SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Vybrané ruské banky vyradia zo systému SWIFT, Kyjev očakáva ďalšie nálety (minúta po minúte)

Ukrajina zatiaľ v bojoch odoláva.

Načítavam... Mimoriadne: Ukrajina zvádza hrdinský boj o Kyjev aj o vlasť (26. 2. 2022)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine ste mohli sledovať minútu po minúte:

23:55 Minútu po minúte sme pre dnešný deň ukončili, v monitorovaní diania na Ukrajine budeme opäť pokračovať ráno.

SkryťVypnúť reklamu

23:43 Slovenský premiér Eduard Heger sľúbil počas telefonického rozhovoru s prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským, že Slovensko podporí vstup Ukrajiny do Európskej únie. Predseda vlády to uviedol na sociálnej sieti.

"Ukrajina dokazuje každý jeden ťažký deň bojov, že patrí do európskeho spoločenstva hodnôt a demokracie, patrí do Európskej únie," vyhlásil Heger.

23:35 Západní spojenci sa takisto dohodli, že obmedzia možnosti bohatých Rusov kupovať si občianstvo v iných krajinách.

"Zaväzujeme sa konať proti ľuďom a subjektom, ktoré napomáhajú vojne na Ukrajine a škodlivým aktivitám ruskej vlády," uvádza sa vo vyhlásení.

"Konkrétne sa zaväzujeme prijať opatrenia na obmedzenie predaja občianstva - takzvaných zlatých pasov - ktoré umožnia bohatým Rusom napojeným na ruskú vládu stať sa občanmi našich krajín a získať prístup k našim finančným systémom."

SkryťVypnúť reklamu

Keďže ruské sily útočia na Kyjev a ďalšie ukrajinské mestá, sme rozhodnutí pokračovať v ukladaní sankcií, ktoré ešte viac izolujú Rusko od medzinárodného finančného systému a našich ekonomík.

Stanovisko západných spojencov

23:30 Západní spojenci, medzi nimi krajiny Európskej únie, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Spojené kráľovstvo, Kanada a Spojené štáty práve sa dohodli na tom, že odstrihnú vybrané ruské banky z platobného systému SWIFT.

"To spôsobí, že ruské banky budú odpojené od medzinárodného finančného systému a poškodí to ich schopnosť pôsobiť celosvetovo," uvádzajú spojenci v spoločnom vyhlásení.

Argumentujú tým, že "keďže ruské sily útočia na Kyjev a ďalšie ukrajinské mestá, sme rozhodnutí pokračovať v ukladaní sankcií, ktoré ešte viac izolujú Rusko od medzinárodného finančného systému a našich ekonomík".

Nové opatrenia majú byť implementované v najbližších dňoch.

23:10 Ukrajinský premiér Denis Šmyhaľ obvinil Rusko z vojnových zločinov a z toho, že cieli na civilné obete. Povedal, že Moskva bude čeliť "vojenskému tribunálu". Počas tlačovej konferencie Šmyhaľ uviedol, že Rusko ostreľovalo materské školy, obytné bloky a „autobusy s deťmi“.

SkryťVypnúť reklamu

"Za tieto zločiny sa ruské velenie určite dočká vojenského súdu. Nepriateľ bude potrestaný za zabitie ukrajinských detí. Ukrajina im to neodpustí,“ povedal Šmyhaľ.

23:05 Nemecko by mohlo uzatvoriť svoj vzdušný priestor pre ruské lietadlá, pripustil minister dopravy.

22:58 Korešpondent BBC Paul Adams vraví, že tentoraz sú varovania pred útokmi nezvyčajne konkrétne: útoky sa očakávajú v priebehu niekoľkých minút.

Kyjev sa pripravuje ako nikdy predtým, hovorí Adams. Jeden z poslancov údajne povedal, že Rusko "zaútočí so všetkým, čo má".

22:41 Správy od novinárov v Kyjeve naznačujú, že sa očakáva nálet. Na Ukrajine sa blíži polnoc a posledné dva dni čelili obyvatelia nočným útokom.

V meste sa opäť rozozvučali sirény.

22:15 V nedeľu sa opäť stretnú ministri zahraničných vecí krajín Európskej únie, oznámil na twitteri šéf únijnej diplomacie Josep Borrell. Hovoriť majú o podpore ukrajinskej armády aj ďalších sankciách proti Rusku.

SkryťVypnúť reklamu

Virtuálne stretnutie sa začne o 18:00 SEČ. Podľa Borrella budú hlavnými bodmi ďalšie opatrenia na podporu Ukrajiny a proti ruskej agresii. "Navrhnem súbor núdzovej podpory ukrajinským ozbrojeným silám, aby sme ich podporili v ich heroickom boji," napísal Borrell.

Agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného únijného diplomata napísala, že sa debatuje o treťom balíku protiruských sankcií. Zatiaľ však nie je jasné, či ich súčasťou má byť aj vyradenie Ruska z globálneho platobného systému SWIFT. Krajiny ako Taliansko a Nemecko, ktoré boli pôvodne proti tomuto kroku, už hovoria, že zmenili názor.

22:06 Francúzsko sa pridáva k Holandsku a Nemecku a takisto pomôže Ukrajine dodávkou zbraní. Podľa kancelárie prezidenta Emmanuela Macrona pôjde o obranné zbrane a pošle aj pohonné látky.

SkryťVypnúť reklamu

22:00 S prezidentom Zelenským dnes telefonoval aj britský premiér Boris Johnson. Na twitteri vyzdvihol hrdinstvo prezidenta a jeho ľudu pri obrane svojej krajiny.

Johnson doplnil, že Británia zaujíma jasný postoj - Rusko musí byť diplomaticky a finančne izolované. V súvislosti s tým ocenil zvýšenú ochotu krajín vylúčiť Rusko zo systému SWIFT.

21:58 Matt Bradley, zahraničný korešpondent pre MSNBC a NBC News, zverejnil túto grafiku od ukrajinského ministerstva obrany, ktorá podľa rezortu ilustruje vojenské straty Ruska v konflikte k sobotňajšej 6. hodine ráno.

21:40 Ukrajinský prezident Zelenskyj v telefonickom rozhovore požiadal generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby Rusku odobrali právo hlasovať v Bezpečnostnej rade OSN a tak ho potrestali za napadnutie Ukrajiny.

SkryťVypnúť reklamu

"Odoberte agresorskej krajine právo hlasovať v Bezpečnostnej rade OSN, označte konanie Ruska za genocídu ukrajinského ľudu, pomôže s odvozom tiel ruských vojakov. Toto som povedal v rozhovore s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom," uviedol Zelenskyj na twitteri.

Rusko je jedným z piatich stálych členov 15-člennej Bezpečnostnej rady OSN s právom vetovať rozhodnutia. V piatok zablokovalo rezolúciu Bezpečnostnej rady, ktorá mala dôrazne odsúdiť ruskú vojenskú agresiu proti Ukrajine. Rezolúcia mala tiež žiadať okamžité zastavenie ruskej invázie a stiahnutie ruských vojakov z Ukrajiny.

21:26 Ukrajinskému prezidentovi Zelenskému dnes zatelefonoval aj pápež František, aby vyjadril bolesť nad utrpením napadnutej krajiny.

O tom, že pápež je situáciou na Ukrajine veľmi znepokojený a chce sa osobne angažovať v ukončení vojny, svedčí podľa znalcov pomerov vo Vatikáne aj udalosť zo včerajška, keď pápež vyrazil za ruským veľvyslancom vo Vatikáne Alexandrom Avdejevom. Je to totiž pápež, kto obvykle prijíma veľvyslancov a hlavy štátov, a opačný postup je narušením diplomatického protokolu.

SkryťVypnúť reklamu

21:00 Z ukrajinského Čopu v nedeľu skoro ráno vypraví česká Arriva s podporou Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) evakuačný vlak. ZSSK o tom informuje na sociálnej sieti.

Nástup do vlaku by mal byť o 5:00, vypravený bude zhruba do 9:00. "Vstup do vlaku je voľný pre občanov Ukrajiny," upozornil dopravca. Cestujúci musia mať pri sebe identifikačný doklad s fotografiou.

"Treba počítať s tým, že vlak možno prvý raz zastaví až v popoludňajších hodinách v Českej republike. Vlak bude vedený do Prahy a ďalej do Plzne, kde je zabezpečené ubytovanie," uvádza ZSSK.

V prípade zmeny bezpečnostných podmienok na východnej hranici pôjde vlak možno len z Čiernej nad Tisou. O takejto zmene budú dopravcovia informovať.

20:57 Prvé tzv. hotspoty budú zriadené v priebehu nedele v štyroch obciach na východe Slovenska - Uliči, Ubli, Vyšnom Nemeckom a Veľkých Slemenciach.

SkryťVypnúť reklamu

Pre vojnových utečencov z Ukrajiny zabezpečia prvú pomoc. Informuje o tom slovenské ministerstvo vnútra.

20:51 Poľsko presadzuje expresnú cestu pre členstvo Ukrajiny v Európskej únii, vyhlásil na twitteri prezident Andrzej Duda. Štatút kandidátskej krajiny by mal byť podľa neho udelený Ukrajine okamžite a rozhovory o členstve by sa mali začať hneď.

"Ukrajina musí mať tiež prístup k fondom Európskej únie na obnovu. Zaslúži si to," uviedol Duda.

20:48 YouTube zastavuje viacerým ruským kanálom, vrátane štátom financovanej RT, možnosť generovať príjem z videoobsahu.

Platforma vo vyhlásení tvrdí, že tento krok spôsobili "mimoriadne okolnosti". Videá z týchto kanálov sa budú zároveň zobrazovať menej často medzi odporúčanými.

SkryťVypnúť reklamu

20:40 Ruské jednotky sa blížia k ukrajinskej jadrovej elektrárni v Záporoží a na toto miesto namierili svoje rakety, tvrdí Vadym Denysenko, poradca ukrajinského ministra vnútra. Elektráreň v Záporoží sa nachádza na juhovýchode Ukrajiny a je najväčšou v Európe.

Rusko už predtým obsadilo nefungujúcu elektráreň v Černobyle.

20:35 Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová zostavila nový zoznam ruských oligarchov, na ktorých budú uvalené sankcie, píšu The Sunday Times.

Trussová hovorí, že v najbližších týždňoch zasiahnu sankcie viac superboháčov spojených s režimom Vladimira Putina.

"Pôjdeme po vás. Už sa nebude kam schovať," citujú noviny ministerku.

20:30 "To, čo sa udialo od roku 2014, len prispelo k tomu, že sa Ukrajina ešte viac zomkla. Konečne po 30 rokoch si uvedomila svoju identitu," hovorí Ukrajinka Svitlana pre denník SME.

SkryťVypnúť reklamu

V konflikte podľa nej môže rozhodnúť obrovská ukrajinská odhodlanosť. "Väčšina mojich známych zostáva na Ukrajine. Niekto možno nestihol odísť a musí tam ostať, ale väčšina ľudí, s ktorými som v kontakte, nechce odísť vôbec."

Načítavam video...

20:16 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj privítal rozhodnutie Nemecka poslať na Ukrajinu zbrane, aby pomohli v boji proti ruskej invázii.

Zelenskyj na Twitteri v angličtine napísal: "Nemecko práve oznámilo poskytnutie protitankových striel a rakiet Stinger Ukrajine. Protivojnová koalícia v akcii!"

20:00 Reportéri denníka SME sa dnes boli pozrieť na železničnej stanici v Ľvove. Na fotografiách môžete vidieť čakajúcich ľudí, ktorí sa chcú dostať na západ do Poľska, ale aj tých, ktorí sa vracajú za rodinami na východ.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

19:55 Grécky minister zahraničných vecí si predvolal ruského veľvyslanca po správach, že pri ruskom bombardovaní neďaleko Mariupolu bolo zabitých šesť gréckych občanov a ďalších šesť utrpelo zranenia.

Grécke ministerstvo zahraničia uviedlo, že k bombovému útoku došlo na okraji dedín Sartana a Bugas a jedným zo zranených bolo dieťa, píše Reuters.

"Smrť našich občanov vytvára smútok a hnev za tento neprijateľný ruský útok proti civilistom," uviedol vo vyhlásení grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

19:50 Zodpovednosť za vojnu na Ukrajine pripisuje Rusku viac ako 62 percent Slovákov. Dvadsaťpäť percent ľudí zastáva názor, že za konflikt sú zodpovedné Spojené štáty.

Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre Hospodárske noviny. Realizoval sa na vzorke 1000 respondentov v piatok.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Prieskum: Za vojnu na Ukrajine je podľa väčšiny zodpovedné Rusko Čítajte 

19:35 Za posledné tri dni bolo počas protivojnových protestov v Rusku zadržaných spolu 2 692 ľudí, informuje o tom OVD-Info. Z toho najmenej 1370 ľudí zadržali podľa CNN na protestoch v Moskve.

19:24 Nemecko pošle na Ukrajinu 1000 protitankových striel a 500 rakiet typu zem-vzduch triedy Stinger, potvrdila vláda v Berlíne. Aj to je dôkazom zmeny dlhodobej politiky krajiny, ktorá zakazovala export zbraní do vojnových zón.

"V tejto situácii je našou povinnosťou podporiť Ukrajinu v jej obrane proti armáde Vladimira Putina," povedal kancelár Olaf Scholz.

19:20 Ukrajinské ženy a deti čakajú aj 27 hodín na to, aby mohli opustiť krajinu. Korešpondentka BBC Lucy Williamsonová na svojom twitteri zverejnila fotografiu z hranice s Moldavskom.

SkryťVypnúť reklamu

19:07 Ruskí velitelia sú čoraz viac frustrovaní z pomalého postupu cez Ukrajinu a začínajú čeliť logistickým problémom, cituje BBC vysokého predstaviteľa amerického ministerstva obrany.

Podľa neho Moskva zrejme nezásobila svojich vojakov dostatočným množstvom paliva, a preto boli velitelia nútení upraviť svoje plány.

Videá na sociálnych sieťach ukazujú, ako ruské tanky stoja v niektorých častiach Ukrajiny po tom, ako im došlo palivo. Jedno takéto video z diaľnice pri meste Sumy na východe Ukrajiny prináša BBC. Miestny obyvateľ na ňom ponúka uviaznutým vojakom „odtiahnutie späť do Ruska“.

19:00 Vysokopostavený predstaviteľ amerického ministerstva obrany uviedol, že podľa amerických odhadov vstúpilo na Ukrajinu viac ako 50 percent ruských bojových síl, ktoré krajina presunula k ukrajinským hraniciam. V piatok USA odhadovali, že do bojov na Ukrajine sa zapojila len tretina ruských vojakov zhromaždených pri hraniciach.

SkryťVypnúť reklamu

Predstaviteľ, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, neuviedol konkrétny odhadovaný počet ruských vojakov na Ukrajine, ale USA predpokladali, že celkovo prišlo k hraniciam viac ako 150-tisíc príslušníkov ruských ozbrojených síl.

18:50 Nemecko podporuje zavedenie "cielených" obmedzení v prípade členstva Ruska v platobnom systéme SWIFT, oznámili ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková a minister hospodárstva Robert Habeck.

Nemecko dlho tento krok odmietalo. Baerbocková s Habeckom teraz povedali, že nemecká vláda pracuje na tom, ako obmedziť vedľajšie škody, ktoré by odstrihnutím Ruska vznikli, a "aby zasiahli tých správnych ľudí.

18:40 Ruské vládne webstránky, medzi nimi Kremľa či ministerstva obrany, naďalej nefungujú.

SkryťVypnúť reklamu

Jasné dôvody výpadkov podľa spravodajskej televízie CNN nie sú známe, no medzinárodná hackerská skupina Anonymous vyhlásila, že webstránky napáda ona.

„Anonymous má pretrvávajúce operácie na udržiavanie vládnych webových stránok .ru offline a na poskytovanie informácií ruskému ľudu, aby sa mohol zbaviť Putinovej štátnej cenzúry,“ uviedla skupina na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter s tým, že tiež pracuje na tom, aby „udržala Ukrajincov online“.

18:35 A tu si môžete pozrieť fotogalériu z protestov v Bratislave od fotografa denníka SME Jozefa Jakubča.

18:25 Po celom svete vyšli dnes do ulíc tisíce ľudí protestujúcich proti ruskej invázii. Demonštrácie sa konali v Ženeve, vo Viedni, v Ríme, aj v Marseille a Paríži. Protestujúci za zišli tiež v pobaltských krajinách a aj v Ázii.

Ľudia sú na protestoch často oblečení v žltých a modrých farbách, ktoré sú farbami ukrajinskej vlajky. Na protestoch sa ozývajú heslá ako "sláva Ukrajine" alebo "vrah Putin", napísala agentúra AFP.

Pozrite sa, ako to vyzeralo na protestoch po celom svete.

18:13 Reportérka CNN Nora Neusová prináša zábery obrovskej kolóny tankov, ktoré mieria k hranici neďaleko Charkova.

Západní lídri varujú, že mesto Kyjev čaká ešte dlhý boj.

18:05 Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken Rusom v ich jazyku odkázal, že si nezaslúžia "nezmyselnú vojnu" proti svojim ukrajinským susedom.

"Ruským občanom: Zaslúžite si žiť v bezpečí a dôstojnosti tak ako ľudia všade na svete," napísal Blinken na Twitteri. "Nezaslúžite si nezmyselnú vojnu s vašimi susedmi, priateľmi a rodinou na Ukrajine. Obyvatelia Ukrajiny si zaslúžia žiť v mieri tak ako vy," dodal americký minister zahraničných vecí.

Blinken odkaz zverejnil v anglickom i ruskom jazyku.

17:54 Na Ukrajine podľa odhadov žije 9- až 12-tisíc ľudí hlásiacich sa k slovenskej národnosti alebo majúcich slovenský pôvod. Slováci na Ukrajine tvoria autochtónne obyvateľstvo prevažne v Zakarpatskej oblasti. TASR o tom informoval Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorí je s našimi krajanmi v kontakte.

"Táto bezprecedentná agresia rozhodne mení celý svet. Chceme vyjadriť podporu Slovákom žijúcim na území Ukrajiny, ukrajinskému národu aj všetkým národnostiam, pre ktorých je Ukrajina ich domovom a vlasťou," uviedol predseda úradu Milan Ján Pilip.

Úrad odporúča krajanom z Ukrajiny sledovať pokyny predstaviteľov Ukrajiny a bezpečnostných zložiek v mieste, kde sa nachádzajú. V prípade príchodu na Slovensko radí zameriavať sa na informácie slovenského ministerstva zahraničných vecí, slovenského rezortu vnútra a Migračného úradu SR.

17:45 Slovensko pomôže ukrajinským utečencom príspevkom na ubytovanie a dočasným útočiskom. Informoval o tom minister financií Igor Matovič na tlačovej konferencii zo slovensko-ukrajinskej hranice.

Prvá mimoriadna pomoc spočíva podľa ministra v tom, že od budúceho týždňa bude priamo na hranici možné pre utečencov z Ukrajiny získať takzvané dočasné útočisko. "Je to zjednodušený status azylanta, kde nebudú musieť čakať mesiace na to, kým ho získajú, ale priamo na hranici tento status dočasného útočiska získajú. Tým získajú právo na tolerovaný pobyt," uviedol Matovič. S tolerovaným pobytom je spojené aj pracovné povolenie, zdravotné poistenie a nárok na dávky v hmotnej núdzi.

Druhý balíček predstavuje príspevok na ubytovanie za každého utečenca Ukrajiny, ktorého ktokoľvek na Slovensku ubytuje bez ohľadu na to, či to bude fyzická, právnická osoba, majiteľ penziónu, samospráva či charita.

"Ktokoľvek, kto sa rozhodne ubytovať utečenca z Ukrajiny, tak v pondelok do nariadenia vlády navrhnem, aby ten príspevok bol mesačne 100 eur na dieťa a 200 eur na dospelú osobu," vysvetlil Matovič. Príspevok by mal byť nezdanený, na to je však potrebná legislatívna zmena.

17:41 Ukrajinský prezident Zelenskyj na twitteri napísal, že dnes sa konala najväčšia demonštrácia v histórii Estónska, a poďakoval sa prezidentovi Alanovi Karisovi a Estóncom za ich "solidaritu v týchto ťažkých časoch".

17:38 Ruské sily podľa správ agentúry Reuters zničili betónovú priehradu v Chersonskom regióne. Tú podľa slov guvernéra anektovaného Krymu vybudovali Ukrajinci v roku 2014, aby odrezali Krym od vody.

17:32 Počas ruského ostreľovania v oblasti Donbasu dnes zahynulo 19 civilistov a ďalších 73 ľudí utrpelo zranenia, informoval o tom podľa agentúry Interfax Ukrajina predstaviteľ oblastnej vojenskej a civilnej správy Pavlo Kyrylenko.

Uviedol, že ide o údaje zaznamenané do 17:00 miestneho času (16:00 SEČ). Spresnil, že v meste Volnovacha prišlo o život 15 ľudí a ďalších päť vrátane jedného dieťaťa bolo zranených. Štyria ľudia zahynuli v Sartani, kde je tiež deväť zranených.

O 58 zranených informovali úrady v Mariupole, ostatní zranení sú hlásení z ďalších dvoch miest.

17:28 V telefonáte s prezidentom Zelenským prejavil svoj záujem pomôcť mierovému úsiliu aj indický premiér Naréndra Módi.

India pritom bola jednou zo štyroch krajín, ktorá sa zdržala pri hlasovaní o prijatí rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN odsudzujúcej ruskú agresiu.

17:25 Ruský prezident Vladimir Putin dostal výzvy na zastavenie vojny od ruských zdravotníkov a organizácií.

"My, ruskí lekári, zdravotné sestry a zdravotníci sme rozhodne proti útokom uskutočňovaným ruskými vojakmi na ukrajinskom území," uvádza sa v petícii s viac než 300 podpismi.

Okrem toho desiatky ruských humanitárnych organizácií zverejnili otvorený list adresovaný Putinovi, v ktorom ho žiadajú, aby vojnu skončil.

"Vojna je humanitárna katastrofa, ktorá vedie k bolesti a utrpeniu. Násilné riešenia politických konfliktov považujeme za nehumánne a vyzývame vás na zastavenie paľby a začatie rokovaní," píše sa v dokumente.

17:16 Protesty proti ruskej invázii na Ukrajinu sa konajú aj v Bratislave.

17:08 Fínsko a Švédsko odbili varovania susedného Ruska, že ich prípadné pripojenie sa k NATO by vyvolalo "vážne vojensko-politické následky" zo strany Moskvy.

Fínsky minister zahraničia Pekka Haavisto pre fínskeho verejnoprávneho vysielateľa YLE povedal, že takéto reči už počuli a nepovažujú to za vojenskú hrozbu. "Ak by bolo Fínsko vonkajšou hranicou NATO, znamená to skôr, že Rusko by to určite zohľadnilo vo svojom vlastnom obrannom plánovaní. Nevidím na tom nič nové," povedal minister.

Podobne sa vyjadril v piatok aj prezident Sauli Niinistö, ktorý vyjadrenie hovorkyne ruského rezortu zahraničia nevníma ako vojenskú hrozbu z Moskvy, ale skôr ako vyjadrenie o tom, aké "protikroky" by Rusko podniklo, keby Fínsko vstúpilo do NATO.

"Chcem byť extrémne jednoznačná. Je to Švédsko, ktoré samo a nezávisle rozhodne o našej bezpečnostnej politike," vyjadrila švédska premiérka Magdalena Anderssonová.

17:02 Futbalisti Manchesteru United a Watfordu pred začiatkom zápasu Premier League spoločne zapózovali s plagátom, na ktorom bolo napísané slovo mier v šiestich jazykoch.

17:00 Ruský postup sa dočasne spomalil, tvrdí britské ministerstvo obrany s tým, že rýchlosť ruského postupu sa dočasne spomalila pravdepodobne v dôsledku "akútnych logistických ťažkostí a silného ukrajinského odporu".

Ruské sily sa podľa ministerstva pokúšajú obkľúčiť a izolovať väčšie ukrajinské mestá, pričom hlavným cieľom zostáva dobytie Kyjeva.

16:52 Po zásahu rakety do bytového domu, o ktorom sme informovali ešte dnes dopoludnia, zahynuli podľa ukrajinských úradov dvaja ľudia. Ďalších šesť osôb utrpelo vážne zranenia.

16:48 Nemecko ustúpilo od blokovania prevozu smrtiacich zbraní, čím umožnilo, aby Holandsko poslalo na Ukrajinu 400 protitankových striel. Podľa Davida Herszenhorna z webu Politico by to mohlo znamenať veľký posun v európskej vojenskej pomoci.

Doteraz existovala dlhodobú prax, že sa nepovoľovalo posielanie smrtiacich zbraní do vojnových zón.

16:28 Rusko údajne poslalo na Ukrajinu za posledných 24 hodín desaťtisíce jednotiek, informuje Guardian s odvolaním sa na predstaviteľa amerického ministerstva obrany.

16:23 Úrady v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev rozdali obyvateľom množstvo zbraní, aby mohli odraziť očakávaný veľký útok ruskej armády na metropolu.

Celkovo rozdali civilistom v Kyjeve 25-tisíc automatických zbraní, ako aj desať miliónov nábojov, uviedol ukrajinský minister vnútra Denys Monastyrskyj vo videu zverejnenom v sobotu. Obyvateľom poskytli aj protitankové zbrane.

"Kyjev sa ubráni," povedal Monastyrskyj s tým, že je hrdý, keď vidí, ako ľudia bránia svoje mestá, dediny, ulice a domy.

16:16 V boji na Ukrajine pomáhajú ruským jednotkám aj čečenskí bojovníci. Oznámil to čečenský vodca Ramzan Kadyrov, podľa ktorého slov čečenské sily zatiaľ obsadili ukrajinský vojenský objekt, a to bez akýchkoľvek obetí.

Pri odôvodňovaní svojho zapojenia argumentuje rétorikou Ruska, že Putinovo rozhodnutie zaútočiť na Ukrajinu zabráni nepriateľom Moskvy využiť túto krajinu pre útok na Rusko.

Čečenskí bojovníci lojálni Kadyrovovi majú neslávnu povesť a sú obviňovaní z porušovania ľudských práv.

16:13 Ukrajinci žijúci v zahraničí a obyvatelia viacerých krajín sveta vyšli v sobotu do ulíc, aby sa pripojili k zhromaždeniam namiereným proti vojne.

Niekoľko Ukrajincov žijúcich v Japonsku sa v sobotu zhromaždilo na viacerých miestach v hlavnom meste Tokio. Účastníci týchto zhromaždení skandovali "Zastavte vojnu!" a "Mier Ukrajine!". Takisto držali bannery s nápismi, ktoré žiadali ukončenie vojny. Niektorí z nich mávali ukrajinskými zástavami.

Viac ako 100 demonštrantov na Taiwane protestovalo pred budovou úradu, ktorý na Taiwane zastupuje Ruskú federáciu, píše agentúra AP. Účastníci skandovali "Stojíme pri Ukrajine" a "Sláva Ukrajine".

Demonštrácie sa konali aj v hlavnom meste Spojeného kráľovstva Londýn.

16:00 V Kyjeve vstúpil do platnosti zákaz vychádzania, ktorý potrvá nepretržite až do pondelka 8:00 miestneho času (7:00 SEČ). Pôvodne mal platiť každý deň iba v noci od 17:00 do 8:00.

Kancelária starostu to vysvetľuje tým, že takto bude zaistená efektívnejšia ochrana a bezpečnosť obyvateľov mesta.

„Všetci civilisti na ulici počas zákazu vychádzania budú považovaní za členov nepriateľských sabotážnych alebo prieskumných skupín," povedal starosta Vitalij Kličko.

15:55 Proti invázii na Ukrajinu vystupujú aj viacerí známi Rusi. Medzi nimi je napríklad tenisová hviezda Andrej Rubľov, ktorý po postupe do finále turnaja v Dubaji volal po mieri tým, že do objektívu fotoaparátu napísal „No war please“ (Žiadnu vojnu, prosím).

Načítavam video...

15:40 Turecko v reakcii na tvrdenia prezidenta Zelenského o uzatvorení úžin Bospor a Dardanely pre ruské vojnové lode uviedlo, že o tomto kroku ešte nerozhodlo. Podľa agentúry Reuters turecký predstaviteľ uviedol, že zatiaľ „neprijali rozhodnutie o uzavretí úžin pre ruské lode“.

Britský Guardian pripomína, že ak by úžiny uzavreli, porušili by dohodu, ktorá v čase vojny umožňuje vojnovým lodiam vrátiť sa do prístavov.

15:15 Z Ukrajiny do Poľska prešlo od začiatku invázie už 115-tisíc ľudí, pričom za posledné štyri hodiny ich bolo 15-tisíc, oznámil poľský minister vnútra Pawel Szefernaker.

15:05 Ešte skoro ráno sme informovali o zostrelení ruského dopravného lietadla s ruskými výsadkármi. Ukrajinské ministerstvo obrany teraz oznámilo, že po zostrelení "zahynulo veľké množstvo ruských výsadkárov".

BBC dodáva, že tieto tvrdenia nedokázala nezávisle overiť a ruské ministerstvo obrany sa k správam zatiaľ nevyjadrilo.

"Toto je pomsta za Luhansk 2014," napísal na facebooku veliteľ ukrajinskej armády generálporučík Valerij Zalužnyj s odkazom na zostrelenie ukrajinského lietadla pred ôsmimi rokmi, pri ktorom zahynulo 40 výsadkárov a deväť členov posádky.

Nie je známe, koľko ľudí bolo na palube, podľa špecifikácií zverejnených výrobcom môže lietadlo niesť až 167 vojakov, a tiež posádku 6 až 7 ľudí.

Ruský vojenský hovorca generálmajor Igor Konašenkov v sobotu vyhlásil, že Moskva počas invázie neutrpela žiadne obete.

14:51 Turecko podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského uzavrela úžiny Bospor a Dardanely v Čiernom mori pre ruské vojnové lode.

"Ďakujem svojmu priateľovi, prezidentovi Turecka Recepovi Erdoganovi a tureckému národu za ich silnú podporu. Zákaz prechodu ruských vojnových lodí do Čierneho mora a významná vojenská a humanitárna podpora pre Ukrajinu sú dnes mimoriadne dôležité. Ukrajinci na to nikdy nezabudnú," napísal Zelenskyj na Twitteri.

Kremeľ však tvrdí, že sa k nemu žiadne oficiálne informácie o uzavretí úžin pre ruské plavidlá nedostali.

14:45 Prebiehajúce boje na Ukrajine podľa náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, generála Daniela Zmeka, zjavne nepostupujú podľa plánov Ruskej federácie. Ukrajinci podľa neho kladú tvrdý odpor na hlavných smeroch postupu ruských vojsk a spôsobujú protivníkovi citeľné straty.

"Naši ukrajinskí kolegovia, ktorým velí hlavný veliteľ ozbrojených síl, generálplukovník Valerij Zalužnyj, veľmi premyslene manévrujú s cieľom spomaliť a zastaviť prvé sledy na hlavných smeroch," vyhlásil Zmeko s tým, že sa to evidentne darí vďaka bezprecedentnej odvahe ukrajinských vojakov.

"Vojenský postup agresora na všetkých smeroch zatiaľ nedosahuje vytýčené operačno-taktické ciele. Ozbrojené sily Ukrajiny, ako aj ďalšie bezpečnostné zložky, preukázali vysokú mieru profesionality a pripravenosti brániť svoju vlasť," skonštatoval ďalej hovorca ozbrojených síl Štefan Zemanovič.

14:38 Reportér Oliver Carroll z Kyjeva informuje, že Ukrajina vyhodila do vzduchu most západne od mesta v snahe zastaviť alebo spomaliť ruský postup.

14:33 Maďarský premiér Viktor Orbán potvrdil predchádzajúce slová Mateusza Morawieckého, že neblokuje žiadne sankcie proti Rusku.

"Maďarsko sa jasne vyjadrilo, že podporuje všetky sankcie, takže nebudeme nič blokovať. Na čom budú lídri krajín Európskej únie schopní sa dohodnúť, s tým budeme súhlasiť a podporíme to," povedal Orbán novinárom.

14:21 Podporu Ukrajine vyjadrili aj britský princ William a vojvodkyňa Kate. Je to pomerne vzácny moment, keďže vojvoda a vojvodkyňa z Cambridge sa k politickému dianiu nevyjadrujú často.

14:13 Slovensko sa zaoberá aj otázkou vyhostenia ruských diplomatov, potvrdil po rokovaní vlády premiér Eduard Heger s tým, že na európskej úrovni koordinujú, aby sa takýto krok správne načasoval.

"Nebudeme váhať. Je to len o zladení, aby sa vyslal jasný a silný signál na zastavenie tejto agresie," vyhlásil. Premiér deklaruje, že bude verejnosť informovať.

Nebudeme váhať. Je to len o zladení, aby sa vyslal jasný a silný signál na zastavenie tejto agresie.

Eduard Heger, slovenský premiér o vyhostení ruských diplomatov

14:11 Plynovod Jamal, ktorý za bežných okolností prepravuje plyn z Ruska cez Poľsko do západnej Európy, sa po krátkom návrate k normálu počas piatka vrátil do reverzného módu. Tok plynu tak opäť prúdi zo západu na východ, k čomu prvýkrát došlo 21. decembra.

14:05 Za ukončenie ruskej ofenzívy sa prihovára aj turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Çavuşoğlu. Ten zopakoval svoju ponuku, aby Ankara bola miestom mierových rozhovorov medzi Ruskom a Ukrajinou.

13:55 Kremeľ tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin v piatok nariadil zastaviť ofenzívu na Ukrajine, čakajúc rokovania s Volodymyrom Zelenským, pričom zároveň vyhlásil, aby vojaci pokračovali v bojoch, ak k rokovaniam nedôjde.

Putinov hovorca Dmitrij Peskov podľa agentúry Reuters povedal, že operácie obnovili v sobotu poobede po tom, ako vedenie Ukrajiny rokovať odmietlo.

Hovorca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ešte v piatok večer poprel skoršie tvrdenia Moskvy, že odmietol ponuku sadnúť si za rokovací stôl. Hovorca Sergej Nykyforov povedal, že Kyjev bol a stále je otvorený rozhovorom.

13:46 Svoj vzdušný priestor pre ruské lietadlá po Estónsku a Lotyšsku najnovšie uzavrela aj Litva.

13:43 Aj Maďarsko, posledná krajina, ktorá bola proti odstrihnutiu Ruska z platobného systému SWIFT, údajne zmenila svoj názor. Tvrdí to poľský premiér Mateusz Morawiecki, ktorý v sobotu hovoril s maďarským premiérom Viktorom Orbánom a ten mu mal potvrdiť podporu tohto kroku.

13:40 Celkovo 27 krajín, vrátane štátov Európskej únie, USA a Británie, súhlasilo s poskytnutím väčšieho počtu zbraní alebo zdravotníckej pomoci Ukrajine, uviedla televízie Sky News.

Britský minister obrany Ben Wallace podľa nej usporiadal v piatok virtuálnu darcovskú konferenciu zameranú na vojenskú pomoc Ukrajine.

Pomoc spočíva v poskytnutí napríklad munície, protitankových či protilietadlových zbraní, ale takisto aj zdravotníckeho vybavenia.

13:36 O odpojení Ruska z medzinárodného platobného systému SWIFT sa rokuje, potvrdil to aj premiér slovenský premiér Eduard Heger.

Heger tvrdí, že odpojenie Ruska od SWIFT-u je "viac áno ako nie". No zároveň podotýka, že kým nie je úplný súhlas, tak je to jedno.

"Sme krajina, ktorú to bude bolieť menej. Sú krajiny, ktoré to bude bolieť výrazne viac, pretože majú väčšiu obchodnú aj platobnú bilanciu s Ruskou federáciou," podotkol predseda vlády.

13:20 Rusko v reakcii na krok Bulharska, Poľska a Českej republiky zakázalo ich leteckým spoločnostiam vstup do ruského vzdušného priestoru.

Ruský úrad pre civilné letectvo uviedol, že im bude zastavené lietanie na jeho územie a nad jeho územím, napísala agentúra Reuters.

13:15 Labouristi, hlavná opozičná strana v britskom parlamente, vyzýva premiéra Borisa Johnsona, aby vyhostil ruského veľvyslanca Andreja Kelina.

David Lammy, tieňový minister zahraničných vecí v labouristickej strane, povedal pre The Independent, že "ruský veľvyslanec papagájuje klamstvá Putinovho darebáckeho režimu, ktorý vedie nelegálnu vojnu proti Ukrajine".

13:10 Prví vojnoví utečenci, ženy aj deti, sú už v turistickej ubytovni Košického kraja. Viac si prečítajte tu >>>

13:00 Medzinárodný tlačový inštitút (IPI) odsudzuje snahy ruských úradov cenzurovať nezávislé médiá, ktoré informujú o ruskej invázii na Ukrajine. Inštitút tak reaguje na kroky regulačného úradu Roskomnadzor, ktorý vyzval ruské médiá, aby odstránili všetky správy, ktoré opisujú ruské bombardovanie a ostreľovanie Ukrajiny ako útok, inváziu či vojnu.

Apelujem na vás, matky vojakov, ktorí sú posielaní zomierať na Ukrajinu. Apelujem na vás, vojaci, ktorí bojujete vo vojne, pričom ani neviete, prečo. Aký zmysel má táto vojna? Bojujete len preto, že niekto sedí za stolom a do mapy si zakreslil územie, ktoré chce získať. Územie, ktoré mu nikdy nepatrilo, nepatrí a ani nebude patriť.

Gitanas Nauseda, litovský prezident

„Už niekoľko hodín po začatí invázie vydal Roskomnadzor zlovestné vyhlásenie, v ktorom varoval, že médiá sú povinné zverejňovať iba ‚overené údaje z oficiálnych ruských zdrojov‘,“ upozorňuje IPI.

Oficiálne ruské zdroje ani štátne médiá priamo napojené na Kremeľ však o vojne neinformujú. Bombardovanie a ostreľovanie Ukrajiny nazývajú „špeciálnou ruskou operáciou“.

Prokremeľské médiá, medzi nimi napríklad televízia Russia Today, aktuálne informujú napríklad o zemetrasení na Sumatre či o tom, že okolo Zeme má preletieť asteroid.

Tlačový inštitút zároveň odsudzuje zatýkanie novinárov pokrývajúcich protesty proti vojne, ktoré sa napriek tlakom úradov konali v Rusku.

IPI upozorňuje, že ruské bezpečnostné zložky zadržali trojicu novinárov z Rádia Slobodná Európa, ktorí informovali o protivojnovom proteste v Moskve. Ozbrojené zložky ich z Puškinovho námestia odvliekli na policajnú stanicu. Napokon ich úrady prepustili bez toho, aby voči nim vzniesli obvinenia.

12:50 Najväčšia poľská futbalová hviezda Robert Lewandowski podporuje rozhodnutie bojkotovať kvalifikačný zápas proti Rusku.

"Je to správne rozhodnutie. Neviem si predstaviť hrať zápas proti Rusku v čase ozbrojenej agresie na Ukrajine. Ruskí futbalisti a fanúšikovia za to síce nie sú zodpovední, ale nemôžeme predstierať, že sa nič nedeje," uviedol Lewandowski.

12:45 Od piatej hodiny popoludní miestneho času (16:00 SEČ) bude v Kyjeve zákaz vychádzania. Platiť má do nedele 8:00 ráno miestneho času, oznámil primátor Vitalij Kličko.

Kto sa objaví v čase vychádzania na ulici, bude zatknutý.

12:40 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že ukrajinské sily úspešne odrážajú snahy Kremľa o dobytie Kyjeva a jeho zosadenie. Vyzval tiež Rusov, aby vyvíjali na svojho lídra Vladimira Putina tlak na zastavenie invázie.

"Prekazili sme ich plán," vyhlásil Zelenskyj v novom videopríhovore a zdôraznil, že ukrajinská armáda kontroluje metropolu Kyjev a hlavné mestá v jej okolí. Obvinil tiež ruské sily z útokov na civilné oblasti a infraštruktúru.

Poďakoval sa Rusom, ktorí sa vyslovili proti vojne, a požiadal ich, aby pokračovali v tlaku na Kremeľ. "Zastavte tých, ktorí vám klamú, klamú nám, klamú celému svetu," citovala ukrajinského lídra AFP.

12:35 CNN informuje o tom, že Rusko poslalo k hraniciam systém T0S-1. Ide o raketový systém namontovaný na podvozku tanku T-72, ktorý odpaľuje termobarické rakety a bol prvýkrát použitý počas sovietskej vojny v Afganistane a nedávno aj v Sýrii.

12:30 Počet utečencov z Ukrajiny prichádzajúcich Do Poľska prudko rastie. Od začiatku invázie prekročilo hranicu do Poľska už okolo 100-tisíc ľudí, informuje poľská pohraničná stráž.

Len dnes od šiestej hodiny ráno prešlo cez hranicu 20-tisíc ľudí.

12:27 Litovský prezident Gitanas Nauseda vyzýva Rusko, aby zastavilo vojnu. "Aj keď už bolo spáchaného veľa zla, nie je neskoro zastaviť to," odkazuje.

"Apelujem na vás, matky vojakov, ktorí sú posielaní zomierať na Ukrajinu. Apelujem na vás, vojaci, ktorí bojujete vo vojne, pričom ani neviete, prečo. Aký zmysel má táto vojna? Bojujete len preto, že niekto sedí za stolom a do mapy si zakreslil územie, ktoré chce získať. Územie, ktoré mu nikdy nepatrilo, nepatrí a ani nebude patriť."

12:15 Slovensko rokuje o ukončení prevádzky ruských stíhačiek Mig-29 na Sliači a poslaní ruských technikov späť do vlasti. Vyhlásil to minister obrany Jaroslav Naď s tým, že vzdušný priestor Slovenskej republiky by mohol byť chránený geograficky blízkym spojencom.

Súvisiaci článok Obrana nášho vzdušného priestoru závisí od Rusov. O zmene sa neuvažuje Čítajte 

12:12 Maďarsko zostáva poslednou krajinou, ktorá je proti odpojeniu Ruska od medzinárodného bankového systému SWIFT. Názor už zmenili Nemecko aj Cyprus, ktoré odstrihnutie Ruska od SWIFTu podporujú, píše Kyiv Post.

12:07 Francúzske námorníctvo zadržalo nákladnú loď v Lamanšskom prielive smerujúcu do ruského mesta Petrohrad, informovala BBC.

Francúzski predstavitelia pre BBC uviedli, že loď bola zadržaná v súlade s novými sankciami Európskej únie a tvrdia, že bola presmerovaná do prístavu Boulogne-Sur-Mer.

12:05 Britské ministerstvo obrany vo svojom reporte uvádza, že ruské jednotky sa nachádzajú asi 30 kilometrov od centra Kyjeva.

Tvrdí tiež, že Rusko stále potrebuje získať kontrolu nad vzdušným priestorom a že "obete na ruskej strane budú zrejme väčšie, ako Kremeľ predpokladal alebo pripúšťal".

12:00 Obranu východnej hranice posilnia vojaci NATO z Nemecka a Holandska. Po rokovaní vlády to vyhlásil minister obrany Jaroslav Naď s tým, že táto nemecko-holandská jednotka prinesie aj systém protivzdušnej obrany Patriot.

11:55 Za posledných 24 hodín na Ukrajine podľa vyhľadávača Google mimoriadne stúpol záujem o návod na výrobu zápalnej fľaše známej ako Molotovov koktejl. Ide tak o reakciu na piatkovú výzvu námestníčky ukrajinského ministra obrany Hanny Maljarovej, ktorá občanom odporučila, ako sa brániť proti ruskej invázii. Informoval o tom denník The Washington Post.

11:50 Slovenské veľvyslanectvo v Kyjeve zostáva naďalej funkčné v minimalistickom zložení pod vedením veľvyslanca Mareka Šafina. Oznámil to minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

"Som hrdý na našich diplomatov a kolegu z ministerstva obrany, ktorí zostávajú v Kyjeve, lebo sami požiadali o to, aby tam vo veľmi zložitých podmienkach pomohli našim občanom, ktorí hľadajú útočisko na našom veľvyslanectve," uviedol šéf slovenskej diplomacie.

Na slovenskom veľvyslanectve v Kyjeve hľadajú útočisko aj občania iných krajín Európskej únie a aj iných štátov. "Pomôžeme v rámci kapacít na veľvyslanectve komukoľvek,“ vyhlásil Korčok.

11:40 Rozhodnutie vylúčiť Rusko z platobného systému SWIFT padne v priebehu niekoľkých dní. Agentúre Reuters to povedal zdroj z únijnej centrálnej banky.

11:35 Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev povedal, že Rusko môže prerušiť diplomatické vzťahy so Západom.

V príspevkoch na sociálnych sieťach uviedol, že je čas „zatvoriť veľvyslanectvá“ a že Moskva bude pokračovať vo svojej misii na Ukrajine.

Povedal tiež, že pozastavenie členstva Ruska v Rade Európy by mohlo znamenať, že Rusko môže obnoviť trest smrti.

11:32 Ruský Regulačný úrad pre komunikáciu Roskomnadzor v sobotu vyzval ruské médiá, aby odstránili správy, ktoré opisujú ruské bombardovanie a ostreľovanie Ukrajiny ako útok, inváziu či vyhlásenie vojny.

Roskomnadzor vo vyhlásení obvinil niekoľko nezávislých médií vrátane televízneho kanála Dožd a rádia Echo Moskvy zo šírenia „nespoľahlivých spoločensky významných nepravdivých informácií“ o ostreľovaní ukrajinských miest ruskou armádou a úmrtiach civilistov.

11:30 Reportér Guardianu Peter Beaumont informuje o viacerých nejasnostiach v súvislosti s údajným útokom ruských výsadkárov v meste Brody.

Starosta Andrij Sadovyj uviedol, že ruské jednotky z troch helikoptér ustúpili do lesa a situácia je pod kontrolou. Avšak podľa slov Beaumonta túto verziu popierajú aj ukrajinské bezpečnostné služby, ktoré tvrdia, že vrtuľníky boli ukrajinské.

Väčšina bojov aktuálne podľa BBC prebieha na východe, severe a juhu Ukrajiny.

11:20 Na juhu a východe Ukrajiny hlásia problémy s internetovým pripojením. Agentúra Reuters uvádza, že existujú obavy, že by výpadky mohli negatívne vplývať na vojenské snahy pri obrane miest. Problémy s pripojením sa objavili aj v Kyjeve.

Bielorusi zároveň údajne vykonali kyberútok, ktorý sa zameral na osobné e-mailové účty patriace kyjevským ozbrojeným silám. Ukrajinský tím pre počítačovú pohotovosť uviedol, že hackeri sa zamerali nielen na Ukrajincov, ale aj na Poliakov, Rusov a Bielorusov, ako aj na niekoľko bieloruských mediálnych organizácií.

11:08 Na Slovensku nastane od soboty 12:00 mimoriadna situácia.

Vyhlásenie mimoriadnej situácie súvisí s hromadným prílevom cudzincov na územie Slovenska pred vojnou na Ukrajine. Rozhodla o tom vláda na dnešnom rokovaní.

11:05 Poľská futbalová reprezentácia na budúci mesiac nenastúpi na kvalifikačný zápas o postup na majstrovstvá sveta proti Rusku, oznámil prezident poľského futbalového zväzu Cezary Kulesza.

Tento krok podporili aj hráči, vrátane najväčšej hviezdy Roberta Lewandowského.

11:00 Slovensko daruje Ukrajine vojenský materiál v hodnote 2,6 milióna eur. Schválila to dnes vláda.

O darovanie materiálu požiadala Ukrajina. Ministerstvo obrany preto navrhlo darovať vojenský materiál v hodnote 2,6 milióna eur a taktiež materiál vo vlastníctve Štátnych hmotných rezerv v hodnote 8,4 milióna eur.

10:55 V súvislosti s mimoriadnou situáciou na slovensko-ukrajinskej štátnej hranici zabezpečí Prešovský samosprávny kraj od soboty až do odvolania bezplatnú prepravu ukrajinských občanov smerujúcich na Slovensko.

Hovorkyňa samosprávneho kraja Daša Jeleňová nevylúčila, že z dôvodu posilnenia spojení pre potreby vojnových utečencov dôjde k obmedzeniu niektorých pravidelných spojov pre cestujúcu verejnosť v Prešovskom kraji.

Súvisiaci článok Ukrajincov u nás odvezú autobusy zadarmo, môžu preto vypadnúť bežné spoje Čítajte 

10:50 Ukrajinské sily odrazili útok 60 ruských výsadkárov pri Ľvove, píše agentúra Reuters. Starosta Ľvova Andrij Sadovyj uviedol, že ruskí vojaci ustúpili po strete s armádou v meste Brody na západe Ukrajiny, asi 65 míľ od mesta.

10:45 Jelizaveta Peskovová, dcéra hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova, zverejnila v piatok večer na sociálnej sieti Instagram príbeh (story), v ktorom odmietla vojnu. Peskovová použila hashtag nie vojne napísaný v azbuke, ktorý na internete používajú Rusi, ktorí nesúhlasia s vojenskou inváziou na Ukrajinu.

Vojenskú akciu pritom nariadil prezident Vladimir Putin, ktorému jej otec Dmitrij robí dlhé roky hovorcu a inváziu v médiách označuje ako špeciálnu operáciu.
Na tému upozornili poľský spravodajský portál Wyborcza.pl aj reportér televízie BBC Francis Scarr pracujúci v Moskve.

Peskovová neskôr predmetný príbeh obsahujúci spomínaný hashtag vymazala, Scarr ho však dokázal predtým zachytiť.

10:35 Maďarský minister zahraničia navrhol Budapešť ako možné dejisko rokovaní medzi lídrami Ruska a Ukrajiny. V piatok v noci to Péter Szijjártó uviedol vo videu na sociálnej sieti s tým, že to navrhol vládam oboch krajín a ani jedna to neodmietla.

"Úprimne dúfam, že sa podarí v priebehu niekoľkých hodín alebo dní dosiahnuť dohodu a začať diskusie. Čím skôr sa začnú rokovania, tým skôr bude mier a tým menej ľudí bude musieť zomrieť vo vojne," vyjadril sa šéf maďarskej diplomacie.

10:25 Česká vláda schválila zaslanie ďalej vojenskej pomoci Ukrajine. Ako oznámilo ministerstvo obrany v Prahe, ide o guľomety, samopaly, ostreľovacie pušky, pištole a príslušnú muníciu v hodnote 188 miliónov českých korún (7,6 milióna eur), informuje na svojom webe český Deník N.

Podľa vyjadrenia ministerstva česká vláda zabezpečí aj okamžitú dopravu tejto pomoci na miesto, ktoré si určí ukrajinská strana.

10:20 Ukrajinské vojská zriaďujú kontrolné stanovištia aj na kľúčových križovatkách.

"Na západe Ukrajiny vidíme kolóny smerujúce na juh od Ľvova smerom k Mukačevu, kade sa dá dostať k maďarskej aj slovenskej hranici. Kolóna má minimálne 20 kilometrov, občas ju obiehajú aspoň autobusy so ženami a deťmi," informuje z Ukrajiny reportér denníka SME Lukáš Onderčanin.

Načítavam video...

10:12 Od začiatku ruskej invázie prišlo o život najmenej 198 Ukrajincov, informuje ukrajinský minister zdravotníctva. Medzi nimi sú aj tri deti.

Ďalších 1 115 ľudí utrpelo zranenia, vrátane 33 detí.

Reuters dodáva, že nie je jasné, či tieto čísla hovoria iba o civilných obetiach.

10:05 Peter Beaumont z denníka The Guardian opisuje, ako sa niektorí starší obyvatelia mesta Melitopol dostali do konfliktu s ruskými vojakmi.

"Čo tu robíte? My máme svoje životy a vy máte svoje. Ja som tiež Rus, ale žijem v tejto krajine," mal povedať jeden z obyvateľov Melitopolu ruskému vojakovi.

"Vy máte svoju krajinu a my máme svoju. Nemáte iné problémy vo vašej krajine? Ste všetci bohatí? Hanbite sa!"

Rusi už skôr informovali, že Melitopol obsadili, tieto správy však nie sú potvrdené a starosta mesta hovorí, že je naďalej v ukrajinských rukách.

9:50 Námestník britského ministra obrany James Heappey v programe BBC hovorí, že všetky ciele, nad ktorými chcelo Rusko získať kontrolu v prvý deň invázie, zostávajú v ukrajinských rukách.

Na Kyjev podľa jeho slov útočia špeciálne jednotky a výsadkári, ale kolóny ruských obrnených vozidiel zostávajú severne od mesta.

Heappey ocenil ukrajinský odpor. "To, čo čaká Ukrajinu, sú dni a týždne brutality, ale vykonávajú úžasnú prácu," povedal.

9:45 Prezident Zelenskyj telefonoval so šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Na twitteri napísal, že diskutovali o pomoci Ukrajine.

"Ukrajina bojuje proti útočníkovi so zbraňou v rukách, brániac svoju slobodu a budúcnosť Európy. Diskutoval som s Ursulou von der Leyenovou o účinnej podpore našej krajiny v tomto hrdinskom boji," napísal.

9:40 Starosta Kyjeva Vitalij Kličko na krátko brífingu povedal, že aktuálne neprebieha žiadna významnejšia vojenská akcia ruskej armády v Kyjeve, ale "skupiny ruských sabotérov zostávajú aktívne".

9:35 Hovorca Prezídia policajného zboru Michal Slivka informuje, že kým Slovensko pred vojnou na Ukrajine zaznamenalo v priemere 1 444 vstupov cez hranicu denne, za posledných 24 hodín ich vybavili 10 526, pričom len v sobotu do 6:00 ich bolo 4 907.

"Kým za bežného stavu sme vstupujúcich na územie Slovenska vybavovali priebežne, dnes sú čakacie doby na hraničných priechodoch osem až 10 hodín," dodáva Slivka s tým, že po vyhlásení mobilizácie na Ukrajine klesol počet prichádzajúcich osôb.

9:22 Ukrajinská ambasáda v Moskve sa sťahuje do Lotyšska, informoval o tom podľa Reuters hovorca lotyšského ministerstva zahraničných vecí.

Pred budovou sa v posledných dňoch konali protivojnové protesty, pričom niektorí ruskí občania priniesli pred budovu kvety.

9:15 Aj Prešovský samosprávny kraj pripravuje núdzové ubytovanie pre utečencov z Ukrajiny. Aktuálne je pripravených prvých takmer 200 lôžok.

Súvisiaci článok Ukrajinské rodiny zamestnancov Tatravagónky Poprad prichýli školský penzión Čítajte 

9:10 Evakuačná kolóna Veľvyslanectva Slovenskej republiky z Kyjeva prekročila hranice Rumunska. Napísal to na sociálnej sieti minister obrany Jaroslav Naď s tým, že sa k nim pridali aj zástupcovia Slovinska.

09:08 Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyzval na úplnú izoláciu Ruska, vrátane embarga na nákup ruskej ropy.

"Žiadam svet: izolujte Rusko úplne, vyhostite diplomatov, uvaľte embargo na ropu, zničte jeho ekonomiku," napísal Kuleba na twitteri.

9:00 Ukrajinský prezident Zelenskyj opäť vyzval na rozhodnutie o členstve Ukrajiny v Európskej únii.

"Je to kľúčový moment, aby sme raz a navždy uzavreli diskusiu a rozhodli o členstve Ukrajiny v Európskej únii," napísal Zelenskyj na twitteri.

8:56 Hoci ruské ministerstvo obrany informovalo o dobytí mesta Melitopol neďaleko prístavu Mariupol, Ukrajina to popiera. Zábery na sociálnych sieťach síce ukazovali ruské ozbrojené vozidlá v uliciach mesta, starosta však tvrdí, že Melitopol zostáva pod ukrajinskou kontrolou.

Aj námestník britského ministra obrany James Heappey povedal, že "neuznáva správy o tom, že mesto Melitopol padlo do rúk ruských síl". Dodáva, že plán ruskej invázie sa ani zďaleka nepribližuje plánu.

Ak by sa správy o dobytí Melitopolu potvrdili, išlo by o prvý významnejší úspech ruskej armády od začiatku invázie na Ukrajinu.

8:48 Nočné boje v Kyjeve si vyžiadali životy 35 ľudí vrátane dvoch detí, informoval starosta Kyjeva Vitalij Kličko.

Žiadne ďalšie podrobnosti nie sú známe, ale podľa samostatnej správy agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na poradcu ukrajinského ministerstva vnútra, v bytovom dome, ktorý údajne zasiahla ruská raketa, k žiadnym úmrtiam nedošlo.

8:30 Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala zákon o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine, ktorý v piatok schválila Národná rada. TASR o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec.

8:25 Internetová televízna služba Sledovanie TV sa pripojila k Telekomu a Swanu a už pre abonentov neponúka ruské dezinformačné stanice RT a RT Documentary, ktoré boli dostupné v základných balíčkoch.

Píše o tom portál Živé.sk s tým, že operátor najskôr informoval o tom, že kanály preradil do ruského balíčka. Portál však dodáva, že v čase písania článku neboli pre predplatiteľov stanice v zozname staníc a ani samotný ruský balíček už na webe nebol dostupný. Predpokladá preto, že balíček ostal dostupný iba pre klientov, ktorí si ho platili.

„Ako poskytovateľ internetovej televízie, teda masmediálneho nástroja, cítime v súčasnej situácii zvýšenú zodpovednosť za nami šírený obsah. Keďže RT je štátom ovládané mienkotvorné médium, rozhodli sme sa ho našim koncovým zákazníkom ďalej pasívne nepredostierať,“ vyjadrila sa služba Sledovanie TV.

8:12 Agentúra Reuters informuje, že oblasť juhozápadne od Kyjeva dnes ráno zasiahli dve rakety. Zatiaľ nie je jasné, aké boli ciele. Podľa kyjevskej radnice jedna z rakiet zasiahla obytnú budovu.

Tieto správy môžu súvisieť práve s obrázkami, ktoré sme priniesli nižšie.

8:05 Na sociálnych sieťach koluje neoverený obrázok, ktorý ukazuje čiastočne zničený bytový dom v Kyjeve. Podľa BBC existujú nepotvrdené správy, že budovu zasiahla raketa.

Britský Guardian citujúc reportéra Lukea Hardinga píše, že má ísť o budovu na Lobanovského ulici v centre Kyjeva.

Video, ktoré zdieľal aj tlačový odbor Zelenského prezidentskej kancelárie, ukazuje na záberoch zvnútra bytu mohutnú explóziu.

8:00 Samit NATO bol silným odkazom jednoty a zhody medzi 30 krajinami, ktorých je Slovensko súčasťou. Na sociálnej sieti to uviedla prezidentka Zuzana Čaputová.

"Vladimir Putin dúfal, že nás rozdelí, dnes sme však jednotnejší ako kedykoľvek predtým. A sme odhodlaní brániť naše krajiny, našu suverenitu a našich občanov. Lebo útok na Ukrajinu je aj útokom na demokratické hodnoty našich krajín," povedala prezidentka.

7:55 Ruskí vojaci dobyli mesto Melitopol v juhovýchodnej ukrajinskej Záporožskej oblasti, tvrdí ruská tlačová agentúra Interfax s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany.

Má ísť o prvé väčšie Rusmi dobyté mesto od začiatku invázie. Melitopol je stredne veľké mesto neďaleko kľúčového prístavu Mariupol s asi 150-tisíc obyvateľmi.

Ruské ministerstvo obrany tiež uviedlo, že Rusko použilo riadené strely zo vzduchu a lodí na nočné útoky na vojenské ciele na Ukrajine.

7:49 Americký prezident Joe Biden podpísal dokument o poskytnutí "okamžitej vojenskej pomoci" Ukrajine v hodnote 600 miliónov dolárov.

Biden dal v nariadení ministrovi zahraničných vecí SA Antonymu Blinkenovi pokyn, aby poskytol okamžitú vojenskú pomoc Ukrajine vo výške 250 miliónov dolárov "bez ohľadu na akékoľvek ustanovenie zákona".

Ďalších 350 miliónov bolo vyčlenených na "v oblasti obranných produktov a služieb ministerstva obrany USA a vojenského vzdelávania a výcviku", uvádza sa podľa AP v nariadení.

7:45 Meta, materská spoločnosť Facebooku, Instagramu a WhatsAppu, zakáže zobrazovať reklamy ruských štátnych médií kdekoľvek na svete.

Nathaniel Gleicher, šéf bezpečnostnej politiky Facebooku, dodal, že tieto nové opatrenia už boli zavedené a budú pokračovať aj cez víkend.

7:38 Zelenskyj tiež na twitteri informoval, že dnešný deň začal telefonátom s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom o zbraniach a vybavení od partnerov, ktoré sú už "na ceste na Ukrajinu".

"Protivojnová koalícia funguje," odkázal.

7:20 Ukrajinský prezident Zelenskyj ráno zverejnil na sociálnej sieti ďalšie video z Kyjeva. V 40-sekundovom odkaze vyvracia dezinformácie.

"Objavuje sa veľa falošných správ, že vyzývam armádu, aby zložila zbrane, a že došlo k evakuácii," hovorí Zelenskyj. "Som tu. Nezložíme zbrane. Budeme brániť našu krajinu."

7:15 Ukrajinská armáda tvrdí, že od začiatku invázie bolo zabitých už viac ako 3 500 ruských vojakov a ďalších takmer dvesto zajali.

Okrem toho malo Rusko prísť o 14 lietadiel, osem helikoptér a 102 tankov. BBC však dodáva, že tieto čísla nie je možné nezávisle overiť.

Rusko o obetiach z radov vlastnej armády neinformuje.

7:00 V Kyjeve aktuálne, naopak, po noci plnej sirén a streľby hovoria ľudia o strašidelne tichom ráne - "takom tichom, že v diaľke počuť štebot vtákov", píše BBC.

Ukrajinský veľvyslanec v Rakúsku Olexander Ščerba uviedol, že východ slnka priniesol koniec nočnej streľby. "V Kyjeve vyšlo slnko. Streľba v mojom susedstve prestala. Pripadá mi to ako koniec filmu o upíroch," vyhlásl.

Reportéri BBC Paul Adams a James Waterhouse, ktorí sa tiež nachádzajú v Kyjeve, hlásili podobne „strašidelné“ ticho.

"Každý však vie, že sa to môže v okamihu zmeniť," odkázal Adams.

6:47 Médiá informujú o tom, že na Ukrajinu dopadajú rakety odpaľované z Čierneho mora. V oblastiach miest Sumy, Poltava a Mariupol tiež hlásia letecké útoky.

6:44 Čínsky veľvyslanec pri OSN Čang Ťün vyhlásil, že Peking je "hlboko znepokojený" posledným vývinom situácie na Ukrajine.

"Už to prerástlo do takého bodu, ktorý si neželáme vidieť," povedal Čang Ťün počas výnimočného zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN v piatok. "Sme toho názoru, že zvrchovanosť a územná celistvosť všetkých štátov by sa mala rešpektovať a ciele a princípy Charty OSN kolektívne dodržiavať," dodal.

6:30 Západní predstavitelia podľa BBC tvrdia, že ukrajinská armáda bola účinná pri spomalení postupu Ruska v Kyjeve počas dnešnej noci.

Obávajú sa však, že Rusi, ktorí chceli vybojovať rýchle víťazstvo, by sa mohli uchýliť k drastickým opatreniam.

"Obávam sa, že ak nesplnia časový harmonogram a ciele... začnú používať násilie bez rozdielu," povedal podľa BBC jeden z nich.

6:25 Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval ruských vojakov na Ukrajine, aby sa "vrátili do kasární".

Boj sa odohráva tu. Potrebujeme muníciu, nie odvoz.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj o ponuke USA na jeho evakuáciu

"Nikdy sa nesmieme vzdať. Musíme dať ďalšiu šancu mieru," povedal Guterres novinárom po tom, čo Moskva vetovala rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN odsudzujúcu ruskú agresiu voči Ukrajine.

6:10 Česká republika, Poľsko a Bulharsko oznámili, že od polnoci na sobotu nevpustia do svojho vzdušného priestoru žiadne lietadlo ruských aerolínií.

"Od polnoci zastavujeme prevádzku všetkých ruských leteckých dopravcov na českom území," napísal český minister dopravy Martin Kupka na twitteri.

V Bulharsku začne platiť to isté opatrenie pre "zhoršujúci sa vojenský konflikt, na znak solidarity s Ukrajinou".

6:00 Americká vláda je pripravená pomôcť ukrajinskému prezidentovi Zelenskému opustiť Kyjev a zabrániť tomu, aby bol zajatý alebo zabitý ruskými silami. Prezident však zatiaľ odmieta opustiť Kyjev aj krajinu.

"Boj sa odohráva tu. Potrebujeme muníciu, nie odvoz," cituje agentúra AP vysokopostaveného predstaviteľa spravodajskej služby, ktorý mal byť prítomný pri reakcii prezidenta.

Keď ruská armáda v piatok vystupňovala svoje útoky, Zelenskyj sľúbil, že zostane na čele vlády aj napriek vážnemu osobnému riziku. "Podľa informácií, ktoré máme, ma napriateľ označil za cieľ číslo jeden a moju rodinu za cieľ číslo dva," povedal prezident v prejave Ukrajincom ešte v piatok ráno.

"Chcú Ukrajiny zničiť politicky tým, že zničia hlavu štátu."

Načítavam video...

5:45 S blížiacim sa ránom prichádzajú správy o pokračujúcich intenzívnych bojoch v Kyjeve. Podľa príspevku na facebookovej stránke ukrajinských ozbrojených síl prebiehajú ťažké boje vo Vasylkive.

Armáda dodáva, že v uliciach hlavného mesta prebieha „aktívny boj“. Aj správy kyjevských novinárov na sociálnych sieťach naznačujú, že v uliciach prepukli skutočné boje. Mnohí opisujú hlasné rany a streľbu oveľa bližšie k centru mesta.

Medzitým ukrajinské ozbrojené sily dodali, že ich jednotky počas dňa zostrelili niekoľko ruských „nepriateľských cieľov“ a tiež zabránili ruským jednotkám dobyť niektoré z ukrajinských miest.

5:00 V uliciach hlavného mesta sa rozpútali boje, píše BBC s odvolaním sa na vyhlásenie vlády citované ukrajinskou tlačovou agentúrou Interfax.

„V uliciach nášho mesta sa momentálne bojuje,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Vláda upozorňuje obyvateľov mesta, aby sa zdržiavali v krytoch a nepribližovali sa k oknám či balkónom.

4:13 Rusko čelí silnému odporu, tvrdí britské ministerstvo obrany. Ukrajina podľa jeho slov bola schopná udržať si kľúčové mestá aj napriek opakovaným útokom ruskej armády.

Vo vyhlásení ministerstva sa píše, že ruské sily obsadzujú územie z viacerých strán, aby mohli obkľúčiť hlavné mesto Kyjev, ale narazili na silný odpor zo strany ukrajinskej armády.

Ruské sily tiež podľa britského ministerstva obrany vykonali výsadok medzi mestami Mariupol a Melitopol na juhu Ukrajiny.

3:45 Vojenská základňa v Kyjeve odrazila útok ruských jednotiek, uviedla ukrajinská armáda na facebooku.

K útoku, ktorý sa BBC zatiaľ nepodarilo overiť, malo prísť na ulici Víťazstva.

3:00 Starosta Kyjeva Vitalij Kličko označil situáciu v meste za "hrozivú" a dodal, že ukrajinskí vojaci strážia mosty a všetky dôležité prístupové body.

Dnešná noc bude najťažšia, nesmieme prísť o hlavné mesto.

Volodymyr Zelenskyj, ukrajinský prezident

"Dnešná noc bude najťažšia, nesmieme prísť o hlavné mesto," povedal v krátkom videu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pred začatím ruského útoku na Kyjev. Dodal, že o osude krajiny sa rozhodne túto noc.

2:50 Americká vláda uvalila sankcie na ruského prezidenta Vladimíra Putina, ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, ministra obrany Sergeja Šojgu a ďalších členov ruskej bezpečnostnej rady.

Na sankčnom zozname sa podľa spravodajskej televízie Sky News nachádza aj náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov.

Putin, Lavrov a ďalší ruskí predstavitelia budú mať zakázané cestovať do USA a takisto zmrazia ich prípadné aktíva v americkej jurisdikcii.

Obdobné sankcie, a síce zmrazenie aktív Putinovi aj Lavrovovi, oznámila v piatok Európska únia a následne aj Británia, Kanada a Austrália.

2:45 Ukrajinská protivzdušná obrana vyhlásila, že sa jej podarilo neďaleko Kyjeva zostreliť dve nákladné lietadlá Il-76 s ruskými výsadkármi. Nie je známe, koľko výsadkárov bolo celkovo na palube.

2:35 Ruské jednotky vstúpili do mesta Melitopoľ na juhovýchode Ukrajiny neďaleko Krymu, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na ruské a ukrajinské zdroje.

Podľa ruskej agentúry RIA Novosti, ktorá sa odvoláva na ruské ministerstvo obrany, ruské jednotky sa vylodili v meste Azov pri Azovskom mori a obsadili Melitopoľ "bez akéhokoľvek odporu".

Ukrajinská agentúra Ukrinform však tvrdí, že mesto je obkľúčené a vstúpila doň len malá skupina ruských vojakov.

Podľa guvernéra Záporožskej oblasti Oleksandra Starucha ruské jednotky vstúpili do Melitopoľu a snažili sa ovládnuť kritickú infraštruktúru, avšak z mesta ich vytlačili. Dodal, že boje pokračujú neďaleko Melitopoľu.

2:30 Médiá informujú o ďalších výbuchoch v Kyjeve, ako aj o prudkých bojoch na ďalších miestach Ukrajiny.

V hlavnom meste bolo počuť veľkú explóziu v blízkosti námestia Majdan a viacero výbuchov hlásili aj v mestskej časti Troješčina. Podľa svedkov bolo delostreleckú paľbu na Kyjev počuť na kilometre ďaleko od centra mesta.

Denník Kyiv Independent tiež informuje o tvrdom boji v blízkosti mestskej zoologickej záhrady a o streľbe z ťažkých guľometov a viac ako 50 výbuchoch v štvrti Šuliavka.

Zahraničný korešpondent Fox News Trey Yingst hovorí, že hlavné mesto je "momentálne napadnuté z viacerých strán".

Ukrajina informuje aj o bojoch v blízkosti elektrárne CHP-6 v časti Troješčina v hlavnom meste. Útok by mohol byť snahou zbaviť mesto elektriny. Na kyjevskej ulici Víťazstva zasa zaznamenali trosky vozidiel a požiare.

Ťažké boje hlásili aj pri letisku vo Vasylkive, o ktorom sa predpokladá, že sa ho ruskí výsadkári snažia využiť ako odrazový mostík pre útok na Kyjev.

Ukrajinské sily takisto tvrdia, že úspešne odrazili Rusov v čiernomorskom meste Mykolajiv.

01:00 Rusko zablokovalo rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, ktorá mala dôrazne odsúdiť ruskú vojenskú agresiu proti Ukrajine.

Rezolúcia mala takisto žiadať okamžité zastavenie ruskej invázie a stiahnutie ruských vojakov z Ukrajiny.

Za rezolúciu hlasovalo 11 krajín z 15-člennej Bezpečnostnej rady. Rusko podľa očakávaní rezolúciu vetovalo, pričom Čína, India a Spojené arabské emiráty sa zdržali hlasovania.

00:00 Príchod spojeneckých vojsk na Slovensko vyzeral pred pár dňami ako jedna z teoretických možností do budúcna, teraz sa stal otázkou najbližších dní.

Súvisiaci článok Príchod spojencov urýchlia. Majú byť zárukou, že nás veľkí hráči neobetujú Čítajte 

Vojna na Ukrajine urýchlila strategické plány Severoatlantickej aliancie. Minister zahraničia za SaS Ivan Korčok hneď vo štvrtok ohlásil, že NATO sa rozhodlo vytvoriť tzv. predsunutú obranu na východnom krídle Európy.

Ako prvé ohlásilo pomoc na slovenskom území Nemecko, a to ešte v piatok večer. Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová avizovala, že prísť by mala jedna rota, čiže asi 150 vojakov.

Súčasťou príspevku bude aj protilietadlový raketový systém Patriot.

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 3. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 6. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. Po rokoch cichosci richtuju v Raslavicoch slavnosci
 2. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom.
 3. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 4. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 5. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 6. Trenčín potrebuje nový impulz!
 7. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 8. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 20 563
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 15 715
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 13 754
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 757
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 3 769
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 2 280
 7. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 055
 8. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 2 046
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jesenná vlna by už nemala zaplniť nemocnice.

Na Slovensku máme dva milióny vakcín, omikrónové vakcíny prídu koncom septembra.


11. aug
K1 Attack lákala na svoje autá aj na autosalónoch.

K-1 Attack bol fenoménom. Ale len krátko.


10 h
Nataša Holinová

Ficovci opomenuli jednu zásadnú vec, lebo sa im nehodí do krámu.


16 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Prečo nie je ľahké vymaniť sa z generačnej chudoby?


a 2 ďalší 2 h
SkryťZatvoriť reklamu