BRUSEL. Rusko sa pripravuje na "bezprostrednú inváziu" na Ukrajinu, varovala vo štvrtok americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová. Podľa nej sú na to dôkazy. TASR prevzala tieto informácie z agentúr AFP a AP.
Thomasová-Greenfieldová podľa vlastných slov požiadala amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena, aby na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN o Ukrajine "signalizoval intenzívny záväzok" USA k diplomatickému riešeniu napätia.

Viac lietadiel aj zásoby krvi
Americký minister obrany Lloyd Austin v centrále NATO v Bruseli na margo zvyšovania počtu ruských vojakov pri hranici s Ukrajinou povedal, že USA a ich partneri v NATO "budú sledovať, či ruské slová korešpondujú s ruskými skutkami".
"Niektorí vojaci sú bližšie k hraniciam, lieta tam viac bojových a podporných lietadiel," povedal Austin.
"Sme svedkami toho, ako v Čiernom mori zvyšujú svoju pripravenosť. Dokonca vidíme, ako si robia zásoby krvi. Takéto veci sa nerobia bezdôvodne a určite nie vtedy, keď sa chystáte zbaliť sa a ísť domov," dodal Austin.
Biden: Riziko invázie na Ukrajinu vysoké
Nebezpečenstvo ruskej invázie na Ukrajinu je veľmi vysoké aj podľa prezidenta Joea Bidena. Povedal to pred odletom do amerického štátu Ohio. Všetko podľa neho nasvedčuje tomu, že Rusko je pripravené do susednej krajiny vtrhnúť.
Šéf Bieleho domu podľa agentúry Reuters rovnako poukázal na informácie, podľa ktorých Rusko vykonáva operácie, ktoré majú pôsobiť ako akcie niekoho iného, a tým si vytvára zámienku na vojenskú akciu.
Znepokojenie nad tým, "ako sa Rusko snaží pripraviť zámienku na ozbrojený útok proti Ukrajine", už skôr počas dňa vyjadril aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
Podľa Bidena by útok mohol prísť v najbližších dňoch. "Všetky indície, ktoré máme, smerujú k tomu, že sú pripravení vstúpiť na Ukrajinu, zaútočiť na Ukrajinu," vyhlásil americký prezident.
Rusko napriek rozsiahlej vojenskej prítomnosti pri hraniciach s Ukrajinou odmieta, že by plánovalo útok.
Rusi odpovedali na americký postoj
Vlani v decembri vyzvala Moskva Spojené štáty i NATO, aby jej poskytli rozsiahle bezpečnostné záruky vrátane prísľubu, že NATO sa nebude rozširovať smerom na východ a neumožní členstvo Ukrajine.
Moskva takisto žiadala Západ, aby sa zaviazal, že nerozmiestni útočné zbrane v blízkosti ruských hraníc.
V rovnako duchu Rusko vo štvrtok odpovedalo na americký postoj k bezpečnostným zárukám. Zopakovalo svoju požiadavku na stiahnutie síl Severoatlantickej aliancie zo strednej a východnej Európy.
Moskva v reakcii takisto opäť vzniesla námietku proti prípadnému vstupu Ukrajiny do NATO, teda, že by Ukrajina v takomto prípade mohla rozpútať kvôli Krymu vojnu aliancie s Ruskom.
