PRAHA/VARŠAVA. Vyjednávači Poľska a Českej republiky dosiahli v stredu dohodu ohľadom poľskej hnedouhoľnej bane Turów nachádzajúcej sa neďaleko českých hraníc.
Jej prevádzka bola predmetom rozsiahlych sporov medzi Varšavou a Prahou. TASR o tom informuje na základe štvrtkovej správy poľskej agentúry PAP, ktorá sa odvoláva na nemenované zdroje oboznámené so situáciou.
Poľská vláda medzičasom v stredu schválila návrh spomínanej zmluvy, pokračuje PAP. Dohodu ešte v stredu odobrila aj česká vláda, potvrdil pre český Deník N jej hovorca Václav Smolka. Podrobnosti zmluvy však zatiaľ nie sú známe.

Tieto správy prichádzajú na pozadí návštevy poľského predsedu vlády Mateusza Morawieckého v Česku, kde sa má o 11.00 h stretnúť s tamojším premiérom Petrom Fialom. Ide o prvé stretnutie týchto dvoch predstaviteľov. Podľa webu Novinky.cz je možné, že spomínanú dohodu podpíšu ešte vo štvrtok.
Predseda českej vlády predtým avizoval, že Česko v prípade dosiahnutia dohody o Turówe stiahne zo Súdneho dvora EÚ žalobu voči Poľsku, pripomína PAP.
Poľsko porušilo právo EÚ predĺžením povolenia na ťažbu hnedého uhlia v bani Turów o šesť rokov bez posúdenia vplyvov prevádzky na životné prostredie. Uviedol to vo štvrtok generálny advokát Súdneho dvora EÚ Priit Pikamäe, informuje z Bruselu spravodajca TASR.
Generálny advokát poukázal na to, že bane takejto veľkosti musia byť predmetom posudzovania vplyvov na životné prostredie. Skonštatoval, že poľská právna úprava, ktorá to nevyžaduje, porušuje procesné požiadavky EÚ týkajúce sa posudzovania vplyvov na životné prostredie.
Podľa generálneho advokáta Poľsko porušilo právo EÚ aj tým, že sporné povolenie zaslalo susednej Českej republike až päť mesiacov po jeho vydaní, aj to v neúplnej podobe.
Súdny dvor EÚ vlani nariadil, že Poľsko musí baňu Turów zatvoriť. Vo svojom verdikte rozhodol v prospech českej vlády, ktorá sa sťažovala, že baňa s povrchovou ťažbou negatívne vplýva na životné prostredie – českým obciam v pohraničí odčerpáva podzemnú vodu a takisto sa z nej šíri nadmerný hluk a prach.
Poľsko toto predbežné opatrenie súdu ignorovalo. Súd preto nariadil Poľsku platiť denné penále vo výške 500-tisíc eur.