JAKARTA, BRATISLAVA. Dopravné zápchy paralyzujúce mesto a nebezpečné znečistenie. Metropola s desiatimi miliónmi obyvateľov navyše patrí medzi najrýchlejšie sa prepadávajúce na svete, jej severné predmestia sa ročne prepadnú asi o 25 centimetrov.
Podľa odhadov by tretina súčasnej Jakarty mala byť do roku 2050 pod vodou. Aj preto by v tom roku už nemusela byť hlavným mestom Indonézie, čo nedávno schválil miestny parlament.
Z najľudnatejšieho ostrova štátu Jáva sa centrálne štátne orgány presunú na ostrov Borneo. Mesto budúcnosti sa bude volať Nusantara, čo v indonézštine znamená súostrovie.
Inteligentné nové mesto
„Výstavba nového hlavného mesta neznamená len fyzický presun vládnych budov,“ argumentoval v parlamente indonézsky prezident Joko Widodo.
„Hlavným cieľom je vybudovať inteligentné nové mesto, ktoré bude vedieť konkurovať na globálnej úrovni. Aby bolo ťahúňom transformácie Indonézie smerom k inováciám a technológiám založeným na zelenej ekonomike.“
Presun hlavného mesta na iné miesta nie je výnimkou v modernej dobe ani v minulosti. Turecká vláda sa v roku 1924 presunula z Istanbulu do Ankary, kazašská v roku 1997 z Almaty do Astany, dnešného Nursultanu.
V poslednom čase sa na tento krok odhodlávajú najmä diktátori, ktorí sa nemusia spovedať za vysoké náklady občanom a chcú si potvrdiť svoje miesto v dejinách.
Toto však nie je prípad Indonézie, ktorá je demokraciou a kde presun hlavného mesta do džunglí Bornea, kde žijú domorodci, ale aj ohrozené zvieratá na čele s orangutanmi, vyvoláva protesty. Zatieňuje ich však nutnosť riešiť dlhodobo neudržateľnú situáciu v Jakarte.