NEW YORK. Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) pokračuje vo vývoji svojho jadrového programu a balistických rakiet, vrátane schopnosti vyrábať jadrové štiepne materiály v rozpore s rezolúciami Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (OSN).
V najnovšej správe, ktorú získala agentúra AP, to uviedli experti OSN.
Zrýchlili testovanie
V spomenutej správe sa uvádza, že v Pchjongjangu v priebehu januára nastalo „výrazné zrýchlenie“ testovania a predvádzania nových rakiet krátkeho a možno aj stredného doletu obsahujúcich „balistické a navádzacie technológie s použitím pevných aj kvapalných palív“.
„Nové testované technológie zahŕňali možnú hypersonickú navádzaciu hlavicu a manévrovateľné návratové vozidlo,“ uviedla skupina expertov.
Pred rokom táto skupina informovala, že Severokórejčania zmodernizovali svoje jadrové zbrane a balistické rakety vďaka tomu, že obchádzali sankcie OSN, uskutočňovali kybernetické útoky na podporu financovania svojich programov a pokračovali v získavaní materiálu a technológií pre svoj arzenál, predovšetkým v Iráne.
Kradnú kryptomeny
„Kybernetické útoky, najmä na kryptomenové aktíva, zostávajú dôležitým zdrojom príjmov pre vládu Kim Čong-una,“ uviedli experti monitorujúci implementáciu sankcií proti KĽDR v novej správe.
Severná Kórea ukradla pomocou kybernetických útokov kryptomeny v hodnote miliónov dolárov, z ktorých financuje svoj program balistických rakiet.
Podľa vyšetrovateľov severokórejskí hekeri od roku 2020 do polovice roka 2021 ukradli digitálne aktíva za viac než 50 miliónov dolárov. Takéto útoky sú "dôležitým zdrojom príjmov" pre jadrový a raketový program Pchjongjangu, uviedli v správe predloženej sankčnému výboru svetovej organizácie.
Terčom kybernetických útokov boli podľa tohto zdroja najmenej tri kryptomenové burzy v Severnej Amerike, Európe a Ázii.
Správa sa zmieňuje aj o štúdii bezpečnostnej firmy Chainalysis z januára, podľa ktorej kybernetické útoky mohli Severnej Kórei priniesť kryptomeny v hodnote až 400 miliónov dolárov.
V roku 2019 pritom OSN informovala, že Severná Kórea získala sofistikovanými kybernetickými útokmi podľa odhadov až dve miliardy dolárov na svoje programy zbraní hromadného ničenia.
V správe OSN sa tiež uvádza, že humanitárna situácia v Severnej Kórei sa naďalej zhoršuje, pravdepodobne v dôsledku uzavretia hraníc počas pandémie koronavírusu. Vzhľadom na nedostatok informácií z izolovanej komunistickej krajiny je však ťažké určiť, koľko problémov spôsobujú medzinárodné sankcie.