MNÍCHOV. Kríza vyvolaná sústreďovaním ruských vojsk v okolí hraníc Ukrajiny je jednou z hlavných tém Mníchovskej bezpečnostnej konferencie, ktorá sa koná tento víkend.
Vo svojich vystúpeniach sa jej venoval šéf NATO Jens Stoltenberg aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, i nemecký kancelár Olaf Schloz. Kremeľ vo svojich prejavoch varovali, že prípadná invázia voči Ukrajine by mala pre Rusko vážne vojenské a ekonomické dôsledky, informovala agentúra AFP.
V Európe hrozí vojna
Nemecký kancelár na konferencii povedal, že viac ako 100-tisíc ruských vojakov na hraniciach s Ukrajinou sa nedá nijako ospravedlniť. Scholz vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina k rokovaniam.
"V Európe znovu hrozí vojna a hrozba určite nie je zažehnaná," povedal Scholz. Poukázal na to, že pre rusko-ukrajinskú krízu upadajú do pozadia významné výzvy, ako sú pandémia ochorenia covid-19 a boj proti klimatickým zmenám.
Scholz sa v prejave ohradil proti používaniu sily v medzinárodnom spoločenstve a proti snahe prepisovať hranice. "Terajší medzinárodný systém je založený na spolupráci," povedal s tým, že útok na Ukrajinu by bol chybou. V prípade ruskej invázie sú podľa Scholza krajiny Únie pripravené uvaliť na Moskvu rozsiahle sankcie.
Scholz opäť zopakoval, že Nemecko a Západ sú pripravené s Moskvou rokovať. "Nerobím si žiadne ilúzie, že by sme všetko rýchlo vyriešili," povedal s tým, že ide o zachovanie mieru v Európe.
Sankcie sú pripravené
"Ak chce Kremeľ dosiahnuť to, aby mal na svojich hraniciach menej NATO, bude tam mať (v dôsledku svojich súčasných aktivít) naopak viac NATO," povedal počas vystúpenia v Mníchove Stoltenberg.
Severoatlantická aliancia podľa neho v reakcii na kroky Moskvy "prijme všetky potrebné opatrenia na ochranu a obranu" svojich členských krajín.
"Sme svedkami do očí bijúcich pokusov zmeniť pravidlá medzinárodného systému, povedala von der Leyenová, podľa ktorej o zmeny usilujú spoločne Rusko s Čínou. Dúfa však, že zvíťazí diplomacia.
Šéfka eurokomisie sa vo svojom vystúpení sústredila na vážne hospodárske dôsledky možného ruského útoku voči Ukrajine.
Ak sa Kremeľ rozhodne pre takúto agresiu, bude nasledovať "rozsiahly balík" finančných a ekonomických sankcií. "Rusko sa tým môže pripraviť o svoju budúcu prosperitu," varovala šéfka eurokomisie.
V poradí 58. Mníchovská bezpečnostná konferencia sa začala v piatok a potrvá do nedele.
Medzi účastníkmi tohto prestížneho podujatia sú aj americká viceprezidentka Kamala Harrisová, generálny tajomník OSN António Guterres či ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Zástupcovia Ruskej federácie však na konferencii chýbajú; podľa agentúry DPA do Mníchova nepricestovala ruská delegácia po prvý raz od roku 1991.