NEW YORK. Celoplošný útok Ruska na Ukrajinu by mal zničujúce následky pre celý svet, povedal v stredu generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres v príhovore na pôde Valného zhromaždenia OSN. Informovala o tom agentúra AFP.
Čas na zdravý rozum
V súvislosti s ukrajinsko-ruskou krízou čelí náš svet „nebezpečenstvu“, pokračoval Guterres, pričom upozornil, že ďalšia vojenská eskalácia môže v regióne vyvolať rozsiahlu humanitárnu krízu.

Generálny tajomník OSN vyzval všetky strany konfliktu, aby umožnili „bezpečný a nerušený prístup“ humanitárnym organizáciám, a to aj do oblastí východnej Ukrajiny, ktoré nie sú pod kontrolou vlády v Kyjeve.
"Teraz je čas na zdržanlivosť, zdravý rozum a deeskaláciu," povedal Guterres a zdôraznil, že nie je priestor na činy alebo vyhlásenia, ktoré by súčasnú situáciu ešte vyostrili.
Pred Valným zhromaždením vystúpil v stredu aj ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba, ktorý vyzval OSN, aby voči Moskve vyvodili následky za jej uznanie nezávislosti dvoch separatistických regiónov na východe Ukrajiny.
Zároveň odmietol obvinenia Kremľa, že v Donbase vykonáva Kyjev provokačné akcie či plánuje obnoviť svoj arzenál jadrových zbraní.
Vysídlenie piatich miliónov ľudí
Americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová Greenfieldová na pôde Valného zhromaždenia OSN v New Yorku uviedla, že v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu by mohlo dôjsť k vysídleniu až piatich miliónov ľudí.
TASR informuje na základe správy agentúry AFP.
"Ak Rusko bude pokračovať v tejto ceste, mohlo by podľa našich odhadov spôsobiť novú utečeneckú krízu, jednu z najhorších, akým svet v súčasnosti čelí," povedala Thomasová Greenfieldová s tým, že domovy by muselo opustiť možno až päť miliónov osôb.
Dodala, že keďže je Ukrajina jedným z najväčších dodávateľov pšenice do rozvojových krajín sveta, ruské vojenské operácie "by mohli spôsobiť prudký nárast cien potravín a viesť k ešte beznádejnejšiemu hladu v oblastiach, akými sú Líbya, Jemen a Libanon".
Konflikt podľa jej slov vyvolá nepredstaviteľné utrpenie.
Na stredajšom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN ohľadom "dočasne okupovaných ukrajinských území", ktoré sa v sídle OSN v New Yorku koná každoročne odkedy Rusko v roku 2014 anektovalo Krymský polostrov, sa zúčastnilo všetkých 193 členských krajín. Väčšina z nich zaujala voči Rusku vzhľadom na aktuálne dianie kritický postoj, uvádza AFP.