ŽENEVA. Najdlhšie trvajúci blesk rozžiaril oblohu medzi Uruguajom a Argentínou na viac ako 17 sekúnd.
Rekord z predminulého júna potvrdila Svetová meteorologická organizácia.
Organizácia zaznamenala aj doteraz najdlhší blesk, ktorý pokryl na juhu Spojených štátov v apríli 2020 horizontálnu vzdialenosť 768 kilometrov.
Podľa expertov Svetovej meteorologickej organizácie ale skutočné rekordy môžu byť aj vyššie, píše agentúra AFP.
Predchádzajúce dva rekordy meteorológovia potvrdili v Latinskej Amerike. Najdlhšie trvajúci blesk zaznamenali v marci 2019 v Argentíne. Oblohu rozžiaril na 16,73 sekundy.
Najdlhší blesk sa vyskytol na konci októbra 2018 v Brazílii a meral 709 kilometrov.
"Je pravdepodobné, že sa vyskytli aj extrémnejšie hodnoty dĺžky a trvania bleskov a budeme ich môcť zaznamenať, keď sa zlepšia prostriedky na ich pozorovanie," uviedol Randall Cerveny, spravodajca Svetovej meteorologickej organizácie pre extrémne meteorologické javy.
V posledných rokoch sa technológia na zaznamenanie bleskov mení a viac sa používajú dáta získané zo satelitov na obežnej dráhe okolo Zeme.
"Blesky predstavujú významnejšie riziko, ktoré každý rok stojí život mnoho ľudí," uviedol šéf Svetovej meteorologickej organizácie Petteri Taalas.
V auguste roku 2019 napríklad blesky v Tatrách zabili päť ľudí. Úder blesku v roku 1975 v Zimbabwe usmrtil 21 ľudí.
Najtragickejšia udalosť spôsobená bleskom je zrejme požiar skladu pohonných hmôt v Egypte v roku 1994. V súvislosti s požiarom zomrelo 469 ľudí, uviedla agentúra AFP.