WASHINGTON. Rodiny amerických diplomatov v ukrajinskej metropole Kyjev musia opustiť krajinu, oznámilo v nedeľu ministerstvo zahraničných vecí USA. Ako dôvod uviedlo "pretrvávajúcu hrozbu" ruského útoku na Ukrajinu, informovala agentúra AFP.
Washington zároveň rozhodol, že zamestnanci americkej ambasády v Kyjeve, ktorí nie sú nevyhnutne potrební pre jej fungovanie, môžu "dobrovoľne" opustiť krajinu, uviedla agentúra AP.
Predstavitelia amerického rezortu diplomacie tiež zdôraznili, že nejde o evakuáciu a ambasáda bude aj naďalej otvorená. Zároveň však vyzvali občanov USA na Ukrajine, aby "zvážili" svoj odchod z krajiny.
"Bezpečnostné podmienky, najmä pozdĺž ukrajinských hraníc, na Ruskom okupovanom Kryme a na východnej Ukrajine sú nepredvídateľné a môžu sa náhle zhoršiť. Demonštrácie, ktoré občas prerástli do násilia, sa pravidelne konajú po celej Ukrajine, vrátane Kyjeva," uvádza sa vo vyhlásení ministerstva.
Američanom neodporúčajú cestovať do Ruska
Ministerstvo tiež v nedeľu večer odporučilo americkým občanom, aby necestovali do Ruska.
"Vzhľadom na pretrvávajúce napätie pozdĺž hraníc s Ukrajinou necestujte do Ruska," uviedol rezort diplomacie vo vyhlásení. Americká ambasáda v Rusku má totiž "obmedzenú schopnosť pomôcť občanom USA" v prípade, že sa ocitnú v núdzi.
Ministerstvo zahraničných vecí USA osobitne varovalo Američanov pred cestovaním do oblastí neďaleko rusko-ukrajinských hraníc, pretože "situácia pozdĺž hraníc je nevyspytateľná".

USA očakávajú ruský útok na Ukrajinu
Americké ministerstvo zahraničných vecí už dlhšie upozorňuje na medializované správy, že Rusko plánuje zaútočiť na Ukrajinu. Ruské ministerstvo zahraničných vecí však tieto tvrdenie odmieta a obvinilo členské štáty NATO zo šírenia dezinformácií. Kremeľ zároveň žiada od Západu právne záväzné záruky, že Ukrajina sa nikdy nestane členom Aliancie.
Kyjev aj Západ obviňujú Moskvu z toho, že v rámci možných príprav na vojenskú inváziu nahromadila pri hraniciach Ruskej federácie s Ukrajinou desaťtisíce vojakov. Kyjev sa domnieva, že k možnej eskalácii, respektíve invázii by mohlo dôjsť koncom januára 2022.
Británia tiež odvolala časť pracovníkov
Britské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok oznámilo, že sťahuje časť pracovníkov a ich rodiny z britského veľvyslanectva na Ukrajine a reaguje tým na "narastajúcu hrozbu zo strany Ruska".
Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.
Samotné veľvyslanectvo zostane otvorené a bude vykonávať "základnú prácu", dodal rezort britskej diplomacie.
Únia diplomatov nesťahuje
Európska únia nebude nasledovať kroky Spojených štátov a sťahovať rodiny svojich diplomatov z Ukrajiny.
V pondelok to vyhlásil vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell, ktorý zároveň dodal, že pokiaľ prebiehajú rokovania s Ruskom, nie je podľa neho potrebné situáciu "dramatizovať".
Píše o tom agentúra AFP.
"Neurobíme to isté (ako Spojené štáty), pretože nevieme o nijakom špecifickom dôvode... Nemyslím si, že to musíme dramatizovať, pokiaľ prebehajú rokovania," uviedol Borrell pri príchode na stretnutie ministrov zahraničných vecí EÚ, ktorého sa prostredníctvom videohovoru zúčastní aj šéf Štátneho departmentu Antony Blinken.
Ten sa podľa Borella na stretnutí s ministrami EÚ "možno podelí s informáciami" týkajúcimi sa sťahovania rodín amerických diplomatov.
Slovensko a Česko nevidia dôvod k evakuácii
Slovenská republika nevidí dôvod pripravovať evakuáciu slovenských diplomatov z Kyjeva. Po skončení zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v pondelok v Bruseli to potvrdil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.
Spravodajca TASR v Bruseli zároveň informoval, že Česká republika rozhodne o prípadnom stiahnutí svojich diplomatov z Ukrajiny zrejme v utorok.
"Na zasadnutí som povedal, že v tejto chvíli nevidím dôvod, prečo by sme uvažovali o evakuácii diplomatického personálu," uviedol Korčok.
Dodal, že po komunikácii diplomatov EÚ so šéfom americkej diplomacie Antonym Blinkenom "bolo dovysvetlené", že sťahovanie, ktoré v súčasnosti vykonávajú USA, sa týka len rodinných príslušníkov amerických diplomatov v Kyjeve.
"Za Slovensko som povedal, že toto je priestor pre diplomatov a ich prítomnosť na Ukrajine je v tejto chvíli kľúčová," zdôraznil.
Šéf českej diplomacie Jan Lipavský rovnako potvrdil, že Blinken pozíciu Spojených štátov vysvetlil v tom duchu, že Američania nesú zodpovednosť za svojich diplomatických pracovníkov na Ukrajine a prijímajú na ich ochranu náležité opatrenia.
Spresnil, že vláda ČR zatiaľ v tomto smere žiadne rozhodnutia neprijala, ale pozorne sleduje situáciu na Ukrajine a tiež napätie s Ruskom a o sťahovaní diplomatov rozhodne možno v utorok.
"Na utorok som zvolal na ministerstve zahraničných vecí krízový štáb, ktorý bude postupovať podľa procedúr daných zákonom. Vyhodnotíme situáciu, aby sme vedeli, ako ďalej postupovať, a následne poskytneme vyhlásenie. Nechcem túto situáciu dramatizovať, ale šťastie praje pripraveným," odkázal Lipavský.