BRATISLAVA. Európska únia (EÚ) nezatvára svoje diplomatické misie na Ukrajine. V sobotu to vo vyhlásení, ktoré na svojej webstránke zverejnila Rada EÚ, uviedol vysoký predstaviteľ únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.
Jeho vyhlásenie prišlo v čase, keď niektoré krajiny na čele so Spojenými štátmi obmedzili svoju diplomatickú prítomnosť na Ukrajine a mnohé ďalšie vydali cestovné varovania pre obavy z možnej ruskej invázie.

„Naše diplomatické misie sa nezatvárajú. Zostávajú v Kyjeve a naďalej pôsobia na podporu občanov EÚ a v spolupráci s ukrajinskými orgánmi. Prítomnosť personálu a cestovné rady pre občanov EÚ sa podľa potreby upravujú, aby sa zohľadnili bezpečnostné okolnosti,“ vyjadril sa šéf európskej diplomacie.
Zároveň pripomenul, že EÚ podporuje územnú celistvosť a suverenitu Ukrajiny a diplomatické snahy o deeskaláciu. Vojenská agresia proti Ukrajine bude mať obrovské následky a vysokú cenu, varoval.
Austrália presúva ambasádu do Ľvova
Činnosť svojho veľvyslanectva v Kyjeve dočasne prerušila austrálska vláda a svoju diplomatickú misiu presunie na západ Ukrajiny do mesta Ľvov. TASR o tom v nedeľu informovala na základe správy agentúry DPA.
"Vzhľadom na zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu spôsobenú hromadením ruských jednotiek na hraniciach s Ukrajinou, vláda nariadila odchod personálu austrálskeho veľvyslanectva v Kyjeve a dočasne pozastavila jeho činnosť," uviedla austrálska ministerka zahraničných vecí Marise Payneová.
Austrália v sobotu vyzvala svojich občanov, aby bezodkladne opustili Ukrajinu. K tomu kroku pristúpili už aj Spojené štáty, Británia, Nemecko, Holandsko, Španielsko, Lotyšsko, Estónsko, Japonsko, Nový Zéland alebo Kuvajt.
Výzva občanom Izraela
Na čo najskorší odchod z Ukrajiny vyzval občanov izraelský premiér Naftali Bennett. TASR správu prevzala z agentúry DPA.
"Nevieme, aký bude vývoj medzi Ruskom a Ukrajinou. Rovnako ako zvyšok sveta dúfame, že sa napätie skončí bez eskalácie. Avšak našou prvoradou povinnosťou je postarať sa o našich izraelských občanov," povedal Bennett.
"Znova vyzývam Izraelčanov na Ukrajine: Vráťte sa domov! Neriskujte zbytočne. Nečakajte na situáciu, v ktorej sa budete veľmi chcieť vrátiť, ale nebudete to môcť urobiť. Buďte zodpovední za svoje životy a čo najrýchlejšie opustite Ukrajinu a vráťte sa domov," vyzval Bennett.
Izraelský minister obrany Benny Ganc medzitým nariadil armáde, aby sa pripravila na možnosť evakuácie Izraelčanov z Ukrajiny.
Sťahovanie Američanov a Britov z misie OBSE
Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pôvodne neuviedla, či bude pokračovať jej pozorovateľská misia na východe Ukrajine.
Agentúra Reuters s odvolaním sa na svoj zdroj v nedeľu informovala, že americký personál misie OBSE sa sťahuje z Doneckej oblasti. OBSE zatiaľ túto informáciu nekomentovala.
Osobitná monitorovacia misie OBSE na Ukrajine je so zhruba 1 300 členmi najväčšou misiou tejto organizácie.
Svojich pozorovateľov sťahuje aj Spojené kráľovstvo. Informuje o tom televízia CNN s odvolaním sa na britskú vládu. Britské ministerstvo zahraničia uviedlo, že vyslancov pri špeciálnej pozorovacej misii OBSE sťahujú v súlade s povinnosťou starostlivosti o zamestnancov, pretože ich bezpečnosť berú „mimoriadne vážne“. Rozhodnutie plánujú naďalej dôsledne posudzovať.