MOSKVA. Spojené štáty už dostali od Ruska reakciu na svoje návrhy, ktoré sa týkajú rokovaní o bezpečnostnej situácii okolo Ukrajiny a v Európe. Zahraničným agentúram to povedal nemenovaný vysoký americký predstaviteľ.
Moskva podľa kópie listu citovaného ruskými agentúrami opakuje svoje požiadavky na stiahnutie síl Severoatlantickej aliancie zo strednej a východnej Európy a znovu chce záruky toho, že Ukrajine nebude umožnené vstúpiť do NATO. Pokiaľ Rusko nedostane záväzné záruky, hrozí opatreniami "vojensko-technického charakteru.

Aké má Rusko požiadavky
Moskva na konci minulého roka spoločne s posilňovaním svojej vojenskej prítomnosti pri hraniciach Ukrajiny vzniesla voči NATO a Spojeným štátom bezpečnostné požiadavky, najmä žiadala záruky, že sa aliancia nebude ďalej rozširovať na východ a predovšetkým neprijme Ukrajinu.
Západné krajiny varujú, že sa Moskva pripravuje na inváziu. Rusko to popiera.
Spojené štáty 26. januára odoslali do Moskvy v odpovedi svoje vlastné návrhy. Podľa skorších informácií žiadali stiahnutie ruských vojakov z Krymu, východnej Ukrajiny, Moldavska a separatistických provincií Gruzínska.
Washington zároveň odmietol niektoré zo základných požiadaviek Ruska, najmä čo sa týka jeho práva veta na možné rozširovanie NATO.
Americká a aliančná odpoveď na ruské požiadavky bezpečnostných záruk ponúkala rokovania o konkrétnych spôsoboch zvýšenia vzájomnej dôvery.
Rusko hrozí vojenskými opatreniami
Moskva vo štvrtkovej odpovedi tvrdí, že Rusko nemá v pláne "vtrhnúť na Ukrajinu". Zároveň však opäť varuje, že bude musieť prijať bližšie nespresnené vojenské opatrenia, pokiaľ Západ jej návrhy odmietne.
“Rusko bude nútené reagovať, a to aj realizáciou opatrení vojensko-technického charakteru.
„
"Rusko bude nútené reagovať, a to aj realizáciou opatrení vojensko-technického charakteru," varuje v prípade odmietnutia ruských návrhov štvrtková reakcia Moskvy, ktorá má podobu asi 10-stranového dokumentu.
Dokument, predaný americkému veľvyslancovi Johnovi Sullivanovi, vyjadruje podľa ruských médií poľutovanie, že Washington neodpovedal "konštruktívne" na ruský návrh dohody o bezpečnostných zárukách z konca minulého roka.
Podľa Moskvy je poľutovaniahodné, že sa USA nezriekli ďalšieho rozširovania NATO, ani sa nezaručili, že Ukrajina a Gruzínsko nebudú prijaté do aliancie, ani nepristúpili na návrat vojenských možností a aliančnej infraštruktúry do stavu z roku 1997, kedy Rusko a NATO podpísali základnú zmluvu o spolupráci.