Velehrad 5. júla (TASR) - Na 30.000 pútnikov si dnes vypočulo pri príležitosti sviatku slovanských vierozvestcov Cyrila a Metoda na Velehrade v okrese Uherské hradiště výzvu k väčšiemu hľadaniu Krista. Na národnej púti sa zúčastnil celý rad politikov vrátane českého prezidenta Václava Klausa s manželkou Líviou. Prezidentský pár sa zúčastnil na pútnickej omši na Velehrade v tomto roku po prvý raz.
Omši predsedal kardinál Miloslav Vlk, hlavný príhovor predniesol biskup František Lobkowitz.
Všetci cítime, že musíme niečo hľadať, niečo znovu nájsť a objaviť. Skúsme znova hľadať poklad, ktorý má charakter večnosti, ktorý je v Kristovi, povedal v príhovore na omši kardinál Miloslav Vlk.
Prezident Klaus pripomenul, že Velehrad je symbolom cyrilometodskej tradície, významným miestom českej národnej histórie a živým pútnickým miestom. Pamiatku a odkaz Cyrila a Metoda si pripomíname preto, že boli pred vyše tisíc rokmi autormi a šíriteľmi pre našu krajinu nesmierne dôležitej náboženskej, kultúrnej a civilizačnej misie, a že sa stali spolutvorcami v tej chvíli sa rodiacej českej štátnosti, uviedol Klaus.
Velehradská púť je podľa prezidenta príležitosťou k hľadaniu toho, čo všetkých v čoraz zložitejšom svete plnom protikladov spája a napĺňa. Tým sú tradície národnej pospolitosti, príslušnosť k svojbytnej českej kultúre, úcta k českej štátnosti i hodnoty kresťanskej lásky a úcty k blížnemu, povedal Klaus.
Vierozvestcovia Cyril a Metod, kňazi zo Solúna, prišli na Veľkú Moravu v roku 863 na pozvanie kniežaťa Rostislava. Ich pôsobenie je tradične spájané s duchovným odkazom kresťanstva v českých dejinách. Priniesli písmo, slovanskú liturgiu a stali sa fenoménom, ktorý presahuje tisícročie. Ich význam nie je preto iba náboženský. Ako povedal arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Jan Graubner, prínos vierozvestcov bol dôležitý aj pre kultúru a identitu českého národa. Boli géniami na vtedajší čas, keď boli schopní vytvoriť pre náš jazyk novú abecedu. Boli schopní preložiť prvé knihy, ako Písmo sväté, tak právny základ spoločnosti, do slovanského jazyka, povedal Graubner.
(spolupracovníčka TASR Dana Meissnerová) žab