SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Putin ponesie zodpovednosť pred tvárou sveta (reakcie)

Ruskú inváziu na Ukrajinu odsudzujú osobnosti po celom svete.

Premiér Eduard Heger.Premiér Eduard Heger. (Zdroj: SITA)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Rusko spustilo vo štvrtok ráno rozsiahlu inváziu na Ukrajinu. Americký prezident Joe Biden reagoval, že "svet voči Rusku vyvodí zodpovednosť". Tento útok podľa Bidena spôsobí "katastrofálne straty na životoch".

"Rusko je zodpovedné za úmrtia a skazu, ktoré tento útok prinesie a Spojené štáty, ich spojenci a partneri budú odpovedať jednotným a rozhodným spôsobom," uviedol Biden vo vyhlásení, ktoré na svojej webovej stránke zverejnil Biely dom.

SkryťVypnúť reklamu

Volodymyr Zelenskyj, ukrajinský prezident

Zelenskyj oznámil, že jeho spojenci budujú "koalíciu" proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Vyzval svet, aby prijal opatrenia, ktoré prinútia Moskvu zastaviť útok na Ukrajinu, informovala agentúra AFP.

"Budujeme protiputinovskú koalíciu," napísal ukrajinský premiér na Twitteri po rokovaní s lídrami USA, EÚ, Británie, Nemecka a Poľska. "Svet musí prinútiť Rusko k mieru," dodal Zelenskyj.

Zuzana Čaputová, prezidentka

Čaputová odsúdila útok Ruska a vyjadrila podporu a solidaritu Ukrajine a aj prezidentovi Zelenskému. "Nádej tých, ktorí si mysleli, že Rusko sa uspokojí s vojenskou okupáciou častí Doneckej a Luhanskej oblasti sa ukázala byť ilúziou," hovorí prezidentka.

SkryťVypnúť reklamu

Jens Stoltenberg, generálny tajomník NATO

Stoltenberg odsúdil "ľahkovážny a ničím nevyprovokovaný útok" Ruska na Ukrajinu. Takisto upozornil, že to ohrozí veľké množstvo životov.

"Opätovne, aj napriek napriek našim opakovaným varovaniam a neúnavnému úsiliu venovať sa diplomacii, si Rusko vybralo cestu agresie voči zvrchovanej a nezávislej krajine," povedal Stoltenberg vo vyhlásení.

Eduard Heger, premiér

Slovenský premiér Eduard Heger označil krok Ruska za neospravedlniteľný barbarský čin a hrubé porušenie medzinárodného práva.

"Vláda Slovenskej republiky so všetkou rozhodnosťou odsudzuje konanie ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Všetky obete, ktoré táto vojna prinesie, budú jeho obeťami a bude za to niesť zodpovednosť pred tvárou svetovej verejnosti," napísal Heger na sociálnej sieti. Dodal, že Slovensko stojí pri trpiacom ukrajinskom ľude.

SkryťVypnúť reklamu

Jaroslav Naď, minister obrany

Minister obrany Jaroslav Naď informoval, že všetky slovenské zodpovedné bezpečnostné zložky a ústavné orgány sú v kontakte.

"O ďalšom vývoji a prijímaných opatreniach budeme informovať v priebehu dňa," napísal na Facebooku.

Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie

Útok Ruska odsúdila na Twitteri aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. "V týchto temných hodinách sú naše myšlienky s Ukrajinou a nevinnými ženami, mužmi a deťmi, ktoré čelia tomuto nevyprovokovanému útoku a strachu o svoje životy," uvádza sa na jej oficiálnom účte.

Identický text zverejnili aj predseda Európskej rady Charles Michel a šéf diplomacie Josep Borrell.

Ivan Korčok, minister zahraničných vecí

Korčok označil útok za hrozbu pre európsku bezpečnosť. "Na dnešnom mimoriadnom zasadnutí NATO budeme žiadať Alianciu o konzultáciu podľa článku 4. Súčasná situácia si to vyžaduje," napísal na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Boris Kollár, predseda Národnej rady

Kollár rázne odsúdil vojenskú agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine ako suverénnemu štátu.

"Tento krok považuje za neprijateľný, neospravedlniteľný a bezprecedentný. Ide o hrubé porušenie medzinárodného práva a narušenie územnej celistvosti nášho suseda," uviedla hovorkyňa predsedu parlamentu Michaela Jurcová.

Richard Sulík, minister hospodárstva a predseda strany SaS

Slovensko podľa ministrových slov stojí s Ukrajinou. Vo svojom profile na sociálnej sieti Facebook zároveň poďakoval ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi a ministrovi zahraničných vecí Ivanovi Korčokovi, že presadili obrannú dohodu s USA.

„Radšej pár Amíkov na Sliači ako ruské rakety nad hlavou. Nikdy by som nebol povedal, že toto sa stane,“ napísal Sulík.

SkryťVypnúť reklamu

Roman Mikulec, minister vnútra

Za vojenskú agresiu na Ukrajine musí niesť Ruská federácia zodpovednosť, vyhlásil minister .Dodal, že ide o hrubé a neospravedlniteľné porušenie medzinárodného práva.

„Urobíme všetko, čo je v našich silách a kompetenciách, aby sme prispeli k mierovému ukončeniu tohto konfliktu. Sme v úzkom kontakte nie len s ukrajinskými predstaviteľmi vlády, ale aj s ostatnými členmi NATO,“ uzavrel šéf rezortu vnútra.

Igor Matovič, minister financií

Rusko neunieslo svoju veľkosť a neodolalo pokušeniu podlo zaútočiť na slabšieho. Z medzinárodných záväzkov, ktorými sľubovalo nenarušiteľnosť územnej celistvosti Ukrajiny, urobilo zdrap papiera. Z rečí o cvičení a sťahovaní vojakov sa stali bohapusté klamstvá., vyhlásil Matovič .

„Novodobí ruskí cári sa rozhodli pošliapať hrdinské činy Červenej armády a z ruských vojakov urobili vojnových zločincov zabíjajúcich nevinných ľudí,“ povedal minister. Dodal, že Ukrajinu čaká veľa utrpenia, strádania a sirôt.

SkryťVypnúť reklamu

Ján Budaj, minister životného prostredia

Vladimirovi Putinovi sa ani po rokoch nepodarilo rozvrátiť Ukrajinu zvnútra, preto ju dnes nadránom prepadol vojskami, tvrdí Budaj. Podľa ministra Rusko rozvracia Európsku úniu a Slovensko už roky.

„Hoci sme od Kremľa zažili 40 ročnú porobu, nájdu sa aj dnes dopletení ľudia (spravidla z prostredia bývalých kolaborantských komunistov, tzv. normalizátorov) , ktorí sú na strane Putina. Je to dôsledok nášho nevyrovnania sa so zločincami totalitného režimu a tiež hybridnej vojny Ruska, ktorej pôsobeniu pomáhali promoskovskí politici," uvádza Budaj s tým, že okrem rozvracania Slovenska cez týchto politikov útočil Kremeľ na Slovensko aj cez platených trollov.

„Dnes nadránom Putin prepadol demokratický štát v našom bezprostrednom susedstve. Bez vyhlásenia vojny, nevyprovokované. Dôvodom je, že Ukrajina chcela patriť k Západu. Táto vojna sa nás týka: fyzicky atakuje naše pohraničie a politicky nás stavia pred úlohu obhájiť našu slobodu. Dnes sme všetci Ukrajincami," uzavrel Budaj.

SkryťVypnúť reklamu

Martin Klus, štátny tajomník rezortu diplomacie

Nevyprovokovaný útok agresora Ruskej federácie na nášho suseda Ukrajinu nemôže nechať ľahostajného nikoho na svete. Klus očakáva, že lídri Európskej únie ešte dnes na mimoriadnom samite schvália adekvátnu odpoveď na tento hanebný čin a spustia sa všetky bezpečnostné procesy v rámci Severoatlantickej aliancie, ktoré „odradia darebácky režim z Kremľa porušujúci medzinárodné právo aj chartu OSN od akéhokoľvek ohrozenia členských štátov, vrátane Slovenska“.

„Pevne verím, že dnešok je zároveň lekcia pre všetkých nezodpovedných politikov a dezorientovaných občanov Slovenska, ktorí dlhodobo obhajujú neobhájiteľné a táto smutná udalosť umožní opätovne nájsť jasný slovenský zahraničnopolitický konsenzus, správne pomenúvajúci spojencov, obete a agresorov,“ vyhlásil štátny tajomník.

SkryťVypnúť reklamu

Olaf Scholz, nemecký spolkový kancelár

Scholz ruskú vojenskú operáciu označil za "evidentné porušenie" medzinárodného práva a "temný deň" pre Európu. Nemecko podľa jeho slov tento bezcharakterný čin odsudzuje. "Ukrajine a jej obyvateľom posielame našu solidaritu," povedal.

Nemecký kancelár podľa svojho hovorcu hovoril ráno aj telefonicky s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorého uistil o "plnej solidárnosti Nemecka v tejto ťažkej hodine".

Petr Fiala, český premiér

"Bohužiaľ došlo na najhoršie," hodnotí český premiér . Ruský krok považuje za "úplne neospravedlniteľný akt agresie voči nezávislému štátu, ktorý nemôže zostať bez reakcie EÚ a NATO". O 11:00 zvolal Fiala mimoriadne rokovania Bezpečnostnej rady štátu a oznámil svoju účasť na mimoriadnom rokovaní Európskej rady.

SkryťVypnúť reklamu

Andrej Babiš

Bývalý český premiér Andrej Babiš, odsúdil "chladne premyslený a ničím nevyprovokovaný útok" Ruska na Ukrajinu. Vyjadril tiež vyjadriť podporu Ukrajincom, ich štátu, vláde a nezávislosti. "NATO musí posilniť a Európa musí začať brať svoju obranu a bezpečnosť vážnejšie ako doteraz," vyhlásil Babiš.

Boris Johnson, britský premiér

Johnson je zhrozený udalosťami na Ukrajine a hovoril s prezidentom Zelenským, aby prediskutoval ďalšie kroky.

"Prezident Putin si zvolil cestu krviprelievania a deštrukcie, keď spustil tento nevyprovokovaný útok na Ukrajinu. Spojené kráľovstvo a naši spojenci budú rozhodne reagovať," vyhlásil Johnson.

Justin Trudeau, kanadský premiér

Ruský útok hodnotí kanadský premiér Justin Trudeau ako porušenie suverenity a záväzkov Ruska podľa medzinárodného práva a Charty OSN. "Tieto bezohľadné a nebezpečné činy nezostanú nepotrestané," oznámil Trudeau.

SkryťVypnúť reklamu

Kanadský premiér sa stretne s partnermi zo Zoskupenia siedmych (Group of Seven) a okrem už oznámených sankcií budú mať jednotnú odpoveď.

Alar Karis, estónsky prezident

Zlo je skutočné, stručne napísal na sociálnu sieť Twitter estónsky prezident Alar Karis. Ministri zahraničných vecí Estónska, Litvy a Lotyšska v spoločnom vyhlásení spoločne odsúdili útok na Ukrajinu.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki tvrdí, že nevyhnutná okamžitá reakcia, aby "svet zastavil Putina". "Dnešné zasadnutie Európskej rady by malo schváliť najtvrdšie možné sankcie. Naša podpora Ukrajine musí byť skutočná," hodnotí Morawiecki.

Fumio Kišida, japonský premiér

Ruský útok na Ukrajinu "otriasa základmi medzinárodného poriadku", vyhlásil Kišida a ostro odsúdil vojenskú inváziu.

SkryťVypnúť reklamu

"Najnovšia ruská invázia otriasa základmi medzinárodného poriadku, ktorý nedovoľuje jednostranné pokusy zmeniť status quo," povedal japonský premiér novinárom po zasadnutí bezpečnostnej rady krajiny.

"Dôrazne odsudzujeme Rusko. Budeme koordinovať úsilie s medzinárodným spoločenstvom vrátane Spojených štátov a budeme to rýchlo riešiť," dodal Kišida.

Vladimíra Marcinková, predsedníčka Výboru NR SR pre európske záležitosti

Marcinková očakáva, že Európska únia a jej lídri budú jednotní v adekvátnej odpovedi Rusku. "Poučení minulosťou majme však na pamäti, že ani tentoraz nemusia ekonomické sankcie stačiť," podotkla poslankyňa.

Dodala, že je povinnosťou Únie so Slovenskom na čele, aby držala dvere pre Ukrajinu naširoko otvorené. Nesmie to byť podľa Marcinkovej len fráza, ale presný zoznam krokov, ako tento cieľ naplniť.

SkryťVypnúť reklamu

Michal Šimečka, podpredseda Európskeho parlamentu a slovenský europoslanec

Šimečka považuje dnešok za čierny deň pre Európu. Ukrajina podľa neho čelí obrovskej a nevyprovokovanej tragédii. „Musíme spraviť všetko preto, aby Rusko svoje vojenské útoky čo najskôr zastavilo. Ide o životy miliónov Ukrajincov a Ukrajiniek, rovnako ako o bezpečnosť a budúcnosť nás a našich detí tu na Slovensku,“ vyhlásil.

Šimečka pripomína, že dnes sa nehrá o nič menej, ako o bezpečnostný poriadok v Európe a suverénne právo menších krajín rozhodnúť o svojom osude bez toho, aby ich väčší sused ponížil a zlikvidoval. „Ukrajinci dnes bojujú aj za nás, a našou úlohou je im pomôcť najviac, ako sa dá,“ uzavrel.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 2. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 3. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 4. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 6. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 7. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 8. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 1. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 2. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 3. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 4. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 6. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 7. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 8. V uliciach Košíc vyzbierali dobrovoľníci 26 ton odpadu
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 15 714
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 828
 3. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 417
 4. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 9 132
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 225
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 839
 7. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 827
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 3 042
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ženy evakuované z nákupného centra v Kodani.

Polícia strelca zadržala, terorizmus ako motív nevylučuje.


27m
Deti už berú školu ako svoju.

Reportáž z fínskej Vaasy.


Pavlína Meľuchová 3 h
Ilustračné foto

Pobrežie Červeného mora je populárna turistická destinácia. Žraloky sa tu vyskytujú bežne, no len zriedka napádajú ľudí.


TASR 6 h
Ruský vojak hliadkuje pri sklade obilia.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 16 h
SkryťZatvoriť reklamu