TBILISI. Gruzínsko a Moldavsko požiadali o členstvo v Európskej únii.
"Žiadame dnes o členstvo v EÚ," uviedol gruzínsky premiér Irakli Garibašvili vo vyhlásení po podpísaní žiadosti. "Gruzínsko je európskym štátom a naďalej hodnotne prispieva k ochrane a rozvoju Európy," dodal.
Tamojšia vládnuca strana Gruzínsky sen už v stredu avizovala, že Gruzínsko "okamžite" požiada o členstvo v Európskej únii.
Rozhodnutie oznámil predseda Gruzínskeho sna Irakli Kobachidze. Gruzínsko podľa jeho slov EÚ žiada, aby jeho žiadosť urýchlene posúdila a prijala rozhodnutie, ktoré Gruzínsku udelí štatút kandidátskej krajiny na členstvo v Únii.

Gruzínsko chcelo o členstvo požiadať v roku 2024
Gruzínska vláda minulý rok oznámila svoj zámer požiadať o členstvo v EÚ v roku 2024. Úsilie tejto krajiny i Ukrajiny o členstvo v Únii sa už dlhodobo stretáva s prejavmi hnevu v Rusku, pripomína AFP.
Obe tieto krajiny boli v minulosti republikami Sovietskeho zväzu.
Napätie medzi Ruskom a Gruzínskom vyvrcholilo v roku 2008, keď Rusko do tejto krajiny začalo inváziu, píše AFP. Moskva následne po krátkej vojne s Gruzínskom uznala nezávislosť dvoch gruzínskych odštiepeneckých regiónov – Abcházska a Južného Osetska.
Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina v roku 2014 v bruselskom sídle EÚ podpísali asociačné zmluvy s Úniou.
O vstup požiadalo aj Moldavsko
Moldavská prezidentka Maia Sanduová vo vyhlásení pred novinármi uviedla, že jej krajina "podpísala žiadosť o vstup do Európskej únie". Vyhlásenie prichádza týždeň po tom, ako Rusko vojensky napadlo Ukrajinu.
Šéf moldavskej diplomacie Nicu Popescu vyhlásil, že štvrtok je "dňom, ku ktorému sa budú hrdo hlásiť budúce generácie". Dodal, že ide o "moment, v ktorom sa naša krajina nezvratne zakotvila v európskom priestore".
Moldavsko v roku 2014 podpísalo s EÚ "prístupovú dohodu" zameranú na zosúladenie sa s bruselskými politickými a ekonomickými normami, ale bolo to bez garancie členstva.
Aj keď Gruzínsko a Moldavsko získajú štatút kandidátskej krajiny, proces vstupu bude dlhý a bude zahŕňať rozsiahle reformy.
Okrem toho majú všetky existujúce členské krajiny EÚ v súvislosti s novými "prírastkami" právo veta.