WASHINGTON. Spojené štáty sa nenazdávajú, že ruský prezident Vladimir Putin dospel ku "konečnému rozhodnutiu" v otázke, či uskutočniť inváziu na Ukrajinu, uviedol v pondelok hovorca Pentagónu John Kirby. Informovala o tom agentúra AFP.
"Stále neveríme, že sa urobilo nejaké konečné rozhodnutie," povedal Kirby reportérom. Zároveň však dodal, že "k vojenskej akcii môže dôjsť v akýkoľvek deň".

Invázia sa môže začať kedykoľvek
Hovorca amerického rezortu diplomacie Ned Price medzitým uviedol, že Spojené štáty nevidia žiaden "konkrétny náznak deeskalácie" na rusko-ukrajinských hraniciach.
"Je to zreteľná možnosť, možno reálnejšia ako kedykoľvek predtým, že Rusko sa môže rozhodnúť pokračovať vo vojenskej akcii, pričom nové ruské sily budú naďalej prichádzať k ukrajinskej hranici," povedal Price novinárom.
"Invázia, ako sme povedali, sa môže začať kedykoľvek," dodal.
Americký minister obrany ide do Európy
Hovorca Pentagónu Kirby tiež oznámil, že americký minister obrany Lloyd Austin plánuje v utorok odcestovať do Európy. Absolvuje rokovania v sídle Severoatlantickej aliancie (NATO) v Bruseli a navštívi Poľsko i Litvu.
V tlačovej správe ministerstva obrany USA sa uvádza, že Austin sa stretne s ministrami obrany a vedením NATO, pričom diskutovať budú o zhromažďovaní ruských vojakov na Ukrajine a jej okolí.
“Je to zreteľná možnosť, možno reálnejšia ako kedykoľvek predtým, že Rusko sa môže rozhodnúť pokračovať vo vojenskej akcii.
„
V Poľsku sa šéf rezortu obrany stretne s prezidentom Adrzejom Dudom a ministrom obrany Mariuszom Blaszczakom s cieľom posilniť bilaterálnu spoluprácu v oblasti bezpečnosti a "prehĺbiť poľsko-americké partnerstvo, ktoré je nevyhnutné na riešenie súčasných hrozieb a výziev".
V Litve bude Austin rokovať s prezidentom Gitanasom Nausédom, ako aj s premiérkou Ingrydou Šimonyté a ministrom obrany Arvydasom Anušauskasom, uvádza Pentagón. Chystá sa pritom opätovne potvrdiť, že Spojené štáty stoja pri Litve, spolupracujú na posilnení litovských ozbrojených síl a "naďalej stoja bok po boku proti hrozbám a protivníkom s cieľom presadzovať spoločné záujmy a hodnoty".
Popri Anušauskasovi sa Austin stretne aj s ministrami obrany Estónska a Lotyšska a navštívi tiež amerických vojakov v Litve.
Znepokojujúca tichá podpora Číny
Spojené štáty v pondelok zároveň označili "tichú podporu" Moskvy v ukrajinskom konflikte zo strany Číny za "hlboko znepokojujúcu".
"Ich tichá podpora... pre Rusko je hlboko znepokojujúca a, úprimne povedané, ešte viac destabilizuje situáciu v Európe," povedal podľa AFP Kirby novinárom.