WASHINGTON, BRATISLAVA. Tretie fiasko, okomentoval výsledok konania amerických tajných služieb český prezident Miloš Zeman. S denníkom MF Dnes hovoril v stredu, teda v deň, ktorý sa spomínal ako dátum možnej ruskej invázie na Ukrajinu.
„Prvým fiaskom bola vojna v Iraku, kde sa nakoniec žiadne zbrane hromadného ničenia nenašli. Druhým Afganistan a tvrdenie, že Taliban nikdy neovládne Kábul. A toto je tretie,“ povedal v rozhovore, z ktorého citovala ruská štátna agentúra TASS.
Agentúra Zemanove slová využila na podporu naratívu, že Američania v posledných týždňoch strašili bez dôkazov a najďalej zašli, keď povedali, že Rusko robí všetko pre to, aby mohlo už v stredu zaútočiť na Ukrajinu. Moskva namiesto toho v utorok oznámila sťahovanie vojsk.
Konflikt na Donbase

Nič také sa však podľa Západu neodohráva. NATO hovorí, že od utorka sa neznížila šanca, že Rusko napadne Ukrajinu, že Rusi majú dokonca v okolí ukrajinských hraníc viac vojakov, ako sa očakávalo, a posielajú tam ďalších.
Je „veľmi pravdepodobné“, že Rusko vyvolá násilie na východnej Ukrajine, povedal v stredu na tlačovej konferencii šéf estónskej tajnej služby Mikk Marran. Pri hranici Ukrajiny má podľa neho Rusko už okolo 170-tisíc vojakov a ďalšie skupiny sa blížia.
Správy o provokáciách na fronte medzi separatistami na východnej Ukrajine, za ktorými stojí Rusko, a ukrajinskou armádou prišli vo štvrtok. Jedna strela zasiahla škôlku na území pod ukrajinskou kontrolou a zranila troch ľudí. Vojna síce trvá už osem rokov, no takéto konfrontácie neboli v posledných rokoch bežné.
Obe strany sa obviňujú navzájom a pokračuje tak informačná vojna, ktorá je najmä zo strany Američanov netypická v tom, že zverejňujú viac spravodajských informácií než v minulosti. Napríklad o tom, že Rusko malo byť už v stredu pripravené napadnúť suseda, aj keď nikto priamo netvrdil, že v tento deň k útoku a dôjde.
„Myslím si, že Západ začína čoraz účinnejšie používať spravodajstvo,“ povedal pre Guardian John Sipher, veterán utajovaných operácií americkej CIA. „Keď to robili Rusi, hovorili sme tomu informačná vojna. Nikdy sme v tom neboli veľmi dobrí.“
Zdôrazňuje, že adresátom týchto informácií nie sú Američania, ale ruský prezident Vladimir Putin.