BERLÍN. Nemecko poskytne ukrajinskej armáde päťtisíc vojenských prilieb, oznámila v stredu nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová.
Zatiaľ čo niektoré členské štáty Severoatlantickej aliancie dodávajú Ukrajine pre napätie s Ruskom zbrane, Berlín to odmieta.
Nemecko odmieta poskytnúť smrtiace zbrane
Kancelár Olaf Scholz nesúhlas s dodávkami zbraní vysvetľuje dlhodobým postojom nemeckej vlády, ktorá dáva prednosť diplomacii.

Kyjev považuje pomoc za nedostatočnú, USA a Británia pozíciu Nemecka v tejto veci zobrali na vedomie.
Nemecko tvrdí, že nebude Ukrajine poskytovať žiadne vojenské vybavenie určené na zabíjanie. Ešte vlani vláda Angely Merkelovej, v ktorej bol Scholz ministrom financií, vývoz takejto vojenskej techniky povolila napríklad do Egypta, ktorý je zapojený do vojny v Jemene.
Ukrajina dostane prilby
Berlín zatiaľ vyhovel žiadosti Ukrajiny o vojenské prilby. Ukrajinský veľvyslanec Andrij Melnyk pred týždňom denníku Handelsblatt povedal, že Kyjev nutne potrebuje 100-tisíc prilieb a nepriestrelných viest pre dobrovoľníkov, ktorí sa hlásia do armády.
Nemecko zatiaľ poskytne 5 000 prilieb, o čom podľa ministerstva obrany v stredu Lambrechtová informovala poslancov obranného výboru Spolkového snemu. "Zdôraznila, že Nemecko stojí po boku Ukrajiny," uviedlo ministerstvo obrany.
Nemecko pošle na Ukrajinu aj poľnú nemocnicu. Podľa zistenia denníka Ukrajinska pravda na ňu však Berlín dá iba peniaze a samotnú nemocnicu postaví Estónsko.
To zároveň stále čaká, či mu Berlín povolí dodať Kyjevu húfnice nemeckej výroby.
Sklamaný Kličko. Pošlete aj vankúše?
Kyjevský starosta a bývalý boxerský šampión Vitalij Kličko, ktorý žil dlhé roky v Nemecku, označil v rozhovore s bulvárnym denníkom Bild dodávku prilieb za "vtip".
"Pre správanie nemeckej vlády nemám slov. Ministerka obrany zrejme nepochopila, s kým máme dočinenia. S perfektne vyzbrojenou ruskou armádou, ktorá môže každú chvíľu začať s ďalšou inváziou," dodal Kličko.
"Čo pošle Nemecko na podporu nabudúce? Vankúše?" pýtal sa.
Spojenci akceptujú postoj Nemecka
Veľvyslanec Melnyk uviedol, že "symbolické gesto" Nemecka je vítané, ale nedostatočné. Jeho krajina podľa neho potrebuje vybavenie pre státisíce vojakov a prilby nie sú pre nich najdôležitejšie.
Americký minister zahraničia Antony Blinken v stredu podľa agentúry DPA povedal, že je "úplne presvedčený" o nemeckej solidarite s Ukrajinou.
Rôzne krajiny majú podľa neho "rôzne schopnosti", ktoré sa medzi spojencami môžu dopĺňať.

Americký denník The Wall Street Journal v pondelok uviedol, že Nemecko dáva v kríze okolo Ukrajiny prednosť ruským záujmom pred záujmami Západu a že Berlín preto nie je pre Washington dôveryhodným spojencom.
Britský minister obrany Ben Wallace po rokovaní s Lambrechtovou v Berlíne povedal, že neodsudzuje krajiny, ktoré sa rozhodli nedodávať Ukrajine smrtiace zbrane.
"Spojené kráľovstvo samozrejme zastáva názor, že pomoc v podobe smrtiacich taktických zbraní obrannej povahy je niečo, čo Ukrajinci potrebujú," povedal podľa agentúry Reuters Wallace.
Londýn začal minulý týždeň zásobovať Ukrajinu protitankovými strelami a chystá sa nasadiť menšiu jednotku vojakov.