DAUHA. Afganské ženy musia mať možnosť pracovať a mať právo na vzdelávanie, zdôraznili v pondelok vyslanci Rady pre spoluprácu arabských krajín Perzského zálivu (GCC) na rokovaniach s ministrom zahraničných vecí Talibanu Amírom Chánom Muttakím v katarskej Dauhe. Informovala o tom agentúra AFP.
Muttakí sa stretol so šiestimi ambasádormi GCC v prvý deň svojej najnovšej misie, v rámci ktorej sa chystá rokovať aj s európskymi vyslancami.
Taliban nič nesľúbil
Hnutie Taliban sa usiluje o uvoľnenie miliárd dolárov aktív zmrazených v zahraničí i o zrušenie sankcií uvalených na Afganistan.
Čelí však tlaku v súvislosti so zaobchádzaním so ženami a stúpencami západom podporovanej bývalej afganskej vlády.

Taliban na sociálnej sieti Twitter zverejnil fotografie usmievajúceho sa ministra zahraničných vecí, ako prichádza na schôdzku s predstaviteľmi Bahrajnu, Kuvajtu, Ománu, Kataru, Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov (SAE).
Diplomatické zdroje však uviedli, že afganskí predstavitelia na schôdzke nič neprisľúbili, píše AFP.
Taliban má plán národného zmierenia
Arabskí predstavitelia zdôraznili potrebu pomoci pre "naliehavé humanitárne potreby Afganistanu" v čase, keď krajina zápasí s rozsiahlym hladom spôsobeným suchom i ekonomickou krízou, ktorá viedla k chronickej nezamestnanosti, uvádza sa vo vyhlásení GCC.

Rada vyzdvihla, že by nemalo dochádzať k zasahovaniu do záležitostí Afganistanu, a zdôraznila dôležitosť plánu národného zmierenia, ktorý "berie do úvahy záujmy všetkých zložiek spoločnosti a rešpektuje základné slobody a práva vrátane práva žien na prácu a vzdelávanie".
Obavy z terorizmu a obchodu s narkotikami
Veľvyslanci tiež vyjadrili obavy, že "teroristické skupiny môžu byť schopné podniknúť útoky z územia Afganistanu proti iným krajinám".
Takisto zopakovali, že krajina nesmie byť využívaná na podporu nelegálneho obchodu s drogami. Muttakí schôdzku nekomentoval, podotýka AFP.
Vládu Talibanu doposiaľ neuznala žiadna krajina. Najnovšie rozhovory prišli len niekoľko dní po tom, čo prezident USA Joe Biden ohlásil rozdelenie siedmich miliárd dolárov držaných v amerických bankách medzi fond na pomoc Afganistanu a na odškodnenie obetí útokov z 11. septembra 2001.