečné riadenie jadrovej elektrárne v Černobyle je čoraz naliehavejšie a dôležitejšie vystriedať približne 210 technických pracovníkov a strážcov, ktorí tam pracujú od prevzatia kontroly ruskými silami pred takmer dvoma týždňami.

Ako referuje oficiálna stránka Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, povedal to jej generálny riaditeľ Rafael Mariano Grossi, ktorý dostal takéto informácie od ukrajinských predstaviteľov.

Grossi opakovane zdôraznil, že personál obsluhujúci jadrové zariadenia musí mať možnosť oddychovať a pracovať v pravidelných zmenách, pričom uviedol, že je to kľúčové pre celkovú jadrovú bezpečnosť.

Personál v Černobyle údajne má iba obmedzený prístup k jedlu, vode a liekom.

„Som hlboko znepokojený zložitou a stresovou situáciou, ktorej čelí personál jadrovej elektrárne v Černobyle, a možnými rizikami, ktoré to so sebou prináša pre jadrovú bezpečnosť. Vyzývam sily, ktoré majú účinnú kontrolu nad miestom, aby urýchlene uľahčili bezpečnú rotáciu tamojšieho personálu,“ povedal Grossi a vyjadril svoju pripravenosť vycestovať do jadrovej elektrárne v Černobyle aj ďalších takýchto zariadení na Ukrajine.

Grossi taktiež uviedol, že MAAE stratila kontakt s bezpečnostnými monitorovacími systémami v Černobyle. Uvedené systémy prestali posielať pravidelné údaje týkajúce sa jadrového materiálu v zariadení. (SITA)

9. 3. 2022
|
12:42
|
Svet

V Česku je sa nachádza približne 150-tisíc ukrajinských utečencov,  Česko je podľa neho schopné poskytnúť základný komfort a nájsť ubytovanie pre zhruba 250-tisíc ľudí z Ukrajiny, uviedol minister vnútra Vít Rakušan.

(ČT24)
9. 3. 2022
|
12:37
|
Domov

Na Slovensku má pôsobiť do 2 100 vojakov Severoatlantickej aliancie. Posilnenú predsunutú prítomnosť NATO na území SR odsúhlasila vláda. Odobriť ju ešte musí Národná rada SR. (TASR)

9. 3. 2022
|
12:35
|
Domov

 Slovensko daruje Ukrajine ďalší vojenský materiál za vyše 9,99 milióna eur. Odsúhlasila to vláda na svojom stredajšom rokovaní. (TASR)

9. 3. 2022
|
12:31
|
Svet

Volodymyr Zelenskyj sa skontaktoval s kanadským premiérom Justinom Trudeauom, ktorý navštívil Lotyšsko pri príležitosti vojenského cvičenia Opperation Reassureance.

"Hovoril som s mojím priateľom Justinom Trudeauom o obrannej spolupráci a o tom, ako zvýšiť sankčný tlak na Rusko. Dohodli sa na ďalších diplomatických krokoch. Kanada stojí pri Ukrajine. Cítime to každý deň," napísal ukrajinský prezident na sociálne sieti. (SME)

9. 3. 2022
|
12:24
|
Svet

Šéf Medzinárodného výboru Červeného kríža Peter Maurer vyjadril nádej, že koridory na evakuáciu civilistov z ukrajinských miest začnú po zmätenom štarte fungovať lepšie.

Maurer pre nemeckú rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk povedal, že jeho organizácia celé dni pracuje na tom, aby bojujúce strany rokovali a nabáda ich k podrobným rozhovorom medzi armádami o umožnení odchodu civilistov.

Maurer uviedol, že je dôležité, aby dohody boli úspešné, „pretože vojenské jednotky sú blízko seba a najmenšia neistota, ako sme to videli v uplynulých dňoch, okamžite vedie k prestrelkám a to únikové cesty znefunkčňuje“.

„Dúfame, že dnes to bude fungovať lepšie. V každom prípade hovoríme so zúčastnenými stranami, predovšetkým tieto strany hovoria navzájom, to je v tomto okamihu najdôležitejšia vec.“

Na otázku, ako verí v úspech evakuácie, dodal: „Naozaj nemôžem špekulovať. Ale dúfame, že dnes sa veľký počet ľudí aspoň dostane do bezpečia, aspoň z niektorých miest. Neodvážim sa špekulovať, ako sa situácia v priebehu dňa vyvinie najmä na východe Ukrajiny.“ (SITA)

9. 3. 2022
|
12:18
|
Svet

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová oznámila, že Rusko v rokovaniach s predstaviteľmi Kyjeva o riešení konfliktu na Ukrajine dosiahlo pokrok. Takisto zdôraznila, že ruskí vojaci nemajú za cieľ zvrhnúť ukrajinskú vládu. 

Počas prvých troch kôl mierových rozhovorov medzi Moskvou a Kyjevom podľa Zacharovovej nastal "určitý pokrok".

Ciele ruskej armády podľa hovorkyne nezahŕňajú okupáciu Ukrajiny, narušenie jej štátnosti či zvrhnutie súčasnej vlády. Takisto nie sú namierené voči civilnému obyvateľstvu.

Rusko je presvedčené, že výraznejší pokrok dosiahne v ďalšom kole rozhovorov s Ukrajinou. To sa podľa hovorkyne ministerstva zahraničných vecí zameria na humanitárne koridory na evakuáciu civilistov.

Zacharovová obvinila kyjevské úrady z blokovania úsilia na evakuáciu civilistov, píše AFP. "Informácie o humanitárnych koridoroch zámerne nie sú komunikované verejnosti," povedala.

Rusko v utorok oznámilo, že od stredy rána bude na Ukrajine platiť humanitárne prímerie, počas ktorého sa má uskutočniť odsun ďalších civilistov.

Moskva počas tohto týždňa oznámila vytvorenie evakuačných koridorov. Kyjev však uviedol, že tieto trasy sú neprijateľné, pretože niektoré vedú na územie Ruska, pripomína AFP.

Zacharovová podľa tejto agentúry povedala, že približne dva milióny Ukrajincov chcú byť evakuované do Ruska. (TASR)

9. 3. 2022
|
12:14
|
Svet

Britský minister dopravy Grant Shapps uviedol, že tamojšie úrady skonfiškovali na letisku v meste Farnborough v južnom Anglicku lietadlo ruského miliardára.

Nemenovaný zdroj z prostredia britskej vlády spresnil, že stroj využíval miliardár ruského pôvodu Eugene Shvidler, ktorý má americké občianstvo. Shvidler je obchodným partnerom prominentného oligarchu Romana Abramoviča.

Britské ministerstvo dopravy aktuálne spolupracuje s Úradom pre civilné letectvo (CAA) na objasnení podrobností o lietadle, ktoré je registrované na spoločnosť Global Jet Luxembourg.

Súvisiaci článokKončí až keď musel. Odchod McDonald's Rusov riadne zabolí, milujú hoČítajte 

"Vieme, že to nie je ruská spoločnosť, ktorá vlastní lietadlo, je to skôr lietadlo registrované v Luxembursku. Vykonávame ďalšie kontroly," povedal Shapps pre rádio LBC.

Správa o skonfiškovaní lietadla prišla niekoľko hodín po tom, ako Londýn oznámil, že v rámci sankcií voči Rusku plánuje zadržať každý ruský stroj, ktorý pristane v Spojenom kráľovstve.

Zákaz sa vzťahuje na každé lietadlo, ktoré vlastní, prevádzkuje alebo si prenajíma ktokoľvek spojený s Ruskom. Ide o ďalšiu vlnu sankcií v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu. (TASR)

9. 3. 2022
|
12:07
|
Ekonomika

Americkí zákonodarcovia sa dohodli na poskytnutí 13,6 miliardy dolárov (12,3 miliardy eur) na humanitárnu, vojenskú a ekonomickú pomoc Ukrajine a spojencom USA v Európe.

Suma je súčasťou federálneho rozpočtu na tento rok, ktorý musí Kongres prijať do konca pracovného týždňa, inak federálnym úradom hrozí výpadok financovania. (ČTK)

9. 3. 2022
|
11:57
|
Ekonomika

Medzinárodný menový fond schválil Ukrajine 1,4 miliardy dolárov (1,29 miliardy eur) ako núdzovú pomoc. Krajina ju môže využiť na financovanie výdavkov a posilnenie platobnej bilancie, uviedol šéf ukrajinskej centrálnej banky Kyrylo Ševčenko. (ČTK)

9. 3. 2022
|
11:53
|
Ekonomika

EÚ pripravuje nové sankcie, ktoré plánuje uvaliť na zhruba stovku Rusov napojených na režim Vladimira Putina.

Na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu to oznámil šéf únijnej diplomacie Josep Borrell, podľa ktorého by rozhodnutie mohlo padnúť ešte dnes.

"Členské štáty pracujú na balíčku sankcií, cielených na asi 100 ľudí na rôznych úrovniach (ruskej) štátnej správy," povedal Borrell. Mohlo by ísť o zákaz cestovania či o zmrazenie majetku. (ČTK)

9. 3. 2022
|
11:49
|
Svet

Severozápadne od Kyjeva stále pokračujú boje, ruské sily však nedosiahli významnejší prielom, uviedlo britské ministerstvo obrany. Mestá Charkov, Černihiv, Sumy a Mariupoľ zostávajú v ruskom obkľúčení a naďalej čelia ostreľovaniu, uviedlo ďalej ministerstvo. Ukrajinská protivzdušná obrana  odoláva leteckým útokom, čo ruskej strane pravdepodobne bráni získať akúkoľvek kontrolu nad vzdušným priestorom Ukrajiny. (SITA)

9. 3. 2022
|
11:43
|
Ekonomika

Európske ceny plynu klesli. Dôvodom je neochota uvaliť sankcie na ruské energie, čo znižuje pravdepodobnosť prerušenia dodávok.

Referenčný európsky termínovaný kontrakt na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci na burze v Amsterdame padol až o 21 percent. na 173,99 eura za megawatthodinu. Jeho cena tento týždeň prudko kolíše v pásme od 170 eur až po rekordných 345 eur zaznamenaných v pondelok. (TASR)

9. 3. 2022
|
11:39
|
Domov

Prešovská univerzita a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach z  dôvodu vojnového konfliktu na Ukrajine pristúpili k pozastaveniu spolupráce s inštitúciami v Ruku. (TASR)

9. 3. 2022
|
11:33
|
Svet

Čína pošle na Ukrajinu humanitárnu pomoc vrátane potravín a predmetov dennej potreby v hodnote päť miliónov čínskych jüanov (necelých 727-tisíc eur).

Prvá časť pomoci odoslaná ukrajinskému Červenému krížu je už na ceste a ďalšie zásielky budú nasledovať. (SITA)

9. 3. 2022
|
11:29
|
Svet
 Ruské obrnené vozidlá sú naložené na železničnej stanici v ruskej Rostovskej oblasti neďaleko hraníc s Ukrajinou v stredu 23. februára 2022.
Zdroj TASR/AP

Ruská armáda, ktorá nedokázala v počiatočnej fáze vojenskej invázie na Ukrajinu dosiahnuť "rozhodujúci pokrok", môže čeliť ďalšej výzve. Tou výzvou teplejšie počasie a s ním spojený rozbahnený terén.

"Rovnako ako armády Napoleona a Hitlera aj ruské mechanizované divízie budú pravdepodobne spomalené alebo zastavené, keď sa z nespevnených ciest stanú zradné močiare, ktoré miestni označujú termínom rasputica," napísala AFP.

Rasputica označuje jav vyskytujúci sa pravidelne dvakrát do roka, keď je možné po nespevnených cestách na Ukrajine, ale aj v Bielorusku a Rusku prejsť len s veľkými ťažkosťami.

Vojenskí historici sa podľa AFP zhodli na tom, že rasputica dokáže prekaziť aj postup najmocnejších armád. Povestné ukrajinské blato už spôsobilo komplikácie aj Rusom.

"Bolo zaznamenaných niekoľko prípadov, keď ruské tanky a iné vozidlá na poliach uviazli. Vojaci ich teda opustili a odišli po svojich," uviedol ukrajinský vojenský analytik Mykola Beleskov.

Francúzsky vojenský historik Michel Goya tvrdí, že zhoršovanie podmienok prinúti ruských generálov využívať hlavné cestné ťahy, čo urobí ich techniku zraniteľnejšou. (TASR)

9. 3. 2022
|
11:20
|
Domov

Viac ako 50 utečencov z Ukrajiny ubytoval v Malženiciach pri Trnave Skaličan Miroslav Lipa. Poskytol im útočisko vo svojom zariadení Majer a teraz sa stará o rodiny s deťmi od jedného do 17 rokov.

Postupne s nimi chodí na cudzineckú políciu, s dvojročným chlapcom musel ísť aj na pohotovosť do nemocnice. Hovorí, že sú všetci psychicky vyčerpaní. (My Trnava)

9. 3. 2022
|
11:10
|
Domov

V Kyjeve nechali celý svoj život, do Turca prišli len s ruksakmi na pleciach.

Ukrajinka Viktoria Kovalenková svojimi dcérami po dňoch plných strachu našla útočisko na Dolnom Kalníku v Turci u kamaráta jej sestry. Ten im ponúkol dočasnú pomoc, no o pár dní sa musí Viktoria rozhodnúť, čo ďalej. Finančné prostriedky im zatiaľ vystačia na dva mesiace. (My Turiec)

9. 3. 2022
|
11:02
|
Domov

Premiér Eduard Heger pred rokovaním vlády povedal, že sankcie voči Rusku začínajú mať zmysel. Ďalej poznamenal, že cieľom Slovenska je zvládnuť nápor utečencov z Ukrajiny.

Počty utečencov prichádzajúcich na Slovensko každým dňom stúpajú a Heger očakáva, že budú narastať ešte viac.

"Sankcie spôsobili dôležitý domino efekt, ktorý sme chceli vyvolať, aby sme ekonomicky odizolovali Vladimira Putina a zároveň vyslali jasný signál pre kohokoľvek, koho by v 21. storočí napadlo rozpútať vojnu na cudzom území, že bude automaticky ekonomicky odizolovaný," skonštatoval predseda vlády. (TASR)

9. 3. 2022
|
10:57
|
Domov

Minister obrany SR Jaroslav Naď v utorok telefonicky spojil s americkým ministrom obrany Lloydom Austinom.

Predmetom rozhovoru bola aktuálna bezpečnostná situácia, ktorú výrazne ovplyvňuje vojenská agresia Ruska na Ukrajine a posilnenie spolupráce pri ochrane Aliancie a jej východnej hranice.

„Udalosti na Ukrajine podčiarkujú potreby zvýšenia bezpečnosti krajín NATO, a to najmä na východnej hranici NATO, vrátane vzdušného priestoru. Opakujem záujem rezortu obrany zbaviť sa v čo najkratšom čase ruských strojov MiG-29 a ruských “technikov” zo Sliača. Som ale minister obrany Slovenskej republiky a je mojou primárnou povinnosťou zabezpečiť ochranu vzdušného priestoru našej krajiny. Nateraz za MiGy nemáme náhradu, no robíme všetko pre to, aby sme procesy urýchlili,“ uviedol minister obrany J. Naď.

(SITA)
9. 3. 2022
|
10:50
|
Domov

Od začiatku konfliktu na Ukrajine prešlo cez hranice z Ukrajiny na Slovensko viac ako 153-tisíc ľudí. O dočasné útočisko požiadalo 11 256 z nich a o azyl 156, oznámilo Ministerstvo vnútra SR.

(SME)
9. 3. 2022
|
10:45
|
Domov

Slovensko zvláda situáciu spojenú s príchodom vojnových utečencov z Ukrajiny cez našu východnú hranicu. Pred rokovaním vlády to skonštatoval minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

„Na tie počty, ktoré chodia cez hranice a tie hranice ako sú infraštrukturálne vybavené, tak si myslím, že sa to zvláda," povedal Mikulec.

Ak by sa prílev Ukrajincov na Slovensko zvyšoval, podla Mikulca je prioritou zabezpečiť, aby bola hranica priechodná. Následne sa potom majú riešiť ďalšie záležitosti ako doprava alebo ubytovanie. „Aktuálne za jeden deň momentálne prejde okolo 12 a pol tisíca osôb," uviedol minister.

Súvisiaci článokPrimátor Polaček: Košice začínajú čeliť humanitárnej katastrofeČítajte 

Mikulec zároveň reagoval na výrok primátora Košíc Jaroslava Poláčeka, podľa ktorého hrozí mestu pre nápor utečencov humanitárna katastrofa.

„Neviem, či Košice majú nedostatok vody, nedostatok jedla, nedostatok ubytovania. To majú na Ukrajine, nie v Košiciach," dodal minister vnútra. (SITA)

9. 3. 2022
|
10:37
|
Domov

Úrad Bratislavského samosprávneho kraja ponúka pomoc ľuďom, ktorí utiekli pred vojnou a plánujú v kraji stráviť dlhší čas. Zároveň vytvoril podstránku, kde sú k dispozícii aktuálne voľné pracovné miesta. Tie ponúkajú jednotlivci, podnikatelia či mestské časti. (SME)

9. 3. 2022
|
10:32
|
Svet

Čína, ktorá odmietla odsúdiť ruskú inváziu na Ukrajinu, v stredu vyhlásila, že za zvyšovanie napätia medzi Kyjevom a Moskvou môže Severoatlantická aliancia (NATO) pod vedením Spojených štátov.

"Kroky NATO pod vedením USA posunuli napätie medzi Ruskom a Ukrajinou k bodu zlomu," uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien a zároveň vyzval USA, aby brali do úvahy obavy Číny a vyhýbali sa podkopávaniu práv alebo záujmov Pekingu v otázke vzťahov s Ruskom.

Čína v reakcii na dianie na Ukrajine zároveň kritizovala americký zákaz dovozu ropy, plynu a uhlia z Ruska.

Súvisiaci článokTaiwan nie je Ukrajina, tanky tam treba vylodiť. Čína to vie Čítajte 

"Veľká palica sankcií nám neprináša mier a bezpečnosť," dodal Čao, podľa ktorého ekonomické opatrenia voči Rusku spôsobia len veľké ťažkosti pre hospodárstvo a blaho ľudí.

"V tomto scenári prehráva každý a sankcie len zvyšujú rozdelenie a konfrontáciu," dodal hovorca čínskeho rezortu diplomacie.

Agentúra DPA v tejto súvislosti pripomenula, že "Čína a Rusko udržiavajú dobrú spoluprácu v oblasti energetiky".

Peking varoval medzinárodné spoločenstvo, že krajina prijme "všetky potrebné opatrenia", aby bránila záujmy čínskych spoločností a jednotlivcov. (TASR)

9. 3. 2022
|
10:27
|
Svet

Najmenej desať ľudí bolo v utorok zabitých pri útoku ruskej armády na mesto Severodoneck na východe Ukrajiny.

Informoval o tom vo vyhlásení na sociálnej sieti Telegram miestny predstaviteľ Luhanskej oblasti, kde sa mesto nachádza a kde prebiehajú v posledných dňoch ťažké boje.

Ruská armáda "spustila paľbu" na obytné domy a ďalšie budovy v meste, dodal predstaviteľ. Bezprostredne nespresnil, či išlo o delostrelecký útok. (TASR)

9. 3. 2022
|
10:24
|
Domov

Železničná spoločnosť Slovensko zavádza mimoriadne evakuačné vlaky z ukrajinského Čopu, ktoré budú premávať denne. (TASR)

9. 3. 2022
|
10:19
|
Svet

Rusko tvrdí, že zmarilo rozsiahly útok v oblastiach na východe Ukrajiny, ktoré ovládajú proruskí separatisti.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že získalo informácie o plánoch ukrajinskej armády na niekoľkotýždňovú operáciu v regióne Donbasu. Mala sa uskutočniť v marci, uviedol bez bližších informácií hovorca ministerstva Igor Konašenkov. (SITA)

9. 3. 2022
|
10:14
|
Svet
Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová.
Zdroj SITA/AP

Britská vláda rozhodla, že vstup akéhokoľvek ruského lietadla do vzdušného priestoru Spojeného kráľovstva bude trestným činom.

Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová zároveň oznámila zákaz exportu tovarov a technológií súvisiacich s letectvom a vesmírom na ruský trh.

Okrem toho britské firmy v súvislosti s týmito sektormi nemôžu poskytovať poisťovacie a zaisťovacie služby. Informuje o tom portál news.sky.com.

Britský minister dopravy Grant Shapps v utorok poslal list všetkým letiskám v Spojenom kráľovstve, aby im oznámil, že letová kontrola je teraz oprávnená hovoriť pilotom akýchkoľvek ruských lietadiel, súkromných alebo komerčných, aby nevstupovali do britského vzdušného priestoru. Prevádzkovatelia letísk môžu podľa novej legislatívy zadržať ruské lietadlá alebo lietadlá, ktoré si Rusi prenajali.

Ruské letecké spoločnosti, vrátane národného prepravcu Aeroflot, majú zákaz vstupu do britského vzdušného priestoru od 25. februára.

Nová legislatíva, ktorú prijali v utorok, však znamená, že porušenie tohto zákazu akýmkoľvek ruským lietadlom bude trestným činom. Je to v súlade s „ostatnými sektormi v sankčnom režime“, ktorý sa uplatňuje od invázie Ruska na Ukrajinu, povedal britský minister dopravy. (SITA)

9. 3. 2022
|
10:03
|
Svet

Ruské sily, ktoré majú pod kontrolou Záporožskú jadrovú elektráreň, nútia tamojších pracovníkov nahrať prejav pre účely propagandy.

Povedal to ukrajinský minister pre energetiku Herman Haluščenko, ktorý na sociálnej sieti Facebook napísal, že zamestnanci sú „telesne a emocionálne vyčerpaní“.

V elektrárni je podľa neho zhruba 500 ruských vojakov a 50 kusov ťažkej techniky. Ruské sily majú najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe pod kontrolou od piatku, keď ju napadli a spôsobili požiar jednej z budov v jej areáli. (SITA)

9. 3. 2022
|
09:55
|
Svet
Humanitárny koridor v Kyjeve.
Zdroj SITA/AP

Ukrajinská ministerka pre reintegráciu dočasne okupovaných území Iryna Vereščuková oznámila, že ruská armáda súhlasila s tým, že šesť humanitárnych koridorov na odsun obyvateľov bude v stredu otvorených od 08.00 do 20.00 h SEČ. 

Vereščuková vo vyhlásení uviedla, že ukrajinské ozbrojené sily súhlasili s prímerím v tomto časovom rozmedzí, a vyzvala ruské jednotky, aby tiež splnili svoj záväzok.

Z mesta Sumy, ktoré leží na východe Ukrajiny, by dnes mohlo prejsť zhruba 1000 vozidiel cez humanitárny koridor do mesta Poltava. Oznámil to tamojší gubernátor. Podľa neho v utorok mesto opustilo zhruba 5 000 ľudí. (TASR)

9. 3. 2022
|
09:47
|
Domov

Ukrajina lietadlá urgentne žiada. Varšava ponúkla svoje Američanom, aby ich poslali ďalej na Ukrajinu a pomohli Poľsku nájsť náhradu. Vyzvalo nás urobiť to isté. Prečo teda váhame?

Odpoveď je, že to nie je také jednoduché. Ani USA nereagovali jednoznačne.

No otázkou je, či na odstránení prípadných prekážok pomoci pracujeme dostatočne aktívne a kreatívne, píše v komentári Tomáš Valášek, člen parlamentného zahraničného výboru.
(SME)

9. 3. 2022
|
09:15
|
Ekonomika

Americký akciový trh včera uzavrel nižšie. Išlo o ďalší deň výkyvov medzi posilňovaním a stratami po tom, ako ceny ropy opäť stúpli v reakcii na americký zákaz jej dovozu z Ruska.

Cena niklu sa zvýšila tak výrazne, že obchodovanie s touto komoditou v utorok pozastavili. Veľké výkyvy na trhoch sa stali bežné, pretože investori ťažko odhadujú, ako vysoko ceny ropy pôjdu a ako veľmi zaťažia ekonomiku a podporia infláciu.

„Inflácia opäť stúpne, keďže ceny ropy a iných komodít rastú v dôsledku vojny na Ukrajine," uviedol Julian Evans-Pritchard zo spoločnosti Capital Economics. Index S&P 500 klesol o 0,7 percenta na 4 170,70 bodu.

Priemyselný index Dow Jones si odpísal 0,6 percenta a uzavrel na úrovni 32 632,64 bodu. Technologický Nasdaq si pohoršil o 0,3 percenta na 12 795,55 bodu. Index menších spoločností Russell 2000 oslabil o 0,6 percenta na 1 963,01 bodu.

Ázijské akciové trhy v stredu tiež klesli. Hlavný japonský index Nikkei 225 stratil 0,3 percenta.

Index čínskej burzy Shanghai Composite si pohoršil o 1,1 percenta po tom, ako vláda krajiny informovala, že čínske spotrebiteľské ceny vo februári medzimesačne vzrástli o 0,6 percenta a ceny výrobcov stúpli o 0,5 percenta. Hongkonský index Hang Seng klesol o 0,6 percenta.

Súvisiaci článokRopa, plyn aj pšenica prudko vyleteli, príde zdražovanie (grafy) Čítajte  (SITA)
9. 3. 2022
|
09:04
|
Domov

Za posledných 24 hodín do dnešnej šiestej hodiny rannej vybavili na hraničných priechodoch pri vstupe z Ukrajiny celkovo 12 613 osôb, z toho od utorka večera do dnešného rána 4 216 osôb.

Od vypuknutia vojny do dnešného rána vybavili celkovo 153 303 osôb vstupujúcich na Slovensko z Ukrajiny.

Najviac osôb za uplynulých 24 hodín vybavili opäť na hraničnom priechode Vyšné Nemecké, a to 8 265 ľudí. Z toho od utorkového večera do stredajšieho rána 2 768 ľudí.

Na hraničnom priechode Ubľa vybavili 2 718 osôb, z toho od utorka od 20.00 h do stredy do 6.00 h to bolo 930.

"Naďalej zaznamenávame intenzívny prechod peších cestujúcich na vstupe na Slovensko, hlavne matky s deťmi a štátni príslušníci tretej krajiny iní ako Ukrajinci," priblížila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová..

Na hraničnom priechode Veľké Slemence na vstupe z Ukrajiny vybavili počas 24 hodín celkovo 1 630 osôb, z toho od večera do rána 518.

Čo sa týka čakacích dôb, podľa Bárdyovej je to vo Vyšnom Nemeckom okolo šiestich hodín, v Ubli okolo štyroch hodín. Vo Vyšných Slemenciach prebieha vybavovací proces prebieha plynule bez čakania. (TASR)

9. 3. 2022
|
08:59
|
Ekonomika

Krátko po oznámení McDonald's informovali o pozastavení svojich aktivít v Rusku aj kaviarenský reťazec Starbucks a nápojové spoločnosti PepsiCo a Coca-Cola.

McDonald's a Pepsi sú pritom značky, ktoré spolupracovali už so Sovietskym zväzom a ako prvé vstúpili na ruský trh po páde ZSSR.

Práve tieto značky boli považované za priekopníkov na zlepšenie vzťahov Moskvy a Západu. Prvú reštauráciu v Rusku otvoril McDonald's v roku 1990 na Puškinovom námestí v centre Moskvy.

McDonald's informoval, že dočasne zatvorí všetkých takmer 850 reštaurácií v Rusku, svojim zamestnancom však naďalej bude vyplácať mzdu. Spoločnosť zamestnáva v Rusku približne 62.000 ľudí.

Následne sieť kaviarní Starbucks informovala, že v Rusku dočasne zatvorí stovky svojich obchodov. PepsiCo pozastaví všetky reklamné aktivity na ruskom trhu a predaj svojich nápojových značiek.

Naďalej však bude predávať niektoré esenciálne výrobky ako detská výživa. Aj konkurenčná Coca-Cola oznámila, že svoj biznis v Rusku dočasne zastaví.

Coca-Cola bola pritom oficiálnym nápojom počas OH 1980 v Moskve, napriek tomu, že Spojené štáty olympiádu bojkotovali na protest proti invázii Sovietskeho zväzu do Afganistanu.

Súvisiaci článokBojkot McDonald's? V Rusku zatvára až keď nemal na výberČítajte  (TASR)
9. 3. 2022
|
08:51
|
Svet

Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl informoval, že okolo kľúčových miest na severe, juhu a východe posilňujú obranu, zatiaľ čo postup ruských síl sa spomalil.

Vo vyhlásení uviedol, že sily v okolí Kyjeva vzdorujú ruskej ofenzíve nešpecifikovanými údermi a „držia líniu“.

V Černihive na severe krajiny podľa ukrajinského generálneho štábu ruské sily umiestňujú vojenské vybavenie medzi obytnými budovami a na farmách. Na mesto Mykolajiv na juhu zas Rusi postupujú oblečení ako civilisti. (TASR)

9. 3. 2022
|
08:46
|
Svet

Británia dnes predstavila nové sankcie voči Rusku v oblasti leteckej dopravy. Londýn zakáže vývoz tovaru súvisiaceho s leteckým a vesmírnym priemyslom.

Okrem toho plánuje zadržať každé ruské lietadlo, ktoré pristane na letisku v Spojenom kráľovstve.

"Zakázanie vstupu lietadiel operujúcich pod ruskou vlajkou do Spojeného kráľovstva a označenie ich preletov za trestný čin spôsobí Rusku a tým, ktorí sú blízko Kremľa, ešte väčšiu ekonomickú bolesť," uviedla britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová.

Zákaz sa vzťahuje na každé lietadlo, ktoré vlastní, prevádzkuje alebo si prenajíma ktokoľvek spojený s Ruskom.

Londýn bude mať navyše právomoc zadržať každé lietadlo, ktoré vlastnia osoby alebo subjekty spojené s Ruskou federáciou.

Nové opatrenia britskej vlády majú tiež zrušiť krytie existujúcich poistiek pre ruské letecké spoločnosti. Britskí poisťovatelia a zaisťovatelia nebudú môcť vyplácať ani nároky vyplývajúce z už existujúcich poistných zmlúv. (TASR)

9. 3. 2022
|
08:13
|
Svet
Systém protivzdušnej obrany Patriot.
Zdroj TASR/AP

Spojené štáty posielajú Poľsku dva systémy protivzdušnej obrany Patriot s cieľom čeliť akejkoľvek potenciálnej hrozbe voči USA a spojencom v NATO počas pokračujúcej ruskej invázie na Ukrajinu.

Oznámil to v noci na stredu hovorca velenia americkej armády v Európe Adam Miller.

"Veliteľ EUCOM-u generál (Tod) Walters veleniu americkej armáde v Európe a Afrike (USAREUR-AF) na základe pokynov amerického ministra obrany a žiadosti našich poľských spojencov nariadil, aby presunulo dve batérie Patriot do Poľska," uviedol vo vyhlásení hovorca.

Toto opatrenie podľa Millerovho vyhlásenia posilňuje záväzok Spojených štátov k čl. 5 (Severoatlantickej zmluvy) a nijakým spôsobom nie je jeho cieľom podporovať ofenzívne operácie.

Systém protivzdušnej obrany Patriot je schopný zachytiť a zneškodniť prichádzajúce balistické strely krátkeho doletu, lietadlá vrátane bezpilotných i strely s plochou dráhou letu. Využíva na to strely dlhého doletu typu zem-vzduch s operačným dosahom až 160 kilometrov. (TASR)

9. 3. 2022
|
08:09
|
Svet

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová dnes popoludní odletí do Varšavy, aby s poľskými partnermi diskutovala o ďalších krokoch v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu.

Po návšteve Poľska zavíta aj do Rumunska. Cieľom oboch návštev je preukázanie podpory východnému krídlu Severoatlantickej aliancie. Informovala o tom agentúra Reuters.

Harrisová sa počas rokovaní zameria na spôsoby, akými môžu členovia NATO implementovať zavedené ekonomické sankcie voči Rusku, uviedli pred cestou vysokí predstavitelia americkej administratívy.

Viceprezidentka USA sa tiež bude zaoberať otázkou ukrajinských utečencov v Poľsku.

Harrisová podľa Reuters využije návštevu Poľska a Rumunska na zopakovanie odkazu, že ruský prezident Putin urobil veľkú chybu, ktorá bude mať za následok "ráznu strategickú porážku Ruska". (TASR)

9. 3. 2022
|
07:43
|
Svet

Ukrajina potvrdila štvrtkové stretnutie šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova s jeho ukrajinským náprotivkom Dmytrom Kulebom na diplomatickom fóre v Turecku.

Moskva vychádza z toho, že sa rokovania uskutočnia, povedala dnes podľa agentúry TASS hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

Malo by ísť o stretnutie medzi oboma znepriatelenými krajinami na doteraz najvyššej úrovni od 24. februára, kedy Rusko vojensky napadlo Ukrajinu. (ČTK)

9. 3. 2022
|
07:38
|
Svet

Putin si drží od seba aj najbližších. Kto patrí do jeho úzkeho kruhu?

Sergej Šojgu stojí pri Putinovi roky, píše Matúš Krčmárik.

V roku 2014 bol ako minister obrany pri bleskovom obsadení ukrajinského Krymu, zo svojej funkcie dozeral na akcie ruskej vojenskej rozviedky GRU v českých Vrběticiach alebo v anglickom Salisbury.

Na záberoch po začiatku invázie sa po Putinovom boku objavuje aj teraz, ruský prezident si však drží odstup a s podriadenými rokuje len spoza dlhého stola. (SME)

9. 3. 2022
|
07:34
|
Svet
Ruský prezident Vladimir Putin počas televízneho prejavu.
Zdroj TASR/AP

Šéfovia amerických tajných služieb vo svojich analýzach označili ruského prezidenta Vladimira Putina za "nahnevaného" izolovaného vodcu, ktorý sa usiluje získať globálny vplyv a momentálne je sklamaný z toho, že invázia ruskej armády na Ukrajinu nejde podľa plánu.

Informovala o tom v noci na stredu agentúra AFP.

Dlhoročný ruský prezident v sebe už mnoho rokov "dusí výbušnú zmes krivdy a ambícií", povedal americkým zákonodarcom riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) William Burns.

Riaditeľ CIA sa tiež zmienil o "systéme" zavedenom ruským prezidentom, v ktorom je okruh jeho poradcov "čoraz užší". Tento trend ešte viac akceleroval počas pandémie choroby COVID-19.

"Ide o systém, v ktorom, vo všeobecnosti, kvôli kariére nie je dobré spochybňovať jeho (Putinov) úsudok, alebo mu oponovať," povedal Burns.

Inváziu Ruska na Ukrajinu označil Burns za vec Putinovho "hlbokého osobného presvedčenia", za jeho stret s Európou a Spojenými štátmi.

Podľa Burnsa Putinov plán spočíval v dobytí Kyjeva v priebehu prvých dvoch dní invázie, preto je teraz pre nedostatočný pokrok "nahnevaný a sklamaný".

Burns očakáva, že Putin teraz pravdepodobne zdvojnásobí silu a pokúsi sa rozdrviť ukrajinskú armádu bez ohľadu na civilné obete.

Súvisiaci článokAj najbližších si drží od seba. Kto patrí do úzkeho Putinovho kruhu? Čítajte 

Šéfka Národnej spravodajskej služby Avril Hainesová vyhlásila, že Putina – podľa presvedčenia spravodajcov – hnevá nedostatok úcty voči svojej osobe zo strany Západu.

Podľa Hainesovej neočakával ani taký veľký odpor Ukrajincov proti ruskej invázii a ani takú silu a rýchlosť sankcií uvalených na Rusko a jeho predstaviteľov mnohými krajinami na svete.

Dodala, že podľa analytikov je nepravdepodobné, že by Putina doterajšie neúspechy odradili – útoky môžu ešte len eskalovať, upozornila Hainesová.

"Cíti, že toto je vojna, ktorú si nemôže dovoliť prehrať," povedala na margo konfliktu na Ukrajine. "Ale to, čo by mohol byť ochotný akceptovať ako výhru, sa môže časom zmeniť," upozornila.

Putinova invázia na Ukrajinu bola podľa Hainesovej "šokom" pre geopolitický poriadok s "dôsledkami do budúcnosti, ktorým ešte len začíname rozumieť, no určite budú".

Generálporučík Scott Berrier, riaditeľ obrannej spravodajskej služby Pentagónu, uviedol, že Rusko pod Putinovým vedením intenzívne pracuje na modernizácii svojich zbraní, najmä taktických jadrových. "Domnievam sa, že si myslí, že mu to dáva asymetrickú výhodu," vysvetlil Barrier. (TASR)

9. 3. 2022
|
07:19
|
Svet

Dve etapy evakuácie z mesta Sumy úspešne ukončili. Námestník šéfa prezidentského úradu Kyrylo Tymošenko na platforme Telegram informoval, že zhruba 5-tisíc ľudí a viac ako tisíc súkromných vozidiel je už v bezpečí.

Bez poskytnutia ďalších podrobností tiež zverejnil video ľudí prichádzajúcich na železničnú stanicu, ktoré sa ale podľa spravodajského portálu BBC nedalo nezávisle overiť.

Sumy, ktoré sa nachádza pri hranici s Ruskom, po niekoľko dní čelilo silnému ostreľovaniu ruských síl. Len v pondelok si nálety podľa miestnych predstaviteľov vyžiadali 22 mŕtvych vrátane troch detí. (TASR)

9. 3. 2022
|
07:14
|
Ekonomika

Americká ratingová agentúra Fitch znížila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Ruska o ďalších šesť stupňov, pretože v dôsledku medzinárodných sankcií považuje neschopnosť krajiny splácať svoje záväzky za bezprostrednú hrozbu.

Fitch už minulý týždeň posunula rating Ruska do neinvestičnej kategórie, rovnako ako ďalšia americká agentúra Moody's. Informovala o tom agentúra Reuters. (TASR)

9. 3. 2022
|
06:56
|
Svet

Príslušníci ruskej národnej gardy prevzali plnú kontrolu nad ukrajinskou Záporožskou jadrovou elektrárňou, píše s odvolaním sa na tieto jednotky ruskej vnútornej bezpečnosti agentúra TASS.

Zamestnanci zariadenia podľa nich pracujú v bežnom režime a ukrajinskí obrancovia odovzdali zbrane a boli prepustení.

Ukrajinský minister pre energetiku Herman Haluščenko predtým podľa agentúry Unian Rusko obvinil, že pracovníkov elektrárne mučí a drží proti ich vôli. Vyhlásenie oboch strán nemožno nezávisle overiť. (TASR)

9. 3. 2022
|
06:38
|
Svet

Ukrajina v reakcii na návrh Ruska týkajúci sa prímeria, ktoré má platiť v stredu, konštatovala, že "je ťažké dôverovať okupantovi". Informovala o tom americká spravodajská televízia CNN.

Ukrajinské ozbrojené sily v krátkej reakcii na nové vyhlásenie Ruska o prímerí zopakovali, že "ruská strana oznamuje režim pokoja na otvorenie humanitárnych koridorov 9. marca od 09.00 h kyjevského času" (08.00 h SEČ).

Ozbrojené sily v správe zverejnenej na sieti Telegram uviedli, že "Rusko požiada Ukrajinu, aby sa dohodla na trasách a otváracích hodinách humanitárnych koridorov a informovala predstaviteľov zahraničných ambasád, OSN, Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe a Červeného kríža do stredajšej 02.00 h kyjevského času" (01.00 h SEČ).

Ukrajinskí predstavitelia svoje vyhlásenie uzavreli vetou: "Je ťažké dôverovať okupantovi."

Spravodajská televízia CNN dodala, že Rusko je pripravené poskytnúť evakuačné koridory z Kyjeva, Černihiva, Súm, Charkova a Mariupolu, ako aj z ďalších miest dohodnutých s ukrajinskou stranou.

Ruské médiá informovali o parametroch prímeria s odvolaním sa na ruské koordinačné veliteľstvo pre humanitárnu reakciu na Ukrajine, dodala CNN. (TASR)

9. 3. 2022
|
06:31
|
Svet

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ocenil rozhodnutie USA zakázať dovoz ruskej ropy, plynu a uhlia, pretože to "citeľne oslabí okupantov, prinúti ich zaplatiť za agresiu a zodpovedať sa za zlo, ktoré spáchali".

Zelenskyj vo svojom videoposolstve zároveň pripomenul, že Spojené štáty svojim občanom zakazujú aj akékoľvek investície do ruského palivovo-energetického komplexu.

Ukrajinský prezident sa Spojeným štátom a prezidentovi Joeovi Bidenovi poďakoval za takéto rozhodnutie a označil ho za "najsilnejší signál celému svetu".

Vysvetlil, že "je to veľmi jednoduché: každý cent, ktorý zaplatí Rusko, sa premení na guľky a náboje, ktoré mieria do iných suverénnych štátov.

Zdôraznil, že Rusko buď bude rešpektovať medzinárodné právo, alebo nebude mať peniaze na rozpútanie vojny.

Pripomenul, že aj Spojené kráľovstvo zavádza zákaz dovozu ropy a ropných produktov, za čo sa podľa vlastných slov

poďakoval premiérovi Borisovi Johnsonovi. Ocenil tiež, že Johnson sa zaviazal k novému "Marshallovmu plánu" pre Ukrajinu, a podľa CNN súčasne aj naznačil, že Západ tento plán podporí.

Zelenskyj súčasne - podľa Sky News - povedal, že vojna na Ukrajine "sa musí skončiť, treba sa posadiť za stôl a viesť vecné a čestné rokovania v v záujme ľudí, nie (v záujme) prežitých vražedných ambícií."

Informoval, že v utorok absolvoval telefonáty s predsedom holandskej vlády Markom Ruttem, izraelským premiérom Naftalim Bennettom, luxemburským premiérom Xavierom Bethelom a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Okrem toho sa ukrajinský prezident vo svojom videu poďakoval Rusom, ktorí Ukrajincov podporujú tým, že vyšli do ulíc a protestovali proti ruskej invázii.

(TASR)
9. 3. 2022
|
06:23
|
Svet

Ruský prezident Vladimir Putin vydal výnos, ktorým sa obmedzuje alebo zakazuje dovoz určitých produktov a surovín do Ruska a vývoz komodít tohto druhu z Ruska. Tieto opatrenia budú platiť do konca roku 2022.

Zoznam komodít, ktorých sa obmedzenie alebo zákaz týka, musí vláda ešte len definovať, informovali podľa televízie CNN ruské štátne médiá odvolávajúce sa na výnos "o špeciálnych zahraničnoekonomických opatreniach zameraných na zaistenie bezpečnosti Ruska".

Americkou televíziou citovaná agentúra RIA dodala, že tieto obmedzenia sa nebudú týkať produktov alebo surovín, ktoré občania Ruska alebo iných štátov prepravujú pre svoju osobnú spotrebu.

Putinov výnos prišiel v čase, keď americký prezident Joe Biden v utorok oznámil, že jeho administratíva zakazuje dovoz ruskej energetických surovín – vrátane ropy, zemného plynu a uhlia – v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu. (TASR)

9. 3. 2022
|
06:14
|
Svet

USA odmietli návrh Poľska týkajúci sa stíhačiek pre Ukrajinu ako neudržateľný.

Hovorca Pentagónu John Kirby podľa televízie CNN vysvetlil, že návrh je príliš riskantný, keďže USA a NATO sa snažia vyhnúť priamemu konfliktu medzi alianciou a Ruskom.

Dodal, že s Poľskom a ďalšími spojencami v NATO sa pokračuje v konzultáciách "o tejto otázke a zložitých logistických výzvach, ktoré predstavuje, ale nemyslíme si, že poľský návrh je udržateľný".

Zdôraznil však tiež, že "rozhodnutie o tom, či lietadlá v poľskom vlastníctve budú prevedené na Ukrajinu", prijme poľská vláda.

Súvisiaci článokPoľsko vyzvalo krajiny NATO, aby odovzdali USA stíhačky MiG, ktoré žiada KyjevČítajte 

Tá však ústami premiéra Mateusza Morawieckého vyjadrila želanie, aby sa o tomto probléme v aliancii NATO rozhodlo jednomyseľne, poznamenala agentúra AFP.

Po tom, čo Poľsko oznámilo svoju ponuku, námestníčka ministra zahraničných vecí USA pre politické záležitosti Victoria Nulandová podľa CNN povedala americkým zákonodarcom, že Washington bol ponukou Poľska zaskočený.

Poľská iniciatíva súčasne komplikuje návštevu americkej viceprezidentky Kamaly Harrisovej v Poľsku, kam má odcestovať v stredu. Predmetom jej rokovaní vo Varšave mala byť aj dohoda, ktorá by Ukrajine umožnila získať stíhačky, objasnila CNN. (TASR)

9. 3. 2022
|
01:01
|
Svet

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu stratila spojenie (MAAE) so systémami, ktoré sledujú zariadenia s rádioaktívnym odpadom v ukrajinskej jadrovej elektrárni Černobyľ.

Agentúra podľa CNN uviedla, že prenos údajov z monitorovacích systémov v bývalej jadrovej elektrárni nefunguje.

Černobyľská elektráreň bola v apríli roku 1986 miestom veľkej jadrovej havárie. Po invázii ju koncom minulého týždňa obsadili ruskí vojaci. (TASR)

9. 3. 2022
|
00:41
|
Domov

Minister obrany Jaroslav Naď má záujem zbaviť sa stíhačiek MiG-29 v čo najkratšom čase, zatiaľ Slovensko nemá náhradu. V súvislosti s tým, že Poľsko je pripravené odovzdať svoje stíhačky MiG-29 Američanom, Naď povedal, že so spojencami komunikuje jasne a priamo. (TASR)

9. 3. 2022
|
00:19
|
Svet

USA zaskočila ponuka z Poľska na odovzdanie stíhačiek MiG-29. "Pokiaľ viem, tak to s nami nebolo vopred konzultované, že plánujú tieto lietadlá dať nám," povedala podľa CNN námestníčka ministra zahraničia Victoria Nulandová v Senáte. (ČTK)

9. 3. 2022
|
00:04
|
Svet

Ukrajinská prvá dáma Olena Zelenská zverejnila otvorený list, v ktorom ocenila vzdor Ukrajincov, píše BBC.

Zelenská odsúdila masové vraždenie ukrajinských civilistov. Zároveň ďakuje za medzinárodnú podporu a pomoc. Prvá dáma vyzvala médiá, aby neprestávali svetu ukazovať, čo sa na Ukrajine deje a informovali pravdivo.

"Ak nezastavíme Putina, ktorý sa vyhráža spustením jadrovej vojny, pre nikoho z nás nebude na svete bezpečné miesto," napísala v liste. (SME)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

 1. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
 2. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
 3. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
 4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 6. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 2. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 3. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 4. Zvonenie v ušiach?!
 5. Významné holandské firmy pôsobiace na Slovensku spojili sily
 6. Toto je dokonalosť! Objavte výhody tepelných čerpadiel
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Kandidát OĽANO Martin Seman: Nikto nemôže ostať na okraji
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 234
 2. Všetkým lepí pred voľbami 9 739
 3. Hladinka smeruje do Košíc! 7 715
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 694
 5. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 126
 6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 290
 7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 3 853
 8. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 2 857
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pokusy dostať losa von z trate neboli úspešné.


TASR 4 h
Tedros Adhanom Ghebreyesus, generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie.

Podiel zaočkovaných ľudí proti covidu vo vysoko rizikových skupinách je nízky.


TASR 6 h
Miroslav Wlachovský.

Ministri Stredoeurópskej päťky hovorili o Ukrajine, migrácii aj budúcnosti OBSE.


TASR 6 h

Kontraband mal hodnotu 157 miliónov eur.


SITA 6 h

Sportnet

Denis Kukučka odohral posledné minúty za OK Častkovce.

Bol to najkrajší moment mojej kariéry, vyhlásil.


6 h
Spartak Trnava.

Ďuriš sa presadil aj v druhom ligovom dueli.


Sportnet 6 h
Damian Lillard.

Bude spolupráca s Giannisom fungovať? Mala by.


6 h
Momentka zo zápasu SBŠ Ostrava - MBK Ružomberok.

Pozrite si prehľad športových udalostí vo štvrtok 28. septembra. Aký je program dňa?


Sportnet 4 h
SkryťZatvoriť reklamu