WASHINGTON. Poradca amerického prezidenta Joea Bidena pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v nedeľu vyhlásil, že Spojené štáty neposielajú svojich vojakov do Európy, aby začali vojnu s Ruskom.
Sullivan to uviedol v rozhovore pre televíziu Fox News a po tom, čo Spojené štáty do Nemecka a východnej Európy presunuli 3 000 svojich vojakov.
Biden zjednotil spojencov
Podľa Sullivana má prezident Biden "už mesiace jasno v tom, že Spojené štáty nepošlú (vojenské) sily (do Európy), aby začali vojnu alebo bojovali s Ruskom na Ukrajine". Spresnil, že USA vyslali svojej jednotky "do Európy na obranu územia NATO".
Sullivan pre program Meet the Press televízie NBC konštatoval, že "k vojenskej eskalácii a invázii na Ukrajinu môže dôjsť kedykoľvek".

"Myslíme si, že Rusko vytvorilo možnosti pre veľkú vojenskú operáciu, a tvrdo sme pracovali na príprave (našej) reakcie," povedal Sullivan.
Podľa neho Biden zjednotil spojencov, "posilnil a uistil našich partnerov na východnom krídle, poskytol materiálnu podporu Ukrajincom a ponúkol Rusom diplomatickú cestu."
Predstavitelia amerických tajných služieb v posledných dňoch informovali amerických Kongres a európskych spojencov, že ruské jednotky nahromadené na hraniciach s Ukrajinou zvyšujú svoju početnosť rýchlosťou, ktorá by Putinovi poskytla palebnú silu, ktorú potrebuje na rozsiahlu inváziu – asi 150-tisíc vojakov – v priebehu niekoľkých týždňov.
Sullivan v rozhovore pripustil, že vojenské operácie Ruskej federácie môžu mať mnoho podôb, vrátane možnosti anexie území na východnej Ukrajine, známych ako Donbas, hybridných operácií, kybernetických útokov, politickej destabilizácie, pričom v hre podľa neho je aj "totálna invázia". AFP poznamenala, že Rusko popiera, že by malo takéto plány.
Šance na diplomatické riešenie sú vyššie
Ukrajina v nedeľu trvala na tom, že šanca vyriešiť rastúce napätie s Ruskom prostredníctvom diplomacie je väčšia ako možnosť, že dôjde k útoku.
"Z úprimného posúdenia situácie vyplýva, že šanca na nájdenie diplomatického riešenia na deeskaláciu je stále značne vyššia než je hrozba ďalšej eskalácie," uviedol vo vyhlásení Zelenského poradca Mychajlo Podoľak.
Rusko podľa jeho slov odkedy vlani na jar začalo posilňovať jednotky na ukrajinských hraniciach pravidelne vykonáva rozsiahle rotácie svojich vojakov, manévre a rozmiestňovanie zbraní s cieľom "zaistiť neustály silný psychologický nátlak". "Pre naše spravodajské služby a naše ozbrojené sily nie sú tieto aktivity Ruska nijakým prekvapením," dodal.
Poznamenal tiež, že západné krajiny podporujúce Ukrajinu dostali od Kyjeva "značné množstvo" informácií o ruských vojenských aktivitách. Konštatoval, že len Kremeľ pozná odpoveď na to, ako dlho budú takéto kroky Moskvy trvať a čo je ich zámerom.