KYJEV. Ukrajinskí oligarchovia a podnikatelia opúšťajú Ukrajinu charterovými letmi, upozornil na svojom webe denník Ukrajinská pravda. Dodal, že len v nedeľu z Kyjeva odleteli takmer dve desiatky charterov a súkromných lietadiel, a to vrátane lietadiel najbohatšieho Ukrajinca.
"Takéto množstvo charterov nebolo za šesť rokov pozorovania (letovej prevádzky)," napísal denník.
Medzi strojmi, ktoré v nedeľu odleteli, boli podľa denníka aj lietadlá patriace najbohatšiemu Ukrajincovi Rinatovi Achmetovovi a Borysovi Kolesnikovovi, ktorému patrí 55. priečka na zozname boháčov podľa ukrajinského vydania časopisu Forbes.

Kolesnikov neskôr denníku povedal, že je v Kyjeve, odkiaľ nehodlá nikam odísť. Lietadlo podľa neho odletelo do Prahy kvôli technickej údržbe.
Súkromný let pre päťdesiat ľudí si objednal aj poslanec proruskej a euroskeptickej strany, milionár Igor Abramovyč. Lietadlo má prepraviť do Viedne príbuzných Abramovyčových spolustraníkov a podnikateľských partnerov, napísal denník.
Jedno z Achmetovových lietadiel odletelo z Ukrajiny v nedeľu, sám miliardár je podľa denníka v cudzine od 30. januára, kedy odletel do Zürichu. Koncom januára odcestoval do cudziny aj druhý najbohatší Ukrajinec Viktor Pinčuk.
A 10. februára do Mníchova odletel podnikateľ a poslanec Vadym Novynskyj (8. priečka). V ten istý deň do cudziny odcestoval Oleksandr Jaroslavskyj (9. priečka). O tri dni neskôr odleteli podnikatelia Andrij Stavnicer (49. priečka) a Vadym Nesterenko (96. priečka), o deň skôr Vadym Stolar (64.) a Vasyl Chmelnyckyj (29.)
Podľa Stavnicerovho hovorcu je šéf na služobnej ceste a čoskoro sa vráti do vlasti, Chmelnyckyj sa má podľa hovorcu vrátiť 20. februára z dlho plánovaného školenia, pričom podnikateľove deti zostávajú na Ukrajine.
Obava poisťovní
Ukrajine podľa víkendových správ hrozí odstrihnutie od leteckej dopravy kvôli obavám poisťovní zo stúpajúceho rizika ruskej invázie. Varovanie potvrdila ukrajinská letecká spoločnosť SkyUp, ktorej linka z Madeiry do Kyjeva musela v noci na dnešok pristáť v Kišiňove, pretože vlastník lietadla zakázal, aby stroj vletel do ukrajinského vzdušného priestoru.
Leasingové spoločnosti podľa SkyUp požadujú od ukrajinských aeroliniek, aby prenajaté lietadlá čo najskôr preleteli na územie Európskej únie.

Ukrajinská vláda prisľúbila, že ponechá vzdušný priestor otvorený. Na mimoriadnom zasadnutí vyčlenila 16,6 miliardy hrivien na zaistenie bezpečnosti letov pre poisťovacie, lízingové a letecké spoločnosti.
Tieto prostriedky, ktoré vláda presunula z rezervného fondu, mali pôvodne poslúžiť na zníženie štátneho dlhu, poznamenala Ukrajinská pravda.
Rozpŕchli sa ako šváby
Správa o odchode ukrajinskej podnikateľskej elity je predmetom diskusie na sociálnych sieťach. Veľká časť diskutujúcich to považuje za zbabelosť a dôkaz, že "oligarcha nebude brániť záujmy krajiny. Záujmom oligarchu sú len peniaze," napísal jeden z diskutujúcich.
Iný pripomenul, že do začiatku "vojny ohláseného Bielym domom zostáva viac ako 48 hodín, stále nehrozí žiadne nebezpečenstvo a už v húfoch odlietajú".
"Rozpŕchli sa ako šváby. Idú za svojimi obchodnými partnermi a spojencami. Toto si treba zapamätať o našej tzv. elite. To je obrovská hanba. Ale oni ani nevedia, čo to je - hanba," napísal diskutér.
Politológ Kyrylo Sazonov poznamenal, že napriek úteku oligarchov nie je dôvod na paniku. Konštatoval, že ukrajinská armáda "je pripravená ísť do stretu s nepriateľom" a ten to nebude mať ľahké. Pripomenul tiež, že v prípade invázie bude na Rusko uvalený celý balík sankcií a bude čeliť tvrdému odporu, ktorý "ohrozí existenciu putinovského režimu".
Politológ upozornil, že "panika je v súčasnosti najlepším spojencom nepriateľa".
Ako sa správať?
Ukrajinské médiá svojim čitateľom, divákom a poslucháčom radia, ako postupovať v prípade rozsiahlej ruskej invázie.
Inštruktor fyzickej obrany Olexij Pavlijčuk radí každej rodine, aby mala vlastný akčný plán, pričom v prvom rade treba podľa neho dbať na bezpečnosť detí a podrobne im vysvetliť cestu na bezpečné miesto. Odporúča sa tiež dohodnúť si vopred miesto stretnutia, pretože mobilné siete a elektrina môžu byť prerušené.
"Ak máte konkrétny plán, aspoň nejaký, rýchlo sa zorientujete v každej neštandardnej situácii. Vyhraďte si preto 15 minút na rodinné stretnutie - práve dnes," radí Pavlijčuk.
Odporúča sa tiež, aby sa rodičia informovali v školách svojich detí, kde by ich mali hľadať v prípade nebezpečenstva. Nie v každej inštitúcii je totiž kryt či pivničné priestory.
Podľa novinárov v niektorých škôlkach a školách už vydali rodičom zoznam, čo by deti mali mať v pohotovostnom batôžku: mala by v ňom byť deka, sviečky, batérie, trvanlivé jedlo, voda, baterka a lekárnička.
Agentúra UNIAN s odvolaním sa na odborníkov na bezpečnosť poznamenala, že pohotovostnú batožinu by mali mať pripravenú aj tí, ktorí neveria v ruskú inváziu. Takáto vec sa totiž bude hodiť v každej núdzovej situácii, ako je požiar, prírodná katastrofa alebo teroristický útok.
Ukrajinské úrady vyzývajú obyvateľstvo, aby napriek eskalujúcej situácii zachovávalo pokoj.