BRATISLAVA. Juhoukrajinské prístavné mesto leží pri ústí rieky Dneper do Čierneho mora.
Je centrom Chersonskej oblasti, má strategickú polohu medzi separatistickým územím na východe a Odesou.
V meste žije okolo 300-tisíc obyvateľov a je 16. najľudnatejšie ukrajinské mesto, na čiernomorskom pobreží sú väčšie len miliónová Odesa a zhruba polmiliónový Mykolajiv. Podobný počet obyvateľov má aj Sevastopoľ na Ruskom okupovanom Kryme.

Dôležitý strategický cieľ
Od začiatku ruského útoku na Ukrajinu bol Cherson jedným z dôležitých cieľov invázie, o jeho ohrození informovala ukrajinská rozviedka už pred začatím invázie.
"Najväčšie ohnisko je Cherson. Tam sa odohrávajú pouličné boje...," povedal už v utorok 1. marca podľa agentúry Unian poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Oleksij Arestovyč.
Cherson ovládli ruskí vojaci vo štvrtok 3. marca. Ide o prvé veľké mesto, ktoré ruské sily dobyli, odkedy zaútočili na Ukrajinu.
História mesta
Mesto založila v roku 1778 cárovná Katarína II. Veľká po rusko-tureckej vojne, keď Rusko obsadilo územie Krymského chanátu. Meno odkazuje na antickú osadu Chersonésos, ktorá však ležala na Kryme.
Počas druhej svetovej vojny bolo okupované Nemeckom, počas vojny bola zničená tunajšia židovská menšina, ktorá tvorila asi štvrtinu obyvateľov mesta. Od roku 2014, kedy Rusko obsadilo Krym, tu oficiálne sídli úrad zástupcu ukrajinského prezidenta pre krymské záležitosti.
Mesto je kultúrnym centrom, sídli tu niekoľko vysokých škôl. K najvýznamnejším pamiatkam patria zvyšky opevnenia, tunajšie kostoly či Adžyholský maják.
Sídli tu významný strojársky, potravinársky a metalurgický priemysel a lodenice.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Aktuálna mapa útokov Ruska na Ukrajinu
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Porovnanie armád Ukrajiny a Ruska
- Aká veľká a dlhá vojna hrozí na Ukrajine?