MOSKVA. Rusko je pripravené rokovať so Spojenými štátmi a Severoatlantickou alianciou (NATO) o opatreniach zameraných na budovanie vzájomnej dôvery. V utorok to vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin po rokovaniach s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.
Podľa Putina Rusko nechce vojnu, preto predložilo bezpečnostné návrhy týkajúce sa situácie v Európe. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AP a RIA Novosti.
"Opakujem, odpovede, ktoré sme dostali od Spojených štátov a iných členov NATO na návrhy bezpečnostných záruk, podľa nás nezhŕňajú tri kľúčové ruské požiadavky... avšak nachádza sa v nich niekoľko úvah, o ktorých sme pripravení nielen rokovať, ale v skutočnosti sme ich v predošlých rokoch našim partnerom už ponúkali," uviedol Putin.
Scholz: Rozširovanie NATO sa neplánuje
Ruský prezident upresnil, že ide o otázky spojené s európskou bezpečnosťou a niektorých zbraňových systémov. "Máme na mysli rakety stredného a kratšieho doletu a vojenskú transparentnosť," ozrejmil Putin.
Nemecký kancelár povedal, že súhlasí s tým, že "diplomatické možnosti nie sú ani zďaleka vyčerpané", pričom privítal utorňajšie vyhlásenie Ruska o tom, že niektoré jeho jednotky sa sťahujú z oblastí, ktoré sa nachádzajú v blízkosti ukrajinských hraníc.
“Pre Európanov je jasné, že trvácna bezpečnosť môže byť dosiahnutá iba s Ruskom.
„
"Je to v každom prípade dobrý znak. Dúfame, že ich bude nasledovať viac," uviedol Scholz s tým, že Rusko je dôležitým článkom pri udržiavaní bezpečnosti v Európe. "Pre Európanov je jasné, že trvácna bezpečnosť... môže byť dosiahnutá iba s Ruskom," vyhlásil Scholz.
Podľa Scholza sa tiež NATO v súčasnosti neplánuje rozširovať, a preto by sa touto témou teraz súčasné vlády nemali zaoberať.
"Rozširovanie sa neplánuje, nerokuje sa o ňom, nie je na programe. Touto témou sa nemusíme zoberať, pokiaľ budeme na našich postoch," uviedol Scholz na spoločnej tlačovej konferencii s Putinom.

Scholz sa vyhol odpovedi ohľadom sankcií
"Všetci rozumejú tomu, čo sa deje... Chceme mierové rozvitie situácie v Európe, aby situácia na Ukrajine nevyústila do vojny. Ak by k tomu došlo, malo by to obrovské následky, všetkým nám to je jasné. V akomkoľvek prípade však vieme, čo máme robiť... Myslel som si, že toto je jasné všetkým stranám," uviedol Scholz.
Podľa agentúry TASS sa Scholz takto vyhol priamej odpovedi na otázku týkajúcu sa zavedenia sankcií proti plynovodu.
Podľa ruského prezidenta má plynovod Severný prúd 2 prispieť k energetickej bezpečnosti Európy a nemá žiadne politické "zafarbenie".
"Je to jeden z najväčších infraštruktúrnych projektov v Európe,... ktorý má prispieť k riešeniu celoeurópskych ekonomických i ekologických úloh... Je to čisto komerčný projekt, ktorý nemé žiadne politické zafarbenie," vyhlásil Putin.
Niektorí európski politici a experti obviňujú Rusku z toho, že používa svoje zásoby prírodných zdrojov ako politický nástroj, a vyzývajú na zníženie závislosti od ruských dodávok týchto komodít.
Stretnutie Putina so Scholzom
Putin a Scholz sa v Moskve stretli s cieľom zmierniť napätie a obavy Západu ohľadom prípadného útoku Ruska na Ukrajinu.
"Žiaľ, značný priestor budeme musieť venovať otázkam súvisiacim so situáciou v Európe a bezpečnosťou," povedal Putin ešte na úvod schôdzky so Scholzom s tým, že zhovárať sa budú aj o Ukrajine a energetických otázkach.
Scholz a Putin počas schôdzky sedeli na opačných koncoch vyše šesťmetrového stola, podobne ako to bolo na stretnutí šéfa Kremľa a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona minulý týždeň. Dôvodom je, že Scholz i Macron sa po príchode do Moskvy odmietli dať otestovať ruským testom na koronavírus.

Scholz, ktorý v utorok predpoludním pristál v Moskve, sa dal otestovať ešte na palube lietadla lekárkou nemeckého veľvyslanectva v Rusku, pričom test si doviezol z vlasti.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov poznamenal, že tieto okolnosti a väčší fyzický odstup medzi Putinom a Scholzom "nebudú mať nijaký vplyv na charakter rokovaní, ich obsah ani trvanie". Dodal, že má ísť o obsiahly rozhovor.
Scholz sa predtým stretol so Zelenským
V pondelok sa Scholz stretol v Kyjeve s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorého uistil o pretrvávajúcej podpore Kyjeva zo strany Berlína.
Západné krajiny varujú Moskvu, že v prípade útoku na Ukrajinu zavedú rozsiahle ekonomické sankcie, okrem iného aj voči projektu plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2), ktorý má zdvojnásobiť dodávky ruského plynu do Európy.
Rusko v utorok oznámilo, že začalo sťahovať časť svojich vojakov rozmiestnených v blízkosti ukrajinských hraníc, čo by mohlo naznačovať snahu o deeskaláciu. Moskva však zároveň dodala, že ide o vopred plánovaný a bežný postup po ukončení cvičení v Južnom a Západnom vojenskom okruhu.