Ženeva 20. marca (TASR) - Na väčšiu toleranciu a rozmanitosť vyzvala dnes vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Mary Robinsonová pri príležitosti Medzinárodného dňa za odstránenie rasovej diskriminácie, ktorý pripadá na 21. marca.
"Rasizmus, rasová diskriminácia, nepriateľstvo k cudzincom a s ním súvisiaca neznášanlivosť nevymizli," uvádza sa vo vyhlásení OSN, ktoré uverejnili dnes. Svetová konferencia OSN proti rasizmu, ktorá sa uskutoční v septembri tohto roku v Juhoafrickej republike, by mala prispieť k uznaniu dôstojnosti a rovnosti všetkých.
"Všetci patríme k jednej ľudskej rodine. Presvedčivé dôkazy o tom poskytlo prvé úplné rozlúštenie ľudského genómu. Tento mimoriadny vedecký výkon potvrdzuje nielen našu spoločnú ľudskú existenciu, ale sľubuje i zmenu vedeckého myslenia a práce, ako aj predstáv, ktoré má náš druh o sebe. Povzbudzuje nás k tomu, aby sme svojho ľudského ducha plne uplatňovali, vzbudili všetky jeho tvorivé a morálne kapacity, posilnené rovnoprávnou účasťou mužov a žien," píše sa vo vyhlásení vysokej komisárky OSN.
Príprava na konferenciu OSN proti rasizmu poskytuje aj príležitosť na zhodnotenie, ako pokročila realizácia cieľov OSN počas troch desaťročí. Hrôzy rasizmu - od otroctva po holokaust, apartheid a etnické čistky - obete ťažko zranili a ukázali nenávistné tváre páchateľov. Tieto hrôzy sú v rôznych formách ešte vždy všadeprítomné. Svetová konferencia by mala schváliť vyhlásenie a prijať akčný plán, ktorý bude formulovať štandardy, štruktúry a protiopatrenia.
V roku 1966 vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN 21. marec za Medzinárodný deň za odstránenie rasovej diskriminácie a vyzvalo medzinárodné spoločenstvo na vystupňovanie boja proti rasovej diskriminácii. Tento deň vybrali na uctenie pamiatok obetí masakru v Shaperville v Juhoafrickej republike, kde 21. marca 1960 pri pokojnej demonštrácii usmrtili ozbrojené sily juhoafrického rasistického režimu 69 ľudí.