KYJEV, BRATISLAVA. V Rusku aj na Ukrajine sa šíri známa veta. „O štvrtej ráno sa začalo bombardovanie Kyjeva.“ V roku 1941 tak oznamovali začiatok nacistického útoku na ukrajinskú metropolu.
„A máme to tu zas: 24. februára o piatej ráno je Kyjev bombardovaný Rusmi,“ píše pre Guardian ukrajinská novinárka Natalija Gumenjuková.
V minulosti pokrývala vojnové dianie, bola aj na fronte počas osemročného konfliktu na východe Ukrajiny. Teraz sa jej vojna dostala až do domova.
Vo štvrtok ráno ruská armáda spustila bombardovanie najväčších ukrajinských miest vrátane Kyjeva, Charkova, Odesy alebo Dnipra. Útoku predchádzali mesiace presviedčania, že zhromažďovanie vojakov okolo ukrajinskej hranice neznamená, že by sa chystala ofenzíva.
Číre šialenstvo
„Roky som sa vyhýbala porovnaniu akéhokoľvek diktátora k Hitlerovi alebo akejkoľvek vojne k druhej svetovej. Toto porovnanie sa mi zdalo prehnané, až vulgárne,“ píše Gumenjuková. „Ale akú analógiu tu mám vidieť? Bezdôvodne, len z číreho šialenstva susedná krajina na nás zo vzduchu zaútočila.“
Rusko od rána útočí na ciele po celej krajine. Boje sa odohrávali v Charkove pri hranici s Ruskom, v Chersone pri Rusmi okupovanom Kryme, ale aj na západnej Ukrajine vrátane letiska v Ivano-Frankivsku či obec Novyj Kalyniv, ktorá je len 70 kilometrov od slovenských hraníc.

„Zobudil som sa na to, že som počul niekoľko výbuchov blízko pri Charkove. Rýchlo som šiel vybavovať veci, kúpil vodu, vystál si dlhý rad pred bankomatom, aby som mal hotovosť. Točí sa mi z toho hlava, všade sú zápchy, pretože ľudia sa snažia utiecť,“ vraví pre SME Charkovčan Jevgenij Šerlajmov.