LONDÝN. Britský premiér Boris Johnson v stredu vyhlásil, že "v súčasnosti je málo dôkazov o tom, že by Rusko odsúvalo" vojakov zhromaždených blízko hraníc Ukrajiny.
Povedal to v telefonáte s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom, píše tlačová agentúra AFP.
"Obaja lídri zopakovali, že štáty majú zodpovednosť dodržiavať svoje záväzky vyplývajúce z Charty OSN a rešpektovať zvrchovanosť a územnú celistvosť jednotlivých členov OSN," uvádza sa v texte z telefonátu, ktorý zverejnil Johnsonov úrad.
Dvojica lídrov sa takisto zhodla, že akákoľvek invázia Ruska na Ukrajinu "bude mať katastrofálne a ďalekosiahle následky", dodala hovorkyňa úradu premiéra na Downing Street v Londýne.
Telefonát sa uskutočnil v predvečer štvrtkového zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN, na ktorom sa bude diskutovať o kríze na hraniciach Ukrajiny.
Britániu bude na zasadnutí zastupovať člen vlády James Cleverly, dodalo sídlo premiéra.
Johnson a Guterres "znovu zdôraznili, že je dôležité, aby všetky strany v dobrej viere pracovali" na uplatňovaní existujúcich dohôd týkajúcich sa bezpečnosti regiónu, ktoré už dosiahla Ukrajina, Rusko a sprostredkujúce krajiny, dodala Downing Street.
"Dohodli sa, že budú ďalej úzko spolupracovať na presadzovaní bezodkladného diplomatického riešenia a na odvrátení katastrofického vojenského vyostrenia a humanitárnej krízy," uviedla hovorkyňa Downing Street.
Obmedzený útok?
Rusko pokračuje v presune vojenských jednotiek k hraniciam s Ukrajinou a pravdepodobne spustí obmedzený vojenský úder voči krajine. Uviedol to v stredu generálny riaditeľ Estónskej zahraničnej spravodajskej služby Mikk Marran. Šéf estónskej rozviedky uviedol, že prípadný ruský atak voči Ukrajine by pravdepodobne zahŕňal raketové bombardovanie a obsadenie "kľúčového terénu" s tým, že ruská armáda by sa nepokúšala obsadiť veľké ukrajinské mestá. "Domnievame sa, že (Rusi) by sa vyhli mestám s veľkým počtom obyvateľov, pretože na kontrolu týchto oblastí je potrebných veľa vojakov," povedal počas brífingu pre médiá Marran. Ďalším možným scenárom vývoja situácie by podľa EFIS mohli byť zosilnené boje zo strany dvoch odštiepeneckých regiónov na východe Ukrajiny, ktoré sú podporované Ruskom. "Takáto eskalácia je veľmi pravdepodobná," povedal Marran a varoval, že "ak bude Rusko na Ukrajine úspešné, povzbudí ho to, aby v nadchádzajúcich rokoch zvýšilo tlak na Pobaltie". Podľa šéfa estónskej rozviedky sa "hrozba vojny stala hlavným politickým nástrojom" ruského prezidenta Vladimira Putina.